MUHAMMED ALI

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve boxer tarafından 26 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Muhammet Ali. "Tüm zamanların en büyük boksörü" unvanına sahip ağır sıklet boks şampiyonu.

Muhammad Ali daha kariyerinin başında, bizzat kendisi "muhteşem" olduğunu ilan etti. Ve bugün 42 yıl sonra tüm dünya onunla hemfikir. Ağır sıklet boks şampiyonluğunu üç kez kazanan ilk adam Muhammed Ali ilginç karakteri, başarıları ve politik eylemci tarafı ile tüm zamanların en ünlü ve karizmatik sporcusu olarak bu sporun kaderini değiştirdi.

Ali efsanesi 1960’ta 18 yaşındaki Cassius Clay, Olimpiyatlar’da Hafif Ağır Sıklet dalında altın madalya kazandığında başladı. Genç Clay dört "daha az önemli" maçın ardından 1964’te "Yenilmez" Sonny Liston’a meydan okudu. Genç boksörü kimse ciddiye almıyordu. Ama o altıncı raundun ardından Liston’ı teknik nakavtla yenerek dünyayı şok etti. Ertesi yıl Liston’ı bir daha nakavt ederek emekliye ayırdı. Dövüşün ardından Clay, İslam dinini seçtiğini, adını da Muhammed Ali’ye çevirdiğini açıkladı. Ali ortaya çıkana dek boks mafyanın hakimiyetindeydi. O kendi kurallarıyla oynayarak bunu da değiştirdi.

'Üç kez şampiyon oldu'

--------------------------------------------------------------------------------

Aynı zamanda hem kaba hem de karizmatik bir adam olarak kendisini sevenlerde karışık duygular uyandırıyordu. Farklı ve eğlenceliydi. Her basın toplantısı, her röportajı, her maçı bir olaydı. Genellikle maçları hangi raundda, nasıl kazanacağını önceden tahmin eder, önceden rakibini nasıl yeneceğine dair kafiyeli, kısa şiirler yazardı. O kadar hızlıydı ki, sol elini yanında tutup, omzunu geri çekerek, yalnızca sağ eliyle yumruk atarak maç kazanırdı. Yumruklardan sıyrılmak şeklindeki geleneksel kaçış hareketinin yerine kendisininkini icat etmişti. Yumruklar karşısında eğiliyordu.

"Alçakgönüllü" beyanatları ("Ben muhteşemim"), Müslüman oluşu ve "kölelik" adını Muhammed’le değiştirmesi ("Sizin olmamı istediğiniz şey olmak zorunda değilim. İstediğimi olmakta özgürüm"), kafiyeli şiirleri ("Kelebek gibi uçar, arı gibi sokarım"), hakkındaki efsaneler ("Eğer Ali bir sivrisinek saban sürebilir diyorsa, nasıl diye sormayın, sineği hemen sabana bağlayın!") çoğunluğu ona düşman olan "beyaz basını" sinirlendiriyordu. Bir basın toplantısında gazeteciler surat asıp oturunca Ali onlara "Niye dikkatinizi toplamıyorsunuz? Niye gülmüyorsunuz?" diye bağırmıştı.

Her zaman komik ve nahif bir adamdı. Kız arkadaşlarından biri ilk kez öpüştüklerinde onun bayıldığını söylemişti! Çok ciddi konularla bile dalga geçti. Gazeteciler niye İslam’ı seçtiğini sorunca "Dört karım olabilsin. Biri beni üzümle beslesin, biri kaslarıma yağ sürsün, biri ayakkabılarımı parlatsın, öbürünün de adı Peaches (şeftaliler) olsun diye" demişti.

Ali, Vietnam Savaşı sırasında askerliği reddedip bokstan uzaklaştığında, şampiyonluğu Joe Frazier aldı. Ali ona yenildi. Ama tacını 1974’te geri kazandı. Yine bir devi ringden silerek... George Foreman da yenilmezdi ve 32 yaşındaki Ali’ye onun karşısında pek şans verilmiyordu. Ama Zaire’de yapılan "Rumble in the Jungle" adlı ünlü maçta Ali önce "rope-a-dope" denilen, yumruk yerken enerji toplayıp, ardından tüm enerjisiyle yüklendiği metoduyla Foreman’ı yordu. Sonra da onu 8. raundda yendi.

Ali unvanını pek çok isme karşı korudu. Bunlar arasında Frazier ve Ken Norton’a karşı dövüştüğü son maçlar da ünlüdür. 1975’te Filipinler’deki "Thrilla in Manila" maçında Joe Frazier’ı teknik nakavtla yendi. Ama ilk 8 raundda inanılmaz dayak yedi. Maçtan sonra Frazier "Tanrım, ona bir şehrin duvarlarını yıkacak yumruklarla vurmuştum" demişti. Ama 1978’de Olimpiyat altın madalyalı Leon Spinks yalnızca sekizinci profesyonel dövüşünde Ali’yi yendi. Ali altı yıl sonra Spinks’i yenip unvanını geri aldı. Ve tacı üçüncü kez kazanarak tarih yazdı. Ali 1980’de yaptığı iki dövüşü kaybetti. Ve aldığı darbelerin kendisine çok zarar vereceğine inanan menajerleriyle yaptığı sayısız kavganın ardından ringlerden çekildi. Ne yazık ki kurtardığı spor Ali’yi mahvetti. 61 maçta, 37’si nakavtla kazanılan 56 galibiyet ve 5 mağlubiyetin ardından tüm zamanların en iyi boksörü olan Ali şimdi doğru dürüst konuşamıyor, çok yavaş hareket edebiliyor, imza vermekte bile zorlanıyor. Parkinson olduğunu 1984’te kabul etti. Artık o, dünyayı kurtaran Ali,

Emekliliğinden beri pek çok insani ve politik sorunun çözümüne de katkıda bulundu şampiyon. 1990’da Irak’ta kaçırılan on beş ve 1980’de Lübnan’da kaçırılan dört rehinenin serbest bırakılması için ziyaretler yaptı. Dünya Haklar, Özgürlük ve İtibar Organizasyonu WORLD’ü kurdu. Yalnızca siyahların sözcüsü de değildi. Ezilen ve haksızlığa uğrayanlara herkese yardım etmeye çalıştı. Bir gün evde otururken televizyonda Yahudilere ait bir özürlüler evinin, 100 bin dolar bulunmazsa kapatılacağını duydu. Aynı gün parayı verdi ve evi kurtardı. Amerika’da Sivil Haklar Hareketi’nin öncülerinden oldu. 18 yaşındayken adlarını duyduğu Malcolm X ve Nation of Islam lideri Elijah Muhammed her zaman onun kahramanlarıydılar.

Ali 1996’da yeniden tüm dünyadan milyarlarca hayranının karşısına çıktı. Bu kez Olimpiyat meşalesini yakmak için. Ama hiçbir şey eskisi gibi değildi. Dev adamı elleri titreyerek meşaleyi yakarken gören hayranlarının gözleri doldu. Bugünlerde, dördüncü karısı ve menajeri olan Yolanda ile Michigan’da yaşayan Muhammed Ali 60 yaşında. Ve dört karısından tam dokuz çocuğu var.
    New York Times ve Sports Illustrated ve Time dergisi arşivleri

2. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Muhammed Ali nin Joe Fraizer a yenildiği maçı unutamam Fraizer hiç durmadı yumruk attı 15 raund boyunca bir ara ikiside o kadar yoruldu ki ben televizyonda izlerken yayından kaynaklanan bir problemden dolayı görüntünün ağırlaştığını zannetmiştim halbuki bir problem felan yok yorgunluktan ikiside resmen ağır çekime geçmişti 12. ya da 13. raunddu galiba müthiş bir maç özellikle Fraizer kazanmayı çok istiyordu ve kazandı.Düşünsenize 100 kiloluk adamlar 15 raund boyunca yumruk sallıyor.
    İşte o maçla ilgili bir görüntü buldum https://www.youtube.com/watch?v=ltJZ2XfPLnc ne kadar seri adamlar eskivleri ancak kedi bu kadar hızlı yapar.

burberry, skilful ve zigbog bunu beğendi.
  3. metugok

metugok Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci (sürüngen)
    Yer:
    Ankara
    muhammed ali nin hep kaçak dövüstüğünü düsünürdüm ama gercektende öle değilmiş acaba mike tyson bu adamı dövermiydi devirleri bir olsa?...

4. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Muhammed Ali nin en güçlü rakibi Joe Fraizer di Joe Fraizer le iki maç yaptı ilkini kaybetti ikincisini kazandı Muhammed Ali.Joe Fraizer de aynı Mike Tyson gibi dövüşüyordu hatta tam tersi Mike Tyson Fraizer gibi dövüşüyordu zaten Tyson ın örnek aldığı boksör Fraizer di buradan da Tyson Muhammed Ali kıyaslamasını yapabilirsin.Yani koy Fraizer in yerine Tyson u.

5. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Valla boksdan cok anlamam da. izledigim kadarle frazier berbat dövüsüyordu yani acayip kolalrini savunma yapip adama girip girip duruyor. tyson öyle degilki. tyson bos durmuyor saldiriyor. Arada cok fark var bence. Foremani biliyorum oda cok yavas ama vurdunmu deviren adam. Muhammed ali süper kondüsyonlu . zaten ordan kazaniyordu.
    Yani yorum yapmak belki bana düsmezde muhammed ali asrin boksörüp degil bence. Yani eskiden 10 tane boksör vardi onlar iyidi. Simdi bin tane var :lol: Yani eskiden 3 adam devirdinmi bir numaraydin. Simdi en az 15 adam devireceksin yani. Muhammed ali simdi olsaydi bayaa süper is yapardi ama bence eskisi gibi number one olmazdi ;)

6. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    ben bu tip karsilastirmalari sacma buluyorum,bence herkesi kendi doneminde degerlendirmek gerekir.cunku hersey degisiyor,hersey gelisiyor,bu yuzdende en dogrusu herkesi kendi zamanina gore degerlendirmek.

shownodese bunu beğendi.
  7. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bence de.50-60 yıl önceki bir vücutçuyla Ronnie'yi karşılaştırmak gibi..

8. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Eski boksörlermi yeni boksörler mi daha somut bir karşılaştırma:Muhammed Ali zamanında Foreman vardı ve Tyson ın zamanında ise Tyson ı iki kez yenen ve Kariyerinde dört dünya ağır siklet boks şampiyonluğu bulunan Evander Holyfield vardı ve Foreman 42 yaşındaki haliyle Holyfield e 12 raund sonunda sayıyla yenildi çok az bir fark vardı ve üstelik 5. raundda Holyfield nakavt oluyodu gong sesi onu kurtardı.

9. dogus55

dogus55 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    TYHSON GİBİ PARA İÇİN DEGİL SPOR İÇİN DOVUSEN BİRİSİ MÜTHİŞ DİREK YUMRUKLARI VARDI 'KELEBEK GİBİ UCAR ARI GİBİ SOKARIM' :)

10. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    boks maçlarını takip eden biri olarak muhammed ali gibi bir sporcu günümüzde yok onun yerini kim alacak sinan mı asla 40 fırın ekmek yemesi lazım.

11. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Daha fazla yerse sumocu olacak:D

12. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    mestano sinan şamil sam için mi dedin acaba sumocu diye?

13. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğim açık ve net, 40 fırın ekmek yemesi lazım demişsin, bende yerse sumocu olur dedim. Pek zor olmamalı bunu anlamak art niyet peşinde koşulmassa gönüller...

14. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    yalnış anlama bana göre şuanda bile sumocudur da kendisi onu diyecektim yağ torbası oldu adam

15. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Kusura bakma o zaman, ben hiç Sinan'da kelebeklik göremiyorum, arı gibi sokabilir ama...

rockybalboa7 bunu beğendi.
  16. noghay

noghay Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Muhammed Ali gibi bir boksör iç olmadı hala da yok.Onun stili tamamen değişikti.İşini ayaklarıyla dans ederek bitirirdi.Şu anda yaşayan hiç bir boksör onun kadar hızlı olamaz.Boks artık güçlü olmaya dayandı.Muhammed Ali ise tamamen tekniktir.Gücü 2. planda bırakır.Bu yüzden 1 numaradır.Kıyaslamak isteyen arkadaşların Muhammed Ali maçlarıyla şimdiki boksörlerin maçlarını kıyaslamalarını öneririm.Muhammed Alinin stili o kadar ilginçtir kiringde neredeyse ayakları yere değmez.Bunu uygulayabilyen boksör tarihte pek olmamıştır...

17. born2win

born2win Üye

Beğenileri:
    222
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat muh.
    Yer:
    istanbul
    almanyada bir posterini görmüştüm.şu sözleri yer alıyordu resmin altında
    "I'm so fast that last night I turned off the light switch in my hotel room and was in bed before the room was dark.

bu ifadesini ararken başkalarını da buldum.bu tam vg cilere uygun..
    I hated every minute of training, but I said, ''Don't quit. Suffer now and live the rest of your life as a champion.''***

***"antremanın her dakikasından nefret ediyordum.ama kendime dedim ki,"pes etme.şimdi ıstırabını çek ve hayatının geri kalanını şampiyon olarak yaşa."

diez bunu beğendi.
  18. KD

KD Üye

Beğenileri:
    54
    Ödül Puanları:
    0
    cok iyi bir boksordu ancak en iyisi oldugunu dusunmuyorum
    benim favorim rocky marcianodur

19. skilful

skilful Yeni Üye

Beğenileri:
    159
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    ali'yi tysonla karşılaştırmışsınız buna gülüyorum aslında tyson hiç bir zaman boksor olamadı o sokak serserisiydi rakibine saygısı (mesela kulak ısırma olayı) tysonla karşılaştırıcağınıza daha iyi bir boksörle karşılaştırsaydınız bari lennox lewis olablir mesela lennox ytsonu darma dman etmiştir tyson lennoxa nakavt olmuş ve baya bir süre hasar alan gözünü açamamıştır.sağmıydı solmıydı tam hatırlamıorum.

neverbackdown. bunu beğendi.
  20. Draqo

Draqo Üye

Beğenileri:
    224
    Ödül Puanları:
    0
    Tyson ile Muhammed Ali'yi karşılaştırmak saçmalayabilitesi çok yüksek bir olay. Muhammed Ali hem ondan çok daha iyi bir boksör , hemde çok daha ahlaklı bir sporcuydu.

skilful bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş