Mr. Olympia 2009

Konusu 'Uluslararası Vücut Geliştirme' forumundadır ve Gray Wolf tarafından 8 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Bu sene Mr. Olympia sizce kim olacak?

Anketin kapanma tarihi 3 Ocak 2010.
  1. Jay cutler

46,7%
  2. Denis Wolf

9,3%
  3. Markus Ruhl

5,3%
  4. Evan Centopani

oy sayısı 0
    0,0%
  5. Kai Greene

10,0%
  6. Victor Martinez

5,3%
  7. Hidetada Yamagishi

2,0%
  8. Denis james

0,7%
  9. Phil Heath

6,7%
  10. Dexter Jackson

14,0%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 44 üye.
  1. PUMPING IRON 75

PUMPING IRON 75 Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğretim Üyesi
    Yer:
    İstanbul
    Anlamadığım neden Markus rühl hiç iyi derece alamıyor? Herif diğerlerinin hiçte gerisinde değil bakıldığı zaman hem iri hemde güzel duruyor kasları bicepsleri mükemmel gerçi definasyondan ve tricepsden kaybediyordu ama bu sene bir yarışmada baya bir kuru çıktı eğer tricepsi ve definasyonu hallederse baya birşeyler yapar diye düşünüyorum bu sene

2. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    heykel traşlar bir insan portresi yaptığında ustalığını sağ ve sol ayrıntılarını mukemmele yakınlıkları ile ölçerler.

aşşağıdaki resimde flexin sanki sağ tarafını alıp sol tarafa koymuşlar. işte jüri için bu yüksek öncelikli durumdur.

jüri simetri,hacim,orantı,ve kuruluk diye değerlendirmektedir.

SEZER YZL ve Gray Wolf bunu beğendi.
  3. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Markus un birincilik alamamasının nedeni ilk başta simetri sonra kuruluk.. Bence bunlara ek olarak da adam hem kulis yapamıyor hemde kendini juriye sevdirememiş. Omuzlarına da bariz synthol kullanması da olabilir.

jay in bu sene de işi zor gibi... tabi bi süpriz yapmazsa. Benim beklentim bu sene geçen seneki gibi çok kütleli çıkmıyacağı daha define olacağıdır. Anlaşılan artık juri kütleye değil simetri ve estetiğe de bakıyor. Yalnız jay de benim anlamdığım nokta derisi... belinde omuzlarında derisi buruş buruş.. nedenini anlamış değilim.

FleXoR bunu beğendi.
  4. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Phil Heath

Gustavo Badell

Kai Greene

inTimiDaToR ve serkan1984 bunu beğendi.
  5. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    benim anlamadıgım nokta arnold classic'e katılanlar yarışma formunda şimdi bu adamlar olympia tarihine kadar böyle kuru kalamazlar heralde ...bu yarışmacılar nasıl bir yol izliyecek bi kaç ay bulk yapıp ondan sonraki 3 ay tekrar definasyona mı girecek ?

6. sivasli

sivasli Üye

Beğenileri:
    256
    Ödül Puanları:
    73
    kai greene nin resimleri biraz tuhafima gitti.ozellikle ust vucut resimleri bi degisik sanki...sirt pozundada sanki o kanatlar o adamin degilde bir yerden sökülüp ona takilmis gibi

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Phil Heath'in son bulk resimlerine bakınca allah definisyon kavramını icad edenden razı olsun diyorum :) resmen şişko :)

cenci ve FleXoR bunu beğendi.
  8. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    diez,şişko filan ama o vücut yarışma zamanı nasıl oluyor o halden bu hale :) gerçekten müthiş birşey bu spor..

kimliksiz bunu beğendi.
  9. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    Phil in vucudu yağdan çok su toplamış yüzüne bakarsak çok açık belli oluyor buda kullandıklarından kaynaklanıyor. Ben olsm o yüzle çıkmazdım podyuma :)

10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    parçalı gelişen bir yapıya sahip olsaydı bu pozisyondan daha iyi bir pozisyonda olabilirdi.

11. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ilginctir ki, cogunluk jay cutler ın alacagından emin. halbuki bunun olması cok dusuk bir ihtimal. bunun nedeni yeni yarışmacıların olması ve jay cutlerın yıllardır tamamlayamadıgı definasyon sorununu bu sene cok iyi başarsa bile, ondan önde olacak birkaç isimin ortaya cıkması. bu adamın en iyi verdigi poz, side chest pose. bu zor bir pozdur çünkü arka omuzu, komple göğüsü göstermede cok etkili bir poz. yine de ben çok iyi bir derece beklemiyorum jay cutler' dan.

kai greene hep atlanılan isim. dikkat ederseniz, bu adam gecen sene olympiaya katılmadı ve bunu da bu sene için cok iddiali girip 1.ligi almak için yaptıgını düşünüyorum. pozlamada herkes arkasını dondugunde bu adamın yanında birer birer dökülecekler. yapısı flex-ronnie karısımı gibi birşey. ben cok iddialı buluyorum ve en az 2.ligi alır diyorum. ayrıca, podyumda özgüveninin yuksek olması da onun içn bir avantaj olusturacak.bu, jüri üzerinde de baskı olusturuyor.

phil heath, hernekadar cok bulk gorunsede, bunların birer taktiksel çalışmalar oldugunu unutmamak lazım. phil heathın gecen seneki bulk hali yine cok fazla hacimli gibi duruyordu ama sonradan goruldugu uzere, olympiada muthıs bır formla seyirci karsısına cıkmıstı. yani, her vg ci kendi yapsına göre calısmalarını duzenleyip, o yonde ılerleyerek sonuc alıyor. bu yüzden, bu bana cok normal geldi. derece konusunda, phil heathın da iyi bir derece alacagını dusunyorum. soyle bakıldıgında, eskıden buyuk bır iç-üst gogus sorunu vardı, ama bunu cok hızlı bir sürede kapattı. sırtı ve arka omuzları güzel, komple kol olarakta olympiada onu gececek bir adam yok. muazzam bir kol yapısı var. triceps kalınlıgı ve çizgileri, dış bicepsleri ona sırt pozlarında cok yardımcı oluyor. bana göre ilk 4 te oması gereken bir isim.

dexter jackson gecen sene biraz psikolojik baskı yardımıyla yarısmayı kazanmıstı ama bu sene sırtından aldıgı önceliği kai greene verecek gibi görünüyor. dexter cok disiplinli ve yapısını cok iyi tanıyor, ama yarışmada kütlesinden dolayı diğerlerinden ufak kaldıgı cok goze carparsa, o zaman beklemedigi sonucları alabilir. cunku definasyon olarakta ondan önde olacak isimler var ve bu da risk degerlendirmesi yapılması gerektigini ortaya koyuyor. bana göre dexterin bu seneki derecesi 3.lük veya 4.lük

markus ruhl cok arkalardan geldi, ama bana iyi bir giriş yapacakmıs gibi geliyor, resmen yarım kalan bir hesaplaşma için geri döndü pistlere ve bunun için en önemli olan üstünlüğünü, yani kütlesinden ödün verdi ve bu oldukça işe yaradı. ama bu sefrde yarısmacılar iddialı ve biraz zorlanacak. Newyork pro sonuclarına pek aldanmayın, jüriler cok farklı kararlar alabiliyor ve markus un uzun aradan sonra dönmesinden sonra aldıgı derece geliyorum imajını vermeye yetti. bu sempatik almanın 5.veya 6.lık için yarışacagını düşünüyorum.

Dennis Wolf' a gelirsek; bu adamı tartışmaya gerek yok, hızla kütle kazanan ve bu kütleyi minimal yag oranıyla elde etmeye calısan ve başaran birisi. henüz kütlesini tam oturtamamış birisi, bu şu demek oluyor; hala ciddi kütle kazanan ve gelişmeye devam eden bir vücut var demek. bazı vg ciler çok az kas kütlesi içn çalışırlar ve daha cok definasyonu artırmaya çalışırlar. wolf hem kütle almayı hızlandırıyor, yani maximum noktaya ulaşmaya çalışıyor, hem de definasyonunu artırıyor. bunu before-after rsimlerine baktıgınzda rahatlıkla görebilirsiniz. gönül isterki dennis wolf cok iyi bir derece alsın, ama bu olay bu senede pek mümkün görünmüyor. benim ondan bekledigim özgüvenini sahnede göstermesi, bu cok önemli onun için. 2007 olympiada bunu yaptı ama 2008 te bu kavramdan cok uzaktaydı. bana kalırsa, ilk 4 te oması gereken bir isim, ama jürinin takdiri tabi.

sonuc olarak, olmypiada 1 gün önce-sonra cıkmak bile vücudun durus seklini etkiliyor. bir ün daha dolu ve daha hatlı durursunuz, bir gün de daha sulu. biraz da şans gerekiyor her işte oldugu gibi.

FleXoR ve Overlord bunu beğendi.
  12. Mr.Olympia

Mr.Olympia Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gladyatör
    Yer:
    Collesium
    Yarışma Victor-Kai-Phil üçlüsü arasında geçecek gibime geliyor.. Jay'in sağ ve sol bicepsi arasında bi orantısızlık var..Dorian Yates'in son yılını hatırlatıyor bana..

13. camkinoz_61

camkinoz_61 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Ronie colemandan 2 olimpia geçmek üzere olduğu halde hiç ses yok.Acaba aktif sporu bıraktımı.Bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen.

14. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul
    Ronnie Colemann bırakalı oldu baya..biraz araştırırsan bulabilirsin bıraktığını..

15. Gray Wolf

Gray Wolf Üye

Beğenileri:
    267
    Ödül Puanları:
    0
    ronnie spara ara vermesine rağmen bi süre bsn ile sponsorluk antlaşmasından dolayı formunu korudu ama zannedersem artık anlaşma bitti ronnie kendini salacaktır bu adam da boyle bir tip var.

Boldestanon ve FleXoR bunu beğendi.
  16. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    kolay değil uzun süre pro olarak devam etmek...arada ara verip yada bırakıp salmak da gerek...

ama iyinin de düşmanı çok iyidir. bunu da unutmamalı. ronnie 5-6 yıl evvel mükemmel bir görüntü yakaladı ama işi abartıp daha irileşmeye gidince fizik bozuldu. göbek çıktı...bir bodyci için hiç de hoş olmayan görüntü bana göre...kurbağa gibi duruyor eşimin tabiri ile...

17. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    hernekadar bırakınca küçülselerde buadamlar genetik harikası..çok az var dünyada bunlardan..istedikleri zaman çok hızlı geri dönebiliyorlar..

kevin levrone 8 haftada steroidsiz 40lbs kilo aldı levronereport.com dan takip edenler varsa..ibretle takip ediyorum valla..

18. Gio

Gio Üye

Beğenileri:
    48
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Kai Greene korkutucu biceps ve bacaklarını muhafaza ediyor bu ek puan demek ama yine de onun mr. olimpia olması benim için süpriz olur(göğüsleri vücudun geri kalanıyla iyi bir kombinasyon oluşturmuyor+karın kasları yetersiz!)

Dexter Jackson bu yıl tekrar mr.olimpia olabilir hiç şaşırtıcı da gelmez bana sebebi;muazzam ölçüleri(özellikle omuz ve sırt)+definisyona ve gerçekten mükemmel pozlara sahip olması..(taç giymesi hiç şaşırtıcı olmaz ama ilk üçün içinde de kalabilir!)

Victor Martinez hem gerçekten ciddi kas kütlesine sahip hem de eski yıllardan bildiğimiz iyi bir definisyonu var+simetri problemi yok tek dezavantajı dextere nispeten karın kaslarında geri kalacak olması(biraz simetri problemi var) ve trapezlerinin 1-2 rakibine göre geride olması yine de eğer bu yıl iyi bir definisyon sağlayabilirse büyük ihtimalle taç giyecektir.

19. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    mr. olympia olmanın kriterlerini daha öncede yazmıstım. mükemmel bir lower -upper body uyumu olursa, o zaman kazanabilrsiniz bu yarışı. bu herşey için geçerli; gerek üst ve alt vücudun definasyonu, gerekse pozlardaki görülen yeterli kalınlık.

bana kalırsa, dexter bu sene asla kazanamaz. ilk üç phil-kai-victor arasında olacak bana göre. jay cutler, dexter bu yarışmada gerilerde kalabilir, ki kalmalı da bana göre. yine de son hallerini görmek istiyorum.

phil heath gecen sene aldıgı 3.lük derecesiyle aslında mütevazi bir görüntü çizdi. ama dikkatle baktıgınızda offseason dönemını bu kadar ciddi yapan ve gözlere pek görunmeden, patlak verecekmiş gibi bir imaj veriyor bana. bu adam kai greene kafa tutabilir çünkü üst vücudu gösteren pozlamalarda onu yenecek ve bacaklarda da çok define ama kai greene den farkı kai greenenin daha fazla kuruyup, su atabilmesi. bu da biraz yapıyla alakalı.

şimdi birkaç kıyaslama yapalım phil heath ve kai greene arasında;[​IMG]

yukarıdaki gördugunuz pozda kai greenenin bacaklarının mukemmelıyet göstergesini oldugunu görebilirsiniz. vascularity göruntusu de biraz daha fazla, bu da bir artı tabi.
    phil heath ın bu pozda genel olarak kollarından aldıgı destek ınanılmaz. bu pozda kollarınız yeteri kalınlıkta değilse, cok kutlelı duramazsınız.phil heath bu acıdan daha avantajl bu pozda. göğüs olarakta bu poz önemlidir. asimetrik gögusler bu pozda cok göze çarpar. kai greene nin üst göğüsleri cok dolu ve simetrik. phil heath bu konuda biraz daha sıkıntılı çunku onun kütleli ama nıspeten kai greene göre daha az simetrik göğüslri var. kararı siz verin..

rear lat spread pozu. çogu şeyi anlatan bir poz bence. eger arka omuz çizgileirniz cok keskın ise, bu pozda triceps kalınlıgınızı cok guzel yansıtabilirsiniz.phil heath bu konuda oldukça avantajlı, ama kai greenenın phil heath a göre cok iyi tricepsleri olmamasına ragmen, çekiş hareketlerinden fayda saglayarak yapmıs oldugu mukemmel sırtıyla kazanmıs oldugu derin arka omuz cizgileri onu bu pozda da başarılı yapıyor.

dikkatli bakıldıgında, kai greenın çizgi olarak lower trapezius bölgesi bu pozda phil heatha göre daha geride, ama kalınlık olarak değil. ama alt sırt olarak cok önde kai greene bu falasıyla öne atıyor onu.

bacaklara bakıldıgında ikisi de cok iyi ama greene daha iyi pazarlıyor bacaklarını. daha kalın bacak yapısı var genel olarak ve mukemmele yakın hamstringsleri var, aynı şeklde glutes bölgesi de colemanın oldugu yılları geri getiriyor. bu pozda bana göre pek fark yok, ama görsellik anlamında kai greene daha cok göze çarpıyor.

side triceps pose. bu poz genel olarak bulk mı define mi oldugunuzu gösteren bir pozdur. bu pozda bana göre phil heath daha önde. cunku bu pozun amacı triceps-omuz- göğüs kutlesi ve definasyonunu göstermektir. hatta, abs ve serratusların kurulugunu göstermek için de birebir bir poz. Kai greene de guzel bir gögus yapısı var ama omuz ve tricepsten istedigi destegi alamıyor bu pozda. omuz başlarındaki lif lif dedigimiz olayı kai greene de pek göremiyorum ben. hernekadar,hamstring-calves olarak önde olsa da, bu pozda podyumda cok fazla kişi olacak ve üst vücut kalınlıgı olarak bu pozda geri kalacagı için, bir dezavantaj durumu oluşacak onun için.

side chest pose. bu öyle bir poz ki, çift taraflı kalınlık istiyor. yani hem upper hem de lower body kalın olmalı. definasyonun tek başına yeterli olamayacag bir poz daha.

bu pozda da oldugu gibi, kai greene bacak kalınlıgında ve çizgilerinde yetişmek çok zor!

phil heath bu pozda göğüsünü tam cıkaramıyor nedense ve bir kamufle durumu var gibi.. bu pozdan anlaşılacagı gibi, kai greene daha iyi bir üst göğüs şekline sahip. bana kalırsa, bu pozda da pek fark yok aslında çünkü genel olarak definasyon yeteri kadar iyi oldugunda ve bütün kütlenizi orantılı bir biçimde bu pozda iyi yansıtabiliyorsanız, her halükarda başarılı olabilirsiniz. bana kalırsa bu pozda üst vücuda daha cok önem veriliyorve bacakların yeteri kadar define olması yetiyor.

genel oalrak phil-kai kıyaslaması yaptım birkaç önemli pozlarla. victor martinez i henuz kıyaslamak istemıyorum cunku son hallerini bekliyorum.

bu üçlüye dikkat edilmeli. yarışmanın çok çekişmeli olacagını belirtmek isterim. gecen seneki gibi basit bir yarışma olmayacagı kesin. herkes definasyondan cok kütleyi artırmaya çalışıyor bir yandan çünkü podyumda çok kütleli adamlar olacak.

Son düzenleme: 4 Ağustos 2009
    Overlord bunu beğendi.
  20. Overlord

Overlord Üye

Beğenileri:
    100
    Ödül Puanları:
    0
    bir şey sormak istiyorum, kai greenin arnold classicste çok farklı pozlar verdiğini gördüm (amuda kalkık vaziyette vb.) bu pozların juri için bir önemi yok heralde. juri erkeklerde sadece 7 zorunlu poza mı bakıyor ?

Sayfayı Paylaş