Kim haklı?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve ARNOLDschwarzeneggeR tarafından 28 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    Arkadaşlar bu olayı sizlerle paylaşmak istedim. yaklaşık 1 hafta önce dedemin yanına tatile gittim kendisi emekli Korgeneral dir aşırı disiplinli ve kızgın biridir. ama bende aşırı disiplinli olduğum için biz çok iyi anlaşırız saatlerce siyaset konuşur güleriz. kendisi 70 yaşında. herneyse 1 hafta önce bir ögle yemeğinde sofrada duran bütün yoğurtu yediğim için hiçbir uyarı yapmadan bana birdenbire senin ( allah belanı versin aşşalık *** bütün yogurdu yedin ) dedi ve şaka falan deyildi çok ciddi olarak aynen bu sözleri bana söyledi. bende bir an sinirlerime hakim olamadan ayagı kalktım üzerine yürüdüm ve sen geberince kimse üzülmeyecek deyip vurdum kapıyı çıktım evden. evden hiçbirşey almadan yalın ayakla terminale gidip ankaraya geri döndüm okadar sinirliydim yani... Bu yüzden şuan bütün ailem bana tavır yapıyo sizce ben mi suçlumuyum arkadaşlar ?

2. selunlu

selunlu Yeni Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Burdan Akıl vermek ahkam kesmek genelde çok kolay oluyor. Zira iş ciddiye bindiğinde bende kontrolsüz cümleler kurup insanları kırabiliyorum. Konuya dönecek olursak dedenin yoğurdu yediğin için bu denli ağır konuşması çok anlamsız geldi bana. Ama seninde Dedenin yaşının ve bu yaşına geldiği süreçte başından geçen yaşantısını göz önünde bulundurarak daha sağlıklı bir cümleyle cevap vermen gerekirdi. Burada ne yazıkki Sana sen haklısın diyemeyeceğim çünkü karşındaki insan 70 yaşına gelmiş her zaman sağlıklı cümleler kuramaya , düşünemeyebilir Bu gibi açıklarında onları idare etmeyeceksek genç olmamızın ne anlamı kalıyorki :)

ARNOLDschwarzeneggeR bunu beğendi.
  3. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Dedenin çok yediğine yönelik tepki vermek isteyip verse bile bu kadarını abartılı buldum. Ancak senin sinirlenip de karşılığında bu kadar komplike bir cümle kurmandan dolup da taşmışsın izlenimi de verdi. Onunla olmak mı daha güzel onsuz olmak mı bir düşünüver. Onunla olan bir hayata evet diyorsan gurur yapmadan ilk adımı yapan taraf olarak olgun tavrı sen sergileyebilirsin. Tersi bir durum söz konusuysa düşünmen gereken sizinkilere nasıl laf anlatacağın ki pis durumda kalmışsın. Bu kadarlık anlattığınla sizleri değerlendirmek kolay değil, ama ben birbirinize karşı dolmuşsunuz gibi algıladım ya da otokontrol diye bir şey yokmuş da inanmadığınız şeyleri söylemişsiniz diyeceğim. Ancak ben senin kurduğun cümleleri dediğim gibi biraz komplike buldum. Başka sorunlar varsa da konuşup halletmek gerekir. Önce ortaklık biraz soğusun, ardından o gün de hoş davranmadım diye girersin. Geçmiş olsun.

AnkTıp92 ve ARNOLDschwarzeneggeR bunu beğendi.
  4. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    evet gerçektende senin içine düştüğün durum kötüymüş
    . senin kalbinin kırıldığını düşünüyorum ama sen bunu buraya yazdığına göre dedenin durumunuda düşünüyorsun.
    malesef empati kurulması gereken bir durum hayatıın son demlerindesin yıllardır yalnızsın ölümü düşünüp duruyorsun ve ayda yılda bir gelen çocuğunun çocuğunun senden hep nefret ettiğini düşünüyorsun. kötü durum.
    inşallah tatlıya bağlanır.

5. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Önümüz bayram olduğundan bahane edip iyi olmak için doğru bir zaman dilimi olarak kullanılabilinir.

6. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    aslına bakarsanız ben hiçbir şekilde özür dileyebileceğimi düşünmüyorum aklımın ucundan bile geçemiyor.

7. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    70 yasına gelmis birinin akli melekeleri cok da iyi calısamayabilir. dedenin verdigi sert tepkinin arkasında belki, kendini bir an icin yine muazzaf asker sanması yada canını baska bir seyin sıkmıs olması olabilir. Adamcagız da ufak nedenden sana patlamıs.

