SINIRLI MİKTARDAKİ KREATİN İÇİN KULLANIM TAVSİYESİ

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Kunkka tarafından 5 Ocak 2017 başlatılmıştır.

Tags:
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Kunkka

Kunkka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Elimde 20-25 günlük kreatin var arkadaştan denemek için aldım. Sonrasında kendim alıp devam edebilirim. Daha önce hiç kullanmadım. Creapure değil türü. Sizce yükleme yapıp mı kullanmalıyım. yükleme yaparsam 20 gün çıkmıyor hatta az kalıyor baya. Nasıl kullanayım ?

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Düşük doz ile yükleme yapılan döngüler, uzun vadede eşitleniyor. Yani sporu 1-2 ay yapıp bırakmayacaksan, kreatini ileride de kullanmak istiyorsan, yükleme yapmana gerek yok.
    Uzun vadede aynı sonuçlar çıkıyor. Hatta düşük doz kreatin alımı ile yükleme arasında bile uzun vadede fark yok.
    Bu yüzden sporu kreatin ile beraber ne kadar süre götüreceksin ,ileride de kullanacak mısın bu gibi sorular önem kazanıyor.

Kunkka bunu beğendi.
  3. Kunkka

Kunkka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Sporu bırakma gibi bi olayım yok. Sadece bir daha ne zaman kreatin alacağım belli değil. Şuanda 5x5 yapıyorum. ağırlıklar hafiften zorlamaya başladı şuan, ağırlık artışı bi 6-7 hafta daha devam etsin istiyorum tıkanmayayım. O yüzden sordum. Kafamdaki soru yükleme yapmazsam kısa vadede ağırlık arttırmadaki performasımı etkiler mi .

4. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Kısa vadede, kreatin alımına devam edersen sorun olmaz. Ama kısa vadede yükleme daha iyi olabilir. Uzun vadede ise eşitlenme söz konusu. Yani sen şimdi yükleme yaptın başkası yapmadı diyelim. Aynı eforu, aynı beslenmeyi yapsanız(diğer kalanlar da eşit olsa), sen daha erken performans gösterirsin yükleme yapmayana göre.
    Ama belli bir süre sonra yükleme yapmayanla eşitlenirsiniz.Yani az az yetişir sana.Çünkü sen depoyu doldurmuş olacaksın, o ise yavaş yavaş doldurmuş olacak.

Ama ben kreatin alanında çok ciddi araştırmalar yapan, ömrünü buna vermiş, adeta bu işin kurdu olmuş olan bilim adamlarının önemli bir kesiminden, yüklemenin ileride bazı hafif sağlık sorunlarına yol açabileceğine dair yazılar okudum. Bu yüzden ben hiç yükleme yapmadım. Sonuçta adamlar onlarca yılını labaratuvarda kreatin çalışmalarına adamışlar. Onlara güvenmem lazım:)
    Kreatin ve insan bedenindeki etkileri, uzun yıllardır araştırılıyor ve halen de araştırılmaya devam ediyor. Yani bu konu olmuş bitmiş, çözülmüş bir mesele değil. Şimdilik kreatinin normal şartlarda yan etkisi yok sağlıklı insanlara.
    Ama veriler sürekli güncelleniyor bu yüzden takibe devam...

Kunkka bunu beğendi.
  5. Kunkka

Kunkka Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    @Dvrmchkry Tehlikesiz yoldan gitmeli o zaman günlük alıp yapayım. teşekkürler.

6. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Açıkçası, kısa vadede yükleme yapmak avantajlı, ama uzun vadede eşitlik söz konusu. Eğer 1 ay sonra bir yarışman varsa, yükleme yapmak daha avantajlı olur.
    Fakat mantık basit. Herkesin üzerinde uzlaştığı bir şey var ki, uzun vadede yükleme yapanla yapmayan eşitleniyor.Bu yüzden vücudu kreatine boğmanın mantığı yok.
    3 ay kullanıp 1 ay ara vererek gitmek en iyisi olduğunu yönünde görüş süren uzmanları dinlemek daha iyi bence.

Kreatin yüklemesinin popüler olmasında, biraz da kreatin satan firmaların payı var. Yükleme sayesinde, kreatin biraz daha erken bitecek ve onlar daha çok satacaklar. Kreatin çok para getirmez normalde.Ama sürekli satılırsa kısa sürede bol bol satılırsa, firmalar o zaman kazanır:)

Son düzenleme: 6 Ocak 2017

Sayfayı Paylaş