MMA'ye Başlamadan Önce bilinmesi Gerekenler

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Rise tarafından 4 Mayıs 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 15 üye.
  1. Rise

Rise Yeni Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dövüş Sporları Uzmanı/Eğitmen
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba değerli bodyforum üyeleri,
    bugün size MMA'ye başlamadan önce bilinmesi gerekenleri ''objektif'' bir biçimde anlatıcağım hiçbir sporu övmeden veya yermeden size bu spor hakkında bilgi vericeğim öncelikle söylemek isterim MMA (USA) yapmaktayım ve Antrenör olarak MMA dersleri vermekteyim.(konu hakkında bilgisi olan biriyim).

Öncelikle MMA'ye başlamadan Boks ve BJJ eğitimi almak şarttır.Şayet MMA clübüne gitmiyorsanız,(orada ikiside verilmektedir.)
    MMA yaş sınırlaması yoktur fakat müsabık olmak için MMA (USA)'da 18 yaş istenmektedir.
    MMA'da başarılı olmak için MMA Work Out Training yapmak zorunludur (bunu yapmayanlar MMA'cı olarak kabul edilmez,)
    Müsabakaya çıkmak için gerekli seviyeler,
    Kick boks veya Boksda (1,5 Yılı doldurmuş olmak)
    BJJ veya Jiu Jitsuda (Mavi Kemer olmak ortalama 2,5 civarıdır (ben Kahverengiyim) )
    Mutlaka darbe eğitimi almış olmak gereklidir,
    MMA kurallarını okumuş ve anlamış olmak,
    Spor Türkiyede RESMİ OLARAK YAPILMAMAKTADIR.[MMA'nın federasyonu türkiyede yoktur, (USA'da ve Almanyada mevcut)
    MMA'da müsabık olmak isteyen kişinin mutlaka önceden müsabık olması gereklidir,
    Türkiyedeki eğitimle Ancak illegal dövüşlere katılabilirsiniz legal için USA'ya veya Meksikaya gitmek şarttır,(Fight Network TV Bildirgesi)
    Eğitimi Kick boksör veya Boksör güreşci veremez hepsi hakkında bilgisi olan MMA Trainerleri verebilir.
    Şimdilik bilinmesi gerekenler bunlar,
    Başlamak isteyen arkadaşlara başarılar dilerim,

Umarım konumu beğenmissinizdir,
    Alıntı değildir.[

Son düzenleyen: Moderatör: 4 Mayıs 2013
    Serhat.. ve Push-Up bunu beğendi.
  2. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    "Tom jon jones" v.b adamlarda dediğin özelliklerin yarısı yok adam mma 1 numaralı ismi ?

Mma mixed martial arts anlamına gelir ve her çeşit sporu kapsar ve isteyen istediğini kullanır yani kick boks yada bjj diye zorunluluk yok diye biliyorum

kategorilerdede yaş değilde kilo bazı alınıyor olması lazımdı

mma türkiyede resmi olarak yok demişsin

üni-mma yada murat kazganın fight academy ne olucak ?

ve mma workout zaten mma antrenmanı değil mi işte :D

Son düzenleme: 4 Mayıs 2013
  3. Lordrream

Lordrream Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Trabzon
    Bilgiler için teşekkür ederim
    Keşke Türkiye'de olsa :)

Rise bunu beğendi.
  4. Rise

Rise Yeni Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    Tom Jon jones hakkında bişey söylemek isterim öncelikle o kişi BJJ ve Boks biliyor bilgin olsun,
    üni-MMA veya Murat kazganın fight academy'si Legal mi sanıyorsun sen ?
    Kendi çapında müsabaka düzenleyebilir ama dünya çapında yapamaz,
    MMA workout mma antrenmanı,
    BJJ Mutlak zorunluluktur,
    bağzı konularda haklı olabilirsin,fakat bu bilgileri MMA yapan biri olarak yazıyorum...

5. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    Mert ÖNCÜ MMA için BJJ zorunluluk falan değildir.
    nereden çıkarıyorsun bunları?
    elbette BJJ en üstün grappling dallarından,ama illa BJJ bilecen diye bir ŞART bulunmamaktadır.
    lütfen insanları yanlış yönlendirme.
    Boks-kikboks demişsin; ama MMAcilerde en yaygın striking Muay Thai'dir mesela.
    isteyen ve cesareti olan varsa; Tai Chi ile de maça çıkar!
    o kadar!

