Supplement - Spor - Saglik ??

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Ayaz tarafından 13 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Selam herkese,

Simdi bu konu altinda bu baslik ne alaka diyebilirsiniz. Ben de aklimdan gecenleri tam olarak nerde ve hangi baslik altinda paylasabilecegimi tam cözemedim.

Bir süredir aklimi kurcalayan birtakim seyler var.
    Malesef bir aylik, iki aylik, bes aylik, hatta iki üc haftalik sporcu arkadaslarimiz daha neyin ne oldugunu ögrenmeye bile yeltenmeden bu sporun anahtarini bu ek besinler olarak görüyorlar ve hemen edinmeye calisiyorlarlar. Steroid ve anabolizanlardan hic bahsetmeyecegim bile.

Ve yine malesef bu sebepten dolayi supplement endüstrisi müthis büyük bir endüstri haline gelmis bulunuyor. Neden malesef ? Cünkü pazar büyüdükce rekabet artiyor ve satis cabalari sadece promosyonlarla sinirli kalmiyor. Demek istedigim domatese bile daha uzun ömürlü olsun diye hormon katiliyorsa , beklenen etkisi kas gelisimi ve büyüme olan supplementlere kim bilir neler katiliyordur.
    Icine mutlaka anabolizan izleri tasiyan vs. gibi kimyasallar ilave ediliyor demiyorum. Ancak kas gelisimini arttirici ürünlerin (bu amino asitler olur, tribulus terestis olur, arginin, ornitin..kisacasi akla gelecek hersey) icine "dogal" olarak adlandirilan maddelerin bu dozajlarda kullanilmasi gercekten ne kadar sagliklidir?? Mesela kendim icin diyebilirim ki nitric oxide supplementleri kullandigim zaman kaslarimin ici kanla doluyor, damarlar genisliyor, neredeyse patlayacak gibi oluyor vs vs..

Ilk bakista aaa ne kadar güzel, tam istedigimiz etki denilebilir ki ben de öyle demistim. Yalniz su var.. O damarlarin o kadar genislemesi, kisa sürede kalbin bu kadar pompanlamaya zorlanmasi, kaslarin patlayacak dereceye gelene kadar sismesi vs. disardan bakildiginda ne kadar saglikli ? Bu örnegi cesitlendirebiliriz. Kreatinin kaslarda birden bu kadar su tutmasi, güc artisi vs vs vs...Bunlarin vücutta yaptigi etkilesimleri derince konusmak degil su an amacim.

Dünyanin hic bir döneminde supplementlerler bu kadar tüketiliyor ve gelismis degildi. Yani tüm bu "besin takviyeleri" adi altinda gecen ürünleri bu yogunlukta tüketen ilk insanlar biziz. En azindan bu kadar "gelismis" supplementleri tüketen diyelim.
    Yani ayni dozdaki ürünleri 30 yil önce kullanmis bir adam yok ki, karsimiza alip "amca nasil hissediyorsun kendini?" diye soralim... Ama 30 yil önce adamlar cok daha zararlari olan anabolizan ve steroidleri kullaniyolardi, büyük ölcüde de birsey olmadi diyenler cikacaktir elbette. Ancak onlarin zararlari, etkileri, yan tesirlerini önleyici prosedürler yillardan beri süregelen arastirmalarda tespir edilmistir,

Benim gördügüm, duydugum ve sezdigim kadariyla artik bu supplement alemine güvenim azaldi. Yillarca envayi cesit suppelement kullanmis biri olarak hakkimda "sen o kadar kullandin, simdi mi sarsildi güvenin" veya "yaptin vücudu simdi tuzun kuru" diyebilirsiniz tabi... buna da saygi duyarim ama gercekten artik bu pazardaki bu kadar cesitlilik, rekabet kosullari, denetim sistemleri vs. artik korkutuyor beni. Daha da ileri tasiyacak olursam acaba genlerime zarar veriyor muyum? Uzun vadeli kullanimlardan sonra organlarim ne hale gelir? diye sorarim. Kafana saksi mi düstü diye düsünecek olanlara yine de soruyorum. Düsünmeye degmez mi ?

Ve su an daha spora baslamadan supplement satin alan arkadaslar taniyorum. Daha arabayi almadan chip tuning taktirmaya benzetiyorum bunu da.

Yani hersey minimum zaman zarfinda maximum vücut yapmaya odaklanmis bulunuyor. Bu sporu keyif alarak yapanlarin sayisi gittikce azaliyor gördügüm kadariyla Kaba tabirle ne yeyince ne gibi degisiklikler oluyor vücudumda acaba? bunu cok yiyince böyle mi oluyor, sunu az alinca böyle mi oluyor.. Daha bunlarin farkina varmadan hemen supplement.

Kendi adima sunu da söylemem gerekir. Yavas yavas ben de bu sporu amatör olarak üst düzey yapmaktan vazgececegim. Is hayati geliyor, hayat kosullari degisiyor.. Ne kadar yasam tarzina cevirmis olsam da bu sporu hayatta daha önemli seyler var.. bunun zaten spor yaparken de bilincindeydim. Tabi ki pat diye birakmayacagim sporu ancak artik haftada 5 kez degil de 2-3 kez gidecegim...Supplementlerle degil de tamamen dogal beslenecegim...Ancak basligi acmamin sebebi bu degil..
    Umarim anlasilabilmisimdir..

saygilar

Son düzenleme: 13 Eylül 2008
    letsgoheat96, kaba, bela03 ve diğer 30 kişi bunu beğendi.
  2. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Mükemmel bir konu bulmuşsun Ayaz, güzelde bir yazı yazmışsın bir solukta okudum. Konuyu çok beğendim, bende en kısa sürede düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Bence bu başlığa dikkat etmek lazım, zamanında anabolizan katan supplement firmalarını tek ben duymadım heralde....

Ayaz bunu beğendi.
  3. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Son paragraf tam "sen vücudu yaptın tabi senin tuzun kuru" luk.
    Bu aralar supplement ve sağlık konusu benimde kafama takıldı. Biraz daha farklı açıdan. Şöyleki:
    Aslında supplementlaradn aldığımız besinleri doğal yollardan aldığımız takdirde çok sağlıklı birer insan haline geliriz muhtemelen. Yani demek istediğim şu, Vg'ye katkısı dışında sağlığımıza yaptığı katkı verdiği zarardan daha mı fazla, veya riskli?

Sağlımıza nasıl katkılar yapabilirki supplement demeyin. Ayaz'ın verdiği Nox örneği, bu daha 10 sene önce bulunmuş, bulan 3 bilim adamının nobel tıp ödülü aldığı bir ürün, olmazsa kalbimizin duracağı bir molekül ayrıca, birkaç makale okursanız bu molekül hakkında ne kadar yararlı olduğunu anlarsınız fakat ne dozajda? Ne yazıkki henüz 10 sene gibi bir sürecin olması nedeniyle sonuçlara dair bir kanı sunmuyor bizlere ve bizleri, yani kullananları birer kobay haline getiriyor.
    Tabi belki ilginç gelebilir ancak supplementın vücuda zararını azaltmak için detoks yapılması gerektiğini düşünüyorum. Vücutta atılamayan ağır metalleri vs. arındırmak çok önemli.

Ayaz anladığım kadarıyla senin kafana takılan bir başka şey ise şu saatten sonra Vg'yi hayatının neresine koyacağın. Yaşını bilmiyorum ama görüntün itibarı ile iş ve aile konusunu artık hayatında ön sıralara alma durumundasın, bence verdiğin kararlada doğru şeyi yapıyorsun. Zaten arada yine testeteronların duramaz yerinde kasarsın haftada 5-6 gün...

