Roaccutane-Kolestorel-Body

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Hu53Y!n tarafından 11 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Hu53Y!n

Hu53Y!n Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İst
    Merhaba arkadaşlar

Bu yazıyı şu an çok büyük bir üzüntü içinde yazıyorum.

Yaklaşık bu sporu yemeklerime süper özenle göstererek ve sizler kadar olmasa da yaşıma ve çevreme göre "hard" bir şekilde çalışarak 6 ay dolu dolu yaptım.Fakat gerek yaşım gerekse kalıtımsal nedenlerden dolayı bende akne sorunu baş gösterdi. Yaklaşık iki senedir geçecek geçecek der iken bu sorun çok büyüdü hem fiziksek hem ruhsal olarak... Derken cildiye yolu gözüktü bana. Hem de süper hayaller kurduğum zamanda. Ve Roaccutane diye bir ilaç verildi... Bittiğim andır dedim. Bu ilacı kısaca özetlemek gerekirse bu ilaç aslen bir A vitamini deposu olmakla beraber burun içine kadar derinin her tarafını kurutan bir ilaç. Karaciğere muazzam bir yük bindirmenin yanında kolesterolüde arttırmakta. Kurallara uyulmadığı takdirde çok büyük sorunlarla karşılaşılabiliyor. İlacın yan etkilerini internette çok rahatlıkla görebilirsiniz.

Kolesterol falan hiç işim olmadıgı için hemen eve gelir gelmez kolesterolü düşük tutmak için yapılması gerekenleri okudum. Yumurta,et,kuruyemiş vs... Kısaca en çok tükettiğim yiyecekler. Anlayacağınız body'e ara vermek zorunda kaldim. Bir çözüm yolu da bulamadım. Protein ihtiyacımı tavuktan karşılamaya çalışsam ilk olarak hem bana eziyet hem cebime eziyet olacak. Ayrıca bir diğer yan etkide eklem ağrılarının baş göstermesi bu ilacı kullananlarda.

Bu yazıyı yazmamın tek amacı sorunumu paylaşmaktı. Sporuda bırakmak istemiyorum açıkçası ama zorundayım.Böyle bir sorunla karşılaştınız mı ? Ya da sizce ne yaplmalıyım, başka bir çözüm yolu yok mu ?

2. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    ben bu ılacı 5 yıl once kullandım yaklasık 6 ay. o zamanda body yapıyordum. bende aynen senın gıbı ha bugun ha yarın bıter dıye bekledım tam 7 yıl. lokal ılaclar hıc bı ıse yaramayınca dr bu ılacı verdı. yedıklerınde dıkkat etmekle beraber ben bu ılacı kullanırkende body yapıyordum ve zararını gormedım. bu ılacı dr verdıgın de bende cok arastırmıstım ve korkmustum ama kendıne bakar denılenlere uyarsan cıdden hıc ole yan etkısı olmuyor. mevsımde kış, gayet guzel bı mevsım bu ılac ıcın. rahat ol. bu ılac cok guzel bı ılac derdıne derman olur. lokal ılacları kullandıgın doneme lanet edıyosun. keske bastan bunu kullansaydım dıye...

saygılar.........

3. SRTN

SRTN Üye

Beğenileri:
    46
    Ödül Puanları:
    38
    tam zamanında kullanmaya baslamıssın aslında sanslısın. ben yazın kullanmıstım ve inan cok cok kotu oluyor. cildiyecinden yuzun ve vucudun icin ayrı ayrı nemlendiriciler iste derim. Bir de sunu soylemek isterim ki bu ilacı kullanmak icin body yi bıraktım diye uzulme tedavi bittikten sonra iyiki kullanmısım diceksin. bitince baslarsın body ye. ben mesela tekrar sivilcelenmeden korktugum icin gainer amino gibi supplementler kullanmıyorum.belki etkisi yoktur ama yine de kullanmıyorum.sadece biraz protein tozu alıyorum son zamanlarda. ozetle roaccutane kullanıp sonra tekrar body ye baslaman senin icin mukemmel olcaktır. :)

4. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    İlaç kesin çözüm o konuda için rahat olsun.

