Squat (Çömelme) Hareketi Basur Yapar Mı?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Zerk tarafından 17 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 12 üye.
  1. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    İnternette şöyle bir yazı okudum

Böyle bir şey gerçekten var mı? Ben yaşıma göre gerçekten ağır giriyorum.

İyi sporlar

2. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    O yazıyı bende okumustum hatırlıyorum hatta ****** den bi makale sanırım ,

Cok ağır kilolarda böle bi sıkıntı oluşabılır dıye dusunuyorum bende , cünkü bariz zorluyorsun.
    Ama heralde durup dururken sadece squat böle kendı basına yaratmaz basuru heralde , böle bi durum varsa azdırıcı olabılır,
    gerci böle bi durum olsa doktorlarda haydi squata çömel derdi :)

Ayrıca yaş 17 keske 1-2 sene bekleyi vereydin squat için , en azndan ağır kilolar için :)

3. GencGrafiker

GencGrafiker Üye

Beğenileri:
    1.135
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Kocaeli
    Ikınmaktan dolayı olabilir belki :)

@CarpeNoctum, neden squat için 1-2 sene daha beklemeliydi ?

4. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Gelişim dönemi boy uzamasnda sıkıntı yaratır ,
    tabi bu durum squatla alakalı değil ağır kilo ile yapılan squatla alakalı
    gerçi arkadas ağır kilo girdigine göre bunun bilincindedir muhakkak, bende keşke dedim zaten :)

5. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Evet bilincindeyim 1.78-1.79 boy benim için yeterli. Şimdi diyorsun ki basursan ya da önceden olmuşsan. Squatı ağır girdiğin zaman tetikliyor. Öyle mi?

6. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Squatın uzaktan yakından alakası olacağını sanmıyorum basurun nedenleri makatta kabız , sürekli oturmak gibi nedenlerden dolayı olan zorlanmadır bu sebeple damarlar genişleyip dışarı fırlar, aranızda squat yaparken tuvaletini yapar gibi ıkınan varmı, yada daha genel olarak sorayım squat yaparken makatında zorlanma, baskı hisseden varmı? (makatın ne olduğunu biliyorsunuz herhalde squat yaparken oraya basınç uygulamanız ve zorlamanız imkansızdır fantezi yapıp ıkınmadığınız veya bar tepenizdeyken popo üstü oturmadığınız sürece)

7. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    rinkushichi arkadaşıma ithafen
    [YOUTUBE]https://www.youtube.com/watch?v=Y1B8tfEjQBA[/YOUTUBE]

Azi, Swager, Zerk ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. serrori

serrori Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    mühendis
    Yer:
    ankara
    arkadaşlar bu konu hakkında geçen gün televizyon programında doktor açıklama yapıyordu.basurun oluşma sebebi tamamen anal bölgede oluşan damar catlaklığıymış.yani kabızlıktan dolayı yaşanan çok ıkınma wc de çok uzun zaman geçirme bu bölgedeki damarların zorlanmasına ve zamanla yırtılmasına neden oluyormuş.ben squatın böyle bir hastalığa neden olacağını sanmıyorum.

9. Kauss

Kauss Üye

Beğenileri:
    1.421
    Ödül Puanları:
    123
    Bence oluşma aşamasındaysa bir nebze olabilir. Ama bu demek değildir ki squattan uzak durulmalı. ( squatı neredeyse 1 yıldır yapmıyorum :) )

10. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    daha önce de karın hareketleri için forumda konuşulmuştu sanırım..karın içi basıncı artıran her hareket eğer yanlış hatırlamıyorsam hemoroid oluşumunu hızlandırıyor..
    yani ıkınma olmasına gerek yok..squatta da, leg presste de karın içi basınç hayli artıyor..risk mi risk..

mustafa088, Zerk ve Azi bunu beğendi.
  11. Zirzopp

Zirzopp Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar selamlar;

Sanıyorum ki squatın basur yapabilme ya da olası vakayı tetikleme durumu var. Çünkü başıma böyle bir şey geldi. Yaklaşık 1 yıldır vücut geliştirme yapıyorum. Son 1 aya kadar Leg press, leg curl , Leg extension ve Hack Squat yaparak bacak idmanlarımı tamamlıyordum. Fakat son 3-4 bacak idmanında halteri alıyorum omzuma artık Nizami squat yapıyorum. Ve bugün basur olduğumu öğrendim. Daha önceden böyle bir sorunum hiç olmamıştı. Alakası var mı bilmiyorum tabi ki. Ama acaba diyerekten aklıma Google a Squat Basur yazdım ve google beni zaten üyesi olduğum bu siteye yönlendirdi:) Şimdi bu işe ciddi gönül vermiş biri olarak sizlerden tavsiye de isteyeceğim. Eğer doktorumda Squat, Basur ilişkisini onaylarsa bu Squat yapamayacağım anlamına gelecek ki squat en iyi bacak hareketi. Sizce Leg press, leg curl , Leg extension bacaklarımın gelişmesine yeterince katkı sağlayabilir mi squat olmadan?

12. deniz10

deniz10 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Basur ameliyatı olmuş biri olarak yazıyorum bunu ,bu konu hakkında ameliyat olmadan önce ve sonra baya bi araştırma yapmıştım; kabız - tuvalet kağıdı yani tahriş gibi şeyler sizi basur yapar , midedeki basıçmış zorlanmaymış alakası yok ,

13. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    tuvalet kağıdı nasıl basur yapıyor ?

14. Zirzopp

Zirzopp Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Tekrar selamlar;

Dün geceki mesajımdan sonra google a ''squat hemorrhoid'' yazarak arattığımda çok daha fazla kaynağa ulaştım. Malesef arkadaşlar hareketlerin kralı squat'ın basur la ilişkisi mevcut. Epey vakaya rastlanmış.
    Chris Duffin diye bir Body builder'ın cümlesi şu şekilde ;
    Ağır direnç idmanları ve dayanıklılık antremanları vücutta hemoroid oluşma ihtimalini arttırma olasılığı basit bir gerçektir.

Fakat adamın bir önerisi var ve Hemoroide rağmen Over 700 LBS squat yapılabileceğini belirtiyor.

Önerisi şu şekilde;

Exercise

• Squat yaparken vücuttaki basıncı azaltmak adına çömelirken nefesi dışarı verip, hava akışını anüse ters yönde yapmak lazım
    • Egzersis esnasında vücutta bol miktarda su bulunmalı
    • Squat esnasında o bölgeye teması kuvvetlendiren kıyafetlerden uzak durulmalı. Kısaca bol kıyafetler giyilmeli.
    Umarım kimse bu durumla karşılaşmaz. Karşılaşıldığında bilgi sahibi olunması adına bu paylaşımı yapmak istedim.

15. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Eğer suplement kullanıyorsanız, bazı suplementler ve aşırı protein ağırlıklı beslenmeler kabızlığa neden olabilir. Hemoroidin tetikleyicisi kabızlıktır. Öncelikle ona ve hijyene dikkat etmelisiniz. Büyük abdestten sonra ılık suyla yıkama rahatlama sağlayacaktır.

16. mustafa088

mustafa088 Üye

Beğenileri:
    86
    Ödül Puanları:
    38
    Aynı şekilde duymuştum hocama katılıyorum sadece kabızlık veya ıkınma değil yapılan zorlamalı bel altı egzersizlerde basurun büyümesi hızlanıyor onun için böyle bir rahatsızlığınız var ise hem düzenli beslenmeye dikkat etmeli hemde yüksek ağırlık yerine daha hafif ağırlıklar ile çalışmanız aksi takdirde basurun tek çözümü ameliyattır.

17. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    Senede bir kere bir hafta cosan alerji gibi davranan bir hemoroidim var,
    sakatlik vb. bacak idmanı yapamadigim uzun donemlerde azalma kaybolma vs. görmedim, ayni zamanda yogun idman donemlerinde costugunu da gormedim.
    % 95 Beslenme ve günlük hayattaki calisma şartlarıyla ilgili oldugunu dusunuyorum, kalan % 5 de diger faktörlerdir ve belki içerisinde squat vardır.

18. deniz10

deniz10 Üye

Beğenileri:
    80
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    aşınma zedeleme bakımından

Sayfayı Paylaş