Vücut Geliştirmenin Psiko-Sosyal Boyutu

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve seytantuyu tarafından 31 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 31 üye.
  1. Bahadır.1993

Bahadır.1993 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    selamlar

maalesef ki 1 aydır spora dondugume cok sevınemıyorum , hatta 2 haftadır protein+creatin kullanıyorum (ilk kez )ve bu urunlerın vucudum uzerındeki etkileri bekledıgımden cok yüksek olunca bır an kendımı sanki aldatılmış gibi hissetim

salonda beslenmelerıne hıc dıkkat etmedıgını soyleyen ama -eşek yüküyle- supplement kullanan ve saglam vucutları olan kısılerın yalan soyledıklerını hatta en az benım kadar beslenmeye dıkkat ettıklerını dusunurdum , cunku supplementlerın bu kadar ıs yapacagına ınanmak ıstemıyordum , eger ınanırsam bagımlısı olacagımın farkındaydım. ama ben duzenlı beslenmenın bagımlısı olmayı sectım .

şuan salonda var boyle 4-5 kişi, benden daha ıyı vucutları olan ama beslenmeye gram dıkkat etmeyen .. supplement bagımlılar..

ve ben bunları gordukce spordan , beslenmeden soğuyorum , hevesım kacıyor..

2. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    2-2.5 yıldır spor yapıyorum temmuza kadar neredeyse aralıksız supplement kullandım maddi imkanlardan dolayı temmuzda bırakmak zorunda kaldım o zamandan beri whey bile kullanmıyorum ve şu son 4-5 aydır en iyi dönemimdeyim ayrıca eskisine nazaran daha hızlı gelişiyorum bunun sebebi supplement olmadığından dolayı beslenmeye aşırı dikkat ediyor olmam.

Supplementler sandığın gibi bir etki vermiyor beslenmeye dikkat etmiyorum hiç umrumda değil spor yaparım normal yaşarım diyen adam da kesinlikle yalan söylüyor inanma böylelerine ve mümkünse uzak dur.

Supplementlerin etkisi taş çatlasa en fazla %10-%15, o da mükemmel kombineler yaparsan anca yani antrenman sonrası alacağın bir whey+creatinin sana vereceği kazanç %5 i bile zor bulur yanlış anlaşılmasın supplementler gereksiz demiyorum yeri geldiğinde %5 etkiyi bile arar oluruz ve açıkçası param olsa ben de kullanırım demek istediğim sanıldığı gibi çok fark yaratmaması.

Ayrıca yazdığın gibi beslenmeye dikkat etmiyorum belirli bir düzenim yok diyip de çok iyi vücudu olan adamlar da bu sporun psiko-sosyal boyutunun bir ürünü böyle yaparak daha az imkanla daha az emekle daha çok başardıklarını ima etmeye çalışıyorlar ve egolarını tatmin ediyorlar çok tanıdım böyle insanları başkalarını yanlış yönlendirmekten ve moral bozmaktan başka bir işe yaramazlar.

Son düzenleme: 5 Ocak 2013
    Bahadır.1993 ve OvO bunu beğendi.
  3. DEXONİA

DEXONİA Üye

Beğenileri:
    746
    Ödül Puanları:
    103
    ben soyle bir ornek verecem.80 kgyim almam gereken protein gunluk 160 gr buda 600-700 gr tavuk 6-7 tamede yumurtaya denk geliyor pirinciydi salatasiydi derken gunluk 13 tl gibi bir rakama denk geliyor.yol parasi veya benzini isin icine katmiyorum.ben ogrenci halimle bunlari alirken hangi parayla gezip tozacam?yani vucut gelistirme maddi durumu cok iyi olmayan kisileri isi ciddi olarak yapiyorsa ister istemez asosyellige itiyor.vucudumun ilerlemesi icin en kotu ihtimal boyle beslenmem gerekiyor yoksa yaptigim isten bir cacık olmaz bosa kurek cekerim.kaldiki bunlari en iyi ihtimal ilac almadigimi varsayarak yazdim yoksa masraflar iyice artiyor.universite ogrencisiyim bu arada.

muratcan.biceps bunu beğendi.
  4. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Spora ilk başladığım zamanı hatırlıyorum. Hiç bir amacım yoktu. Sadece evimin hemen yanına spor salonu açıldı diye gitmiştim. Spora başladığım zaman yavaş yavaş amaç koymaya başladım. İlk mesaj da yazan gibi vücudumda beğenmediğim yerleri değiştirmek en büyük hedefimdi.

Zamanla çok kafama taktığım da oldu. Sevdiklerimle arama asla sporu sokmadım. Ama bunu yapanı çok gördüm. Bu spora başladığında 2 seçeneğin vardır. Ya bir kaç gün/hafta sonra pes edersin ve sporu bırakırsın. Yada hayatında bir yer edinir.

İşte 2. seçeneği seçenler sonraki aşamalara gelir ve hayatlarında çoğu şeyin önüne koyarlar. Bu belkide spor yapmadan bile tehlikeli oluyor. Çünkü sosyal yaşamını etkiliyor ve seni de.

Kendime gelince. Bu sporda hırsım yüzüne yaptığım hatalar vardır ama bunlardan pişman değilim. Çünkü dönüp arkama ben bunu yaptım ve neyin ne olduğunu gördüm diyebiliyorum. Supplementleri denemeyi seviyorum ve buna binlerce lira akıtmışımdır bu zamana kadar. Çoğumuz da böyledir. Evet bazen istediğim şeyleri yiyemiyorum ama bazen de yiyorum ve sonra aslında yememe gerek yoktu diye kendime kızdığımda oluyor.

Fakat bu asla pişmanlık boyutunda değil. Bu spor beni rahatlatıyor. Ruh halimi düzeltiyor. Hayatımda yaşadığım ağır olaylarda kendimi huzura kavuşturduğum bir yer spor salonu. Ama şunu biliyorum 1. sıram değil. Eğer 1. sıraya koyarsam sosyal çevremi, aile ilişkilerimi kaybetme ihtimalim var. Sporu spor olduğu için yapıyorum. Bunu geç olsa da insan öğreniyor.

mr_dblue ve Ayaz bunu beğendi.
  5. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Ben mesajları okurken biraz hayrete düştüm açıkçası yanlış anlama olmasın da:eek: Vücut geliştirme büyük hedefleriniz yoksa hayat tarzı olmasını uygun bulmuyorum açıkçası. Hayat tarzı derken şu mesela 2 gün idman yapmıyorsun ertesi gün biriyle buluşacaksın ben bu durumda buluşmayı erteleyeyim idmana gideceğim diyemem açıkçası. Veya örnek olarak bi arkadaşımın doğum gününe gittiğimde pasta yiyebilirim veya dışarı çıkıldığında kahve içerim. Tabi abartmadan bunları. O yüzden bi amacınız yoksa bu kadar yaşam tarzı yapmazsak kendimize daha az eziyet ederiz diye düşünüyorum.

Kişilik olarak beni çok değiştirdi mesela Lise hayatımda kendi halimde bi çocuktum lise sona kadar. O zamana kadar kimse tarafından farkedilmeyen tabir-i caizse SALLANMAYAN bi insan olduktan sonra böyle değişince kişilikte değişiyor tabi. O zamanlar mesela bana çoook uzak görünen bi kızla sevgili olabiliyorum şu anda. O zamanlar erkekler tarafından da dışlanırken mesela şimdi bi kız arkadaşımın doğum gününe gidiyorum kendi yaşıtım adamlar gelip soru soruyorlar bana:) Herkes tarafından saygı duyuluyor en azından bana karşı.

Şöyle bişey diyeyim bunlara tez olarak aşırı sivilceli, 52 kilo hallerimi de biliyorum benimle konuşmaya kimse tenezzül dahi etmezdi hiç arkadaşım dahi yoktu işte dış görünüşe önem vermeyen 1 kız vardı arkadaşım adını yazmayayım. Onunla bazen konuşuyordum 2 tane de arkadaşım vardı biriyle hala görüşürüz öteki de bizim mahallemizden. Erkekler pek sallamazlardı beni hani küçük görülüyordum resmen adam yerine konmamak tabiri vardır ya aynen öyle. Kızlardan falan hiç bahsetmiyorum onlar çok daha acımasızdı. Bi kere bi kızı ayarlayalım dediler lise 2'ydi kız dalga geçmiş, sonra bana sevgilisi var falan demişlerdi. Yani şimdi bu durumdaki bi adamdan (çok aşırı bi değişme yaşadım geçen senelerde fizik ve tip olarak) benim de kişiliğim çok değişti açıkçası. Kendimi fazla üstün görüyorum erkeklere karşı, bayanlara karşı da pek nazik değilim açıkçası. Çünkü o halde görünen biri olsam hala biliyorum ki aynı muamele olmasa da yine pek saygı gören biri olmazdım. İnsanlar dış görünüşe saygı duyuyor güzelin- yakışıklının daha fazla yanında bulunmak istiyor yani biraz açık olmak gerekirse bu durum bu şekilde maalesef.

