Tekme atamıyorum

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve vücutcuu tarafından 13 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Abilerim ben tekme atamıyorum birtürlü boksa gidicem yumruklarımı hızlandırmak ve güçlendirmek için çalıştım gard ve duruş çalıştım işe yaradı gerçekten refleks oldu diyebilirim.Ama ben tekmede atabilmek istiyorum ne olur ne olmaz sokakta kendimi koruyabilmek için mesela ben hayatta high kick atamam low kick atarım ama sert vuramam bacaklarım güçlüdür ama bu gücü vurduğum yere yansıtamıyorum yumruklarımda sorun yok dahada iyi olacak.Tek sorunum tekme atmak.önerilerinizi bekliyorum

2. Kinght

Kinght Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    benim tavsiyem bacak kondisyonunuzu arttırmak için evde kendi kendinize bacak hareketleri yapın ve box yerine kick box veya muay thai ye gitmenizi öneririm.çünkü yumruklarınız zaten sağlamsa bunu evde kendi kendinize hızlandırabilirsiniz o yüzden box a gidip sadece yumruk eğitimi almak yerine kickbox a veya muay thai ye gidip bacak hareketlerinide öğrenmenizi öneririm.
    ben tecrübe sahibi biri değilim bu benim sadece görüşüm

3. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    aslında muay thai kickboks ve mma sporlarınıda düşünüyorum varmıdır acaba trabzonda salonları? bir araştırayım başka önerebileceğiniz dövüş sporları varmı

4. Telekinesis

Telekinesis Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle hangi sporu yapmak istediğine karar ver. Yazında çelişki var çünkü.
    Boks yapacağım fakat tekmelerim güçlü değil açamıyorum, sağlam vurmak istiyorum tekmeleride diyorsun.

Buna göre Kick Boks uygun bir spor gibi duruyor. Şöyle bir şey var ama; eğer boksun çok iyi olursa dışarıda tekme atmana ihtiyaç kalmaz kaldı ki kick boksörlerin çoğuda dışarıda tekme atmazlar.

Boşverdim tekmeyi boks yapacağım ama bacaklarım biraz esnek olsun diyorsan evde açma gerdirme çalışması yaparak bacaklarını esnetebilirsin. Zaten boks idmanına girmeden öncede kültür-fizik hareketleri yapılarak vücut esnetiliyor.

vücutcuu bunu beğendi.
  5. WarPoint

WarPoint Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    yavaş yavaş gericeksin bacaklarını başka yolu yok!!!

6. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    http://www.spormalzemesi.com/foto.a...398378415382379439445436&b=386381381&c=383386

Bu alet süper birşeymiş ya kullanan tekwandocu arkadaşlar varmı işe yarıyormu?

Ha ben buarada boksu seviyorum gönül verdim diğer dövüş sporlarınıda severim ama boks daha yakıın geliyor bana eski bir spor hemde 1000 2000 senelik bir geçmişi var.Ben sadece sokakta falan kedimi savunmam gereken biryerde tekmelerimi kullanmak istiyorum esnek olsun high kick atabileyim yeter.

7. syncmaster

syncmaster Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    şimdilik aLetlere bulaşma derim yazıl bir salona Kick Box , muay tai zamanla güçlendikçe herşey yoluna girecektir

8. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    En sevdiğim dövüş sporu şuanda boks ama diğer düşündüklerimide sayayım size tekwando kickboks muay thai mma bunlarıda seviyorum ama en başta boks var.Tekwando için aslında geç kaldığımı düşünüyorum çünkü bacakları küçük yaşta esnek hale getirmek lazım jimnasticde olduğu gibi.

9. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Tekme atabilmen için tekmenin vuruş tekniğini öğrenmen lazım ama hangi mücadele sporundaki tekme tekniklerini öğreniceksin oda var , birde bu tekniği öğrendikden sonra o tekmeyi atabilmen için vücudunda olması gereken bir kondüsyon ve o tekmeyi belli süre çalışman gerek yani doğru atabilmeye doğru atabildikden sonra hızlanmaya..

10. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Ya yükseğe tekme atabileyeyim yani surata tekme atabileyim yeter low kick istemiyorum bacaklarım kuvvetli zaten kondisyonum yerinde sabahları enerjik kalkıyorum genelde kondisyonum yüksektir.Ama esneklik yok bacaklarımda kalas gibide diyemem ama high kick atacak kadar esnek değil.tekniğe falan gerek yok yukarıya doğru zıplamadan atılan bir tekme hareketi lazım high kick mesela başka varmı ki??

11. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    ah ah kardeşim
    senin gençliğin bende yok
    benim tecrübelerim hatalarım vs. de sende yok.
    biraz sabır bu sporları olmazsa olmazıdır.
    3-5 ay içinde esnekliğin artacak, tekniğin oturacak.
    tekme atamıyorum diye şikayet etmeyip
    sabredersen
    o tekmeleri atarsın.
    ha sabırsız olursan, senden sporcu falan olmaz.
    o nedenle biraz sabırlı ol; biraz da kendine tolerans göster.

12. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    anladım senin sorununu dostum açma germe esneme yok vücudunda evet onun için her antremanda ayak açma hareketleri yap bunları bi araştır açma germe mesela bizim salon hocamız ayaklarını tam açıyordu ve o bizden daha iyi tekme atıyordu tam açtığı için ama ben yarım bile açamıyorum şuan benim onun kadar iyi atmamı bekliyemez kimse bu senin sorunun benimde , dostum dediğim gibi ayakları ne zaman tam açarsan tabi baya bir uzun süre gerekicek bu :) açma germe yaparken bide body çalışmak ayrı bir değişik oluyor açma germe kaslarını açıyor.sen bide üstüne kasları büyütmeye çalışıyorsun bu senin için biraz zor olucak ama açma germe hareketlerini düzenli yaparsan ve uzun süre geçerse farkediceksin ki o ayaklar gittikçe çok açılıyor tam açıldığında başarabiliceksin , bu konuda jimnastikciler çooooook şanslı..

13. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Benim istediğim vücut ve tekmeler michael jai white gibi burda vardı bir üye o cevaplasın en iyisi nicki michael jai white :) adamın kilosu 100 ün üstünde ama süper tekniği var dövüş sporları aktörü kendisi.

14. Kinght

Kinght Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    vücutcuu sana dövüş sporu hakkında böyle bir tavsiye verebilirim.
    sen box a meraklıyım ama ayaklarımıda çalıştırmak istiyorum dersen,önce kick box veya muay thai ye git orda öğrenmek gerekenleri öğren,ondan sonrada onu bırakıp box a başla yumrukları profosyonelleştir ama tekme tekniklerini ve açma germeyide evde çalışmayı devam et

vücutcuu bunu beğendi.
  15. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Ya bacak germe hareketlerini hergün düzenli uygularsam yana doğru iki bacağı açma ve diz altı germe hareketi varya onları düzenli olarak yapsam ne kadar sürede sonuç alırım high kick vurayım yeter bir sorunum daha var tekme atarken daha doğrusu attıktan sonra dengem bozuluyor geriye doğru veya yana doğru düşüyorum kilomda düşük neden böyle oluyor anlamadım dengemdede sorun var ama yumruklarım iyi yumruk atarken dengemde fena değil.

16. pernalonga

pernalonga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım senin forumdaki diğer birkaç yazınada denk geldim, gençsin enerjiksin ve ne yazıkki hemen biyerlere geleyim derdindesin.Ben 6 yıldır capoeira yapıyorum farklı sanatlarıda çalışma fırsatım oldu. Beden eğitimi ve spor yüksek okulu öğrencisiyim. Teakwando kick boks gibi branşlarda uluslararası klasmanda arkadaşlarımda var.Kısacası bu konularda biraz birşeyler biliyorum :) . Öncelikle yapmak istediğin sporu seç ve kendine kesinlikle kaliteli bir hoca bul!!
    Hatta şöyle söyleyim hoca branştan daha önemlidir! Kötü bir hoca senin spor hayatını erkenden bitirebilir ve sana ömrün boyunca çekmek zorunda kalacağın pek çok problemde bırakabilir üstelik. Onun için sakin ol yapmayı düşündüğün branşlarda bak çevrende kaliteli bir hoca bulmaya çalış. Sonra antrenmanlara başla herşeyi birden yapmaya çalışma sporda başarı çok uzun yıllarda elde edilen birşeydir. Unutma kısa sürede kazandığını kısa sürede kaybedersin. Antrenman işi çok karmaşık bir iştir ,öyle forumlarda yazan antrenman önerilerine göre falan çalışılmaz. Ne yazıkki bu ülkede antrenör sıfatıyla dolaşan insanların bile büyük çoğunluğu spor adına gerçekten hiçbirşey bilmeyen adamlar! Hergün düzenli esneme yapsam bacaklarım açılır mı demişsin peki ama hangi esnetme tekniklerini kullanacaksın? Aktif-balistik, statik, pnf her metodun avantajları-dez avantajları var. Yanlış yaparsan ciddi sakatlık riskleride içerir. Onun için sana tavsiyem:
    1. İyi bir antrenör bul
    2. Öyle herşeyi aynı anda yapmaya çalışma
    3. İnternette kim olduğunu belli olmayan adamların yorumlarına göre antrenman yapma :)

vücutcuu bunu beğendi.
  17. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Gerçekten bilinçli bir cevap sağolun beden eğitimi ve spor yüksek okulunda okuyorsunuz demek peki hangi liseyi bitirdiniz ben spor lisesini düşünüyorumda onun için soruyorum spor lisesine gidebilmem için boks lisansımın çıkması gerekiyor ve karar verdim galiba tekme atmak bana göre değil boksör olmak istiyorum.5-6 ayda lisans çıkarmam gerekiyor sonra özel yetenek sınavına girecem kazanırsam spor lisesine başlayacağım ondan sonra gerçek spor hayatım başlıyor zaten sporu gerçekten çok seviyorum hayatımın bir parçası diyebilirim.Dediğiniz gibi antrenör çok önemli trabzonda iyi antrenörler var trabzon boksta baya ilerlemiş durumda zaten iyi hocalar bulunuyor selçuk aydın da burdan çıktı hocasınıda tanıyorum salonunuda.Antrenör çok önemli biliyorum ama trabzonda olduğum için hiç dert değil bu.Branş olarak boks bana en uygun olarak geliyor diğer branşlarıda düşünmedim değil gerçi mma kickboks muay thai ve tekwando yu düşündüm ama boks bana daha uygun daha yakın gekdi her açıdan.Ben çabuk lisans çıkarabileceğimi düşünüyorum muhammet ali nin bir sözü vardı sporda başarı çalışmaktan öte istemekle olur diye bende istek var hırs var azim var daha ne olsun abi işte başaracağıma inanıyorum ben.ilk olarak lisans çıkarıcam sonra trabzonda maçlara çıkarım bölge şampiyonası türkiye avrupa ilerletebilirim kendimi vurdukça güçlenecem.Ama ailem destek olmuyor varsa yoksa ders diyorlar biliyorum derslerde önemli ama ben bu yolu seçtim ve hevesim var şansımı denemelimiyim sizce? geleceğim içinde düşünüyorum bu sporu ya kafam çok karışık durumumu anlarsınız umarım daha fazla anlatmama gerek yok herhalde cevabınızı bekliyorum.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 15:22 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 15:04 ----------

Benim düşüncelerim çok farklı sporcu gibi düşünebiliyorum herkes boks yapar çünkü gıcık olduğu birisini dövmek veya okulda hava atmak popüler olmak için ama ben alçakgönüllüyüm kimseyi küçüksemem daha spor hayatım başlamadan sporcu gibi davranabiliyorum boksta iyi dövüşten çok ahlak önemlidir sporcu disiplini önemlidir bunlarda antrenör sayesinde oluyor biraz ama ben bunların bilincindeyim boks boks olarak yapıcam spor olarak görüyorum kesinlikle vahşet olarak görenleride kınıyorum buradan türkiye bu zihniyetler yüzünden futboldan başka sporlarda başarılı olamıyor kendimizi aşmamız lazım artık.Ben doğru yoldan gidicem inşallah tek endişe duyduğum konu gelecekte birgün keşke okula devam etseydim demek ileride boks yüzünden sıkıntı yaşamak istemiyorum tek sorunum bu bir sorun daha var bu sağlık sorunu benim gözlerim 3 derece miyop acaba sorun olurmu? vg yaparken hiçbir sıkıntı olmuyordu ama boksta yumruk atma ve alma var.Bence buda sorun olmayacaktır nasık olsam rakibimi görebilirim gelen yumruklarıda görürüm sadece normal göze göre göz koordinasyonum refleklerim biraz daha kötü olacaktır ama geliştirebilirim bunu.Eğer boksa başlarsamsa kolay kolay bırakmam abilerim anlatabiliyormuyum o yüzden iyi karar vermeliyim eğitim öğretim hayatımın yarısındayım şuanda boksa başlarsam hayatımın yönü değişecek yanlış bir karar almak istemiyorum gencim aklım havalarda çok çabuk ama yanlış kararlar alabilecek bir yaştayım sizin tecrübeli olduğunuzu düşünerek size danışıyorum çok teşekkürler umarum anlamışsınızdır beni ben gerçekten sporcu olmak istiyorum.