Kahverengim var demişsin BJJde!
    Kimden nerede aldın Mert ÖNCÜ?
    Kaç yıl BJJ çalıştın?
    Ne zaman başladın?
    Kahverengi kemer BJJci pek yok bizim ülkede malum!

...BJJ veya Jiu Jitsuda...
    demişsin.

MMA'de JiJitsu kökenli adam ben pek görmedim bu arada;
    MMA için Jiu Jitsu (JJJ denir; Japanese Jiu Jitsu) gayet ilgisiz bir daldır.
    MMA'de AZ veya ÇOK; JUDO, SAMBO, GÜREŞ, BJJ çalışanı gördüm.
    MMA için işe yarar olan dallar bunlardır.

Jiu Jitsu değildir.

Şimdi burada, olaylara uzak arkadaşlarımız vardır;
    biraz bilgi vereyim...

Yeni bir JiuJitsu ve BJJ Federasyonu kuruldu ülkemizde!
    MAALESEF Kurucu ve İdareciler arasında BJJci yoktu!

BJJcileri sonradan kattılar
    ama BJJciler anladığım kadarıyla kaliteyi yüksek tutmak konusunda kararlılar.

YANİ DENKLİK YOLUYLA SİYAH KEMER DAĞITAMAZLAR!

Bunlar da jiujitsuda kemer dağıttılar, hem de yakında!
    şimdi MMA işine el atabilmek için JJJ sanki MMA için olmazsa olmazdır gibi GEYİKLER görüyorum.
    bunlar külliyen yanlıştır.
    Mert'in de bu federasyon ile alakası olursa şaşırmam yani!

son olarak,
    BJJ ülke federasyonlarından ZİYADE takımlar olarak organize olur; BRASA gibi CHECKMAT gibi!
    Türkiye'de de bu böyleydi.

şimdi bu BJJ ile ilgisiz abiler federasyon kurdular!
    Bana sorarsanız çok büyük HATADIR!
    Türkiye'de BJJ kemerleri büyük tehlike ve tehdit altındadır!
    BJJ sporunu bitirirler alimallah.

Kurucuların hepsi de eski Karateci,Taekwondocu abiler!
    bazılarının 6-7 dalda 3er 5er danları var mesela.
    BU NASILOLABİLİR?

Ömür boyu çalışırsan bir, bilemedin iki dalda dan sahibi olursun;
    ama birinde 5.diğerinde 3. başkasında 2.dan nasıl alınabilir?
    MÜMKÜN DEĞİL Kİ!

edit: başarılı MMAci Jon Jones, gi'li BJJ'de beyazkuşaktır (arada mavi aldıysa bilemem);
    Jon Jones güreş kökenlidir.
    Mert ÖNCÜ'nün bahsettiği MMA'e -kurallar gereği-alınamaz bu adam,
    ama gider UFC'de falan dövüşür!
    :)
    HERKES BİLDİĞİ KONUDA KONUŞSUN!

Son düzenleme: 5 Mayıs 2013
    |_-HaN-_| ve Solwied bunu beğendi.
  6. Solwied

Solwied Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    bende derkriegere katılıyorum dediğim gibi dediğin kuralları ilk defa duydum ve söylediklerinin %90ını yanlış bilgi tabi sana ait bir mma organizasyonun varsa ve onun kuralları öyleyse bilemem

7. Rise

Rise Yeni Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    Bu konuda senden daha çok bilgim var asıl sen bilip bilmeden konuşuyorsun Yukarıda Kocaman (USA MMA) diyorum yani texas FF,
    Ayrıca Kahverengi kuşağı türkiyede almamış olma ihtimalim olduğunuda unutma her neyse Lütfen alelade yorumlar yazmayın.

8. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    @Rise,

Keske senden daha cok bilgim var diyip tartismayi cocuksu bicimde sonlandirmasaydin ve biz de kaliteli bir tartisma izleyebilseydik.

@derkrieger,

Verilen bilgiler icin tesekkurler, yazilarini bu bolumde daha fazla gorebilmek dilegiyle! :)

derkrieger ve Solwied bunu beğendi.
  9. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Kahverengim var demişsin BJJde!
    Kimden nerede aldın Mert ÖNCÜ?
    Kaç yıl BJJ çalıştın?
    Ne zaman başladın?
    Kahverengi kemer BJJci pek yok bizim ülkede malum!
    ABDden alamazsın demedim, kimden ne kadar sürede aldın dedim.Kendi imzandaki yazılara göre en fazla 2-3 yıllık BJJci olman lazım.
    Bence sen bizi yiyorsun!
    2-3 yılda kahverengi almak için uzaylı olman lazım, veya BJ Penn !
    bir daha sorayım MERT ÖNCÜ, kemerini kimden nereden aldın?
    Ben mesela judo da yapıyorum, hocam eski milli takım antrenörüdür, gerekirse ismini özelden de veririm!
    senin hocanın adı nedir?

10. Rise

Rise Yeni Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İstanbul
    BJJ'yi Amerikada 33 Combat clup'den aldım 3 Yıl özel dersle aldım.
    Hocamın adınıda verebilirim.

11. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    amerikada böyle bir combat club izine ben rastlayamadım.
    bence böylebir yer yok!
    keşke hocanın adını vereydin
    hatta bundan öne takımın adını vereydin!

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:08 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:04 ----------

Mert Öncü, burada gitmişsin ama merak etme senin kahverengi kemer iddialarının takipçisiyim.
    eğer gerçekten kahverengiysen BRAVO sana, Türkiye'deki 3-5 adamdan birisin.
    amma değilsen sana öğrenci gitmemesi için elimden geleni ardıma koymam.
    hele bir de küfür etmişsin, ayıp değil mi?
    hem neden sinirleniyorsun?
    hocam budur,şurada şurada çalıştım der geçersin; biz de "helal be" deriz.
    ama sen daha MMA hakkında temel meselelerde YANLIŞ şeyler yazdın,
    bence sen MMA ve BJJ hakkında bilgisi kısıtlı bir adamsın.
    bu yazdıklarından edindiğim intiba budur

Solwied bunu beğendi.
  12. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    keşke Mert ÖNCÜ burada olsaydı da daha fazla konuşabilseydik.
    burayı bu kadar hızla terk etmiş olması hem üzüntü verici, hem de kendi güvenilirliğini zedelemekte!

Kendisi hakkında, profilime yazmış olduğu şeylerden dolayı savcılığa şikayette bulunmayı da düşünüyorum. (hakaretlerinin screenshot'ı da elimizdedir bu arada)

ama genç bir arkadaş, bir kaç gün daha bekleyeceğim, neden küfürederek gitmeyi terketmeyi tercih etti anlamak mümkün değil.
    ben bu tip yazışmaları yıllardır yaparım.
    şimdiye kadar 3-5 sahte hocayı da ortaya çıkarmışlığımız vardır yani,
    şahsen Rise'ın Kahverengi BJJci olmasını tercih ederim.

yani yanılmayı, çünkü bu adamlar çok azlar bu alemde!

söylememe gerek varmı bilemiyorum ama meslekten hukukçuyum.

13. khephnes

khephnes Üye

Beğenileri:
    2.644
    Ödül Puanları:
    123
    mucadelesporlari'ndan biliyoruz hocam. :)

Forum formati geregi oradaki kadar genis, hitap edilebilecek duzeyde bir kitle yok burada ancak soyledigim gibi zaman buldukca buraya da bir seyler yazarsaniz cok iyi olacaktir. Bu bolumun biraz hareketlilige ihtiyaci var. :)

BJJ'de kahverengi, bilemiyorum, boyle adamlarin daha sakin olmasi gerekmez mi? Bu kadar zayif sinirlere sahip biri BJJ'de kahverengi kusaga sahip olmanin otesinde, henuz ilk dovuslerine cikan ve gereksiz hirsina yenilip nefes almayi unutan sporculari animsatiyor daha cok. :)

derkrieger bunu beğendi.
  14. Dashixiong

Dashixiong Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Usengecligimi mazur gorun, isle gucle cok yogunum o yuzden diger bir forumdan kopyala yapistir yapiyorum

Hocam Selamlar,

Vallahi ne kahverengiymis be kardesim. Her onume gelen benimle kahverengi muhabbeti aciyor ne zaman alacan artik diye. Foruma da geldim yine kahverengi, keske mor falan olsaymis farkli bir renk olsaymis. Pembe falan : ))

Hem oradaki sifremi hatirlamiyorum. Hem de biraz useniyorum. Buraya bir kac sey yazacagim ama istersen oraya benim bilgimle beraber direk copy/paste yapabilirsin.

Salonlardan salonlara fikir ayrililari olabilir BJJ ve MMA konusunda. Atletten atlete de. Kemer alma suresi, calisma prensibi, giyilen kiyafet vs.

Bu yuzden, yanlis anlasilmasin, benim dedigim mutlak dogrudur diye birsey soylemek asla istemem. Benim metoduma gore calisan bazi seyler var, baskasi farkli yontemler tercih edebilir, degisik sekillerde ders verebilir, bilgi verebilir vs. Bunlar normaldir.

Lakin onemli bir konu, bu cesitliligin yine ortak bir "temel" bilgisi etrafinda yogunlasacagi/donecegidir.

Ornegin, ben diyebilirim ki (atiyorum) abicim ben birine mavi kemer vereceksem ben onun en azindan temel striking bilmesini de isterim. Oburu der ki, ya striking benim icin cok onemli degil de ben mavi kemer verecegim adamin saglam takedown bilgisi olmasini isterim. Diger bir hoca der, hacim ben mavi kemer vereceksem adamin hareketlerinin cok akici olmasini isterim vs.

Bunlar hocanin tercihleri. Lakin bu hocalarin hepsi, ortak bir noktada bulusacaktir: "mavi kemer adamin BJJ'nin temellerini bilmesi gerekir"

Bu mantiktan yola cikarak, hani "benefit ot doubt" kullanarak bu beyefendiye karsi soylediklerini yorumlamak istedim.

Fakat bazi soylediklerinin kafama yatmadigini soyleyebilirim. Hangi noktalar olduguna gelince:

- BJJ kemerleri, derse katilim sayisi sonrasinda verilen, katilimi gosteren bir uygulama degildir. Katilim gereklidir, yani katilim olmazsa kemer olmaz, lakin katilim kendi basina kemer getiremez. Zaten yine BJJ kemerleri (en azindan simdilik) bu noktada ayrilir diger sporlardan.
    BJJ kemerinin gelmesi, uygulama basarisi, katilim, genel disiplin ve davranis sekli, turnuva basarisi gibi konular basta olmak uzere, hocadan hocaya pek cok kriterden yola cikarak verilir ya da verilmez.
    Daha bugun facebookta eski bir arkadasin statusunu okudum "2008'de surada basladim, suraya gittim, mavi kemerimi aldim, ordan suraya gittim derslere katildim, ordan buraya gittim sunu yaptim vs vs hala mavi kemerim" falan diye sikayet ederce bir yazi yazmis ki, haksiz. Kisiyi gayet iyi taniyorum, ve "gecen zaman"in kemer icin yeterli olmadigini da gayet iyi biliyorum. Kendisine bunu soylemedim, daha detayli yuzyuze aksiyon ile anlatacagim sonra :D

Yani ozel dersle kemer verilmesi olayi biraz zordur. Kisinin baskalariyla idman yapmadan, yetenegini sinamadan kemer almasi gibi bir olay dusunulemez "pek". Ama ben yine beyefendiye benefit of doubt vererek sunu da dusunmek istiyorum hadi bir unlu insan, cok zengin insan (hedef haline gelebilecek), cok yogun insan vb. belki ozel dersler ile gelismeyi tercih edebilir. Hadi hocanin da cok tecrubeli oldugunu dusunelim, kisinin kapasitesini cok iyi anlayabilecek, kemer alabildigini dusunelim. Ama yine bir insanin 3 senede kahverengi kemer almasi gibi birsey bana kalirsa zor olacaktir.

Kemer ya uzun suren ter dokulen calisma sonucu elde edilir, ya da gidilir ve kemer "kazanilir" Yani soke soke alinir : )) Bunun ornekleri vardir, dunyada 3-4 senede siyah kemer alan insanlar buna ornektir.

Bu kisiler cok baskin bir sekilde turnuva basarilari gostermis ve kemerlerini "almis"lardir. Yani dovusmuslerdir diger insanlarla. Basarilari sonucu "ben rakiplerimle artik ayni seviyede degilim" demislerdir.

Ozel ders ile ise kemerin nasil 3 senede "soke soke alinacagi" konusunda cidden suphelerim var. Kiminle hangi ara idman yapip kendini ispat edeceksin vs. Bana zor geliyor biraz.

En dogru bilgiyi sanirsam hocasi verecektir, arayip sormak gerekir.

- Yas siniri olayi dogru olabilir bana kalirsa pek cok organizasyon icin. Ama organizasyondan organizasyona ve ABD icerisinde eyaletten eyalete degisir. MMA sozu sadece bir cesit kurallar dizisi, bir konsepttir. Evrensel kurallari yoktur. Iyice "stillesmis" gibi olsa da, belirli gereksinimleri olsa da vs. kagit uzerinde hala boyledir bu.

- Kick boks veya boksta 1.5 sene doldurmak diye bir gereksinim olamaz. MMA'ya kim isterse cikar. Ha, gosterecegi arka plani olmayan adami kim nereye cikarir o ayri mevzu.
    Organizasyon sahibi bir arka plan isteyebilir strikingde. Mantikli. Lakin bunu "rakam" uzerinden mi yapar emin degilim. En azindan bana kalirsa bir idmanini izleyip gormek ister herhalde.
    Dunyada MMA icin cok yeterli strikinge sahip olup dovusen, fakat "boks, kickboks" gecmisi olmayan insanlar var bir dolu.
    Yine cok yogun submission ve BJJ temeline sahip olup, BJJ kemeri olmayanlar da var :D
    Simdi kim gidip Jon Jones'a "sen BJJ bilmiyorsun UFC yapamazsin" diyecek. Adam siyah kemeri bayiltti iste :D

Kabul Jon Jones'a "sen BJJ biliyorsun" demek icin yeterli bir basari degil bu. Zira bunu bilen adam daha sonra ogretecek. "BJJ bilmek" ayri konu.
    Ama simdi o adama gidip de "sen beyaz kemersin, BJJ seviyen MMA icin yeterli degil" denir mi, ayip :D
    (hocam sen de bahsetmisin ayni seyden de ben bi posta daha bahsettim, dayanamadim)

- Mavi kemer benim tecrubeme gore normalde 1-2 sene icerisinde geliyor "cok duzenli ve disiplinli calisan adam icin"
    Ama tekrar, BJJ bilgisi olmazsa MMA yapamazsin diye birsey yok kagit uzerinde.
    Ha, su olursa o ayri, bir adam MT'cidir. Belki biraz gures biliyordur falan ama submission bilgisi yoktur.
    "Sen biraz BJJ yap yoksa cikamazsin" denebilir mesela. Cunku adamin submission ogrenmesi gerekiyor, adamin gecmisi yok. Yer dovusu ogrenmesi gerekiyor.
    Jon Jones falan tamam mesela az once dedik beyaz kemer vs. de o adam Greg Jackson ile calisiyor her turlu siyah kemerle calismasi icin vs sansi var Jones'un.
    Benim kendi profesyonel tercihime gore de belirli bir BJJ bilgisi zorunluluktur.
    Lakin kagit uzerinde asla ve kata boyle birsey yok. Pratikte de yok aslinda.
    (karisik konu biraz sacmalamis olabilirim acele ile yazdigim icin, eger yeterince acik degilse "zorunlu degil ama zorunlu" gibi salak bir aciklama, tekrar aciklamayi deneyebilirim daha sonra sakin kafayla :) )

- Darbeli spor yapmis olmasi bence de gerekli. Ama kagit uzerinde boyle bir sorumluluk yok, cunku:
    "MMA sozu sadece bir cesit kurallar dizisi, bir konsepttir. Evrensel kurallari yoktur. Iyice "stillesmis" gibi olsa da, belirli gereksinimleri olsa da vs. kagit uzerinde hala boyledir bu."

Soyledikleri yonunde yorumlarim bu sekilde. Ayrica sonraki agresif, tehditkar tavrina da bir anlam veremedim.

Yine en dogrusu, hocasini arayip sormak ve hocasinin da gecmisine bakmak. Belli olur zaten hersey.

Hakliysa hakkini yememis oluruz, ulkemiz yeni bir kaliteli, deneyimli hoca kazanmis olur. Eger ortada bir yanlis varsa, arkadas kendisine bir ceki duzen verir, ozur diler, daha siki calisarak soylediginden daha iyi bir seviyeye gelebilececk kadar kaliteli bir sporcu olmaya calisir.

Tabi, bunun bir troll olma ve benim hepsini bos yere yazmis olma olasiligim da yuksek : )) fakat yine de bilgilendirici olabilecegi acisindan yazmak istedim.

Sevgilerimle ustad...

15. Sociende

Sociende Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ben Mert ÖNCÜ konu benim tarafımdan açılmamıştır ve yorumlar benim tarafımdan yapılmamıştır,
    Lütfen bu konuyu dikkate almayınız,Tarafımca konunun kapatılmasını arz ederim.

16. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    Konu tarafımızdan incelendikten sonra foruma geri taşınması kararı alınmıştır, her üyenin hesabı kendi sorumluluğundadır, ben yokken başkası yazmış mazeretinin doğru olup olmadığı tarafımızdan karara bağlanabilecek bir durum değildir.

Bahsi geçen üyelikten başka bir kişiye daha küfür edildiği ortaya çıktığından süresiz forumdan uzaklaştırılmasına karar verilmiştir.

Bodyforumtr yönetimi adına thetramp...

Solwied, derkrieger ve (silinen üye bunu beğendi.
  17. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yer:
    Amerika'da 33 combat clup (veya club) diye bir yer bulamadım yok öyle bir yer!
    :)
    belki de vardır ama bilene de rastlamadım.
    üstüne bir de Mert ÖNCÜ olduğunu iddia eden şahıstan şu mesajları aldım;
    -dikkat küfür içerir-
    Eklenti(screenshot resim) küfür içermesi sebebiyle editlenmiştir. thetramp

Elbette, hukuki yola başvurmak da dahil her türlü opsiyon masadadır.
    Bugün ise "ilginç" bir şekilde başka bir user bana ziyaretçi mesajı, bu başlığa da mesaj atarak, kendisinin Mert ÖNCÜ olduğunu; girdiği internet cafeden başka bebelerin kendi hesap bilgileriyle girdiğini iddia ediverdi!

YAHU BUNA KİM İNANIR?

Sen, bilgisayar mühendisi değil misin sayın Rise?
    kusura bakma ama ben o küfürleri atanın sen olduğuna kanaatim tam!
    Eğer gelip ÖM ile veya açıktan o küfürlü mesajları sen attığını kabul edersen ve özür dilersen o zaman sana dava açmaktan kesinlikle vazgeçerim, varsa hakkımı da helal ederim.

ilaveten;

Mert ÖNCÜ ayrıca Wing Tsun'dan da emekli olduğu iddiasındadır.
    Şimdi bu ne anlama gelir bilemem,
    ama daha önce başka bir hocanın bunu "sistemi bitirmek" anlamında kullandığını biliyorum.
    dolayısıyla, bodyforumtr'daki kendi bilgilerine göre sadece 22 yaşında olan SAYIN MERT ÖNCÜ hem WTyi bitirmiştir,hem de BJJ'de kahverengi kemer almıştır.
    Bravo!
    LİNK;
    Wing Tsun Dersleri ve Teknikleri « Body Upper

edit: Forum yönetimine de titiz idareleri için teşekkür ederim.

Son düzenleme: 7 Mayıs 2013
    Solwied bunu beğendi.
  18. onursal

onursal Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    su ürünleri mühendis & dalgıç
    Yer:
    samsun
    s.a hocam...

Devamlı olarak 3 yıldır vücut geliştirme ve fitness sporu yapıyorum...

Şimdilerde nisanda başladım - haziran sonuna kadar hacim programındayım yani kas dolduruyorum vücuduma...

Fakat hocam dövüş sporlarında en az birini öğrenmek istiyorum ve mma öğrenmeye hevesliyim...

Şunu sormak istiyorum hocam...

a) haziran ayının başında salı-perşembe-cmt ==>bodybulding
    pzt-çarşamba-cuma ==> boks

kondüsyon yeter mi sizce ? Zararlı sonuçlar doğurur mu ?

b) temmuz itibariyle sadece boks yapmaya başlasam (hafta 3 gün her antrenman yaklaşık 2 saat) sizce kaslarım fazlasıyla erir mi ? Sonuç kötü olur ?

Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim...

19. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    "koyunun olmadığı yerde keçiye abdurrahman çelebi derler !..."

allah 'tan , bizimkiler "ju-jutsu (jui jutsu, jui jitsu ?!) ) federasyonu "kurup , bi sürü hoca falan çıkardılar da bu " jj,bjj " olayı artık bayağı nihayete erecek !...:)

20. Erdemma

Erdemma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba ben almanyada mma sporu yapiyorum. Ne zmn bu isten aylik para kazanirsin ? Meslek olarak düsünürsek.

Sayfayı Paylaş