Rusyada Nükleer Mühendislik Eğitimi için Tavsiyelerinize İhtiyacım Var Arkadaşlar :)

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve kaka tarafından 27 Temmuz 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Konu biraz uzun özet geçiyim zamanı olanlar siteden http://www.akkunpp.com/rusyada-egitim detayları okuyabilir.

Akkuyuda kurulacak nükleer santral için yapılan protokoller sonucu kurulan şirket akkuyu ngs a.ş Rusya'ya eğitim için öğrenci gönderiyor.Okuyacağımız yer Moskova ya 100 km uzaklıktaki Obnins bölgesi, sovyetler zamanında kurulmuş bilim ve araştırma şehri.Bütün okul ücreti kalacak yer vs. şirket tarafından karşılanacak ve aylık 500 dolar burs verilecek 1 sene hazırlık + 5.5 sene mühendislik eğitimi sonrasında 1-3 sene uzmanlık için rusyada çalışma bu süre zarfında da kalacak yer temin edilecek amma velakin geri dönüşte mersin akkuyu da 13 sene gibi bir süre çalışma zorunluluğun var maaş rusyadaki santralde çalışan mühendislerden az olmayacak şekilde olacak ve kalacak yer tahsis edilecek. Olay bu ben sınavı falan kazandım şimdi sadece evrakları hazırlamak kaldı. İlk başlarda olay güzel geliyordu ama şimdilerde bi garip oldum. Memleketten uzakta onca sene falan fistan işte... Şu anda da yıldız teknik üniversitesinde güzel bi bölümde okuyorum bölümümde iyi aslında yani gene iş sıkıntısı çekmiyeceğimi biliyorum ama insan yine tereddüt etmiyo değil. Gelip buraya en azından bi içimi dökeyim farklı görüşler duyayım istedim şu an cumartesi pazar girdi 2 günüm var kesin karar için %60-70 arası gidicem gibiyim ama genede bi konuşmak tartışmak istedim.

2. jan1

jan1 Üye

Beğenileri:
    377
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Ögrenci
    Yer:
    Ankara
    Açık konuşuyum ben yerinde olsam giderdim.Meraklı oldugum bir bölüm.Emin ol İlerisi icin çok parlak olur.Sevecegin meslegin peşinden gitmelisin.

kaka bunu beğendi.
  3. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Yurdışında okumaya gidipte geri gelen 2 tane arkadaşım mevcut benim:) Şikayetleri genelde iyi bir ardaşak gruplarının olamaması Türkiye'de ki gibi biraz özlem falan. Bir de çok tek düze yaşadıklarını söylemişlerdi. Gidersen 10 seneye yakın falan orada kalacaksın bu büyük bi karar.

Ama işin maddi boyutunu karşılıyorlar sanırım kalacak yerin hazır aylık masrafını da karşılayacaklar anladığım kadarıyla. Çünkü aksi durumda biraz pahalıya patlar kolay değil. Şimdi burada okursan 10 sene boyunca arkadaşlarından, ailenden ayrı olacaksın kız arkadaşın olmayacak şu an kaç yaşındasın dönünce kaç yaşında olacaksın bir de, hayatı kaçırma manasında söylüyorum daha çok:)

Şöyle yap bence YTÜ'den şu anda bitirirsen alacağın maaş ortalama ne kadar eğer Rusya'da eğitimi alırsan ortalama maaşın ne olacak? İyice araştır ve bunu yukarıda saydığım olumsuzluklara oranla:) Eğer değer diyorsan git bence.

kaka bunu beğendi.
  4. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    Yök'ün kabul ettiği bir unimi
    Türkiyede eş değerliği varmı

Danny Boy bunu beğendi.
  5. acemi26

acemi26 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    mutlaka gitmelisin

6. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    yorumlar için teşekkürler.
    hogan zaten denkliğe falan gerek yok devlet işi gibi bişey bu gelince akkuyudaki nükleer santralde çalışacaz 13 sene mecburi hizmet var. Kesin kararımı verdim artık gidecem hem spor yönünden de daha iyi olur supplementtir ettir ucuz hepsi :)

7. CarpeNoctum

CarpeNoctum Üye

Beğenileri:
    1.298
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Zimbabwe
    Birader git yani valla billa git hayatında yapacagın en olumlu hareket olur , tabi bunlar orada maddi sıkıntı çekmeyeceksen , çekersende kaldırabıleceksen git :)

Bu arada spor yonunden ıyı olmaz yanı gıdınce daha net anlarsın , farklı spor dallarına yönelirsin diye dusunuyorum :)

kaka bunu beğendi.
  8. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Evet bu önemli bir nokta

9. acemi26

acemi26 Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    13
    Buna gerek yok şirket gönderim yapıyor ve eğitimin sonundada şirket sana iş verecek zorunlu hizmetin olacak.

kaka bunu beğendi.
  10. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    Sevgili kaka ;

Bence kesinlikle gitme ,

Eğer sadece Rusyaya gideceğim deseydin ilk ben git durma derdim ,

Gittim,gördüm çünkü ,

Fakat burada aslında iş fırsatı olmayan bir işten bahsediyoruz , evet şirket alıcak da yahu 13 yıl neden onlara bağlı kalasın ki , ve evet orası seni alacak da denklik olayı da önemli yani evet orası alıyorda mesela 13 yıl sonra ne olacak ,

Yani düşünmek gerek ama ben olsam asla bir yere 13 yıl bağlamam kendimi ,

Ki denilen çok komik Rusyadaki maaş kadar en az :) yani güler geçerim buna :)

Bence pek de fırsat değil sadece hayatını kısıtlıyacak bir okul okadar

Saygılarımla , Danny Boy ...

kaka bunu beğendi.
  11. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    Dany boy senin tecrübelerine ve bilgilerine saygım sonsuz ama olayı biraz daha net açıklıyım.
    Türkiye Cumhuriyeti ile Rusya Devleti arasında (devlet kurumları) arasında yapılmış bi anlaşma sonucu kurulmuş bir şirket bu 13 sene bağlı kalma sebebi akkuyuda çalışacak rusların yanında ki türklerin biz olacak olması ve şirketin(bi anlamda rusya devletinin) bizi rusyada 6.5 sene okutması her türlü okul yatacak yer ihtiyacını karşılayıp aylık ta 500 dolar harçlık vermesi. Aslında benide korkutan bu 13 sene olacak bağlılık ama Mersin akkuyuda yeni bir köy kurulup sosyal imkanların sağlanması ve kalacak yer verilip iyi sayılabilecek bi maaş vermeleri beni çok fazla olumlu düşünmeye itiyor. Tabi bide Rusya'da o kadar sene yaşayacak olmam yeni bir dil yeni bir kültür yepyeni şeyler öğrenmek bunlar çok cezbedici şeyler şimdi sen böyle dedin yine bi düşündüm ama geçen sene gidenlere sorduğumda hayatlarından memnun olduklarından falan bahsettiler hatta benden çok çok iyi okullarda olup(odtü, bilkent gibi) gidenler var. Bunların hepsini yanyana koyduğumda gitmem çok ağır basıyor. Bayağı bir araştırma yaptım ama gidersem buradaki ve oradaki yaşantı hakkında senin önemli gördüğün farklılıklar dikkat etmem gereken şeyler varmıdır ?, senin yazılarını dikkatle takip ediyorum benden çok daha fazla şey görmüş geçirmiş bi abimizsin :).

12. ayberk123

ayberk123 Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    0
    sevgılı kaka bende ytü makınede okuyorum .. Dedıgın programı bende arastırmıstım ama sonradan 13 yıl kendımı bi sırkete baglamak cok uzun ve sacma geldı ısın acıkcası yanı ytü den mezun oluncada ıssız kalma ıhtımalın dusukkı ısınde ıyı olursan zaten önün acık bence bu rıske gırılmez ama tabı bu senın kararın . Yarın oburgun bu nukleer santralı kpatıyoruz deseler napcaksın mesela ( bana oyle sey olmaz buyuk yatırım fılan deme burası turkıye hersey olur ayrıca avrupada bıcok olke nukleer santrallerını kapatıyor) Yanı sımdı anadolu da bı okulda okusan gıt derdım ama ytü den mezun olmanla onun arasında cok bı fark yok o rısk alınmaz bence ama bu hayatını sekıllendırcek bı karar kararı sen vermelısın onemlı olan sevdıgın bı meslek olması zaten o zaman her kosulda basarılı olursun ...

saygılarla

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 18:00 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:58 ----------

sevgılı kaka bende ytü makınede okuyorum .. Dedıgın programı bende arastırmıstım ama sonradan 13 yıl kendımı bi sırkete baglamak cok uzun ve sacma geldı ısın acıkcası yanı ytü den mezun oluncada ıssız kalma ıhtımalın dusukkı ısınde ıyı olursan zaten önün acık bence bu rıske gırılmez ama tabı bu senın kararın . Yarın oburgun bu nukleer santralı kpatıyoruz deseler napcaksın mesela ( bana oyle sey olmaz buyuk yatırım fılan deme burası turkıye hersey olur ayrıca avrupada bıcok olke nukleer santrallerını kapatıyor) Yanı sımdı anadolu da bı okulda okusan gıt derdım ama ytü den mezun olmanla onun arasında cok bı fark yok o rısk alınmaz bence ama bu hayatını sekıllendırcek bı karar kararı sen vermelısın onemlı olan sevdıgın bı meslek olması zaten o zaman her kosulda basarılı olursun ...

saygılarla

Sayfayı Paylaş