Ben bunu ilk defa söylüyorum ama uzun zamandır aklımdaydı. Bence supplement biraz benim hatta çoğumuzun acizliğinden kaynaklanıyor. Yani Vg'ye başladığımdan bu yana hiç supplement kullanmasaydımda şu vücudu rahatça yapardım. Eminim çoğunuz içinde geçerlidir bu. Ancak bunu bile bile yine ileride supplement kullanacağım.
    Supplement etkilidir aksini söylemiyorum demek istediğim, iyi beslenmiyoruz, proteine başvuruyoruz, çok yiyoruz l-carnitin bu uzar gider.
    Bizim salona yabancı mankenler gelir, inanılmaz iyi vücutları var adamların. Gerçekten çok uzun kaslar, ve inanılmaz yağsız, pürüssüz vücutlar. Hiçbir ek ürün almıyorlar, tek yaptıkları düzene sağdık kalmak. Tabi bu onların işleri ama şimdi bir düşünün Vg'ye başladığınızdan bu yana makine gibi işleyen bir düzenle gitseydiniz, hiç aksamayan bir beslenme planı uygulasaydınız, kilo almasanızda cardionuzu yapıp mideninizi girseydiniz ancak hiç supplement almasaydınız vücudunuz şimdiki hali nasıl olurdu? Çok farklı değil mi? Peki bunları yapmamak için önünüzde herhangi bir engel var mıydı?

Sağlık konusunda protein bazlı besinleri vücuttan atılımı karb. kadar kolay olmuyor, özellikle yoğuz bir şekilde kombine edilmiş supplementlarda. Ancak benim gibi yılın 3-4 ayı kullanan birinde sağlık açısından herhangi bir problem yaratmaz diye düşünüyorumm.

Mübarek Ramazan'ınında mükemmel bir detoks zamanı olduğunuda söylemeliyim.

letsgoheat96, atesdagli, YAHYA ve diğer 6 kişi bunu beğendi.
  4. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Birer kobay haline geldigimiz yaziyi yazarken aklimdaydi ama araya baska cümle girmis ve yazmayi unutmusum.. bu yüzden iyi oldu senin tekrar yazdigin..

Yasim 25 ve gercegi istersen, Mestano, VG'yi önümdeki hayatin neresine koyacagimi iyi biliyorum aslinda...

Sen de güzel yazmissin, nitrix oxide moleküllerinin nobel ödülü aldigini yazmak istemedim, yanlis yönlendirmis olmayim diye.. ama sen dogrusunu yazmissin zaten. Sonucta adamlar bundan 10 gram alin ve deli gibi idman yapin demedi bunu bulduklarinda..

Mestano, bu detoks olayi coktandir ilgimi cekiyor.. Ramazan'dan nasil faydalanarak yapabiliriz bunu ? Ve detoks hakkinda 1, 2 cümleyle cok kisa bilgi verebilir misin ?

EDIT: Sunu da söylim, Mestano.. Tam yarama bastin.. Spora simdiki aklimla basliyor olsaydim protein tozu dahi kullanmazdim. Bunu tüm samimiyetimle söylüyorum.. Aynen senin dedigin gibi, bu vücudu supplemetsiz de yapardim... varsin gec olsun, tertemiz olsun.

Senior_Duke, atesdagli, meazza ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  5. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Supplement sektörünün maddi imkanlarıyla antrenman ve beslenme üzerine araştırmalar yapılsa ne kadar iyi olurdu diye düşünüyorum.

Ben kendimi supplement kullanımı konusunda şanssız görüyordum ama şu an üzerine eğildiğimiz yaklaşımla benim durumuma bakarsak daha şanslıyım. Dikkat edilirse forumda supplementler bölümüne birşey yazmam, çünkü whey harici 1 hafta bile devaml kullandığım supplement bile olmadı, evet creatini bile !

İstanbula dönünce amino ve creatine garanti başlamayı düşünüyordum çünkü eskisinden daha iyi olmak istiyorum. Askerde kas kaybı yaşadım. Define oldum ama ölçü kaybettim şimdi kafamdaki tek şey istanbula dönüp şu maddi işleri halledip eskisinden iyi olmak. Bu başlık bende bir karar değişikliği yaratacak mı merak ediyorum.

Bu arada bu başlığı gören profesyoneller özellikle müsabaka döneminde +90 olanlar gülsünler mi ağlasınlar mı bilemeyeceklerdir eminim. Onlara göre supplement neredeyse tamamen zararsız üstüne bir de yetersiz ve de steroide muhtaçsın derece için. Ancak okuyan olursa ister gülsün ister ağlasın bu başlığın beni çok heyecanlandırdı Ayaz, konu hakkında bilgi ve tecrübesi olan herkesin görüşlerini merak ediyorum.