Fazla yazdım galiba ama baktım uzun yazmış herkes yazdım bende:D Benim diyeceklerim bunlar kendi adıma.

Son düzenleme: 8 Ocak 2013
    pedro, rockybalboa7 ve muratcan.biceps bunu beğendi.
  6. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93

gora filminde bob marley faruk diyor ya'' *avşağız haa iyicene *vşak''. insanlar bu işte.aynen söylediğin gibi

7. ubersonic

ubersonic Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    13
    bende bir kaç şey yazmak isterim.Benimde spor geçmişim 2 sene öncesine dayanıyor.O zamanlar hafiften belli olan göbeğimi eritmek ve biraz daha şekillenme amaçlıydı.Şuan üniversite okuyorum ve spor beni fazla ölçüde içine çekmiş bulunmakta son 2 aydır ne doğru düzgün dışarı çıktım ne de başka bir şey ister istemez asosyallik eğilimi göstermeye başladım bu beni inanın fazla düşündürüyor ama bir yandan da sporu bırakmak istemiyorum ki gerçekten çok seviyorum mutlu oluyorum rahatlıyorum.Bu süreç daha ne kadar devam edecek görücez elbet ilerde ama inşallah negatif sonuçlar doğurmaz.

8. BeBeT0

BeBeT0 Üye

Beğenileri:
    64
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hayatımı Resmen Vücut geliştirmeye göre düzenledim bu sporu yaklaşık 7 aydır yapıyorum başladıgım günden bu güne kadar idman saatleri dışında yaptım yapacaklarımı saatlerini bir gün bile olsa ne değiştirdim nede geciktim hasta oldum yataş döşek yattım ama idman saatim geldimi gittim idmanımı yaptım.Ek dersler oldu üniversitede normal derslerimiz oldu ama idman saatimi hiç sektirmedim

Eski kötü hayatımdan alkollü ve eğlenceli hayatımdan kurtuldum hiç bir şeye pişman olmadım çünkü ben 95 kilodan 66 ya inip ardından spora başladım ve 74 olup hayatımı rayına soktum.Annem Sağolsun diyetisyen oldugu için spora gitmeden yaklaşık 30 kilo verdim ve yeni bir hayata başladım ancak en çok özlediğim şey arkadaşlarımla gezmek oldu

Lisede en kıyak adamken(sevilip sayılan) niyeyse şimdi herkes bana karşı bakışları vs vs degişti hani desem irileştik bişi oldu falan desem hayır sadece fit olduk hacim e önemde vermiyorum o kadar ancak anladığım birşey var bu spor size birşeyler katarken aynı zamanda birşeylerdende alıyor(yani en azından benden aldı)

Supplement kullanımına 5.Ayın sonunda başladım 6 başlarında Ailem ne halin varsa gör ölürsen yada bir sağlık problemin olursa yanlızsın dedi bende tamam dedim ne diyim allaha şükür sorunsuz ilerliyorum üstüne üstlük Roaccutane hapları ve tonla ilaç kullanıyorum yanında yaklaşık 5 Adet Supplement kullanıyorum ve hala ölmedim sevinsemmi üzülsemmi bilemedim...

95 kilo oldugum zamanlar insanlar benimle niye ilgileniyordu hala anlamış degilim şuan yanlızım ve yaklaşık 6 aydır hiç bir arkadaşım yok kısacası hayatım bir garip oldu sevip sayılan insan şimdi Saydam oldu...

muratcan.biceps bunu beğendi.
  9. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Psikolojik ve sosyolojik olarak vücut geliştirme sizi nasıl etkiliyor?
    Özgüven.

En çok neyi özlüyorsunuz?
    Spora başladığımdaki hislerimi.

En çok neye üzülüyorsunuz?
    Çabalarımın karşılığını az almamla.

