Sigarayı bırakmanın püf noktaları :)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ImmortaL_ tarafından 7 Eylül 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Evet, sigarayı bırakmakta somut adımlar attığım bugünlerde sigara içen ve bırakamayanlar için açtığım bir başlık. 6 sene sigara içip kendime yazık ettiğimi anladıktan sonra birşeyler yapmamın vaktinin geldiğine inandım. Daha doğrusu sigara bağımlılığım yüzünden ve bu illetin hayatımdaki olumsuzluklarını bizzat yaşamama rağmen gözardı etmem, bir süre sonra kendimle çelişmeme ve irademle bir savaşa girmeme yol açtı. Eminim benimle aynı durumda olanlar vardır bu satırları okuyan, kendi deneyimlerimden bir paylaşım olarak diyebilirm ki, 'bırakıyorum arkadaş! ' dedikten sonra gözle görülür somut adımlar atmak,sizi adım adım sigaradan daha da uzaklaştırıyor. Gidip dişleri temizletmek ve beyazlatmak, nikotin ihtiyacını gidermek için bant-sakız almak,günlük sigara parasını bir kumbarada biriktirmek ve bununla kendinize güzel bir ödül vermek sizi motive edebilir. Yine sigara istediğiniz zamanlarda internetten sigaranın zararları hakkında okuyabilir,bıraktığınız için kendinizle gurur duyabilirsiniz. İşte tam bunu yapıyordum ki, sigarayı bırakmış şanslı birinin 'Bir triyakiden sigarayı bırakma süreci' adlı gayet samimi bir yazısını gördüm. Okudum ve ben dahil tipik triyakilerin ortak davranışlarını,neden bırakamayacaklarına inandıklarını,bırakan insanın nasıl hissettiğini çok güzel anlattığını gördüm ve uzun uzun kendimi anlatmak yerine bu yazıyı paylaşmak istedim. Şöyle ki;
    Bir Tiryakiden Sigarayı Bırakma Süreci

Bu yazıyı,1 hafta evvel yazıcaktım ancak emin olmak istedim bıraktığımdan,yazıyı yazdıktan sonra,yazıyı okurken bir dal sigara içerek g*t olmak istemedim..Evet bıraktım..
    Sigarayı bırakma yöntemlerini uzmanlardan dinleyebilirsin,Türkiyede her bişeyin uzmanından kâfi sayıda bulunduğundan sigarayı bıraktırma uzmanları da çoktur..
    Ancak agacım,günde 2 paket Kısa 2000′i içen demiyorum,sömüren birinin ağzından (ki bu ben oluyordum) dinlersen bu süreci,hem benden aldığın gazla bu süreç kolay işler,hem de garanti gibin bişi olur..
    Sigarayı Bırakma Öncesi Yapılması Gerekenler

• Sigarayı bırakma zamanını tayin ederken,bu zamanı bir olaya,bir şarta bağlama.Yani; Askerlik bitsin bırakıcam,üniversite bitsin bırakıcam,finaller bir geçsin bırakıcam,sayısal çıksın bırakıcam,hergün düzenli sıçmaya başlıyım bırakıcam,şimdi bırakamam kabızlık efkar yapıyor bende,içtikçe içesim geliyor falan..Örnekleri çoğaltmak kolay..Ama agacım,şarta bağlama,yalan olur o istek..
    • Yapman gereken şu; sigarayı bırakıcam,çünkü ömrümün ırzına geçiyor,çünkü zümrüt yeşili balgamlarımdan kurtulmak istiyorum,çünkü göğsümdeki ağrılar “hıkkk” diye öbür tarafa gidicekmişim gibi bir his uyandırmaya başladı bende,çünkü para yetiştiremiyorum ulan..
    • Kendini motive et aga,emin ol bırakmak istediğinden..Çünkü sadece bir anlık gazla,aslında çok istekli olmamana rağmen bırakma teşebbüsünde bulunursan,bıraktıktan 2 gün sonra sigara içtiğinde kafanda şöyle bir düşünce olucak; Yahu amma iradesizmişim ben.Bu sebeple tam emin ol..
    Sigarayı Bırakma Sürecinde Yapılması Gerekenler

• Sigarayı azaltma gibi bir süreç,işe yaramaz,en azından ben de yaramadı.Bir kerede,bıçak gibi kes,at.Kararlı olduğunu,beynine anlat aga..
    • Yardımcı ürün kullan..Sigara içtiğin süre boyunca,vücut kendi ürettiği nikotini,dışarıdan sigarayla aldığın için ; “Vay pezevenk,parayı buldu nikotini artık dışarıdan alıyo” triplerine girerek,doğal nikotin üretimini durduruyor.Bu sebeple artık bağımlı hale geliyorsun.Sigarayı bırakırken yapman gereken,bu küstürdüğün doğal bünyeyi “agacım bak artık elimi sürmüyorum,gözünü seviyim sen üret bu zıkkımı,gerekirse karaciğere takviye olsun diye,ekmek arası enginar bile yicem ulan” sözleriyle inandırabilmendir.
    • Yardımcı ürün olarak 2 seçenek var; ilki nikotin sakızı,ikincisi nikotin bandı.Nikotin sakızı kullandığımdan ve bana çok yararlı olduğundan sakızdan bahsedeyim.
    • Sakız,bildiğin sakız,Nikotinell diye bir markanınkini kullanıyorum (kutusunda 24 tane var fiyatı 11TL),meyvelisi ya da nanelisi mevcut.Sakızın içinde 2mg nikotin var..Sigara krizi başa vurduğunda,bu sakızdan ağzına atıyorsun,önce normal sakız gibi bir dakika kadar çiğniyorsun,ardından,diş etinle yanağın arasına koyuyorsun sakızı,yanaktan emiyor nikotini,sakızın tadı gitmeye başlayınca tekrar çiğniyor ve tekrar yanağa koyuyorsun.Bu işlemi tek sakızla 30 dk yapabilirsin.
    Sigarayı Bırakma Sürecindeki Püf Noktalar

• Sigarayı bırakmandan itibaren sadece 3 gün geçtikten sonra anlayacaksın ki,günlük içtiğin 1 paket sigadan sadece 5 tanesini bağımlı olduğundan,geriye kalanları el ve dudak tiryakiliğ inden içiyorsun..
    • Günde 2 paket içen biri olarak,sigara tiryakilerinin ritüellerini iyi bilirim.Bu ritüeller,yemekten sonra mutlaka bir tane yakmak,çay-kahve-alkol yanında mutlaka sigara içmek..Ders başına ya da,bir iş başına oturulduğunda mutlaka bir kere yakmak,arkadaşla dertleşirken bir tane yakmak.Gün içinde bu ritüeller o kadar çok oluyor ki,nikotin ihtiyacın olmadığın halde,sırf bu alışılagelmişlikler yüzünden 1 paketin vurabiliyorsun dibine..
    • Peki ne yapmak gerek..2 paket sigaradan bir anda sıfır sigaraya düşmek adamı acayip kasıyor.Nikotin sakızının yanında bir de normal şekersiz falım sakız kullanıyorum.Sigarayı bırakalım derken,bu seferde nikotin sakızı bağımlısı olma riski var.İlk hafta günde 6 tane çiğnediğim nikotin sakızını diğer hafta 3e düşürdüm.Normak sakız gerçekten işe yarıyor,maksat ağız boş durmasın.
    • Sigarayı bıraktığını etrafındaki,uzağındaki herkese yay,söyle.Uzun zamandır içen birisi olduğunu bildiklerinden yakın arkadaşların “hassktir lan,haftaya başlarsın diyecekler” bu adamı acayip motive ediyor aga..Başlamıycam ulan,görüceksiniz gazı işe yarıyor.Ailenize söylediğinizde ise onların mutluluğu hoşunuza gidicek ; “ahhh yıvrımmm,körpe ciğerlerine yazık oluyodu zaten,tililili” diye sevincekler.
    Sigaranın Yararları adlı 31 Mart 2008′de yazdığım bir yazı vardı.Google’da Sigaranın Yararları aramasını yaparsanız ilk safyada 1. ya da 2. sırada çıkar,yani kaynak gösterilen bir akademik çalışma olmuş : )
    Bu yazıyı tiryakilik zamanımda yazmıştım,kendim de içtiğimden olsa gerek,kendimi rahatlatmak için yazmışım.Ama fikrim değişti,zaten sitenin “Ne Ayak Birader” bölümünde şöyle bişiler yazmıştım ilk açtığımda burayı “Bu boktan site belki de hergün sadece benim girip çıkacağım bir site olarak kalacak ama,bir nevi sanal günlük,yıllar sonra bakar bakar,ulan ben böyle mi düşünüyormuşum diyip kendime şaşırırım..Fikirler değişir,insanlar değişir,çevre değişir de neden hep gözlüğü taktıran,takan birileri olur?”
    Evet agacım,sayın tiryaki,yararı olur umarım bir tiryakinin,eski bir tiryakinin tavsiyeleri,ve gene umarım ki,bu yazı Sigaranın Yararları yazısı kadar tutulur ki,işe yarasın : )

kaynak:http://www.atgozlugu.com/bir-tiryakiden-sigarayi-birakma-sureci/

SiR_Arawn, Deliammo, nuxi ve diğer 16 kişi bunu beğendi.
  2. onelive

onelive Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    güzel bi konu açmışssın verdiğin bilgiler gerçekten işe yarayabilir...mesela ben ocak ayında dolu sigara paketimi çöpe attım ve sigarayı bırakmaya karar verdim nasıl olduysa bırakabildim..ne band ne sakız kullandım ilk bir hafta çok zorlandım sonrasında kolaydı benim için artık sigara içilen yerlerde duramıyorum içen insanlar iğrenç kokuyor bana ki benimde içtiğim dönemde içmeyen insanlara iğrenç koktuğumu düşünmek beni sigaradan nefret ettiriyor şu anda koşu bandında 30 dk zorlanmadan koşabiliyorum ve sigara içtiğim günlerdeki ömrümü ömürden saymıyorum saygılar...

SipahiPower ve extreme_sports bunu beğendi.
  3. rocky_

rocky_ Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    guzel bı konu herkesın can damarı aslında sıgarayı bırakmaya cok karar verdım ama hıc bırınde basaramadım muhakkak sıgara yaktıracak bı olay oluyor vede baslıyorum mesele uzun zaman ıcme sonra bı taneden bı sey olmaz deyıp yak o ıste sıgaraya gerı baslattırıyor sonra bı taneler cogalmaya baslıyor ıns bırakıcam su anda kendıme guvenmıyom ama kararlıyım muhakkak bırakacam

4. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Sigarayı bırakmaya kesin karar verme sürecim senin gibi başladı rocky :) İçerken kendini suçlu hissedip,rahatsızlık duyuorsan, kendine bırakabilir miyim acaba diye soruyorsan, sigarayı bırakma sürecine adım atmışsın diyebilirim. Onelive'in söylediği gibi koşu bandında saniyeleri sayarak koşmam,nefes nefese kalmam,2 merdiven çıkınca kendinden geçecek gibi olmamda beni sigarayı bırakmaya iten faktörlerdi. Sende bir an önce bırakabilirsin umarım rocky :)

5. builtman

builtman Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    pazarlama iletişimi uzmanı
    Yer:
    Istanbul 216
    Sigarayı bırakmayı başaramayan biri olarak bu tip konuları her zaman okuyor ve destekliyorum. Motive edici olması açısından sürekli canlı tutmakta fayda var.

6. rocky_

rocky_ Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    umarım ıftardan sonra ıcmemeye calıscam inş. bırakıcam

7. doqukaaN

doqukaaN Üye

Beğenileri:
    101
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Istanbul
    Kaç tane dolu paket kırıp attım, içmeyecem diye :D

Ama olmuyor, bişey canımı sıkıo gidiorum sigaraya sarılıorum. Buna çözüm bulamadım.
    Zaten bulsam sigara die bişi kalmıcak ortada :D

8. loralon

loralon Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    kesinlikle cok iyi bir konuya deginmissin 11 yıllık sigara tiryakisiyim bırakısımı anlatmadan sunuda eklemek isterim bahsettigin nikotin sakızını bende kullandım yarım saatte ben 1 paketi bitiriyordum kar etmedi ... nikotin bandı kullandım o bandın da bir kac boyu var tiryakilik seviyene gore takıyorsun sana uygun olanı 2 tane yapıstırıyordum oglen olmadan gene elimde sigara aynı tas aynı hamam :D bende hic bir etkisi olmadı ama bu herkesde aynı etkiyi gosterecegi anlamına gelmez ki sende ise yaramıs iyi ki tebrikler :)

ben sigarayı sadece ve sadece spor sayesinde bırakabiliyorum ne zaman duzenli spor yapmaya baslıyorum sigarayı baslama tarihini koydugum anda bırakıyorum eger ki ara verme kararı alırsam bi bakıyorum sigara tekrardan elimde bitmis :( ama uzun bi suredir sigara icmiyorum biraz gerilmiyor degilim yer yer ama olsun duzenli spor saglıklı yasam thums:

9. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    bence bu sigarayı bırakmanın yolu püf noktası cartı curtu bi işe yaramıyo.Bırakıcaksın arkadaş bu kadar bıraktım diceksin biticek içmiceksin başka bişeyi yok yani bu kadar basit.

10. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Ben direk bi anda bıraktım :) İradem saysinde fakat sigara içen arkadaşlarımdan 1 hafta müsade istedim. 1 hafta aramayın beni dedim. 1 hafta sonra zaten kokusu bile kötü geliyordu . :)

11. rocky_

rocky_ Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    http://sigara.tv/ boyle bı sıte kesfettım yenı cok mantıklı konusmalar yapmıslar yazılarıda okudum bılınc altımızazorlaöğrettiğimiz bu davranıstan tekrara bılınctaltıgımıza bunu ıcmemeyı öğretmek bu sıteyı zıyaret edın ısınıze yarıyacagına ınanıyorum bu yontemle dıger kotu alıskanlıklarımdan kurtulabılırım dıye ınanıyorum

ImmortaL_ bunu beğendi.
  12. muho444

muho444 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    13
    böyle güzel bi konu açtığınız için teşekkür ederim.Ben 7 sene içtikten sonra bıraktım ve 2 senedir içmiyorum sigarayı azaltarak bırakma gibi bi yöntemle sakın başlamayın pek işe yaramıyor direk bırakın gitsin...

13. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    çok zor bırakmak, hatta duymuştum veya okumuştum tam hatırlamıyorum ama şöyle bir söz vardı çok sevdiğim; 'sigara içmek tedavi edilebilir bir hastalıktır.' ama imkansız değil, bırakınca içmeyi anlıyor insan kendine nekadar zulm ettiğini..

14. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    14 yıllık cahiliye döneminden sonra bir anda bıraktım.
    iyi ki bırakmışım...
    bir daha da hayatta içmem.

işe yarayabilir: bırakmak isteyip de yapamayanlar; tarçını deneyin, sigara içmedne evvel tarçın çiğneyin. hemen üstüne sigara yakın. o tadı alınca bir daha sigara içmezsiniz...

işe kesin yarar: hala bırakamıyorsanız, tam teşekküllü bir hastanenin ONKOLOJİ birimine gidin. orda 2-3 saat geçirin (ki bence 1 saat bile çok uzun bir süre), henüz 2 yaşındaki bebeleri ağzında emzikle kolunda ise serumla görün. koca adamları içlerindeki akciğer parçalarını öksürürken görün (gerçektir, öksürük sırasında akciğerden parçalar kopar ve öksürükle dışarı atılır). Hayatınızda alabileceğiniz en büyük dersi 1 saat içerisinde alırsınız. O onkoloji servisi yok mu adamın dünyasını alt üst eder…ben oraya «hayat okulu» diyorum artık.

ordaki insanların halini gördükçe, öksürükler altında aldıkları kemoterapi ilaçlarını gördükçe, zaten kemoterapini yan etkilerini de fazlasıyla hissetikçe, insanın ağzından iki kelime dökülüyor : lanet olsun…

sigara kendimize yapılan en büyük düşmanlıktır, bırakmak isteyenler için eskiden meyvenin tadını alacaksın, sigara parası ile yapabileceklerini düşün diyordum….ama artık sadece bunu öneriyorum ben de: gidin herhangi bir hastanenin onkoloji servisine çok değil 2-3 saat geçirin, görün muhtemel geleceğinizi ve ona göre karar verin içip içmemeyi…adama değil sigarayı bıraktırmak, eve gidip çocuğuna sarılttırır ve saatlerce ağlattırır orda yaşananlar…benim diyen adam bile dayanamaz….

Allah herkesi onkoloji servisinden korusun…

-

bakınız bir başka forumda yazdım, buraya da alıntılıyorum:

kemoterapi nedir:

“sabahları uyanınca herkes dersliğe giderken, senin onkoloji binasına gitmen gerekir. ilk başlarda bunu kendi başına yapabilirsin ama sonraları 50 metre bile yürüyecek halin kalmaz. herkes öğle arasında yemek yerken sen mide bulantının ne zaman geçeceğini beklersin umutla.eğer şanslıysan akşama doğru geçer biraz o arada belki bir şeyler atıştırabilirsin ve hatta daha şanslıysan o yediklerini kusmazsın.sonra gidip uzanırsın yatağa ama vakit bir türlü geçmez, kolunu kaldıracak gücün dahi olmadığı için vakit geçirmek için kitap bile okuyamazsın, birileriyle sohbet de edemezsin güçsüzlükten.saatlerce uzandığın yerden zar zor tutabildiğin kumanda ile televizyon kanallarını dolaşırsın ilgini çeken bir şeyler vardır ümidiyle böylece onu izleyip en azından biraz daha kolay vakit geçirirsin.

ilk başlarda vücudun çok yıpranmadığı için ne olduğunu anlamazsın ve çok da zor değilmiş dersin ama sonraları tuvalete bile gidecek gücün kalmadığı için yeter artık bitsin bu diye düşünerek geçirirsin zamanını.keşke uyutsalar beni de her şey bitince uyansam diye düşünürsün.

hava çok sıcaktır, o kadar bunaltır ki seni kelimelerle anlatamazsın.yine de eğer kış olsaydı vücudun çok zayıf olduğu için salgın hastalıklara kapılma riskin daha fazla olacağından yaz daha iyidir diye avutursun kendini. günlerce geçmeyen bulantı ve her an kusabilme ihtimali sebebiyle bir an bile yanından ayırmadığın plastik kapla gezersin evin içinde, arada sırada kafanı yataktan aşağı çevirerek nerede olduğuna bakarsın iyice. eğer kusarsan onun içine tutturabilmek için.

halsizliğin giderek artmaya başlar, sorulara bile çok zor cevap verirsin, yerinden kalkamazsın yumruğunu sıkmaya dahi gücün kalmaz. bunların yanında zamanla bir de kimsenin koklamadığı ama seni inanılmaz derecede irrite eden kokular almaya başlarsın. sigara, yemek, oda her şey çok kötü kokuyordur. bunun için yapabilecek hiçbir şey yoktur.üzerine giydiğin her şey kötü kokuyor gibi gelir sana hiç giyilmemiş yeni yıkanmış t shirt bile o kadar rahatsız eder ki seni kokusundan uyuyamazsın. cam açılır odada çok az bir hava değişimi olduğu anda senin için kalkar direk, miden kasılmaya başlar sürekli öğürürsün. yatağın kenarındaki kaba eğilmiş şekilde beklersin uzun süre çıkarabilecek bir şeyler olmadığı için midende sonra yavaşça azalır öğürmeler yeniden uzanırsın yastığa.evdekiler bu sesleri duymamışlarsa ve yanı başında değillerse o anda gözlerini kapatırsın önce sonra sıkarsın iyice böylelikle artık senin kontrolünde olmayan göz yaşlarına biraz olsun hakim olabilirsin. gözlerini açarsın yaşlar sebebiyle bulanık görürsün başta sonra onlar yanaklarından süzülürler ve giderler sen derin derin nefes alırsın rahatlamaya çalışırsın, kanalları değiştirirsin, dikkatini dağıtmak istersin.

fiziksel ve ruhsal olarak bu kadar çökmüş birinin ağlaması garip değildir asla ama anne ve babanın seni öyle görüp morallerinin bozulmasını istemediğin için hakim olmak zorundasındır kendine. geceleri uyuyamazsın, ekrana bakmaktan gözlerin artık bulanık görmeye başlamıştır. gecenin bir vakti uyuyakalırsın uyku çoğunlukla en huzurlu zamanlarındır ona rağmen uyurken bazen inanılmaz bir bulantı ile uyanırsın. gücün varsa yataktan iner dizlerinin üstüne çöker, önüne çektiğin kaba akşam zor zahmet yediğin şeyleri çıkarıverirsin. onları yiyebilmek için ne kadar da çok beklemişsindir halbuki.

kusmak zoruna gitmez asıl zoruna giden zaten 3-5 saat uyuyabildiğin uykunun bölünmesidir. saatlerce beklersin gündüz ve akşam çıkarırsam diye midemdekileri bir şey olmaz ama tam uyursun ve yarım saat sonra bunlar olur.

sonra sabah olur günün ilk ışıklarına eşlik edersin sen de yapacak bir işin gidecek bir yerin yoktur ama uyanırsın erkenden.tedavi almıyorsan yavaş yavaş toparlanmaya başlarsın. ayağa kalkmaya başlarsın, yemek de yersin tabi ki eskisi gibi değildir sürekli yanan miden seni inanılmaz rahatsız ediyordur. yine de zorla yemen gerekir çünkü bir daha ki kür başladıktan sonra film başa sarılacak ve saniyeler yine geçmeyecektir.

sen bu duruma ne kadar hazırlıklı olursan o kadar iyidir.4 perdelik bu oyunun son 2 perdesi çok zordur özellikle.yeni kür için kemoterapi aldığın odaya geçersin günde en az 3 saat ve 2 litre serumu alırsın damarlarından. tek tek, yüz binlerce damla, onlarca saat .

günler ilerledikçe damarların da sertleşir, yeni damarlardan verilmeye başlanır tedavi ama onlar da bozulur bir süre sonra. hayret edersin sen de o iğne nasıl delemez o damarı diye ama girmiyordur içeri, çok canın acır. sana damar yolu açmaya çalışan hemşirelerin de senin kadar bu duruma üzüldüğünü ve canını acıtmak istemediklerini yine de sana bir şey hissettirmemeye çalışmalarını izlersin ve tebessüm edersin sadece ve ne kadar şanslı olduğunu hatırlarsın bir kez daha.

bunlar olurken sana, diğer yandan da hayat devam eder tüm hızıyla ve sen artık iyice uzak kalmışsındır ondan. en çok moralini bozan şey de budur aslında . iyileşeceğinden en ufak bir şüphen dahi yoktur ama hayattan geri kalmak seni çok üzer.zamanla önceki yıllarda yaz aylarında ne yaptığını anımsamaya başlarsın, içini çekersin yukarıdaki serumlara bakarak. kemoterapin biter sonra koltuktan kalkarsın içlerinde en genci olduğun diğer kemoterapi alan insanlara “geçmiş olsun” diyerek yavaş yavaş çıkarsın odadan.en son hemşirelere de “yarın görüşürüz” dersin.bir seans daha geride kalmıştır.

binadan çıkarsın gücün varsa kendi başına yoksa arkadaşlarının yardımıyla yatağına doğru ilerlersin. yoldayken telefonun çalar, muhtemelen nasıl olduğunu sormak için annen ve baban aramıştır.genelde aynı cümleleri kurarsın, kısa bir süre konuşursun ve mutlaka “iyiyim, midem bulanmıyor ” gibi sayısız yalanı sıralarsın. onların böyle olmadığını bilmediğini sanarak kendini rahatlatmaya çalışırsın aslında.

yatağa uzandıktan sonra orada gördüklerini düşünmeye başlarsın. kendin için değil daha çok ailen için üzülmüşsündür zaten.onların yerine koyduğunda kendini çok kötü hissedersin. yine kendin için üzülmediğin kadar sabah 3-4 koltuk yanda oturan 2 çocuklu bayan için üzülmeye başlarsın bu sefer. bu sabah daha yeni gelmiştir evde 2 çocuğunu bırakarak.kendini o ufaklıkların yerine koyarsın çok ağır gelir, düşünmek dahi istemezsin. bu sırada bayanın etrafındakilerle umut dolu konuşmasını gözlerinin içi parlayarak izlersin ve biraz olsun için rahat eder ufaklıklar için. bayan konuşurken “ben uzun süreli bir grip oldum ama sonunda geçecek bu ” diye bir cümle kurar ve hayretler içinde daha 1 ay önce tedaviye başlarken senin de aynı şeyleri düşündüğünü hatırlarsın, içinden “evet teyzeciğim geçecek” dersin.sonra sol tarafında oturan orta yaşlı ağabeyin yanındaki ağlamaklı eşinden nasıl da moralinin daha yüksek olduğunu görürsün. hiç de yapmacık değildir bu durum bunu çok iyi hissedersin.

aslında farklı bedenlerde 3 aşağı 5 yukarı herkesin aynı şeyleri hissettiğini anlarsın. insanoğlunun ne kadar güçlü bir yaratık olduğuna inancın artar.savaşçılığın ve azmin ne boyutlara varabileceğini görürsün. o insanları gördükçe bazen kırılan umudun ve moralin yeniden tavana vurur.

bu şekilde günler günleri kovalar ve eğer yeteri kadar iyi direnmişsen hayata ve yenmişsen kanseri sen artık bir kahramansındır, kendinin kahramanısındır ve belki 1 yıl sonra önceki yıl bunları yaşadığın günlerde kimi zaman göz yaşlarınla kimi zaman gülümseyerek bunları kağıda dökersin ve aynı duygularla o anları anımsayarak okursun bunları.

çoğu kanser hastası gibi sen de başına gelen en iyi şeyin bu olduğuna eminsindir çünkü hayatta sana başka hiçbir olayın bu kadar çok şey öğretemeyeceğinden eminsindir."

satırlarını yazdıran bir nevi hayat okuludur.

mechanist83, Just Be ve ImmortaL_ bunu beğendi.
  15. extreme_sports

extreme_sports Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Bende 10 Yıl boyunca içtiğim sigaradan 8-9 ay önce bıraktım ve hayatımın hiçbir anında sigaraya ihtiyacım olmuyor ve çok mutluyum..

Mesela sinemada alışveriş merkezlerinde otobüslerde, ve daha nice yerde artık daha özgürüm, iyi ki de bırakmışım. Herkese tavsiye ediyorum.

Bilmezmiyim, bende babamı kanserden kaybettim 1 sene önce ahh zalim hastalık ahh, lanet gelsin! Ömrümüzün 8 yılı canım babamın dayanılmaz acılar çektiği 8 yıl. Günlerimiz hep hastanede geçiyordu, İbni-sina - Numune- Onkoloji hastane hastane doktor doktor gezdik, neyse...

16. ImmortaL_

ImmortaL_ Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci/müzisyen
    Sigara içipte iyiki başlamışım diyen yoktur,herkesin aklının bir köşesinde bırakmakta vardır. Ama iş bırakmaya gelince 1001 bahane hazırdır tekrar içmek için. Hiç başlamamış olmayı dilerdim sigara içmeye.. Ciğerlerin kendini yenileme,temizleme fonksiyonu vardır. Ama tam 10 sene alır hiç sigara içmemiş bir insanın ciğerine kavuşmak. Atalarımız boşuna dememiş zararın neresinden dönersek kârdır diye, hiçbirşey için geç değil..

17. badboyfeat

badboyfeat Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    soyledıklerınde gercekten haklısın..bnde yaklasık olarak 10 seneden berı gnde bır paket asagısı olmamak sartı ıle sıgara ıcerdım..cok denedım bırakmayı ılk serefınde kndıme gun belırlemıstım ama o gun gelmemıstı nedense ılk fıyaskom boyle oldu aradan bır sene gectı bu sefer azaltmayla basladım bır hfta bynca gnde toplam 5 sefer ıcıyrdum sabah kavaltıdan snra oglen yemkten snra aksam yemkten snra ve yatmadan once 2 tane daha..ama bır hafta sonunda oda ıse yaramadı atın ölümü arpadan olsun mısalii dvm ettık ıcmeye..

arkadasalr arsında hep bırakacm su sırayı dıyrdum bır gn tasak gecıolardı hersyı bırakırsın ama sıgrayı asla dıye onlara ınatt basladım tekrardan bu sefer dırek ekstım ama yok ole gnde bır ıkı tane fln kopardım ılıskılerı tammame..ılk bır hafta sureklı sakız cıgnedım gnde en az 3-4 kutu sakız alıyrdum tadı gıttıkce bır tane atıyrdum agzıma..oyle oyle derken sıgara aklıma glmez oldu..haa hıc de glmıyr degıldı hanı oyle bır an oluyrdukı yak bı tane bısı olmaz dercesıne ama hep 10 dk oncesını dusunuyrdum ıcıtıkten snra ne olack dıye..

Sımdı aradan tam 3 ay gectı tek bır tane bıle agzıma sıgara srmedım bu saaten snrada surecegımı dusunmuyrm..mutluyum huzurluyum :)

Artık aylık sıgaraya verdıgım parayla kı bu yaklasık olark 250 tl fln cıvarıydı sımdı ıse araba aldım onun taksıtlerını oduyrm..gerckten bırakınca her ynden kazanclı cıkıyrsunuz bunu zamn gectıkce daha ıyı anlarsınız..aynı bu spor gıbı sabır sabır sabır :)

18. chocholatto

chocholatto Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir - Eskişehir
    Güzel bir konuya değinmişsin, öncelikle tebrik ediyorum. Evet bir çoğumuzun ortak derdi, hem bedensel hemde psikolojik sigara bağımlılığı. Benimde öyle. Her ne kadar bırakamasamda biliyorum ki öncelikle kafada bunu reddetmen, bitirmen gerekiyor.(içmicem abicim.) Zaten belli bi süre sonra vücut bile rahatsız oluyo hatta kokusundan dahi rahatsız oluyorsun. Eğer şansım yağver giderse azmim artar iradem kuvvetlenirse bende paylaşştığın püf noktaları değerlendircem. Çok teşekkürler.

19. mtcinar

mtcinar Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Teknisyen
    Yer:
    İstanbul
    Ben de yaklaşık 12 sene içtikten sonra şirket anlaşma yapınca Allen Carr diye bi seminer vasıtasıyla asla bırakamam dediğim sigarayı 6 saat gibi bir seminer sürecinin sonunda bıraktım. Hem de her saat verilen aralarda sigara içme özgürlüğü sağlayan garip bir seminerdi ama işe yaradı. 9 aydır içmiyorum ve asla içmeyi düşünmüyorum arkadaşlar. Darısı başınıza. Aslında seminer çok daha etkili ama ne anlatıyorlar da bırakıyorsun diyenler için en azından küçük bir ipucu şeklinde sigarayı bırakmanın kolay yolu ya da ingilizcesiyle "easy way to stop smoking" şeklinde aratırsanız videyou nette bulursunuz.

20. reflex01

reflex01 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0

aynen katılıyorum sana...günde 2 paket sigara içen birisi olarak 1 haftadır içmiyorum içmicem de bidaha...önemli olan işi kafada bitirmek. duh

Sayfayı Paylaş