Fakat dikkat et. Yukarıda arkadaşlarım da bahsetmiş, nemlendirici olayı çok önemli. Gerçekten derini öyle bir kurutuyor ki, benim kız arkadaşım dudaklarına yarım saate bir bepanten sürüyordu. O bile kafi gelmiyordu.

Nemlendirici olayına çok dikkat et. Denilenleri aynen uygularsan hiçbir sorun olmaz ve çok çabuk atlatırsın.

Geçmiş olsun.

5. Hu53Y!n

Hu53Y!n Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İst
    Sağolun arkadaşlar şu an içimde büyük bir burukluk var. Evde şınav, mekik gibi hareketlerle hareketsiz kalmamaya çalışacağım.

Tekrar sağolun, sağlığınızın kıymetini bilin

6. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Kimi beslenme düzenini bozmaz ve ona rağmen ilacın yan etkisine maruz kalmaz.
    Ancak her insan için geçerli değildir bu.
    Sen böyle hassas bir konuda yine de dikkati elden bırakma.

Kolesterol konusunda ise deniz kabuklularından kesinlikle uzak dur.
    Peynir çeşitlerini dikkatli tüket. (Çedar ve krem peynir risklidir)
    Lor ve yağsız labne gibi alternatifler kolesterolü nispeten düşük besinlerdir
    (Lor 100 gramda 35, kaşarda 85, çedarda 105 mg kolesterol vardır)
    Dondurma yüksek kolesterollüdür, uzak dur.

Yumurta akında kolesterol olmadığı bilim çevrelerinde açıklanmıştı.
    Bu konuyu araştırabilirsin.
    Şahsen genetik olarak kolesrerolü yüksek biri olarak çekinmeden yumurta akını bol bol tüketiyorum.

Sakatatlardan kesinlikle ve kesinlikle uzak dur. (Ciğer, böbrek, beyin vs...)
    Tavuk göğsünün 100 gramında 77 mg kolesterol vardır.
    Tedbirli tüket.
    Diğer et türevlerinde kolesterol 150ye kadar çıkabilir.

Balıkta da belli oranda kolesterol vardır.
    Bu rakam 100 gram levrekte 100, sardalyada 150 mg kolesterole çıkarken diğer balıklarda 70-100 arasında oynar.
    Ton balığında kolesterol nispeten düşüktür ve 100 gramda 50 mgdır.
    İyi bir alternatif olabilir lora veya tavuk göğsüne.

Bunlar dışında bitkisel proteinleri (Baklagiller, soya vb...) bol bol tükebilirsin.
    Sporuna devam etmen daha olumlu.
    Dietinde bitkisel proteinin payını artırıp hayvansal proteini bu dönemde azaltırsan hem kolesterolünü kontrole almış olursun, hem de kütle olarak ciddi kaybın olmaz, aksine gelişim yaşayabilirsin disiplinli çalışmayla.

Geçici dönemi başarıyla atlatmanı dilerim.

vocotcucocuk ve VENGEANCE bunu beğendi.
  7. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    İlaç inanılmaz derecede kollestrol yükseltiyor.

İlacı benim kız arkadaşım kullandı. Zaten bir bayan. Gerçekten dikkat etti yediklerine. Arada ufak kaçamakları da oldu. Çünkü ilacı 6 aydan uzun bir süre kullandı. O kadar süre dayanmak kolay değil.

Buna rağmen son 2 ölçümünde kollestrolu normal seviyenin üstündeydi. Hatta yüksek kolestrollü sayılabilecek seviyeye gelmişti. Ondan önceki ölçümlerinde ise sınırın çok az altındaydı.

Tabi aynıları sana olacak diye bir kaide yok. O ilacı en ağır dozunda kullanmıştı.

Fakat ilacın etki ettiğinden emin ol. Hani sürekli yenilenmesindense böyle kesin bir çözümle tamamen kurtulabilirsin.

Şunu da aklından asla çıkarma. Yeni başlayan herkes ilk aylarını veya ilk yılını yanlışlar yaparak geçirir. Eminim herkes yapmıştır.
    Bu süre senin için yanlışlarını görme ve kendini tanıma aşaması olmalı. Bir bir yaptığın hataları görüp yeni programını ona göre şekillendirebilirsin.

