Prometheus

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve NESTOR tarafından 9 Mayıs 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    Ridley Scott'ın ''Alien'' Efsanesi Küllerinden Doğuyor!

Alien efsanesini farklı bir noktadan ele alacak olan proje hakkında ilk resmi açıklama yapım stüdyosu 20th Century Fox'tan geldi. Fox, Ridley Scott'ın yöneteceği 'Prometheus' isimli bilim-kurgu projesinin tüm dünyada 8 Haziran 2012’de vizyona gireceğini açıkladı. Senaryonun ilk taslağı Jon Spaihts tarafından Scott’ın fikrinden yola çıkılarak yazıldı... Lost'un yaratıcılarından Damon Lindelof ve Scott senaryonun gittikçe yeni yönlere doğru gelişen şu anki hali üzerinde beraber çalışmaya devam ediyorlar.Filmin içeriğine dair sürprizlerin korunması adına detaylar sır gibi saklanırken, Scott proje hakkında şöyle konuştu:“Bu projenin başlangıç noktası Alien olsa da yaratım süreci yepyeni, geniş bir mitolojiye ve evrene dayanıyor, orijinal hikâye de burada geçiyor. Alien-severler filmde Alien'ın DNA’sının izlerini bulacak olsalar da, filmin ana fikri oldukça özgün, geniş ve kışkırtıcı. Aradığım hikayeyi bulduğum ve sonunda çok sevdiğim bu türe geri döndüğüm için daha mutlu olamazdım"

Filmin senaryosunda katkısı olan Lindelof ise, "Öncesini-sonrasını anlatan filmler ve yeniden çevrimlerle dolup taşan bir dünyada Ridley’in vizyonunun bu film için bu kadar özgün olmasından fazlasıyla etkilenmiştim. Cesur, duygu yüklü ve umuyoruz ki herkesin beklentisinden çok farklı. Çocukken onun filmlerine gittiğimde alttan birşey ayaklarımı yakalayacakmış gibi hissederdim, korkudan ayaklarım yerden yükselirdi; bir gün bu korkulardan sorumlu kişiyle işbirliği yapacağım, en çılgın rüyalarımda bile aklıma gelmezdi. Onunla çalışmak rüyaların gerçekleşmesinden de öte birşey oldu.” şeklinde konuşuyor...

Beş ana rol içerisinde Noomi Rapace imza atılan ve kesinleşen ilk yıldız oldu. Rapace'in Time dergisi tarafından 2010'un En İyi Performansı seçilen “Ejderha Dövmeli Kız” filmindeki etkileyici oyunculuğu, Scott'u da derinden etkilemiş ve bilim kadını Elizabeth Shaw rolünü kapmış. (beyazperde)

Prometheus'un önce 1979 tarihli 'Yaratık (Alien)'ın öncesini anlatacak (prequel) bir film olarak düşünüldüğünü söyleyen 'Lost (Lost)'un yaratıcısı Damon Lindelof, projenin daha sonra Alien'ın köklerine bağlı fakat ondan bağımsız kendi başına bir yapıma dönüştüğünü söyledi ve şöyle devam etti:

'Prometheus' Alien'ın öncesini anlatacak bir film olarak başladı. Herkes de böyle olmasını istiyordu... Ben her zaman öncesini anlatan filmlerin orijinal yapımlar olması gerektiğini düşünüyorum. Gerçek bir 'prequel' aslında ilk filmdeki olaylardan öncesini anlatmalı; aynı dünyalara ait olsalar bile tamamen farklı konuları bambaşka karakterlerle, bambaşka bir temada sunmalı. Bunlar benim bu filmin ne olacağına dair temel duygularım..."

'Alien Predator’e Karşı (Alien vs. Predator)' gibi efsane yıkıcı filmlerin ortaya çıktığı böyle bir dönemde bir Alien-severin görmek isteyebileceği türden bir film yapmak istediğini söyleyen Lindelof, yönetmen Ridley Scott ile çok uyumlu çalıştıklarını ve böyle bir ustayla çalıştığı için de oldukça mutlu olduğunu da sözlerine ekledi.

8 Haziran 2012'de vizyona girecek olan filmin çekimleri İngiltere'de gizlilik içinde yürütülüyor

Fragmanlar:
    https://www.youtube.com/watch?v=iIJeQNyZ6VE

https://www.youtube.com/watch?v=sftuxbvGwiU&feature=g-logo&context=G2ec3c5dFOAAAAAAACAA

https://www.youtube.com/watch?v=N0WUpsErUBA&feature=fvwrel

Nestor not: alien serisini izleyenler bilirler alien 1 de bir LV426 gezegeninden sinyal alıp oraya inmişlerdi ve çok büyük devasa bir gemi görmüşlerdi o gemide bulunan çok büyük bi varlık görmüşlerdi ölmüş fosilleşmiş kokpit gibi bi yerde otururken içinden alien çıkmış şekilde ölmüş şeklinde, insanlar yanında küçücük kalıyordu...

, bu filmde bu gizemli gemiye tekrar giriliyor işte bu çok merak edilen devasa boyuttaki spacejockey isimli kokpit tarzda biyere oturarak ölmüş fosilleşmiş bu varlıklarla tanışacağız...

usta yönetmen ridley, alien 1 deki o inanılmaz atmosferi bu filmedede yansıtacaktır,
    tüm zamanların en iyi bilim kurgu filmine hazır olun

Son düzenleme: 9 Mayıs 2012
    Azi, themertyildiz, ModiXvoorN ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. ModiXvoorN

ModiXvoorN Üye

Beğenileri:
    77
    Ödül Puanları:
    28
    Fragmanını izledim, güzel bir filme benziyor. Aksiyon sahneleri güzeldi, izleme listeme aldım çıksın da izleyelim.

3. NESTOR

NESTOR Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    dünya
    filme dün gece gittim,

tek kelimeyle harika bambaşka bir atmosfer,

gerçekten ridley'in yönetmen olduğu filmlerde insanı filmin atmosferine çok güzel sokabiliyor.

Alien 1 deki bi çok soruya cevap buluyorsunuz ve tabi yeni sorular geliyor insanoğlunun kökenine dair güzel atıflar var, gerçekten olağan üstü (özgün) bir yapım olmuş, filmdeki herşey çok gerçekçi ve hiçbişey yapay durmuyor tam bir görsel şölen...

filmi dikkatli bir şekilde düz mantık olarak değilde geniş şekilde düşünerek izlerseniz baya güzel bir anlatım çıkıyor ortaya,

izlerken film bitmesin istedim, muhtemelen bikaç kez daha giderim..
    bikaç kez izlemeden tam olarak yutamıyorsunuz filmi...

çağatay koçtuğ deyimiyle baş yapıt baş yapıt :)

Sayfayı Paylaş