Tendon kopması

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve scorpi tarafından 8 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. scorpi

scorpi Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    18
    Merhaba
    geçen yaptığım bilek güresinden sonra bir sakatlanma yaşadım bügün ki ultrason dan sonra
    doktor biceps tendonlarımdan birinin koptugunu söyledi
    ve koptugu için iyileşmesinin imkansız olduğunu ameliyatında gereksiz diger 2 tendonun görevini yapacağını söyledi
    simdi gerçekten bu kopan tendon iyileşmezmi ve bu tek tendonumun kopması ilerdeki spor hayatımı ve kaldırabileceğim ağırlığı etkilermi yani güçte bir eksilme olacak mı?
    Teşekürler

2. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    öncelikle çok çok geçmiş olsun. çok iç açıcı bir durum değil ama canını da çok sıkma.

İskelet kasları kemiklere bağlanarak genellikle onların hareketini sağlar. Kasların iskelete bağlandığı yere kas kirişi veya tendon denir. (bu kısımı bilgi amacıyla verdim.)

Benimde iki arkadaşımın aşil tendonu kopmuştu. Ve çok eziyet dolu günler çektiler. Ama senin aşil tendonun olmadığı için şanslısın. Şayet tendon nerede olursa olsun koptuysa ameliyat şart. Eğer kopan yerdeki tendonlar birleşecek gibiyse ameliyat kolay ve başarılı oluyor. fakat kopan yerdeki tendonlar birleşemiyorsa o zaman durum biraz vahim işte. tendon ameliyatından sonra da ameliyat olan kısım hareketsiz kalıyor ve süre 1-3 ay arasında değişiyor. bundan sonra da hastayı zorlu bir fizik tedavi bekliyor. doğal olarak kaç aydır çalışmayan uzuvda kas erimesi ve güç eksikliği ortaya çıkıyor. bildiklerim bundan ibaret umarım faydalı olur. tekrar geçmiş olsun.

3. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Kopan kol kopan parmak kopan bacak yerine dikiliyorsa bununda çaresi tabiki var

öncelikle senin tendonun kopmasıyla oluşan reaksiyonunu bilmeli 3 tip tendon kopması vardır hangi tipte kopma oldu

1. tip Hafif (1° derece kopma ) Kas ve tendon liflerinde yırtılma olmadan hafif gerginlik mevcut olup Kuvvet kaybı olmaması geçici ağrılar yaşanması

2. tip Orta (2° derece) Kemiğe yapışma yerinde veya kas ve tendon liflerinde yırtık olması Güçtede azalmalar görünmesi

3. tip Şiddetli (3° derece) Kas-tendon veya kemik yapışma yerindeki liflerin kopması dayanılamayacak acı bundada Cerrahi tedavi yapılması gerekir

Bu yazılanlardan hangisi size uyuyor onu bilmeli

Eğer ilk sakatlanmaysa aktivitelere dönmeden önce uygun bakım ve yeterli iyileşme süreci kalıcı bir sakatlanmayı önleyebilir. Kopan bağ veya ten donların iyileşme süreci kemik kırığının iyileşme süreci kadardır.

ortalama
    Hafif yırtıklarda =2-10 gün
    Orta yırtıklarda = l O gün 6 hafta
    Şiddetli yırtıklarda = 6-10 hafta

4. cagil

cagil Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba
    boks yaparken bir süre önce kum torbası çalışırken sol elimin orta parmak tarak kemiğinde bi ezilme gibi bişi oldu( tam olarak ne bilmiyorum değişik bişi) uzun bi süre torbaya ful kondüsyon çalışamadım çünkü ağrı yapıyodu.Aslında ağrı da değil ezilme gibi sanki ama değişik işte tarif edemiyorum. Sonra ben 3 ay kadar ara verdim bi daha hiç sol yumruğumu kullanmadım.Tabi bu ağrılar öle çok şiddetli değildi sadece çalışmamı engelliyodu ama günlük hayatta beni hiç bi şekilde rahatsız etmiyodu.Hala da etmiyo hatta bazen tarak kemiğime bastırarak deniyorm ama hiç bi acı hissi yok.Herneyse antrenmanlara yeniden başladım ve başlar başlamaz tekrar nüksetti ama şöle bişi var ben hem lapa hem de kum torbası çalışabiliyorum şimdilik engellemiyo ama eğer ful kondüsyon basarsam uzun süre( 2 dakkika gibi bi süre durmadan sol kroşe attığımı farzedelim) işte o zaman acı artıyo ve zannediyorum orda her ne olduysa daha da kötü oluyo.Ve de o anda yarıda bırakmak zorunda kalıyorum.Yani çok zorlamaya gelmiyo
    Doktora gittim anlamadı acaba ne olabilir diye bana sordu(böyle doktorlar da var) ama ben tendon yırtılmasından şüpheleniyorum.Dediğim gibi kesinlikle günlük yaşantımı aksatacak hibişe yok ne ağrı ne sızı ve hatta antrenman yaparken de bişi yok, sadece bazen agrıyo soledıgım sekılde antrenman yaparsam,ama o zaman yarıda bıraktırıyo işte devam edemiyorum.Ama ne olursa olsun beni antrenmanımı kısıtlıyo ve sol orta parmağımı yukarı aşşağı kaldırdığımda o sivri tarak kemiğinin orda birşey hareket ediyo farkedebiliyorum ama dediğim gibi hiç acı yok.
    Bu nedir arkadaslar lütfen biri yardımcı olsun.
    Antrenmanları bırakmalı mıyım??? Azaltmalı mıyım??? Yoksa bu şekilde ful kondüsyon yapmadan mı çalışmalıyım????
    Teşekkürler. . . .

Sayfayı Paylaş