Kimlik Fotokopisi

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve mardin1234 tarafından 4 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. mardin1234

mardin1234 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar Benim Problemim Şu Kimlik Fotokopisi Bugün Birine Laptop Sattım 2 El Haliyle Ne Evrakları Var Ne Belgeleri Sattığım Adam Her İhtimale Karşı Benden Kimlik Fotokopisi İstedi Ve Arkaya Yazdırdı Yazı İşte Laptop Sattığıma Dair Bi Ufak Yazı Ve İmzamı (İmza Tam Atmadım Doğru Düzgün) Aldı Yanlız İçimde Bi Şüphe Var Korkuyorum Fotokopiyi Verdiğim İçin Sizce Herhangibi Birşey Söz Konusu Olurmu Laptop Calıntı Falan Değil Banada Yurt Dışından Gelmişti Bende Ucuza Almıştım Adamda Polis Olduğunu Ve Aksarayda Görev Yaptığını Söyledi Bana Adamda Tam Bi Kıl Tip Vardı Ama Yinede Adam Israrcı Biriside Değildi Kimlik Fotokopime Birşeyler Yaparmı

2. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Kimlik fotokopisinle bir şey yapacağını sanmam ama cins birisiyse leptop'u kendi bozup veya içinden bir kaç parça bir şey alıp sana dava açabilir.
    Alırken yüz yüze ise göstericeksin ürünü ürün şöyle şöyle şu eksik bu fazla vs. anlatırsın alıcaksa alır havale ise fotoğrafları ve ürün hakkında açıklama yaparak satabilirsin.
    Yok tc fotokopisi arkaya imza napıyor öyle o.

3. mardin1234

mardin1234 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hiç sorma hocam ya aldı ama birşey yapmaz inş adam polisim dedi bana yani yarın birgün çalıntı diye cıkarsa seni gelir alırım dedi evinden 300 tl laptop için dedi benimi harcıyacaksın

4. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Kimlikle ne alakası var kardeşim deseydin... sen taahhüt etmişsin. Benim bildiğim bu tür durumlarda genelde 2 taraflı sözleşme yaparlar düz bir kağıda... tek taraflı neyin taahhüdünü veriyorsun ki hemde kimlikle

Hadi neyse bari,
    kimlik bilgilerinin hemen üzerine yazsaydın keşke açıklayıcı durumu yada fotokopiyi veriş sebebini kıyısına köşesine veyahut arkasına yazmak pek mantıklı değil. Tam üzerine yazdığın zaman o yazdığının dışında hiç bir işlemde bulunamaz..
    Aslında hukuki açıdan, bir fotokopinin aslı gibi işlem görebilmesi için adı üstünde 'aslı gibidir' ibaresinin olması lazım tabiki resmi şekilde (noter, avukat, hakim vb..) Fakat ,işte bu hukuki açıdan. Bizim alacağımız tedbirler o noktaya gelmemizi engelliyor (mahkeme, masraf, zaman ayrı bir çile..)

5. mardin1234

mardin1234 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Anladım Şuanda Reşitte Değilim Zaten Yaşım 16 Şuanda İstesede Birşey Yapamaz Adıma Reşit Olmam Gerekiyor Bi Yandanda Düşünüyorum Eğer Adam Kötü Bi Niyeti Varsa Bi Laptop İçin Nekadar Bukadar Zahmete Girsin Gidip Reşit Birinin Kimligini Calabilirdi

6. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Ya arkadaşım tamam anlıyorum fakat sen kendi duygularınla düşünüyosun. İnternette araştırırsan kimlik fotokopileriyle hat açtırıp açık hat olarak millete satıp adına hat sahibi açılan kişiyi borçlandırıyorlar. Bu adi dolandırıcılarıda bu yönteme iten hat sahibine belki 5-6 sene sonra bilgi gelmesi borçlandığına dair. Tamam hukuken suçsuzluğunu ispat etsede yukarıda dediğim gibi mahkeme tasalı bir iş... Amacım seni korkutmak kesinlikle değil, ne olursa olsun kimlik fotokopisini sağlam, emin nedenler olmadan gereksiz olarak vermeyin kimseye, emin olduğunuz yerlere dahi asla sade şekilde vermeyin, tam kimlik bilgileri üzerine belirgin bir şekilde hangi amaçla fotokopiyi veriyorsanız yazın (bankalara, ehliyet kursları, hastane, sigorta, vb yerlere....)

SSUO bunu beğendi.
  7. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    Kimlik fotokopisinin üzerine imza mı! zHeMpa'nın da dediği gibi korkutmak istemem ama neler neler olmaz ki bir kimlik fotokopisi ile bile..Garanti ve Halkbankalarının icra takiplerini yapan hukuk bürosunda çalışıyorum ve ne dolandırıcılar var banka elemanlarında da suç kimlik aslı olmadığı halde işlem yapıyorlar kredi veriyorlar kart çıkartıyorlar vs. vs. umarım kötü niyetli birisi değildir.

8. PointFlex

PointFlex Üye

Beğenileri:
    147
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Kocaeli
    Fotokopinin üstüne başka amaçlarla kullanılamaz yazabilirsiniz. Bundan sonra böyle bir şeyle karşılaşırsanız.

9. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    Adam polisim filan korkutmak için demiştir kanmayalım böyle şeylere.
    Ben bir ürün satsam karşı taraf cins birisiyse satmam öyle birde artis artis konuşcak veya ben şöyle yaparım ben şuyum buyum hiç kanmam böyle şeylere şu şekil derim sana gıcık oldum sana satmak istemiyorum derim.
    İstersen bir dilekçe ile şikayet filan yap ilerde başına bir dert gelir hapis veya icra filan olabilir.
    Veya şöyle bir şey leptopu geri iste kağıtla beraber başka birine sat.

10. bravehearts

bravehearts Üye

Beğenileri:
    140
    Ödül Puanları:
    53
    ya keşke kimliğinizi görebilirmiyim deseydin , bak ben huzursuz oldum şimdi.
    Bir yandan senide korkutmak istemiyorum , ben öyle bir durumda yani bana "ben polisim kimlik fotokopini ve altına imzanı at ver"demek isteyen adamla alısveriş falan yapmam. Yırttın diyebiliriz 16 yaşındasın diye.AxiBoy'un anlattığı tamamen doğru bu tür konulardan çok müzdarip olmuş adam var.

11. Efrahim

Efrahim Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Ankara
    Ya Herkes Bilip Bilmeden Bi Ton Gereksiz Bilgi Yazmış, Hukuk Fakultesi 2. Sınıf Öğrencisi Olarak Cevaplayıp Olaya Son Noktayı Koymak İstiyorum.

18 Yaşından Küçük, Ayırd Etme Gücüne Sahip ve Kısıtlı Olmayan Kimseler (Sınırlı Ehliyetsizler), Yasal Temsilcilerinin İzni Veya Sonradan Onayı Olmadan Tek Başlarına Borçlandırıcı İşlemler Yapamaz. Geçersiz Sayılır.

Arkadaşımız 16 Yaşında Ve Ayırd Etme Gücüne Sahip Olduğu İçin Bu Tanıma Uyuyor.

Yani Senin Attığın İmza, Senede Dahi Atmış Olsan Ailenin İzni Olmadan Borçlandırıcı İşlem Yapamayacağından Geçersiz Sayılır. Zaten Senin Adına Şirket-Vakıf Kuramaz, Bağışta Bulunamaz Bunlar Hiç Yapamayacağın İşlemler.

Kısacası İçin Rahat Olsun İstese De Yapamaz Bişey ;)

Kurt Falan Da Düşmesin İçine Hiç.

Yalnız Herhangi Birşey Satacaksan Bundan Sonra Öyle Kimlik Fotokopisi İmza Verme, Sonuçta Üstünde T.C. Kimlik No Yazıyo. Taşınır Mallarda Zaten Mülkiyeti(Sahiplik) Zilyetlik(Elinde Bulundurma) İle Ispatlarsın Diyip Öyle Belgeler Verme.

Kal Sağlıcakla

12. qadir

qadir Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    38
    her ihtimale karşı fotokopinin üzerine örnektir yazın bu gibi durumlarda. kimlik fotokopisiyle telefon hattı alabilir mesela. arayıp başkalarını tehdit ettiğinde sizin başınız derde girer.

13. AxiboY

AxiboY Üye

Beğenileri:
    687
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Hukuk
    Yer:
    Kocaeli
    Efrahim İyi güzel söylemişsin okuduğun bölüme ve verdiğin yanıta saygı duyarım ama bu arkadaşımız herzaman 16 yaşında kalmayacak belirteyim.. Ayrıca bankacılık işlemlerinde ek kart için yaş sınırı yoktur.. Asıl kart borçlusu bu kimlik üzerine ek kart çıkartır ve patlatır ikisinide sözleşmede belki bu arkadaşın imzası olmayabilir ama yinede takibe düşer ancak itiraz davası açarak ve sözleşmede imzasının olmadığını yada kendisinin atmadığını kanıtlayabilirse temize çıkar..Ve inan bu çekeceğin sıkıntı insanı hayattan bezdirir. Ayrıca bölümünü bitirince seçeceğin bölümü merak ettim efrahim 3 senedir icraların içerisindeyim.

ercan41, zHeMpa ve bravehearts bunu beğendi.
  14. mardin1234

mardin1234 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar konu kapanabilir kimlik kaybettim yenisini cıkarttım arkasındada kayıp yazıyor ve seri numarası değişmiş bi sıkıntı olacağını zannetmiyorum daha

15. Ec0

Ec0 Yeni Üye

Beğenileri:
    409
    Ödül Puanları:
    0
    çok iyi yapmışın tc kimlik çalındı diyebilirsin ve şu şu tarihte değiştirildi diye savunabilirsin bence.

16. zHeMpa

zHeMpa Üye

Beğenileri:
    108
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Doğru, hiç yoktan için rahat eder. Birdahada daha dikkatli hareket edeceğinden eminim zaten...... :)

Gerçi efrahimide duydunuz hf 2.öğrencisi olarak şeklini bırakmış(noktasıyla birlikte), artık 18 yaş altı serbest dağata bilirsiniz kimlik fotokopilerinizi imzalarla birlikte, şimdi dağılın hepiniz. :D

Ama bilmiyor ki daha adliyenin tozunu yutmamış, yüksek miktarda bi ödeme talebi geldiğinde titreyerek eninde sonunda yapacağı annesinin yanına gitmek yada babasının elinden tutup doğru iyi bir avukatın kapısını çalmak. Keşke herşey, ders notlarındaki temel kavramlar gibi somut ve kolay olsa. Haklıda olsanız haksızda olsanız önemli olan o bataklığa bulaşmamak, en kötü bir boşanma davası bile ortalama 5-6 aya gün atıyorlar, uzun uzadıya celselerle ve son ilamıda siz düşünün artık. Öyle nereye ahkam kesiyosa, hf 3.sınıf(hukuk tabiriyle öğrencilikten, meslektaşlığa geçiş dönemi) bi geçsinde, bu avukatın yanında adliyenin gerçek sistemini bi sezimlesinde öyle ahkam kessin...

Sayfayı Paylaş