Ayaz bunu beğendi.
  6. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Ayaz demek istediğim Ramazn bir detoks'tur zaten. Mesela 15 saat vücudumuza hiçbirşey girmiyor. Ben en iyisi detokstan biraz bahsedeyim.

Detoks'un amacı gün içinde atmosferdeki gazlardan, radyasyondan, alkolden, sigara dumanından, yediğimiz gıdalardaki toksinlerden, ağır metallerden vs. kurtulmaktır. Aslında terleyerek ve idrar yaparak bunları dışarı atarız ancak ne yazıkki 1500'lerde yaşamıyoruz ve yukarıdaki saydıklarım bizi çok 2000'lerden sonra daha fazla etkiledi. Özellikle bizim gibi supplement kombinasyonları ve yoğun protein alan kişiler spor yapmamıza rağmen daha fazla etkileniyor.

Peki bunlar vücuttan atılamadığında ne oluyor? Bir kere vücudunuz atamadığınız için, tekrar atmaya çalışıyor ve hem daha fazla enerji harcıyor hemde diğer görevlerini aksatıyor. Ve sonuçta bunlar atılamayınca ya kana geri karışıyor ya da dokularad depolanmaya başlıyor. Ve ileride kaçınılmaz hastalıklar olarak geri dönüyor. Ve dikkat ettiyseniz fazla supplementın zarar vereceği organlar olarak böbrek ve karaciğer gösteriliyor? Boşaltımdaki en önemli 2 unsur...

Detoks yapacağınız zaman sigara, alkol yağlı ve şekerli yiyeceklerden uzak durmanız gerektiğini söylememe gerek yok artık sanırım. Bol proteinli et, süt, balık ve hamur işlerindede uzak duracaksınız. Bunlar yerine çiğ sebze, meyve, sıkma meyva sularını tercih edeceksiniz.

Tabi detoks yaparken antremanlara devam edeceksiniz çünkü antremanın neticesi olarak metobolizma hızlanıyor, bu kan dolaşımını hızlandırıyor ve sonuç olarak dokularda daha fazla oksijen ve daha fazla boşaltım...

Detoks zamanı terlemeyi hızlandıracak sauna, buhar banyosunuda yapabilirsiniz. Yukarıda dediğim gibi terlemekte bir boşaltım çeşididir.

Detoks için bir programda yazarım yarın, bu saatte benden bu kadar çıktı valla:D

letsgoheat96, atesdagli, salvadore_xp ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  7. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Cok sagol Mestano..

ben de su an biraz bilgi edindim ve aklima düsürdügün cok iyi oldu... Program yazarsan cok güzel olur gercekten, en azindan kiyaslariz, benzetiriz vs.. hatta ayri baslikta da acabilirsin.. Yazarsan eger bir de kac gün yapmak uygun sence veya sen yaptiysan ne kadar sürdürdün.. onu da söylersen iyi olur..

saygilar

YAHYA bunu beğendi.
  8. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    Ayaz, yazdıgın yazıdan dolayı seni kutlamamak elde değil...yani bazen kendimizi ek besin diye kandırıyoruz bence...vücudumuza ne çeşit bir zarar veriyoruz hiç farkında değiliz...bunların kokusu şimdi cıkmayacak elbet, ancak, ileride sağlık açısından gerçekten rahatsız edici durumlar oluşabilir...bir yerde cok güzel yazmışsın, daha başlar başlamaz supplementlere başvurmak diye...aynen öyle...bu cahillikten başka birşey değil...aslında kendilerini zorlasalar, tanımaya çalışsalar vücutlarını, gelişimlerini takip etseler, daha cok şey kazanacaklar...ama hemen suppement kullanarak, vücudu tamamen boş bir döngü içine alıyorlar.... benim hep bir düşüncem vardı, supplementlerden max verim almak için 1-2 yıl beklemek lazım diye...ben hala da aynı şekilde düşünüyorum..tabi bu benim görüşüm...

