L-Carnitine-L-Tartrate

Konusu 'Yağ Yakımı ve Kilo Verme' forumundadır ve Carnitine tarafından 27 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Carnitine

Carnitine Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sivil Memur
    L-Carnitine Power 500mg 120 KAPSÜL diye bir ürün var. Bunun içeriğinde "L-Carnitine-L-Tartrate 500mg" var. Bu L-Tartrate ne oluyor? Fiyatı 28 TL görünce acaba içerisindeki bu maddeden mi diye bir sorayım dedim. Bilgisi olan varsa yardımcı olsun bu ürünü almak istiyorum.

2. Carnitine

Carnitine Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sivil Memur
    Yok mu bir bilgisi olan?

3. Carnitine

Carnitine Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sivil Memur
    Bilindik konularda herkes bir şeyler yazıyor, pek bilinmeyen bir konuda kim yardım edecek?

4. SEZER YZL

SEZER YZL Yeni Üye

Beğenileri:
    481
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ögrenci
    Yer:
    istanbul
    eger sabr edersenız konu hakkında bılgısı olanlar cevap yazcaktır ustelemye gerek yok

5. Carnitine

Carnitine Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sivil Memur

Ama yazan yok malesef...

6. pharma

pharma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba, ben de bu konuyu merak ettiğim için biraz araştırdım. ama l-carnitine-i-tartrat formunun diğer l-carnitine formundan etki bakımından bir farkı olmadığına hatta bazı kaynaklarda tartrat formunun daha yoğun bir form olduğuna dair yazılar var. ama buna rağmen fiyat bakımından neden daha hesaplı olduğuna dair bir fikrim yok. ingilizceniz varsa şu da o yazılardan bir parça:

Our carnitine comes in L-Carnitine Tartrate form, which is the purest form you will find. It is highly stable in all conditions and has a generally pleasant taste (although we don’t recommend pouring it on your tongue). Even though it sounds like a protein, it’s more like a coenzyme (and sometimes like a vitamin) in that it enables other functions to take place in your body. Our formulation ensures that your body will utilize the maximum amount of L-Carnitine to gain all the benefits we have mentioned, including rising sperm counts, lowering cholesterol, and treating congestive heart failure.

7. pharma

pharma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yine yabancı kaynaklarda rastladığım bir bilgiyi daha aktarayım:

l-carnitine tek başına higroskopik (nem çekici) bir madde olduğu için eğer tablet/kapsül formlarında kullanılırsa organizmadaki biyoyararlanımı tartrat formuna göre daha düşük olabiliyor. bu yüzden eğer l-carnitine (tartrat formu olmayan) kullanılacaksa sıvı formda olanların kullanılmasının daha verimli olacağı söyleniyor. diğer yönden l-carnitine-l-tartrat formu ise l-carnitine'nin tuz formu olduğu için bu dezavantajı ortadan kaldırıyor, bu form tablet veya kapsül olarak alındığında daha iyi verim alınabiliyor. yani sonuç olarak bu tartrat formunun l-carnitine'in organizmadaki emilimini ve biyoyararlanımını artırmak için kullanılan bir form olduğu anlaşılıyor.

8. pharma

pharma Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    son olarak şu bilgiyi de ekleyeyim:

örneğin
    500mg'lık bir l-carnitine-l-tartrat kapsülünün 350mg'ı l-carnitine'den oluşuyormuş. tartrat kısmı l-carnitine'i daha stabil tutmak içinmiş.

-Carnitine Tartrate:
    Tartrate, naturally found in some foods, acts to stabilize l-carnitine.
    Pure Encapsulations offers l-Carnitine, providing 340 mg carnitine per capsule from 500 mg l-carnitine-l-tartrate. Recommended dosage is 2-4 capsules per day, in divided doses, between meals.

umarım merak eden arkadaşlara biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir!

9. metalic_wampire

metalic_wampire Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    ben kullanıyorum faydasını gördüm

10. oz2525

oz2525 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
  11. baris.oner91

baris.oner91 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Merhaba arkadaşlar,
    L-karnitin tartarat da aslen karnitin miktarı % 55 dir yani 1000 mg lık bir
    l-karnitin taratarate aldığınızda aslen 550 mg karnitin almış oluyorsunuz, saf halin kullanılmaması
    ise tamamen tablet basıma uygun olmamasıyla ilgili emilimle fln alakası yok bunlar hep pazarlama stratejileriyle
    ilgili şeyler yani tabi karnitin içeriği az olduğu için maliyetide düşük bunu Türkiyedeki takviye edici gıdalardaki tek ar-ge mühendisi olarak söylüyorum,
    merak edenler için; mwt of L-carnitine tartarate = 293.27 g/mol
    mwt of L-carnitine = 161,199 g/mol

12. Militan_Mavisi

Militan_Mavisi Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    53
    Karnitinin hangi türü olduğu önemli. İnsanlar buna dikkat etmiyor maalesef.
    L-Carnitine Tartrate da 4,000 mg a kadar çıkılabilir ama Acetyl-L-Carnitine de 3,000 mg bile fazladır. Propionyl-L-Carnitine de ise 1,000 mg yeterlidir.
    Ben çok uzun yıllardır karnitin kullanırım ama zayıflamak için kullanmak pek aklıma gelen bir şey değil. yoğun zihinsel aktivitelerim için kullanıyorum. Zihin sağlığına katkısı çok iyi. (Özellikle Acetyl-L-Carnitine beyin sağlığında/düşünme fonksiyonlarında etkili)

13. beta32

beta32 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Zihin-düşünme sağlığına etkisi için hangi miktarda asetilkarnitin kullanmalıyım?

14. ahmetcnstantine

ahmetcnstantine Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    3
    tartarat formu vücut tarafından daha kullanıma elverişli ve daha etkili olduğu üzerine bilinmektedir

Sayfayı Paylaş