makarna sosu :D

Konusu 'Yemek tarifleri' forumundadır ve mnbulut tarafından 8 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. mnbulut

mnbulut Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    16 yaşında ve öğrenciyim. haliyle en kolay yapılan yemek de makarna :D güzel bi sos konusunda yardımcı olursanız çok sevinirim :D

2. pasha05

pasha05 Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    43
    Yer:
    Issız Bir Nehir Yanı
    Lor peynırı...Deger olarakta yuksektır.

3. simitci88

simitci88 Üye

Beğenileri:
    194
    Ödül Puanları:
    53
    pasha sos demis yani lorunda ustune dokucek bisey :D bence su burgerda falan satilan barbeku soslar oluyor ya onlarin tadi super bi guttugunde cokca al yada direk sisede al

sporcu. ve pasha05 bunu beğendi.
  4. mnbulut

mnbulut Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    barbekü hoşuma gitmiyo da sarımsaklı mayonez makarnaya gider mi acaba şu anda bunu düşündüm :D

5. pijamap

pijamap Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    istanbul
    Sarımsaklı mayonez harika bir şey, kutu kutu tüketirdim ama en son 6 ay önce gördüm sanırım. :D

6. mnbulut

mnbulut Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    dostum bünyeye ters düşer bence hemen tüketmelisin :D

7. Danish

Danish Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    Bunu deneyebilirsin Ufak tava veya pişirmek için ne bulabilirsen;
    Malzemeler
    1 Yemek kaşığı Domates Salçası hazır veya ev yapımı (Tavsiyem ev yapımı,daha lezzetli) Özellikle vurguluyorum domates salçası,çünkü bilindiği üzere biber salçası çözünmüyor
    1 çay kağığı nane ve kekik ,bulabilirsen sarımsak tozu yoksa önemli değil

Yapılışı
    Önceden ısıttığımız tavaya, Salçamızı koyup üstüne kararınca suyu koyup çırpıyoruz ve güzelcene ketçap kıvamına getiryoruz hafif ısındıktan sonra baharatlarıda üstüne koyup iyicene karıştırıyouz çok değil 1dk veya 2dk bekledikten sonra zaten güzel kokular burnumuza gelmiş olur gelelim servis yapılışına;
    Önceden yapıtığımz makarnamızı derin tabak şeklinde veya kafanıza göre bir tabağa koyun üzerine bolcana Lor peynirimizi serpiştirim sosumuzu koyuyoruz ve üstüne bolcana konserveden mısır ile süslüyoruz ve karıştırıyoruz. Hımmmmm... Afiyet olsun...

(Bim'de 1.98tl Mısır )

8. Romebroker

Romebroker Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Bir sos tarifide ben vereyim
    1 rendelenmiş domates
    1t.k salça(biber veya domates)
    kıyma yagsız varsa iyi olur yoksa yarım yaglı miktar sana kalmış
    kekik
    nane
    karabiber
    pulbiber
    ve makarnayı haşladıgımız su dan bir miktar

Yapılışına gelince
    ilk önce tavaya kıymayı koyuyoruz biraz soteletikten sonra domates ve salçayı ekliyoruz onlarıda harmanladıktan sonra baharatları ekleyip makarnanın kendi suyunu 1 çay bardagı üzerine döküp biraz koyu hal alınca sos hazırdır afiyet olsun..

9. atakan966

atakan966 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Vericeğim sosu Penne makarnayla kullanırsan daha güzel olur, ama her türlü makarnayla da kullanabilirsin.

Malzemeler:
    3-4 Domates
    2 Biber (kırmızı olursa daha iyi olur)
    1 küçük soğan
    Tereyağı (valla göz kararı koy sana kalmış)
    Zeytinyağı (yine sana kalmış)
    1-2 diş sarımsak
    Domates ve Biber salçası
    Biraz sıcak su (kıvam ayarlamak için)
    Baharatlar (miktarı tadına bakıp ayarla):
    Tuz, Pul biber, FESLEĞEN.
    Baharat için bir diğer önerim büyük marketlerde bulabilirsen paketli makarna baharatlarından alman. En iyisi İtalyadan almak tabi :D

Yapılış:

Öncelikle domates soğan ve biberleri doğruyoruz. Domates soğan küp küp olsun. Sonra Geniş bi sos tavasına tereyağımızı ekliyoruz. İstersen zeytinyağı da ekle birazcık parlaklık verir. Tereyağı eriyip köpürmeye başlayınca soğanımızı atıyoruz. Soğanlar iyice öldükten sonra biber ve domatesi ekliyoruz. Biraz kavurduktan sonra yanıyomuş gibi gelicek korkma su ekle hemen biraz. Daha sonra salçalarımızı ekliyoruz. Miktarını vermedim ikisinden de 1er yemek kaşığı uygun olabilir. Güzel bi karışım olunca baharatları ekliyoruz. Fesleğen güzel bi tat katar unutma onu. Bu sosta asıl iş baharat ve sarımsakta zaten. Baharattan sonra sarımsağı ince ince dilimleyip ekliyoruz. Biraz daha pişiriyoruz, tadına bakıyoruz tuzu azsa ekliyoruz vs vs. İşte bu kadar.

Not: Biraz uzun gibi gözükebilir, o yüzden makarnayı suya koyduktan sonra hemen malzemeleri hazırlamaya geçmelisin.

Valla beğenmezsen ya malzemede ya yapılışta sıkıntı vardır, o kadar iddalıyım bu sosta ;) İstersen kıyma da ekleyebilirsin sana kalmış.

Sayfayı Paylaş