gerçi supplement firmaları da artık olayı tamamen kimyasal bir boyuta taşıdılar iyice... eger bir whey proteinine ek besin diyebiliyrsak, içinde 24 çeşit aminoasit türü olabilir en fazla..ekstradan, dışarıdan alınan amino asit türleri değil, piyasadqaki wheyler böyle olmaya başladı artık...buiş tamamen senin dedigin gibi yolunu şaşırdı ve ciddi bir pazar rekabetine dönüştü...
    kısacası, ne olduugnu bilmeden, ne olacagını merak etmen yersiz olur...vücudumuz en büyük hazinemiz ve servetimiz..bilmeden cok yanlış işler yapmamalıyız...bu işler çok küçük yüzdelik dilimlerle başlar, ama ileride büyür ve daha da büyür o dilimler...

Ayaz, iş hayatı mantıgın aynısı bende de var..bende iş hayatına girdikten sonra 2 kere yapmayı düşünüyorum haftada...çok kaptırmamalıyız kendimiz bu spora, amaçlarımız sapıyor farkında değiliz...ne ile kazanacagız?...bu soruyu kendinize mutlaka sorun hergün ve yapmanız gerekenleri sadece spor için ertelemeyin arkadaslar...bu son yazdıklarım biraz off topic oldu, ama bunu herkesin belli oranlarda yaptıgını düşündügüm için yazma ihtiyacı duydum...

letsgoheat96, atesdagli, cudjex ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  9. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Haftada 1 yeterli olacaktır. Pazar günü uygun bence bunun için. Çünkü tatil olduğundan sabah gidip koşabileceğiniz ve o günü tamamiyle kendinize ayırabileceğiniz bir zaman dilimi.

Yoğun kürler uygulamak yerine haftada bir yapmanızı öneririm. Ancak başlangıç olarak 1 haftalık bir detoksla iyi bir şekilde arınıp daha sonra haftada bir yaparak formu korumak en iyisi olacaktır.( ben haftada bir yaptım, yoğun bir kür girmedim ancak işi biraz daha kavradıktan sonra başlangıçta bir haftalık bir detoksun yapılmasının iyi olacağı kanaatine vardım.)

atesdagli bunu beğendi.
  10. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    D.Wolf'a katılıyorum, neyin araç neyin amaç olduğunu unutmamak lazım. Sorumlulukları ön planda tutmak lazım...

11. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    arkadaşlar ben bir aydan fazla oldu supplement kullanmıyorum elimde bir miktar creatin ve pro.kalmasına rağmen aslında onlarıda almamın sebebi kaliteli çok ucuza gelmesiydi ..1senelik fazla fazla kullanarak hala bitiremedim .. daha önce birkaçkez forumda bunu dile getirmeye çalışmıştım..
    ben supplementleri değil kombinesiz en az 3-4 kombine yaparak yıllarca kullandım biriktirseydim belki küçük bir odayı boş larıyla doldururdum...ancak bende bunu çok sorguladım .. zararlı olmasa da (yada yıllar sonra bu ürünler zararlı diyen bilim adamları da çoıkabilir)
    türkiyede verilen paraya günah .. yani en 250 ytl 1 aylık supplement gideri..

diğer yönden bakarsak ben bazen 2ay periyotlarla supplemen te ara vererek daha kendimi denedim bakalım gücümde yda ölçümde bir düşüş olacak mı diye vs.. ama hiç alakası yok çok iyi beslenince bence bunlara gerek yok ama çok param olsa yine de alabilirim...

meazza ve YAHYA bunu beğendi.
  12. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    BOSNAK,
    Serdar Aktolga hürriyete miydi valla tam hatırlamıyorum bir gazeteye verdiği röporajda "sponsorum bana aylık 4 bin ytl'lik besin takviyesi desteği veriyor" demişti hardlineydi sanırım tam hatırlamıyorum firmayı. Çok merak etmiştim o zaman o kadarlık ne kullandığını, acaba iğneler dahil mi diye düşünmüştüm :lol:

Ekleme: Bu arada önceden forumda bir başlık altında "param olsa wheyi bile çok az kullanırım supplement almam" dediğimde benim fikrimi değiştirecek mahiyette yazılar yazan arkadaşların imdiki görüşlerini de merak ediyorum.

13. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Bu düsüncemde tek basima olmadigimi görmek cok güzel.
    Cünkü bu sporu biraz ilerletmis, supplementlerin kaslara faydalarini fazlasiyla görmüs birine bunu söylerken bir annenin ikaz etmesi seklinde anlasilmamdan korkmustum.

Zannedersem kimsenin annesi "idmandan sonra aminolari da al evladim, kaslara cabuk ulasir, sentezi arttirir " gibilerinden seslenmiyordur..daha cok "evladim ne o ilaclar, zarar veriosun kendine.." gibi seyler söylüyordur..
    Konuyu nerden nereye getircem simdi ama :) Bu konuda da hakli cikarlarsa ilerde bircok kisi sIkinti cekebilir..

Senior_Duke, umutn ve YAHYA bunu beğendi.
  14. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
  15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Geçenlerde NTV'de "the truth about food" isimli bir BBC belgeseli yayınlandı.
    Bu belgeseli sonuna kadar izledim.
    Belgeselin özeti detoks diyetlerinin "safsata" olduğu yönünde.
    Çünkü vücudumuzun ve organlarımızın toksinleri vücuttan kendi kendine atabilecek düzeyde evrimleştiği görüşü savunuluyor.

Belgeseli sonuna kadar takip eden biri olarak ileri sürdükleri tezlerle, yaptıkları deneylerle ve bilimsel açıklamalarla beni detoks diyetlerinin anlamsız olduğu konusunda oldukça ikna etti.

http://www.uludagsozluk.com/k/the-truth-about-food/
    http://sozluk.sourtimes.org/show.asp?t=the+truth+about+food
    http://www.bbc.co.uk/sn/humanbody/truthaboutfood/
    http://www.bbc.co.uk/sn/humanbody/truthaboutfood/young/detox.shtml

Özellikle son linkte ilgili belgesele ulaşabilirsiniz.

letsgoheat96, gaddarkemal, Ayaz ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  16. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bodyde tecrübem arttıkça ben de şu fikre kapıldım..

"çok ağır girerek, steroid kullanarak, bilinçsiz ek besin kullanarak bu işi bir kaç sene yapıp vücudu bitirmektense, daha doğal beslenirim, daha mantıklı ağırlıklar kaldırırım ve çok daha uzun yıllar yaparım.."

amaç çok daha uzun yapabilmekse formül ortada..

Ayaz'a işte bu noktada katılıyorum..

fakat body hayatı evlendikten ve işini bulduktan sonra başlayan biri olarak tamamen hayatımı bodye göre düzenleyebildiğimi belirtmek isterim..

belkide farkımız budur..yani evlenmeden önce başlasaydım çevremde çok kaslı olduğum için beni beğenmeyen kızlar olgusunu yaşayacaktım..yada beğendiğim kız ya salon ya ben diyecekti..fakat bunu ben yaşamadım..dediğim gibi belkide benim durumum senden daha avantajlıydı..
    eşim bunu kabullenmek zorunda kaldı..tabi bunda bodye olan sevgimi görmeside etkilidir o da ayrı bir konu..

ayrıca bodycileri bu noktada sınıflandırmakta fayda var..

1 - profesyonel birini göstererek "bir gün onun gibi olacağım ama 10 ama 15 yıl sonra " diyecek kadar bu işe hırsla bağlı olanlar..(bu grup için karın kasları,parçalı vücut yada bu sporu doğrudan sağlık için yapmak mühim değildir..sağlık dolaylı kazançtır onlar için)

2 - daha fit ve sağlıklı bir vücut isteyen, karın kasları ve parçalı bir vücut hayali olanlar..bu grupta bu spor yapılırken sağlıklı yaşam çok daha ön plandır ve hedef daha kısa vadelidir..

3 - bir proyu gösterip 2 senede bunun gibi olacam diyip hayatını rezil eden ahmaklar..

bu gözlemlediğim bir sınıflandırma idi . Ayaz, açıkçası seni bir gruba oturtamadım.. :)

açıkçası ben kendimi 1.grupta görüyorum..bu grupta olduğumu bilen eş dostta hafta için bana akşam oturmasına gelme teklifinde bulunmazlar..yani onlara göre değil bodye göre hayatımı şekillendirdiğimi bilirler..
    bu asosyallik olarak değil , bu işe aşkın ancak böyle olabileceği şeklinde algılanmalı (enazından bana göre)

son olarak supplementlar konusunda kesinlikle katılıyorum..hiçbir supplementa %100 hayat ve sağlık teslim edilmemeli..taki siz kendi evinizdeki laboratuarınızda yapmıyorsanız..

Senior_Duke, atesdagli, meazza ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  17. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Bonatschi denilen doğru, vücudumuzun zaten bu toksinleri atacak bir yapısı var ancak dediğim gibi 1500'lerde yaşamıyoruz.
    Vücudumuzun doğal detoks mekanizmaları var terlemek, idrar yapmak, dışkılamak.
    Fakat günümüz kirlilik çağı; bilgisayar, cep telefonu dalgaları, sigara, alkol, kullanılan temizlik maddeleri, böcek ilaçları, radyasyon, ağır metaller, atmosferdeki daha bir çok gazın vücudumuza girişi söz konusu olabiliyor. Tabi birde supplement kombinasyonları var.
    Bu nedenle vücudumuza yardım etmek hiç fena olmaz bence.

18. Malebolgia

Malebolgia Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Konu gerçekten çok önemli, benimde ne zamandır gözlemlerim bu şekilde idi. Teşekkürler Ayaz.

Benim spora başlamamın en büyük nedenleri sağlık ve hayatımı biraz düzene sokmak idi. Çünkü spora başlamadan önceki dönemde sürdürülmesi pekte hayırlı olmayan bir düzene sahiptim.

Aşırı denebilecek bir alkol tüketimim vardı, günde bir paket sigara içiyordum. Neredeyse her gün sabahın ilk ışıkları ile yatağa girer olmuştum, kaçta, nerde uyandığım belli değildi. Tabii böylesi bir yaşam bana bir göbekte hediye etmişti.

Kesinlikle yaptığım şeylerden pişman değildim, hatta başka bir açıdan bakıldığında keyifli de bir hayattı, ama artık o dönemin geride bırakılması gerektiğinin de farkındaydım.

Üniversite hayatımın da son zamanlarını yaşadığımdan kendimi önümdeki iş hayatına hazırlamak için hayatıma çeki düzen vermeye karar verdim. Hovarda dönemlerimi geride bırakıyordum.

İlk iş gecelere veda ettim. En fazla, haftada bir iki kadeh’in üstüne çıkmamaya başladım. İçkiden uzaklaşmak sigarayı bırakmama da yardımcı oldu, çünkü sigara benim için bir nevi meze idi. Şu an, ara sıra nargile, çok nadirde puro dışında düzenli bir tütün tüketimim yok.

Daha sonra hem göbeğimden kurtulmak, hem de artık ufak bir koşuda bile kesilmeye başlayan nefesimi açmak için cardio antrenmanlarına başladım. Haftada 5 gün düzenli yüzüyordum. Uygun bir diyet ile birlikte aldığım kiloları hızla verdim. Halen yağsız bir vücuda kavuşamamış olsam da göbeğimden büyük ölçüde kurtulmuştum.

Yakınlarda da bir salona yazıldım. Amacım, herkes gibi yağlanmayı düşürmek ve kas kütlesi inşa etmek idi. Daha önceden birkaç kez ağırlık çalışmalarına başlamış ama hep yarım bırakmıştım. Bu sefer düzenli olarak devam etmekte karalıydım.

Dış görünüş tabii ki herkes gibi benim içinde çok önemli ama benim bu spora başlamamı sağlayan asıl motivasyon sağlık idi. Ancak, zaman geçtikçe gördüm ki benim vücutlarına ve antrenman performanslarına hayran olduğum insanların birçoğu sağlıklı olmaktan çok uzaklardı. Hatta, bazen insanların sağlık mı görünüş mü ikileminde kaldığını bile fark ettim.

Bu durum beni bir ara spordan soğumaya kadar götürmüştü ama hem antrenörüm hem de bu forum sayesinde bu işin biliçli bir şekilde sağlığı tehlikeye atmadan da yapılabiliceğini kavradım.

Burada kastettiğim büyük oranda anabolizanlar ancak supplementlerde konunun dışında değil. Ayrıca gözlemlediğim kadarı ile bu iş birçok kişide supplementler ile başlıyor streroidlerle bitiyor. Adam ilk başta basit ve saf supplementlerden başlıyor daha sonra giderek daha farklı, daha güçlü formülleri deniyor, ama en sonunda gelişim bir yerde yavaşlayınca steroidlere yöneliyor.

Birde artık bu saf dediğim ürünlere eski moda denilmeye başlandı. Mucletech gibi, Universal gibi markaların her bir ürününün bileşimleri bir sayfa tutuyor.

Ki bu bahsettiğim markalarda mainstream ürünler üretiyorlar. Türkiye’de pek bilinmese de Amerika’da çok daha hardcore ürünler de mevcut. Bazı ürünlerde bileşimin oranlarını yazma zahmetinde bile bulunmuyorlar.

Artık salonlarda muhabbetler bile sadece supplementler üzerine kurulu. “Sen şunu denedin mi?”, “Bu yüzde şu kadar katkı sağlıyormuş!”, vs. gibi sözleri duymadığım antrenman neredeyse yok. Gün geçmiyor ki birinin basitte olsa bir yan etkiyi fark etmediğini duymayayım. “Bende şunu yaptı, ama katkısı ile kıyaslanınca değer doğrusu!” cümlesini o kadar çok duydum ki.

Kesinlikle supplement kullanımına karşı değilim, güvenilir markaların ürünleri doz aşmadan tabii ki kullanılmalıdır. Yağ yakıcılar dışında, şu an kendim için erken olduğunu düşünsem de ilerde bende birçok supplementi kullanacağım.

Ancak bu işin şirazesinden çıktığı da kesin. 14-15 yaşında çocuklar en ufak bir araştırma yapmadan, ne bulurlarsa vucutlarına sokuyorlar. Ben en basit vitamin formülünü kullanmadan önce bile araştırma yaparken bu insanlarda gördüğüm korkusuzluk ve umursamazlık açıkçası beni şaşırtıyor. Ama bu işin bir çözümü de yok. Yasaklar veya regülasyonlar bu insanlar sağlıklarına en ufak değeri vermedikten sonra ne işe yarar ki? Steroidlerde yasak, extacyde yasak ama kullanmak isteyen, bir şekilde bulup kullanıyor.

atesdagli, meazza, gaddarkemal ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  19. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    diez, güzel tespitte bulunmussun ve ben kendimi daha cok 2. grupta ve 2. grubun biraz daha gelismisinde görüyorum. Ancak zaman gectikce insanlarin amaci degisebiliyor.. Daha dogrusu yol katettikce biraz daha yol almaya hazirlaniyor insan.

sorun evlendikten sonra veya is hayatina atildiktan sonra spor yapamayacagimin korkusu degil. Istersem yapabilecegimden cok eminin hatta uzun yillardan beri birlikte oldugum ve evlenmeyi düsündügüm kiz arkadasim bile benim bu durumlarima fazlasiyla alisik, yani isin o tarafi da sorun olmaz.. aslinda bu konuya sunun icin deginmistim. Ilk yazimda bundan sonra supplement almayacagim demistim, sonra da supplement almayacagim ama zaten su anki gibi yogun olarak yapmayacagim sporu cünkü azaltip belki de tamamen birakirim gibilerinden bisey yazdim.. hani ayni yola tamamen supplementsiz devam edecegim gibi birsey anlasilmasin diye.

Senior_Duke bunu beğendi.
  20. sabutay

sabutay Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaslar ben Azerbaycandan katiliyorum. sadece sizleri izlemkle yetindim gercekden cok guze konu idi sizleri tebrik ederim. baya bilgi edindim Azer-dan sizlere selam.

Sayfayı Paylaş