18. pernalonga

pernalonga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    Önce spor lisesiyle ilgili konuşmak istiyorum.
    Tek cümleyle Uzak Dur !
    Spor adına sana birşey katmıycaktır kalıbımı basarım bu konuda.
    Eğer spor adına bir kariyer hedefin varsa öncelikle üzerinde düşünmen gereken bazı şeyler var
    1.Profesyonel sporculuk ve spor adamlığı 2'si farklı şeylerdir profesyonel sporculuk sonsuza kadar sürmez bir noktadan sonra kendine farklı bir iş bulmak zorundasın. Bu konuda antrenörlük yöneticilik öğretmenlik araştırmacılık gibi çeşitli seçenekler mevcut.Ancak bu işlerin hiçbiri ne kadar iyi sporcu olduğunla alakalı değildir doğrudan. Bunlar ciddi akademik altyapı istiyen işler.Türkiye şartlarında sporcu olarak hayatını kazanmak çok zor bir iş zaten. Bu yüzden sporculuk dışında gerçekten meslek olarak ne yapmak istediğini düşünmeni tavsiye ederim.

2.Riskler
    Sen uluslararası klasmanda olmak istiyorsun anladığım kadarıyla ozaman sana göze alman gereken risklerden biraz bahsedelim.
    -Dünya çapında sporcu çeşitli ciddi sağlık sorunlarında yanında getirmesi muhtemeldir. Hele durum boks olunca ben olayı dahada tehlikeli buluyorum. Çünkü insanın kafası düşünmek yaratılmış darbe almak için değil. Yıllarca kafana yiyeceğin yumrukların sonucunda beyninle alakalı ciddi sağlık problemleriyle karşılaşman olasıdır.Ki bu boksun kendine has problemlerinden birisidir. Yüksek verim sporcusu olmak yanında pek çok sağlık riskinide getirecektir.İşin birde şöyle bir tarafı var sağlık sorunları illa yaşlılıkta olacak diye bir kaide yok tam kariyerinin yükselme döneminde bir problem çıkabilir ve hiçbir yere gelemeden spora veda edebilirsin.

Bu riskler hakkında iyice düşünmen gerek
    Bu riskleri almak istiyor musun?
    Almak istiyorsan niye almak istiyorsun ?
    Dünya çapında bir sporcu olmak bu kadar önemlimi ?
    Önemliyse niye ?

Bu sorulara oturup sakin kafayla cevap vermen gerekir.

Dönelim tekrar meslek kısmına. Dediğim gibi sporculuktan para kazanmak bir yere kadar. Peki ondan sonrası para kazanmaktanda önemlisi ondan sonraki hedefin ne olacak? Eğer spor camiası içinde çalışmaya devam edeceksen (ki öyle bir tutum içerisinde görüyorum seni)
    Yöneticilik, antrenörlük gibi işler yapıcaksın ki bunlarda başarılı olmak istiyorsun derslerine çalışmalısın. Ben üniversite öğrencisiyim ama oturup tekrar lise fizik kimya biyolojisi çalışmaya başlıyorum. Çünkü spor bilimlerinin temelleri bunlara dayanıyor.