Asla bir kayıp olarak görme, en iyi şekilde değerlendir.

Geçmiş olsun.:)

8. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Roaccutane'i günlük 60 mg gibi yüksek dozdan 6 ay kullandım..antremanlarım aşırı derecede ağırdı bazen çarpıyordu ama öyle abartıldığı gibi birşey yapmıyor roaccutane tamamen psikolojik birşey kafaya takarsan olur..bırakman da gerekmiyor sporu..zaten kan testi olucaksın sürekli ve ilacı kullanan birisi olarak kolestrol filan hiç bir şekilde yan etki göstermedi boşuna kafana takıyorsun...

9. HELL WATCHMAN

HELL WATCHMAN Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Antrenör,güvenlik
    Arkadaşlar bende de böyle bir sorun var gerçekten 2 yıldır ve sırTımda çok fena derecede akneLER var göğsümde az var. büyükler ve sabah kaktığımda atlet hep kan olmuş acıyorda. Aynen bende doktora gittim ve Roaccutane verdi ama ben vücut geliştirmeye ara vermemek için kullanmadım 2 hafta kullandım ama baktım yapamıyorum tekrar bıraktım ilacı. şu anda eskisinden daha azlar ama genede varve izde var.

10. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    34 yasindayim. 7 sene once bende kullandim 4 ay ama cok stres ve gerginlik yaratti. Ozellikle kurutma olayi cekilecek gibi degil ama ise yaramisti. 11 aydan beri body yapiyorum tekrar akne problemim basladi. Protein miktarini cok arttirdim. Buyuk ihtimalle bu olay hormonlari da etkiliyor ve akneyi tetikliyor.

11. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul

Zaten Roaccutane'da yazar %100 gibi bir geçirme ihtimali yok ama %80-90 arası bir daha kronik sivilce çıkma sürecini önlüyor..artık bende de herkes gibi arada 1-2 tane çıkıyor ama 1-2 güne hemen yok oluyor..Tekrar bir roaccutane kürüne girmeniz gerekicek sanirim :shock: Ama ilaç tamamen kişide bitiyor beni mahvedecek derseniz kendiniz mahvediyorsunuz arkadaşlar takmayın bu kadar tek belirgin özelliği cildiniz kuruyor çatlıyor kanıyor..

Hatta bir anım var okulda kızla konuşurken gülmüştüm ve dudağım yarılmıştı ortadan resmen ve baya bi kanamıştı yazık olmuştu bana :D

VENGEANCE bunu beğendi.
  12. gkhn53

gkhn53 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    aynı ılacı bende kullanıyorum 4.ayım bugun bıttı son 1 ay daha kullanıcam.80 kg yım ve gunluk 80 mg maksımum dozu alıyorum.

Eklemlerde yogun agrılar oluyor.Cildiniz kurudugu ıcın soguga sıcaga suya hatta dokunmaya karsı bıle duyarlı hale gelıyor ani kızarıklıklar sararmalar olusuyor.

Ayrıca kolesterolden dolayı gogus bolgesınde agrılar oluyor.Doktor gogus dekı bu agrının sadece kolesterol olmadıgını kaburga kemıklerınn arasındakı kasların agrı yaptıgını soyledi.

Butun bunlar varken VG yapılmıyor.Kardıyo yapılıyor ama gogusunuzde sureklı agrı hıssettıgınız ıcın acıkcası yogun kardıyo yapamıyorsunuz yanı kurek agırlıklı kosu yada yuksek tempoda kosamıyorsunuz.

Ayrıca diyette yapılmıyor yedıklerınızı kısmaya basladıgınızda ılacın yan etkılerı artıyor.Daha cok agresifleşiyorsunuz.En son dıyete basladıgımda uykudan uyanıp yemek yemıstım hatta gecenın o saatınde yemegın ustune cay demleyıp buskuvı falan atıstırmıstım o kadar sarsıyor yani :)

Neyse bunlara ragmen ben hala dıyt ypamaya calısıyorum en azından aksam yemegını 18.00 den daha geç yemıyorum..

Ayrıca protein amino asit gibi supplementlerın herhangı bı etkısı olup olmadıgını doktora sordum.Herhangı bı sorun olmaz demıstı.Zaten proteınlerın ve amıno asıtlerın deride olumlu etkıler yarattıgını bılıyoruz.

Anlıcagınız VG falan yapılmıyor :S Neyse benım 1 ay kaldı ılac bıttıkten 10 gun sonrada vucut normale donmeye baslıo ve 1 ayda tamamen normale donuyor.Yaza kadar calısıcaz artık...

VENGEANCE bunu beğendi.
  13. HELL WATCHMAN

HELL WATCHMAN Üye

Beğenileri:
    62
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Antrenör,güvenlik
    ben 4 yıl çektim akne problemini ve çok üst seviyedeydi yani sırtımın hertarafında göğsümde öyle küçükte değil büyük büyük ve içleri dolu çok zor günler geçirdim insanın psikolojisini alt üst ediyor. ama buna rağmen hiç birzaman sporuumu bırakmayı ve ara vermeyi düşünmedim. Bi ara bende roacutan tedavisine başlamıştım ama 1 aydan sonra bırktım kendim zzararlarından dolayı. 6 ay önce tekrar başladım ama aknetren diye bir ilaca roacutanla aynıymış sadece firmaları değişik olduğu için isimleri farklı. sadece 3 ay kullandım bir tane akne sivilce yok şükür ediyorum inanılmaz bir duygu. ama izler var bu izleri yok etmenin çarelerini arıyorum şimdi

---------- Post added at 12:31 ---------- Previous post was at 12:28 ----------

birde kesinlikle suplementlerle alakası yok bu aknenin. ben doktorla konuştum ve ne kullandığımı herşeyi anlattım doktor vücudun zaten akne yapmaya yatkınmış bunlar sadece biraz tetiklemiş dedi okadar.

VENGEANCE bunu beğendi.
  14. gkhn53

gkhn53 Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    bırakmak deılde performansını bayagı bı etkılıyo ılacı kullanırken ıstesende %100 performans gosteremıyorsun.

15. VENGEANCE

VENGEANCE Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Uzun bir zamandan beri sırtımda oluşan küçük kırmızı akneler yıllar içerisinde nerdeyse belime ve kollarıma kadar ulaştı. Yaklaşık 7 ay önce doktora gittim Tedradox diye bi antibiyotik verdi düzenli kullandım, sadece kullandığım süre içerisinde bir nebze işe yaradı, tedavi bitince akneler tekrar oluştu. Aslında çözümün sadece roaccutane denilen ilaçta olduğunu okudum ve araştırdım. Bugün yine aynı doktora gittim ve gerekli kan tahlilinden sonra roaccutane denilen ilacı yazdı. Doktora vücut geliştirme sporu ile uğraştığımı A vitamininleride içeren supplementler kullandığımı, ağır idmanlar yaptığımı detaylı bir şekilde anlattım. Bana düşündüğüm gibi abartılan bir ilaç olmadığını ve A vitamini yüksek değerlerde ihtiva eden ürünler kullanmadığım sürece sıkıntı yaşamayacağımı söyledi. Ürünün prospektüsünde ağır fiziksel aktivitelerden uzak durulması konusunda ciddi bir uyarı var ve kafamı baya karıştırdı. Yarın günde 50 mg. alarak başlayacağım umarım antrenmanlarımı bıraktıracak kadar bir yan etki ile karşılaşmam.

16. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Bende zamanında kullandım 4 ay tahammül edebildim, 4. ay bıraktım...
    Nemlendirici kullanmama rağmen suratımı ve dudaklarımı o kadar kuruttuki yemek yerken gülerken hatta konuşurken bile acı çekiyordum artık...

Kullandığım dönemde akneleri bıçak gibi kesti ve temizledi; fakat kullanmayı bıraktıkdan sonra hala aknem çıkıyor... Ama bu ilacın diğerlerinden farkı her nasılsa vücutta akneye karşı bir direnç oluşturuyor...
    Şöyleki; mesela ilacı kullanmadan önce hafta 3 tane aknem çıkıyorsa ve her birinin kuruyup küçülmesi yada tamamen geçmesi 3 hafta sürüyordu. Ama şuanda hafta en fazla 1 akne çıkıyor ve çıkmasıyla beraber 2 gün içinde tamamen kuruyup yok oluyor...
    Ben bu ilacı kullanmayı bırakılı 1 sene olduğu halde hala durum böyle çıkmasıyla vücudun hemen müdahale edip 2 gün içinde temizlemesi bir oluyor...

Çok ilginç bir ilaç yani ;)

Bir şey daha ekliyeyim; ilaç yağlanma ve kilo alımı yapıyor, ben şuan mücadele verdiğim göbek probleminin büyük bir kısmını o dönemde aldım... :(

Azi ve VENGEANCE bunu beğendi.
  17. Akay

Akay Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Bende 2010 ocakta başlayarak 7 ay kullandım.Ama 2 ay kadar önce tekrar sivilceler çıkmaya başladı. Bende dudak kurumasından başka hiç bir yan etki yapmamıştı. Kan değerlerimde sürekli iyidi.

Şimdi tekrar kullanmaya karar verdim fakat son testimde karaciğerde ALT ve AST değerleri normalin 10 üstünde çıktı.Doktor fazla önemli değil dedi bu yükseklik ama başlamayalım şimdilik 2 hafta kırmızı eti ve yağı kes sonra tekrar bir test daha yaptır dedi.

Testten önceki ay kullandıklarım; her gün 4 yumurta tam, 150gr kırmızı et, 400gr tavuk göğsü,superpump,creatin,multivitamin,whey. Bunlar değerlerimi yükseltmiş olabilirmi ?

İlacın etkisini göstermek için bir kaç örnek resim; 4 ay var galiba aralarında.

1.JPG

2.jpg

Son düzenleme: 16 Aralık 2011
    Azi ve VENGEANCE bunu beğendi.
  18. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar bu yazıyı mutlaka bir okuyun, o illet ilacı kullanmaya engel olacak bütün alternatif yolları araştırmamız lazım diye düşünüyorum, bende yeni karşılaştım bu yazılarla denemeye değer!!!

Alper19891, Azi ve VENGEANCE bunu beğendi.
  19. VENGEANCE

VENGEANCE Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    38
    Roaccutane tedavisinin 10. günündeyim ve antrenmanlardan neredeyse kopmak üzereyim :( Eklem ağrıları özellikle bel ve sırt ağrısı ayrıca göğüs kafesinde farklı bir ağrı. Dudaklarım, saçlarım ve yüzüm kurudu, inanılmaz derecede yorgunluk ve baş ağrısı, stres, sıkıntı, uykusuzluk. Bütün bu rahatsızlıkların ilacın yan etkisi olduğunu düşünerek kendimi psikolojik olarak uzak tutmaya çalışıyorum ama olmuyor. Motivasyonum yerle bir oldu çok halsiz ve güçsüz hissediyorum kendimi, Antrenmanlar dinlenerek geçiyor adeta ve tedavi 5 ay daha sürecek en az,bilmiyorum bu şekilde nasıl geçireceğim bu zamanı. Animal pak'ı içerdiği A vitamininden dolayı kullanmayı bıraktım daha doğrusu whey harici hiç bir şey kullanmamaya kara verdim. Doğrumu yapıyorum ? İlaç fazlasıyla karaciğere ve böbreklere yük bindiren bir ilaç. ilaçla birlikte animal pak, casein, whey, no-xplode gibi ürünleri kullanmamın zararlı olacağını düşünüyorum Doktora güvenemedim. . . . Sanırım bu süreci tedavi bitene kadar vücudumu çok zorlamadan hafif antrenmanlarla geçireceğim.

20. skaron

skaron Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    bu ilacı bende kullanıyorum geçmiş olsun diyorum aslında yeni konu açmak istemedim sormak istediğim bi olay vardı
    su an balık yağı hydroxycut advanced çinko desteği alıyorum bu ilaçla birlikte sıkıntı yaratırmı aklıma takılıyor bide bu enzim oranını kontrol altına almak için yapabileceğimiz bişey varmıdır acaba

VENGEANCE bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş