Vücuda Uygun Mücadele Sporu

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve MotosikletDelis tarafından 9 Eylül 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. MotosikletDelis

MotosikletDelis Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Öncelikle Herkese Merhaba,

Bir mücadele sporuna başlamaya karar verdim.Bu işte amacım profesyonellik değil ama antrenmanları aksatmam ve amatör maçlara çıkabilirim.
    Kafamda 2 spor var.Boks ve kickboks. Bu soru bugüne kadar çok tartışıldı ve bunun çok genel bir soru olduğunun farkındayım.Bu soruya cevap almak için biraz detaya gireceğim,umarım okurken sıkılmazsınız :)

Yağlı bir vücudum yok.Güçlü olduğumu düşünüyorum.Neden derseniz : Arkadaşlar arasında bazen güreşiyoruz,kolay kolay düşüremiyorlar.Bilek güreşinde de iyiyimdir yani kendi kilomdaki insanları %90 yeniyorum.Bazı arkadaşlarım 80-81 kilo ama bilek güreşinde başarısızlar,onları da yeniyorum.Yani bunları göz önüne alınca kendi kiloma göre sıradan bir insandan daha güçlü olduğumu düşünüyorum.(tabi bunlar güç le alakalı mı bilmiyorum.)Boyuma göre çok iyi zıplarım.(basketbol hocam patlayıcı gücümün iyi olduğunu söylerdi ama ne demek tam bilmiyorum,doğuştan mı yoksa sonradan kazanılan özellik mi).Bu arada kısa mesafe koşuları çok çok iyi koşarım ama uzun mesafelerde kısa mesafeye göre hiç başarılı değilim.Vücut olarak uzun bacaklı değilim.Fiziksel özelliklere geçmek istiyorum :

Yaşım 15,boyum 178 cm.Sanırım reach denilen bir olay var (sol orta parmak ile sağ orta parmak arası mesafe sanırım anladığım kadarıyla)Bu bende boyuma göre fazla çıktı 188,5 cm çıktı.Uzun kollarım ve geniş omuzlarım var bu avantaj mı dezavantaj mı olur bilmiyorum.Şimdilik diyeceklerim bu kadar.Sizin benim gibi bir vücudunuz olsaydı hangi sporu seçerdiniz? Boks mu kickboks mu?Dediğim gibi amacım profesyonellik değil,sokakta kavgaya karşıyım ama.Bir olay olursa da az çok işime yarayabilmeli.
    Belirtmek istedim 2ay -3ay yapacağım diye bir durumum yok.Yani en az 2-3 yıl devam ederim.Bu arada yüzmeye gidiyorum haftada 1-2 gün.Yüzmekten kesinlikle vazgeçemem.Bu sporlarla yüzme yapılması vücuduma zarar verir mi?

Çok konuştum,boks mu kickboks mu adı altında birçok konu var.Ama herkesin vücudu farklı bunun için yeni bir konu açmayı uygun gördüm.Hatta diğer üyeler fiziksel özelliklerini belirtirse deneyimli kişiler onlara da yardımcı olur diye düşünüyorum.

Ama yine de hatamız varsa affola.

İyi Forumlar :)

2. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Genel olarak amacın yaptığın mücadele sporu eğitiminin dışarıda kendini korumaya karşı avantaj sağlaması olduğuna göre kickboks yapman , boks yapmana göre çok daha yararlı olucaktır diye düşünüyorum.Kickboksta işin içine tekme , diz hareketleride giricek.Yani şahsen ayaklarımı kullanmayı çok seven biri olduğum için ve teknik sayısı rakibe yönelik yapabileceğin hareket sayısını artırması ve pozisyonun o açıda olması gibi olasılıkları ele alırsak yararlı olan kickboks olucaktır.Vücut tipine göre sporu seçmezsin sevmene göre önemlidir.Yüzmeye pek bir zararı olmaz , sadece antreman saatlerini iyi ayarlaman gerekir.İkisini yapmanda yararlı olucaktır.Kickboksu seçersen Muay Thai branşını veren bir yeri tercih etmenide öneririm.

Theoden ve MotosikletDelis bunu beğendi.
  3. MotosikletDelis

MotosikletDelis Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Çok teşekkür ederim yorumunu kesinlikle dikkate alacağım kickboks tan kastım muay thai idi zaten.Vücut tipinden kastım basketbolda iri biraz daha uzun olanlar pivot oynuyordu bizim orda.Belki bunda da öyle bir şey vardır diye düşünmüştüm.Tekrardan çok sağolun

4. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Demek istediğini anlattım futbollda mevki gibi forvet vbz.Ama onlar takım oyunu , kickboks kişisel başarını getirdiği için aynı mantık olmuyor.Ama senin anlatmak istediğin patlayıcı güç olayı vbz bu sporlarda çalışılan şeyler ilerlendikçe , senin dediğin gibi olduğuna göre o avantajın bu sporlarda büyük işine yarıyacak çalışarak geliştirmeye çabala derim.

Theoden ve MotosikletDelis bunu beğendi.
  5. MotosikletDelis

MotosikletDelis Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Peki boyum 178,reach uzunluğu diye birşey varmış o bende 188,5 cm civarı bu bende bir dezavantaj yaratır mı ?

6. McCurry

McCurry Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    18
    Kesinlikle avantajdır,reach senin ulaşabileceğin uzunluğu gösterir

7. barfiksPro

barfiksPro Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    53
    Vücuda uygun mücadele sporunu burda insanlara anlatarak öğrenemezsin.Sen hangi sporu yapmak istiyorsun ve hangisinde kendini daha güçlü hissediyorsan ona başlamanı öneririm.

8. MotosikletDelis

MotosikletDelis Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Yardım eden arkadaşlara teşekkür ederim.Daha önce bir tanıdığın vasıtası ile MT kurslarına katılmıştım.Ama low kickler falan hiç sarmadı yaklaşık 1ay devam ettim.Belki süre çok az olduğu için böyle.Ama dediğim gibi çok sevemedim.Galiba şuan ilk amacım düzgün bir boks salonu bulmak,eğer olmazsa başka bir salona MT başlamak.
    Herkese teşekkürler

9. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Öncelikle reach denilen olay voleyboll seçimlerinde benimde ölçmüşlerdi 5 sene önce :D ellerini yanlara uzatıp ölçülen ve aradaki uzunluktu sol elinden sağ eline kadar olan kısım.Bunun uzun olması sana dezavantaj değil , avantaj olarak geçicektir emin olabilirsin.Şahsen benim muay thaide en etkilendiğim vuruşlar low kick o kişiye göre değişir istediğini yap ama birşeye yazılmadan önce yapabileceğin şeyleri araştır mesela BJJ de güzeldir bir araştır mesela yakın salon varsa çok farklı bir felsefe katabilir hem hayatına..İlla boks demeyelim.

10. MotosikletDelis

MotosikletDelis Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    Adana'da olduğum için imkanlar kısıtlı.Boks salonu aradım ama bulamadım maalesef :( Aykol spor kulübü var muay thai için.Orayla konuşacağım.Dediğin gibi bjj çok güzel ama düzgün salon maalesef bulamadım.

Sayfayı Paylaş