Spora laf atan Hürriyet gazetesi yazarı (sazanı) Cengiz Semercioğlu'nun yazısı.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve sohbetseli tarafından 28 Nisan 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 33 üye.
  1. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    şahsen bu yazı sahibine bukadar yüklenmek gruplar kurulup yada mail yağmuruna tutarak özüre zorlamak gereksiz bir durum.insanlar istedikleri spor hakkında istedikleri görüşe sahip olabilirler bu konuda kimseyi suçlayamayız.biraz öz eleştri yapmak lazım sadece spor dalı olarak değil vücudunun heryerine dövme yaptıranlardan tutun rock müzik dinlerken kafa sallayanlara kadar çeşit çeşit şeylerden zevk alan insanlar var bizlerde eminim bu tür şeyleri yapanları görünce içimizden yda arkadaşlarımız arasında salaklara bak,manyak bunlar,insan değiller bunlar vb. gibi şeyler söylüyoruz ,şimdi kalkıp bir yazar vg sporu hakkındaki görüşlerini belirtti diye suçlamak bence mantık dışı bir hareket olur.düşünce özgürlüğü savunulan bir ülkede. : )

2. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    devilish bir konu hakkında bilgisi olan kişi ancak o konu hakkında nitelikli bir eleştiri yapabilir 3 tane kadına sorup ayyy iğrenç cevabını referans alarak koskoca bir spora ben bunu spordan saymam demek eleştiri değil hakarettir birde bunu milyonlarca insanın okuduğu bir ulusal gazetede yazmak bulunduğu mevkiyi kötüye kullanmak ve sorumsuz davranmaktır.Bu ülkede eleştiri yapmakla hakaret etmek bir birine karıştırılıyor ki senin yazındanda bu sorunun ne kadar vahim yerlere geldiğini anlıyoruz sana katılmam mümkün değil ben 10 yıldır bu sporu yapıyorum şuanda yarışma diyetindeyim ve neler çektiğimi ancak bunu yapan bilir.Vücutgeliştirme sadece bir spor değil aynı zamanda bir sanattır kendi vücudunun heykeltraşı oluyorsun ve bunu çamurla değil etinle kanınla terinle yapıyorsun simetriyi yakalamak mükemmele ulaşmak için yıllarca değişik sistemlerle çalışıyorsun ve sonunda kazandığın kas kütlesini kaybetmeden yağlarını yakmaya ve ortaya eserini çıkarmaya çalışıyorsun kas koruma kaygısı olmadan bile yağ yakmanın bu kadar zor olduğu bir dönemde her köşe başının fast food olduğu bir dönemde sen nefsini terbiye ediyorsun ve kendini herşeyden soyutluyorsun bu dünyanın en zor işi değilde nedir ? bu spor değilde nedir kan ter içinde saatlerce tonlarca ağırlık basıyorsun sonrada birisi çıkıp siz insanmısınız diye soruyor evet biz insanınz peki sen o göbeğinle nesin ??? asıl soru budur kimse bu aşşalık insanı bana savunmasın...

Berkthagar, orkunberk, rockybalboa7 ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  3. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    kitabı türkçeye çevirip burada yayınlayalım, ondan sonra forumdaki tüm bilgileride kaldıralım. bu mu yani? bu kadar adam boşa tartışıp araştırıyoruz dimi orda? ha sende geldin o kitabı okuyarak bütün steroid kuıllannalara "akılsız" deme hakkını elde ettin. koyun olmayın, sürüden ayrılın biraz.

4. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    kimsenin kimseyi savunduğu yok,bu anlattıkların çabaların vs bunlar senin yaşam biçimin bu spora senin bakış penceren bizler bu sporu seviyoruz kaslarımızı seviyoruz diye herkesinde bizim gibi bakmasını beklemek mantık dışı bir durum.şimdi bu kişi o gazetede yazıyor diye köşesinde fikirlerini belirtemeyecekmi yarında biri çıkar bu sporu çok sevdiğini söyler insanlar.kimseyi fikirlerinden dolayı suçlayamayız.sende aşşalık insan demişsin peki neden senin spor dalını sevmediği içinmi.o kişiyle oturup yemiş içmişliğin varmı özünü biliyormusun peki o kişininde, aşşalık diyorsun bence ciddi anlamda boş bir durum o kişiyi suçlamak ben cengiz semercioğlunu tanımam etmem takipte etmem ama fikrini belirttiği içinde ona aşşalık demem.burda o kişinin dediklerinden dolayı ateşe tutanlar gün içinde sevmediği şeyleri yapan insanlar için kendi söylediklerini bir gözden geçirsinler bence.ama Türk halkı böyledir kendisi yapar yapar biri birşey yaptımı %100 doğru karaktere sahip bir insan gibi ahkam keser o kişye karşı.bunlar konu hakkındaki şahsi görüşlerimdir ve kendimce bu konudaki yorumlarımı burda noktalıyorum.saygılar

5. MUSTAFA ÖREN

MUSTAFA ÖREN Üye

Beğenileri:
    186
    Ödül Puanları:
    0
    devilish sen ya adamın yazısını okumamışsın yada polemiğe girmek için çaba sarfediyorsun sen eleştiri nedir bilmezmisin be adam siz insanmısınız diye başlayan bir eleştiri cümlesimi olur neyi anlatıyorsun sen herkes gibi bende sporumuzun eleştirisini kaldırabilirim ama eleştiri terbiye sınırlarında olması lazım böyle bir düşünce mi olur hormonla şişirilen vücutlar,ben bunu spordan saymam dünya spordan sayıyorda bir sürü yarışmalar yapılıyor sen kimsinde spordan saymıyorsun ne biçim eleştiridir bu ben seninde bu sporla uzaktan yakından alakalı olmadığını düşünüyorum senide muhattap almıyorum ne yazarsan yaz sana bir şey yazmıycam bende noktalıyorum kendi adıma...

orkunberk bunu beğendi.
  6. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    adım tekrar geçtiğinden yazıyorum ben yazıyı okudum ve özgürdür bu spor hakkında dilediği gibi herkes yazabilir o ileri derecede kas yığını kişileri görünce bende diyorum insan değil bunlar nitekim iğneler steroidler vs derken normal gıdalar ve çalışmalarla olmayacak noktalara geliniyor bir nevi genlerle oynanıyor ve insan değil bunlar derken kişilerin insani duyguları ve düşünceleri ele alınarak kullanılmıyor mecaz anlamda bir cümle, insan yapısına aykırı şeylerle geliştiği için söyleniyor bir nevi hormonlu domatezler gibi karpuz gibi oluyorlar ama ne tadı var ne tuzu domatesliğinden çıkıyorlar.senin beni muhatap alıp almaman benim umrumda değil tabiki ama sen benim yazımı alıntı yapıp bana cevap hakkı doğurunca yazmak zorunda kalıyor insan şimdi kal sağlıcakla

7. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    herkez farklı telden tartışıyor, neyse son noktayı koymak amacıyla söylüyorum, hiç kimse , hiç kimseye %100 olarak bilmediği konular karşısında hakaret edemez. steroid kullananlara dolaylı yoldan akılsız demekte hakarettir, hormonla şişiyor onlar ne varki demekte hakarettir bana kalırsa. yani mustafa ören in neden bu kadar alındığını ben çok iyi anlıyorum. adam büyük emek vermiş, uğraşıyor, didiniyor, sonra hürriyette yazı adam "bir adam" gelipte hormonla şişirilmiş vücutlar bunlar şöyle böyle diyip aşşağılıyor. ben olsam bende sinirlenirim. biraz demagoji yapın.

sohbetseli bunu beğendi.
  8. redbaron_

redbaron_ Üye

Beğenileri:
    166
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Elazığ
    Bu sporu zaten ülkemizdeki sosyal ve ekonomik durumlar yüzünden bir çoğumuz zaten çok zor şartlar altında yapıyoruz.

Üstüne yetmezmiş gibi birde bu bahsi geçen yazar gibi insanlar yüzünden bu zorluklara tuz biber ekleniyor.

Yazar ile ilgili olumsuz eleştirlere sonuna kadar katılıyorum.

sohbetseli bunu beğendi.
  9. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Sadece bu tartismadan kendime su dersi cikardim,

Steroid kullananlar yaptiklari seyin yanlisliginin farkinda ve belkide dunyanin en eski sporu olan vucut gelistirmeyi nasilda spor olmaktan cikarttiklarini goruyorulardir.

Kisirlik noktasinda birsey diyemecegim ama cinsel yonden cokerttigi bir gercek, eskisi gibi olamiyor insan hicbir zaman, bu yuzden cevremde kiz arkadaslarini doven insanlar var, yapamadiklari icin. Forumdaki tum kisileri bu tespitten ayri tutuyorum cunku cevremde ki 3-4 kisiyi baz alarak bu tespiti yapiyorum, belkide benimkide bilgi eksikligi.

Mutlaka bu yan etkileri az hisseden veya hissetmeyen vardir, benim cevreden gozlemim bu yonde.

Benim genel olarak gordugum cevremde kullananlar bunu saklama ve gizleme geregi duyuyorlar.

Ben yazarin yazisini acikcasi ustume almiyorum. Ilac kullananlari hedef alan bir yazi bence.

devilish bunu beğendi.
  10. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    İnsanlar istedikleri spor hakkında istediklerini söyleyemezler, eğer söyledikleri yalan yanlış şeylerse ve bir medya kurumunda yazıyorlarsa. Sokaktaki adamla onun arasında bir fark vardır, sokaktaki adam aynı şeyleri söylese onun bilgisizliğini kale bile almazsın, güler geçersin ama bu adamın yalan yanlış yazdığı şeyleri bir sürü insan okuyor. Bununla mücadele etmek gerek. Ve her kim buna gereksiz diyorsa kanımca olayı yeterince iyi idrak edememiş demektir. Düşünce özgürlüğünü iftira özgürlüğü zannetmemek gerekir.

Berkthagar ve sohbetseli bunu beğendi.
  11. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Vay be çevrende 3-4 tane kız arkadaşını döven steroid kullanıcısı mı var, oldukça geniş bir steroid kullanımı olan vücut geliştirme çevresine sahip olmalısın. orana bakarmısın.
    Düşünsene bir, bu forumdaki 32 bin 600 üyeyi bu tespitin dışında bırakıpta çevrendeki insanların arasından sadece steroid kullananları bir kenara ayırıyorsun ve aralarından 3-4 kişi çıkabiliyor agresiflikten heleki cinsellik nedeniyle kız arkadaşını dövebilecek kadar sapık olabilen.
    Bence çok talihsiz bir yazı yazmışsın.

Şunu da eklemek istiyorum, televizyonda izlediğimiz olimpiyatlar, spor müsabakaları, futbol maçları, dövüş sporları vs. herbirinde Doping kullanılmakta, sporu haftasonu eğlencesi değilde müsabaka seviyesinde yapan sporcuların %80'i bilerek yada bilmeyerek spor yaşamlarının bir kısmında muhakkak ama muhakkak doping kullanıyorlar. bu en masum performans arttırıcıdan en anabolik ilaca kadar değişebiliyor.
    Her yıl yeni bir rekor kırılıyor, insanlar bir önceki yılki rakiplerine oranla daha hızlı daha güçlü daha büyük olmaya devam ediyorlar yıllar geçtikçe. Sizce insan anatomisi mi gelişiyor her yıl, her yıl yeni gelen sporcular genetik olarak bir öncekinden daha verimli olarak mı doğuyor, yoksa her yıl teknoloji ve tıp paralel oranda gelişip daha etkili ve doping testlerinde belirlenmesi daha zor ilaçlar mı imal edip daha hızlı daha iri daha güçlü insanı mı yaratıyor.
    Lütfen kendimizi kandırmayı bırakıp gerçeklerle yüzleşelim, vücut geliştirme camiasında doping kullanımının bu denli etik bir mesele haline dönüşmesine tek neden biz amatörleriz.
    Profesyonel camiada acaba hiç bu tartışma dönüyomudur.

- Bence sen bu sporu spor olmaktan çıkarıyorsun ronnie yaptığın çok yanlış.
    - Hey iyide arnold da kullanmıştı onunki yanlış değilmi,
    - Yanlış ama seninki daha yanlış en doğrusu kullanmamak
    - hımm öylemi haydi o zaman kullanmayalım, bunu da ilerki nesillere anlatalım.

rockybalboa7, cadocx ve Samet22 bunu beğendi.
  12. devilish

devilish Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    şahsi görüşüm boşu boşuna kafa yoruyorsunuz cengiz semercioğlu yazısıyla ilgili adam köşesinde fikrini yazmış siz maillerinizle tepkilerinizle ancak kendinizi yoracaksınız muhtemelende bu konu popülerliğini yitirdiğinde aklınıza ble gelmeyecek: )

13. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    En kötü ihtimalle elimize geçen sonuç sadece kendimizi yormak olsa bile bu tepki göstermemize engel değildir ve olmamalıdır. İnsanın hakkını savunması için eline bir şey geçecek olması gerekmez.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  14. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Prontobasso,

Ben cevremden ornek verecegim tabi ki, oldukca genis bir cevreye sahip degilim steroid kullanan insanlar acisindan, zaten cogu kisi inkar ediyor bir sekilde utaniyorlar soylemiyorlar, burdaki 40k kisiyi tanimiyorum bilmiyorum, ronnie olsun arnold olsun evet hepsi yanlis yapmislar duymak istedigin buysa evet ben bunu savunuyorum, evet kullanmamak en dogru sey. Bunun tartisilacak bir yani oldugunu dusunmuyorum.

Cinsel yonden eksik kalip Kiz arkadasini dovmeyi birak, ilaci aldigi donemde testo seviyesi arttikca cevresindekilere saldiran insanlar bile var. Tabi ki iyi var kotu var, eminim bana denk gelmistir butun kotu ornekler.

100 kiside bana haksiz oldugumu soylese, ozur dilerim ama ben steroid ve ilac vs kullanarak yapilacak sporu savunmam. Kisisel tercihtir tabi ama hakli cikarmaya calismak veya masum gostermeye calismak bana hos gelmiyor.

Doping yapiliyor diyorsun ve bunu steroidlere baglayip, dopingide hakli cikarmaya calisiyorsun, buna ne diyebilirim, spor musabakalari ve doping, bunun ustune tez yazabilirsin, uluslararasi komitelere filan gonder izin versinler bu dopinge, cunku gercekten sen buna inanmissin!

Olimpiyatlarda doping kullaniyor diye iddia ediyorsun gercekten buna hayret ediyorum. Sadece kendi kullandigin ilaclari hakli cikarmak icin kendi kendine savunma mekanizmasi kuruyorsun baska birsey degil.

Asla kisisel tartismalara girmek amacinda degilim, ben genel olarak steroidi ilaci vs. elestirmek ustune yazdim, ozellikle belirtiyorum tekrar, genelleme yapmiyorum cevremden gorduklerimi duyduklarimi soyluyorum.

Sende elbette sunu diyebilirsin benim cevremde steroid kullanan 100 lerce insan var ve hepside cinsel yonden kur sonrasinda cok saglikli ve kur donemindeki yuklemelerde stres sinir seviyesi olarak yukselme yasamayan, ve mukemmel insanlar. Buda senin gozlemindir.

15. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    mantıklı eleştiri olabilir ancak aşağılamak yanlış bu sporcu meslek edinmiş emek vermiş gerek dünyadaki sporculara gerekse bizim yurtdışında ülkemizi temsil eden sporcularımıza aptal diyen insanmısın diyen şahsın fikrine saygım yok sanki kendi çok zekide nazar değmesin kaç tane vücutcu arkadaşla konuşmuş acaba zaten bilip bilmeden konuşan insanlarıda hiç sevmem site sankileri olarak tepkimizi göstermeliyiz gerekli yerlere birde kadınlara sormuş bakıyorum tip yok vücutta yok kadınlar sanada hasta değil semercioğlu merak etme eğerki mantıklı işte konu hakkında bilgisi olup saygı çerçevesi içinde yorum yapsaydı o zaman birşey demezdim birde sitede adam kendi fikirlerini yazmış ne olacak ki diyenler var ilginç hakaret eden bilip bilmeden konuşan birinin fikirlerine nasıl saygı gösteriliyor anlamış değilim neyse daha fazla uzatmayayım bu adama zaten sinir oluyordum şimdi iyice nefret ettim

sohbetseli bunu beğendi.
  16. prontobasso

prontobasso Üye

Beğenileri:
    319
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Oldukça geniş bir çevreye sahip değilsin buna rağmen bu küçük çevrede (5-10 kişi diyelim) aralarından 3-4 kişi cinsel yönden tatmin olamadıkları için kız arkadaşlarını mı dövüyor.
    Açıkçası hangi kültür düzeyine sahip bir şehir yada muhitte oturduğunu ve nasıl bir çevren olduğunu merak etmeye başladım.

Kötüleyip karalayıp kullananları cinsi sapık olarak göstermekde bana hoş gelmiyor napıcaz şimdi...

Doping denen şeyin ne olduğunu zannediyordun sen, üzerinde doping yazan eczaneden alınan bi ilaç falan mı? Doping yaptı demek steroid kullandı demektir.

Ben de ilk duyduğumda hayret etmiştim Malefice.
    Biraz araştır belgesel izle oku öğren, şehir efsanelerini kendin yaşamışsın gibi gösterip, şundan duydum falanca söyledi bilmemkimin arkadaşı yaptı gibi tutarsız mahalle dedikodularıyla gelme buraya.
    Ben hiçbirşeyi savunmuyorum iyi olduğunuda söylemiyorm özendirmekte istemiyorum ama biri çıkıpta kafasına estiği gibi aleyhte sallayınca çıldırıyorum.

17. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul

Slm Pronto,

Seni bu forumda takip edebildigim kadarı ile, bu sporu cok ciddiye alan ve kendini mumkun oldugunca bedenen ve mânen gelistirmeye calısan birisin. Bence herseyi ciddiye alıp cevap verme derim. Bu sporda cahil de cok hurafe de...

prontobasso bunu beğendi.
  18. Samet22

Samet22 Yeni Üye

Beğenileri:
    202
    Ödül Puanları:
    0
    prontoya +10 , ayrıca olimpiyatlardaki sporcuların doping kullanmadığını sanan mı vardı burda? yarışmadan 10 dakka önce almıyorlar herhalde, bunların usülü var, sene boyunca mesela yüklemesini yapıyor adam sonra çıkıyor. bu arada her kürde, kürün başında ve sonunda kısa bir süre cinsel fonksiyonda azalma oluyor, bu gayet normal, git gide düzeliyor.

prontobasso bunu beğendi.
  19. Malefice

Malefice Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    38
    Prontobasso,

Benim hangi kultur duzeyine sahip bir yerde yasadigimla alakali bir mevzu degil konu. Ben sana karsi birsey soylemiyorum, boyle etkiledigini belirtiyorum kisileri, sen neden halen benim cevremdeki 3-5 kisiyi savunmaya calisiyorsun anlam veremiyorum. Ozellikle belirtiyorum kac seferdir genelleme yapmiyorum diye.

Steroid i kotuluyorum evet ama kimseyi cinsi sapik yapmadim veya genelleme yapmadim, tek soyledigim cinsel yonden ereksiyon olamadiklari icin kiz arkadaslarina karsi agresiflesiyorlar dedim. Bunun sapiklikla alakasi yok.

Ayrica olimpiyatlarda doping kullaniyorlar diye halen savunma yapiyorsun senden ricam bir kac bilimsel kaynak gostermendir, cok ciddi bir iddia bu, eger elinde kanitlar varsa, olimpiyat komitesine basvurmani oneririm.

Roid rage , Decadick , gibi durumlar vardir mesela arastirmani oneririm biraz.

Sana bir suru cinsel yonden ereksiyon olamama, ustune googledan kullanici yorumlari, makalaler vs bulabilirim ama bu neyi degistirir? Sen bana gelip aaa onlar ostorojen bloklayici kullanmamis diyeceksin ama emin ol, kadin gibi memelere sahip olmamak icin ilac kullanabilirsin belki ama ereksiyon cok baska bir mevzu.

Bana dunyada satisi uyusturucu hap siniflandirmasina sokulmus ilaclari savunmaya calismani ve bunun gelecegin spor kulturu oldugunu aciklamaya calismani gercekten kendi savunma mekanizmandan baska birsey oldugunu dusunmuyorum.

Aleyhte sallamiyorum yan etkilerini yaziyorum al begenmedigin varsa sen cikar bu listeden,

Psychological Side Effects of Steroids

• edginess, impatience, paranoid feelings
    • severe mood swings including depression
    • obsession with body image, having to work out, and food
    angry and violent outbursts known as "roid rage"

General Physical Side Effects of Steroids
    • liver damage
    • kidney damage
    • increased blood pressure and cholesterol (risk for heart disease)
    • depressed immune system (risk for infections)
    • headache and stomach ache
    • nosebleeds
    • severe facial and body acne
    • decreased joint flexibility

Additional Physical Side Effects of Steroids

In men:
    • breast enlargement
    • shrunken testicles
    • lowered sperm count
    • increased sex drive
    decreased sexual performance - difficulty getting and maintaining erections

Son düzenleme: 4 Mayıs 2010