Squat Esnasında Beli İncitmek (Alt Sırt Ağrısı)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve opasan tarafından 12 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. opasan

opasan Üye

Beğenileri:
    51
    Ödül Puanları:
    0
    Squat egzersizinin son setini tamamladıktan sonra; ağırlığı eşeğe koyarken (boyumdan yarım metre daha alçak olan düzenek) eğilmek durumunda kalıp sırtın alt kısmında (belin arka tarafı) kamburlaşmadan dolayı incindi... Kemer takılı idi.

5-6 gün önce olmuş olan bir durum. Hâlâ belimi kastığımda ya da esneme hareketlerinde sızı oluyor. Antrenmana zaten ara verdim.

Bel fıtığı olma ihtimali olabilir mi? (disklerde kayma/oynama vs)... Kısacası çok tehlikeli midir?

Daha önce benzer durumu yaşamış olanlar, veyahut az-çok bilgisi olanlar yardımcı olursa sevinirim...

Doktora gitme mevzusu: Sıradan doktorlara gitmek istemiyorum. Açıkçası tam uzmanı ve ilgilenecek bir doktor için "titrli" birisinin özel mua. gitmek vs. külfiyetli... Tabi ki geçmezse gidilecek...

(Benzer konuları okudum, tam karşılığı olmadığı için yeni topik açtım)...

2. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Bunun gib bir durum yaşadım .
    Dikkat edilmeli. Squat , barbell rowing hareketlerinde ağır kilolara giriyordum.
    Normalde yapabileceğim nizami olarak cıkartabileceğim kilolardan daha agır giriyordum ,cheatingler de cabası .

Sonra aagrılarım artı belimde ,
    Çaresiz doktora gittim.
    Bel fıtıgı dedi ama her bel fıtıgı teşhisinde ameliyat olmuyor biliyorsun .
    İlaçlar ,iğneler ..vs verdi 2ay kadar belime hiç yüklenmedim .
    Bench press, enseye press,deadlift ,squat ve rowingleri hiç yapmadım .
    yaptıgsam bile çok hafif kilolarda veya makine de hafif çalıstım .
    yaklasık 2 ay sonra tekrar eski halime döndü belim agrım sızım kalmadı.
    Şimdi daha dikkat ediyorum deadlift ve squatta .Cheating yapmadan nizami olarak çalısıyorum daha hafif çalısıyorum ama mecburum.
    Vucüt geliştirme sakatlanmalara cok acık bir spor bence.
    faydalarını tabiki say say bitmez ,ama temel hareketlerde her zaman dikkat edilmeli izole hareketlerde sakatlanma riski yok gibi ama temel hareketlerde dikkatli çalısmalı partner şart oluyor zaman zaman.
    Ağırılarn geçmese doktora gidilmesi şart yoksa iyileşme süresi her geçen gün daha da uzuyor. benim yaşadıgım durum böleydi .Geçmiş olsun.

opasan bunu beğendi.
  3. lynx_engin

lynx_engin Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    38
    geçen gün sguat yaparken halterte sünger koymadı ve boynumun 1 karıs asagısına bi agrı girdi ve kaç gündür geçmiyo sizce ne yapabilirim? yardım cı olurmusunuz

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    disklerde kayma yada oynama olmaz.! sayın opasan,

bel fıtığı tehlikeli bir durumdur. disklerin altında sümüksü olarak bir sıvı vardır. özellikle menenjit hastalığında yoğunluğunda olan düşüş beyinsel faaliyetlerinde aksaklığa neden olur her neyse konu bu değil..

bu diks altında sinir tabakaları vardır. kemik ile teması olmaması için bu sıvı tabakası ikisi arasında tampon vazifesi görür. bu sıvı da bir kayma olduğundan sinir ve kemik birbirine temas eder bu şekilde sinirden vucudun çeşitli yerlerinde ağrı meydana gelir. el kol bacak vs.

fakat sizin durumuz çok ciddi olmakla beraber, olmayada bilir.

kas zedelenmeside olabilir. konu ile ilgili uzaktan tedavi ve teşhiş mümkün değildir. mutlaka doktor kontrolünden geçmelisin.

5. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ters mekik gibi temel hareketlerin ve yeterli ısınmanında ihmal edilmemesi lazım sağlıklı bir squat için. Bir de her zaman yüksek ağırlık girmeye gerek yok, tamam hafif çalışmamalı ama sürekli çok zorlama belde bir sorunla sonuçlanır. Bugün olmazsa yarın.

Sayfayı Paylaş