Ailenin karşı çıkması normaldir çünkü riskler büyük hele bizim ülkede sakatlandın mı hiç değerin yoktur.
    Benim sana tavsiyem
    -sevdiğin spora başla biraz ilerle sonra bu işte ne kadar ileri gitmek istediğinle ilgili bir karar verirsin. Bunu spora başlarken vermek zorunda değilsin :)
    -İyi bir lisede sayısal bölümü oku eğer spor adamı olmak istersen (özellikte antrenman alanında kariyer istersen )
    -Body yapmayı bırak yaşın daha 14 bilinçli bir hoca olmadan ağırlık çalışmak senin hem performansını hemde sağlığına zarar verecektir yanlızca vücut ağırlığıyla yapacağın egzersizler senin için şu anda yeterli. Eğer vücudunu geliştirmek istiyorsan akşam 10 gibi yatmaya şeker yememeye (karbonhidrattan uzak dur demiyorum beyaz şekerden uzak dur )
    ve adam gibi yemek yemeye çalış bunlar senin için yeterlidir. Unutma hayat genelde bir 100 metre koşusu olmuyor genelde bir maraton oluyor hızlı çıkış finişi görememeye sebebiyet verebilir :)
    40 dakkada yazdım valla yazıyı onun için iyi oku :D

ahmetbgr ve vücutcuu bunu beğendi.
  19. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Çok teşekkürler emek vermişsiniz ve tecrübeli biliçlisiniz.Aslında boksu tamamen bırakıp eve alet alıp vg ye devam edebilirim evde ama iyi değil diyorsunuz.Böyle yapsam bile boks içimde biryerlerde kalacak yine çünkü tutku gibi birşey bu bende isteğim var ve benim boks üzerindeki düşüncelerim farklı ilerisi içinde düşünüyorum geleceğim için yararlı olabilir ama vg olamaz diye düşünüyorum.Birkaç sorum daha var amatör boksörler nerden para kazanıyorlar? ben amatör boks hayatım bittikten sonra spor camiası içinde devam etmeyi düşünüyorum belgemi aldıktan sonra bir salon açarım antrenör olurum ülkeye genç sporcular kazandırırım.Hayallerim büyük ama hayallerin peşinden koşmak gerekiyor bence.Yardımcı olduğun için sağol abi olgun bir şekilde düşünemiyorum biranda yanlış kararlar alabilirim.Abi boks antrenörlüğünde spor bilimleri falan dersde işleniyormu yani fizik kimya biyoloji?
    sporcuculuktan para kazanmak bir yere kadar doğru şimdi başlasam boksa hiç durmadan devam etsem en fazla 34 35 yaşına kadar giderim ya ben bu işten birşey anlamıyorum amatör boks hayatının bitmesiyle yaşın alakası varmı bizim selçuk aydın daha 26 yaşında ama pro boksör kafam karıştı ya sorularımı yanıtlarsan sevinirim abi sağol.1. kısım için şunu diyebilirim abi ben spor adamlığını istemiyorum sadece pro sporcu olmak istiyorum.Gelelim 2.benim en çok endişe duyduğum kısma abi boks tehlikelidir tamam ama uluslararası klasmanda tüm sporlar tehlikelidir mesela futbolda çok tehlikelidir nete futbol sakatlanmaları yazarsanız kaval kemiği kırılmış futbolcuları görürsünüz.Tam kariyerinin yükselme döneminde beyninde bir problem çıkabilir diyorsun aynısı muhammet ali ye oldu bırakmak zorunda kaldı abi ben amatör boksta beyinde hasarlar oluşacağını pek sanmıyorum bak pro boksta demiyorum amatör boks spordur pro boks dövüştür bu söz çok doğru pro boksta işin ucunda para var para için kimsenin yapmacağı şey yoktur mesela selçuk aydın biraz gözü şişti ne olacak 1 haftaya iyileşir trilyonla ayrıldı trabzondan :) boks sakatlanlamaları arasında en çok korktuğum şey beyin hasarı ve burun kırılması hele burun kırılmasından nefret ederim burun yüzde en önde duran organ olduğu için sorun yaratıyor zenci boksörlerin burunları ne güzel kırılmıyor :D kariyerimin yükselme döneminde değil başladığım gibide bitebilir birgün sparringte çocuğun biri sert bir darbe atar yüzüme birşey olur eve gelirim annem babam görür birdaha gitmek yok derler kaydım silinir vg ye devam ederim bu işte burda biter kendi senaryomu kendim yazacağım.Abi ben doğrusunu söyleyeyim benden mühendis doktor falan olacak değil bunu açık açık söylüyorum çünkü ilgilerim farklı ama ailem bunu anlamıyor veya anlamak istemiyor herkes doktor mühendis olacak diye birşey yok ilgilerime saygı yok.Hem fenamı olacak sporcu olucam zaten sporcu kalmamış ülkede.Kötü bir iş hatta boş işmiş gibi görüyorlar faydalarını biliyorum saymakla bitmez ama zararlarıda var tabi boksun.Acaba boksu aklımdan silip zor olacak ama denerim ondan sonrada eve alet alıp beslenme ve antrenman programıyla kendime göre tabi başlarım vg ye hem hacim yaparım biraz ama iki spor arasında bir fark var işte vg yi yaptım diyelim 2-3 sene oldu 3 senede ben mükemmel bir vücut yaparım rahatlıkla ama bir fayda sağlayamayacak bana vücuduma sağlar psikolojik olarakta sağlar ama neyse anlarsın sanırım abi vg yi pro olarak hiç düşünmüyorum o bulk definasyon dönemi varya inan bir boks maçına hazırlanmaktan daha zor :D boks antrenmanı o kadarda ağır değil bence.Abi bir sorum daha var bokstada vg de olduğu gibi bir programlamı çalışacağım boksla ilgili geniş bir bilgi verirsense sevinirim çok sağol thums:

20. pernalonga

pernalonga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    şimdi profesyonel sporculuktan kastım profesyonel sıfatlı boksör olmak değil
    Profesyonel sporculuk = sporculuktan kazandığın parayla hayatını idame ettirme.
    Yani amatör profesyonel fark etmez. 33-34 yaşına kadar gidebilirsinde 20 de bitebilirsinde dediğim gibi kumar bu ayrıca uluslar arası klasmanda boksör olmak amatör dahi olsan beyinle alakalı ciddi sıkıntılar getirmesi muhtemeldir sırf bir kask var diye birşey olmaz diye düşünmeyin uluslararası klasmana gelene kadar yiyeceğin yumruk sayısını düşün birde ilerledikçe yediklerin daha keskin yumruklar olacaktır. Onun için birşey olmaz nasılsa amatörde diye düşünme. Spor adamı olmak istemiyorum diyosun ozaman düşün sporcu olacam dedin sakatlandın ortada kaldın ya da sakatlanmadın her isteyen dünya çapında olamıyor . Dünyada bir sürü kısa mesafe koşucusu (sprinter) canavar gibi antrenman yapıyor ama sadece 8 tanesi olimpiyatlarda diğerleri değil. Şimdi olimpiyatlara giremeyenler hepsi diğerlerinden daha mı az çalıştığı için giremiyor ? O kadar çok değişken varki inanç bunların belki en önemlisi ;yoksa psikolojik baskıyı kaldırma şansın yok.Ancak bu da demek değilki sadece başarıcağına olan inançla oluyor bütün bu işler pek çok sporcu canavar gibi çalışıyor ancak sadece bir kısmına nasip oluyor zirve.Kaldıki dediğim gibi bu zirveninde ağır bedelleri olabiliyor çoğu zaman. Şimdi sporcu oldun sonra hayatında elinde ne kaldı boksörlük hayatın bitti ama hayat devam ediyor. Elinde herhangi bir vasfın olmazsa ne yapacaksın hayatının kalanını kötü şartlardaki işlerde çalışarak bir sürü sorunla cebelleşmeye razı mısın ? Eğer antrenörlük düşünüyorsan başarılı bir antrenör olmak ciddi akademik temel ister yani öyle ben sporcuyum nasılsa antrenörde olup sporcu yetiştiririm olayı yok.Onun için riskleri iyi ölçüp biçmelisin. Ben sana şunu söylüyorum boksa bir spor olarak başla istiyorsan sonra karar ver ne kadar uğraşacağınla bu işle. Hakkında ayet mi var başlayınca illa hayatını buna adıyacaksın diye ? Vg işini boşvermeni öneniririm çünkü ağırlık çalışmaları çok kompleks iştir (bizim ülkemizde 3x12'nin ötesine geçemedi o ayrı bir konu ) kendi başına yaparsan ilerisi için sıkıntı olacaktır sadece vücut ağarlığınla yapacağın çalışmalar seni iyi yerlere getirecektir (senin yaşında ciddi ağırlık çalışmaları kesinlikle önerilmiyor zaten ). boks çalışmasının nasıl birşey olduğu merak ediyorsan git 1-2 salona derslerini izle sporcu olmak isteyen biri eminimki 1-2 salon gezmekten üşenmez :)

vücutcuu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş