Milli Milli PIyango

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve DEXTER JACKSON tarafından 1 Ocak 2007 başlatılmıştır.

1. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Talih kuşu, kimsenin yüzünü güldürmedi

Milli Piyango İdaresi'nin yılbaşı çekilişi için belirlediği 20 milyon YTL'lik büyük ikramiye, kısa yoldan zengin olmak isteyenlerin hayallerini süslüyor. Bilet bayileri önünde uzun kuyruklar oluşturan vatandaşlar, 9 Aralık'ta satışa çıkan biletlerin büyük çoğunluğunu tüketti.

Uzmanlar ise çok büyük meblağlara ulaşan ikramiyelerin kazananlara da kaybedenlere de zarar veren önemli yan etkileri olduğuna dikkat çekiyor. Diyanet İşleri Başkanlığı da piyangonun haram olduğu ve buradan elde edilen paranın haram kazançlar arasında yer aldığına vurgu yapıyor.

Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Arif Verimli, insanların gerçekleşme ihtimali yaklaşık 4 milyonda bir olan bir hayal üzerine rüyalar kurduğunu ifade etti. Çekilişten önce büyük beklentilere giren vatandaşların ikramiye kazanamayınca büyük bir hayal kırıklığına uğradığını söyleyen Verimli, "Sonuçta lüzumsuz, anlamsız ve gerçekçi olmayan depresif bir tablo çıkıyor karşımıza." dedi. Dinî anlamda şükretmek, bilimsel anlamda ise gerçekçi davranmak gerektiğini söyleyen Verimli, bilet almayan insanların hayatlarından bir şey eksilmeyeceğini vurguladı. Verimli, "Milli Piyango İdaresi reklamlarında kullandığı 'Ya çıkarsa' ihtimali ile, patolojik olarak normal olmayan, kumar oynarken oluşan zihni süreçleri toplumda hakim hale getiriyor." diye konuştu.

İnsanların, şans oyunlarına hayatlarını değiştirecek birer kumar olarak yaklaştığını dile getiren Prof. Dr. Nevzat Tarhan ise kaybetme ihtimalinin kabul edilmek istenmediğini söyledi. "Büyük beklentilere giren kişiler çekilişi kaybettiklerinde sanki hak ettikleri bir şeyi kaybediyor duygusu içinde travma etkisi yaşıyor." diyen Tarhan, birkaç kişiyi sevindiren organizasyon sonucunda milyonlarca insanın ruhsal problemler yaşadığını hatırlattı. Psikiyatrist ayrıca, Milli Piyango çekilişinin, emeğin değerine karşı yapılan büyük bir saygısızlık olduğunu da ifade etti.

Kazananlar şoka giriyor

Milli Piyango çekilişlerinin kazananlar açısından daha tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar büyük ikramiye talihlilerinde 'olumlu şok' adı verilen psikolojik bir problemin ortaya çıktığını da vurguladı. En sağlıklı insanın bile hayatında bir anda gerçekleşen bu büyük değişimin altından kalkamayacağını ileri süren Prof. Dr. Nevzat Tarhan, eline geçen parayı emeğiyle kazanmayan insanın zihinsel ve duygusal olgunluğa ulaşamadığını vurguladı. Tarhan, kişiye çalışıp hak etmediği bir parayı vermenin hayatında tolere edemeyeceği bir değişikliğe sebep olduğunu söyledi. "Beyin hak etmediği bir ödülle karşılaştığı için bunu tolere edemiyor ve travma etkisiyle beyin kimyasını bozan bir etki ortaya çıkıyor." diyen Tarhan, tansiyon ve kalp üzerinde ciddi etkileri bulunan bu travmanın birçok uzun süreli psikofizyolojik hastalıklara sebep olabileceğine dikkat çekti.

Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Necmettin Nursaçan, Milli Piyango bileti almanın ve bu yolla para kazanmanın dinimizde haram olduğunu belirterek, "Milli Piyango, dinimizin hükmü gereği helal değil, haramdır. İnsanlar helal yoldan kazanç sağlamalıdır." tavsiyesinde bulunuyor.

Üç defa büyük ikramiye kazandı, şimdi ayakkabı boyacısı

1979, 1982 ve 1984 yıllarında üç defa büyük ikramiye kazanan Mustafa Savgan ise şu an Cağaloğlu'nda ayakkabı boyacılığı yapıyor. İkramiye kazanır kazanmaz eşinden ayrılmak isteyen, başaramayınca da kendi ifadesiyle 'öldükten sonra paralar ona kalmasın diye' harcamaya başlayan Savgan, tüm kazandıklarını kısa sürede bitirmiş. "150 memurun maaşını 2 ayda yiyordum. Lokantalarda ödediğim hesabın 5 katı bahşiş bırakıyordum." diyen Savgan'ın yaşadıkları 'Kaybedebilme Kabiliyeti' isimli bir belgesele konu oldu.

Bereketini göremedim

Milli Piyango'nun 1995 yılı büyük ikramiye talihlisi Ayhan Yalçınkaya "Kazandığım para bana hep uğursuzluk getirdi." diyerek memuriyete geri dönmek istedi. Yılbaşı çekilişinde kazandığı 10 milyar liranın ardından memuriyetten istifa eden Yalçınkaya girdiği hiçbir işte başarılı olamadı. Yalçınkaya, "Emek harcamadan kazandığım o paranın bereketini hiç göremedim, ne iş yaptıysam hep iflas ettim." dedi.

Hep ayrılık getirdi

Muğla'nın Fethiye ilçesinde Yakacık köyünde yaşayan 33 yaşındaki Özcan Arıkan, aldığı çeyrek bilete 3 milyon YTL isabet edince eşini ve çocuğunu terk edip ortadan kayboldu. Sayısal Loto'dan 230 milyar lira ikramiye kazanan Samsunlu Ekrem Çetin, parayı kazanır kazanmaz 45 yıllık eşinden boşanmak için dava açtı. Denizli'nin Çivril ilçesinde yaşayan 2 çocuk babası Osman Kaplan büyük ikramiyeyi kazanınca yaptığı ilk iş eşinden boşanmak oldu. Yeşim Akyol, büyük bir marketin kendisine hediye ettiği bilete 2 trilyon lira isabet edince evliliğini sadece 19 ay sürdürebildi.

O uğursuz paradan kuruş kalmadı

ABD'li Jack Whittaker 2002 yılında piyangodan 410 trilyon lira kazandı. Evi 7 defa soyulan Whittaker'ın torunu da fidyeciler tarafından öldürüldü. Alkol ve uyuşturucu bağımlısı olan piyango talihlisi derbeder bir hayatın ardından parasını son damlasına kadar tükettikten sonra "Mutluyum, çünkü o uğursuz paradan kuruş kalmadı." dedi. İngiltere'de lotodan yaklaşık 23,5 trilyon lira kazanan Michael Carroll, uyuşturucu yüzünden karısı ve çocuğu tarafından terk edildi. Kanada'da lotodan 8,5 milyon dolarlık büyük ikramiye kazanan Gerald Muswagon parasını, lüks arabalar, alkol ve uyuşturucuya harcadı ve intihar etti.

Sıtkı Özcan - Mükremin Albayrak
    31/12/2006

2. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    zuhahah bana amortı vurdu

3. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    ben senin kadar şanslı değilim

Bana amorti bile vurmadı :D

4. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    beyler annem amortı vurdu dedı bır baktım bılete son 4 vurmus :D ceyrek bılettı 50 ytl aldım

5. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Hem işini şansa bırakıyorsun hemde üstüne para veriyorsun bence hiç mantıklı değil hiç oynamadım zaten.

6. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    umut dünyası :) ;)

7. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    parada bir çok kişinin gözü olduğu için kazanada hayretmiyor. bi de kazananın durumu kötü ise adam kafayı tırlatıyo yada acayip harcamalar ve zevkler peşine takılıyor. o kadar para istemem ama kredi borcunu kapatacak kadar çıksa iyi olurdu.

8. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    Milli Piyango kazananlara ne oldu?

Yılbaşında büyük ikramiye kazanan bazı talihlilerin başına gelmeyen kalmadı. Kimi bıçaklandı kimi huzurunu kaybetti, birinin mezarı bile açıldı!. İşte o hikayeler...

KOCAYI BOŞADI

YEŞİM AKYOL: 2003'te 2 trilyon çıktı. Kavga etmeye başladığı 8 yıllık eşiyle boşandı. Kocası "Para çıkınca beni boşadı" diye suçladı.

KORKU EVE KAPATTI

SALİH BAHTİYAR: 1985 ve 1997'de iki büyük ikramiye kazandı. Bahtiyar'ın huzuru kaçtı, "Mafya beni bulacak" diye bunalıma girip, eve kapandı.

MEMURLUĞU GİTTİ

AYHAN YALÇINKAYA: 1995'te zengin oldu. Memurluğu bıraktı. İşyerleri elinden gidince "Memurluğa geri dönmek istiyorum" dedi.

MEZARI AÇILDI

SALİH GÜMÜŞÇAY: Salih Dede. 1989'da 5 milyar kazandı. 1 yıl sonra öldü. Tek başınaydı, yüzlerce akrabası çıktı. DNA testi için mezarı açıldı.

OĞLU BIÇAKLADI

NECMİ YILDIRIM: 2004'te 10 trilyonun dörtte birini kazandı. İkramiye yüzünden kavga çıkaran oğlu, bıçakla Yıldırım'ı boğazından yaraladı.
    PARA İÇİN KAZANDILAR, PİŞMAN OLDULAR

Hepimizi hayallerini süsler, Milli Piyango'nun yılbaşı çekilişinde büyük ikramiyeyi tutturup, yeni yıla zengin olarak girmek... Her çekiliş öncesi, büyük ikramiyeyle kaç lüks araba, boğazda kaç ev alınabileceğine dair haberler yapılır... Çekilişten sonra da gazeteler, televizyonlar bir telaş yeni yılın talihlilerini aramaya koyulur.

Amortiyle yetinmek zorunda kalanlarsa gıpta eder, "Ah ben olacaktım ki onun yerinde" diyerek. Ancak sanılanın aksine ikramiyeyi tutturanların hayatları her zaman çok da güllük gülistanlık olmuyor. Kimisi büyük hayal kırıklıkları yaşadı, kimisi eski kıt kanaat geçindiği günleri bile özler hale geldi. Para yüzünden ailesi dağılan da oldu, oğlu tarafından bıçaklanan da... Hatta "Keşke çıkmasaydı bu para" diyenler bile çıktı.

Kaynak:Sabah / Haber7

9. DEXTER JACKSON

DEXTER JACKSON Özel Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    0
    Bu ancak kendini kandirma ve aptallastirma dünyasi oluyor. Milyonda bir ihtimali kendine verecek ümidi bulan adam sokakda is aramiyor o ümidi yok icinde. Bana kalirsa tembelcilik isi bu ve kendini kandirmaca.

10. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    evet veyron bunları haberlerde bir kaç kez görmüştüm...
    adam parayı kazanoyro kap krizi geçiriyor,,ölüyor,,sakat kalıyor v.s.. v.s...
    amerikan filmleri gib :) ....Demekki emekzi alınan paradan kimseye hayır gelmiyormuş.. :)

Sayfayı Paylaş