En çok ne için pişmanlık duyuyorsunuz?
    Düzensizliğim pişmanlığım olabiliyor bazen.

10. Pulbiber072

Pulbiber072 Üye

Beğenileri:
    501
    Ödül Puanları:
    103
    Sanırım çoğu kişi öz güven problemi nedeniyle bu spora gönül vermiş :) bende lise yıllarında kızlar tarafından beğenilmeyen kilom nedeniyle erkekler tarafından dalga geçilen biriydim. Girdiğim her ortamda akrabalar olsun arkadaşlar olsun "Sen neden bu kadar zayıfsın?" sorusuyla karşılaşmaktan bıktım. Bu spora başladım ve hayatımda çok şey değişti öz güvenim yerine geldi sokağa çıkmaktan utanmamaya başladım istediğim gibi giyinme mutluluğunu yaşadım aynaya bakamazken aynalarla arkadaş oldum :) ama hiçbir zaman kimseyi kendimden aşağı görmedim aksine küçük görülen kaale alınmayanların yanında olmayı tercih ettim onlarda kendimi görüyorum sanırım :)

Pişmanlık mı başka bişey mi bilmiyorum ama bazen kendimi iğrendirecek düzeye getiren olay insanlar yiyecek ekmek bulamazken ailem ay sonunu zor getirirken ben paramı toplayıp bu spora yatırıyorum. Bunun dışında hiç pişmanlığım olmadı karakterimden de birşey kaybetmedim hatta üstüne birşey koyduğuma inanıyorum.

torifonta ve muratcan.biceps bunu beğendi.
  11. Ives

Ives Yeni Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    En çok neyi özlüyorsunuz?
    Masturbasyon yapmayı

En çok neye üzülüyorsunuz?
    1.5 ay düşük k.hidrat alıp kas kaybı yaşadığım için

En çok ne için pişmanlık duyuyorsunuz?
    Yağ yakmayla , kas kazanmayı birlikte yapmaya çalışıp zamanımı çöpe attığım için.

12. Mr X

Mr X Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    bu olay hakkında bende bir iki laf etmek isterim
    öncelikle sosyal boyutundan bahsedeyim özellikle son haftada instgramda ve facede sagla
    m vucudu olanlara denk geldim ortak noktaları asosyal olmaları genelleme yapmıyorum ama bu spora başlayan erkeklerin büyük bir cogunlugu kız arkadası olmayan , sosyal cevresi olmayan kişiler ornegin adam sabah aksam vucut fotoları paylasıyor bakıyorsun 1 begeni bilemedin 2 begeni adamın arkadası yok
    örnegin forumlarda goruyoruz kaç aya six pack cıkar ? 1 ci ayım hangi supplementleri kullanmalıyım? o kadar aceleciki yeni nesil amaç hemen vucut yapayım kızlar bana olsun arkadaşlarım arasında populer olayım hesabı .
    psikolojik boyutuna gelirsek her erkek güzel gorunumlu ve güçlü olmak ister bunun akabinde vucut yapıldıkdan sonra özgüven ve narsizm baş gösterir. genelleme yapmıyorum tabi bu bahsettigim kişiler belkide yüzde 50 lik bir kısımdır yapanlar içinde
    son olarak kendi psikolojik değişimimden bahsedeyim
    hiç spor yapmıyorkende kendimi begenmiştim ama bu hoş karşılanıyordu şimdi bu kendini begenmişlik dahada fazla ve hoş karşılanmıyor çoğu zaman özellikle samimi olmadıgım kişiler tarafından
    özgüvenim her zaman vardı duygusal anlamda ama fiziki olarak yetersiz oldugum için dayak yiyecegim kavgayada girmezdim mantıklı seçim olarak şimdi hem duygusal hem fiziki özgüven var
    sosyal anlamda ilk başlarda etkilenmiyordu yani biri sabahlayalımmı dedigi zaman hayhay derken şimdi cevap olumsuz oluyor
    ortamlarda sigara içilince bende içerdim alkol her zaman vardı ilk 6 ay düzensiz spor yaptıgım surece
    şimdiler düzenli olarak yaptıgım için sosyal hayatım yarı yarıya azaldı diyebilirim
    benim eyyolamam bu kadar

alvel, SpReaD ve torifonta bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş