Saç Dökülmesi Hakkında Yanlış Bilinenler

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve CEW!Q tarafından 8 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar, bu sabah erkenden şu saç konusunu iyice bi araştırdım. Jöle kullanmaktan nefret ediyorum, saçım bir hayli uzadı sayılır, ense vs orantılı olarak. :)
    Dedim direk kısa kestireyim mi yoksa bu şekilde azar azar jöle mi kullanayım? :D

Aşşağıdaki haber kaynağını buldum, fakat yinede kısacık kestirmeyi düşünüyorum saçımı, mülakatlarda kapıda. Ne olursa olsun, jöle saç konusunda hep eksi tarafları var. Bunu biliyorum. Kullanmamaya devam edeceğim sanırım. :D

Ayrıca başka bir kaynaktan başka bir bilgeye daha ulaştım. Her duş zamanında saçımızı bir güzel yakıdığımız şampuanlarında saç konusunda pek olumlu yanlarının olmadığın tam aksine tabiri ricaitse 'saç deterjanı' olarak faaliyet gördüğünü duydum.

Saç konusunda özellikle zeytinyağı sabunların olumlu yönlerinin olduğunu biliyorum. Özellikle bıttım sabunununu tercih edin.

Bıttım gibi bünyesinde zeytinyağı ve doğal maddelerin bulunduğu sabunlar ilk baştada 2-3 hafta civarında bir kaşıntı felan yapıyormuş, kepek sorunu felan yapıyormuş fakat, saçler alışınca 2-3 haftada bu sorun kalmıyormuş ve saçlar daha parlak ve sağlıklı oluyorlarmış, ki bunu biliyorum.

Zaten bu sabunu kullanıyordum fakat yüzümü yıkıyordum, biraz daha araştırayımda gerekirse dermatolog bulup bu konuyu görüşürüm. Sonuçta basit bir mesele değil, etkilerinin ileriki yaklaşlarda ortaya çıktığını biliyorum. :)

Haber=>

Güney Kaliforniya Üniversitesi doktorlarından ünlü dermatolog Dr. Alex Khadavi, saç dökülmesinin sebebinin yüzde 95 genetik olduğunu söylüyor. Stres, yetersiz beslenme ve mevsimsel değişimlerin saç dökülmesine neden olmadığını da belirten Dr. Khadavi, ‘Dengesiz beslenme saç dökülmesine yol açsaydı sokakta yaşamak zorunda kalan evsizlerin öncelikle saçlarının dökülmesi gerekirdi. Halbuki hepsinin çok uzun ve gür saçları var’ diyor. Genetik kaynaklı saç dökülmeleri için özel olarak Revivogen saç bakım losyonunu ürettiklerini belirten Dr. Khadavi, yaptıkları araştırmalarda saç dökülmesini durdurduklarını ve saç miktarını yüzde 88’e varan oranlarda artırmayı başardıklarını da belirtiyor.

Dr. Khadavi halk arasında saç dökülmesi ile ilgili yanlış bilinenleri de şöyle sıralıyor: ‘Jöle kullanmak saç dökmüyor. Sadece saçın yıpranmasına neden oluyor. Mevsimsel saç dökülmesi diye bir şey yok. Yetersiz beslenme kel almaya neden olmuyor. Şapka kullanmanın saç dökülmesi ile ilgili hiçbir ilgisi yok. Saç dökülmesinin neden yüzde 95 oranında genetik. Bu gen babadan olduğu kadar anneden de çocuğa geçebiliyor. Saç dökülmesi yüzde 5 oranında kullanılan ağır ilaçlara, yaşanılan çok ağır depresyonlara bağlı. Bu tür saç dökülmesinde de saç tekrar çıkabiliyor.’

Kaynak=http://www.rotahaber.com/haber/20080823/Sac-dokulmelerinin-sirri-cozuldu.php

Saygılar.

Son düzenleme: 8 Temmuz 2009
    NHFL bunu beğendi.
  2. CEW!Q

CEW!Q Yeni Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Aslında pekde doğru bir kaynak değil gibi son paragraftaki haber alıntısı, çünkü genelde astsubay, polis, posta memuru vs uzun süre şapka kullandıkları için onların saçları biraz daha dökülmeye elverişli gibi. :)

3. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Aynen dedıgın gıbı benım babamda polıs ve eskıden o tas gıbı olan sapkalardan takarlarmıs ve ortası kafaya degıyor dıger tarafları degmıyor..Iste degen noktada babamda acılma var bıraz..

Sayfayı Paylaş