Buyuklerimize ne olursa olsun saygılı olmamız gerekir. Bence bayramda git elini öp ve af dile. Kimin ne kadar yasayacagı belli degil. Sonra harekete gecmedigin icin pisman olabilirsin.

8. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    thums:bencede...onun özür dilemesi lazım;)... ama yaşı gereği yapmayabilir..
    bir ara buluştuğunuzda gel oğlum deyip seni yanına alıp bu mevzuyu açtığında bilki sorun tatlıya bağlanıcaktır...o özür diler sende dilersinthums:

9. acer

acer Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Benim babam 70 yaşında;ben 20 yaşındayım.Neler diyor bana o anlık bende tak edince alttan alamıyorum;ama yine de şöyle bir söz var atsan atılmaz satsan satılmaz..nolcak sonu yani deden o senin bence aranızı düzeltmelisin inan bana en doğrusu bu aile ayrıdır.bol keseden konuşmuyorum yaşadım bende bir çok farklı şey o yüzden sen aranı düzeltmeye bak,aile ayrıdır ister dede ister baba ister anne olsun.....

kaka ve ARNOLDschwarzeneggeR bunu beğendi.
  10. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    hepinizin yorumlarını dikkate alıyorum.

11. cadocx

cadocx Üye

Beğenileri:
    406
    Ödül Puanları:
    0
    bir dedenin bunu söylemesi çok ilginç pişman olmuştur büyük ihtimal özür dilersin olur biter

12. kaka

kaka Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    acer arkadaşın dediği gibi benimde babam neler diyor ama katlanıyoruz işte atsan atılmaz satsan satılmaz.Bence yaşlılığı nedeniyle sen özür dile ne kaybedersin ki.adam daha ne kadar yaşıyacak sonra rahmetli olunca belki daha çok üzülecen keşke özür dileseydim diye bunuda düşün.

13. moqqlass

moqqlass Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    ne desem yalan olur onun için şuan düşündügümü söyleyim

.. herhangi birisi akraba arkadaş dost sevgili :) birisi bana kişiligime 5 para etmez birşey için hakaret ediyorsa onu siler atarım..
    bir kez çıkardımmı hayatımdan asla yer vermem isterse 1500 yaşında olsun

..bana yogurt kadar değer vermeyeni ben zerre kadar önemsemezdim :) kötü örnek olmak istemem :D zor bi durum..

14. angel_f!re

angel_f!re Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    38
    dededir ne yapsa yeridir :D

Trapez~ bunu beğendi.
  15. rei

rei Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Yokya dede mede ne olursa olsun isterse 70 deil 90 yasında olsun bu tür tavırlar kabul edilebilir deil kimse kimseye öyle köpek muamelesi çekipde karsılıksız kalmayı beklemesin yani ben olsam bende aynısını yapardım için rahat olsun sen haklısın çünkü özrü onlar dilesin....Ha ama ben ayakkabılarımıda giyerdim gitmeden :D

16. MERAKLI

MERAKLI Üye

Beğenileri:
    153
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    KIRIKKALE
    Bir emekli bordo eski yarbay da bizde var amca olur kendisi kendi oğlunu havalı tabancayla vurdu o tarz ters biridir sülaledede birtek ben anlaşırım kendisiyle sofrada herkes olur masada yemeğe beraber başlanır herkesin yemeği bitmeden kalkmaz kimse( herkes benle amcamın doymasını bekler :G ) , bayramda bile ziyaretine gitmek istemez kimse yani senin durumunu çok iyi anlıyorum.

Bu tip insanlar kendilerinden taviz vermezler yaşları ilerledikçede katılıkları ve düşünmeme durumları git gide artar tamamen suçlu dahi olsa kendisini suçlu görmeyecektir çünkü itaat etmek zorundasındır ona bir asker sonuçta amcam gibi bende sadist kafalı birisi olduğumdan beni severken döverdi kaç kere vurup burnumu kanatmıştır gıkımı çıkarmam kendisine gel güreşelim derim hatta takılırım ( o yaşta olmasına rağmen yatırır )

Dede ni olduğu gibi kabullenirsen daha iyi anlaşacaksındır. Oda biraz hata yaptığının farkındadır ama sen bunu ona belli etme özür dile sarıl affedecektir. Etmesede gitme otur yanında tamam olsun ben seviyorum seni dedemsin de gitmiycem de biraz surat yapsada affeder büyüğün sonuçta Türk Aile yapısı farklıdır bizim yetiştirilmemiz tavırlarımız yapımıza uygun olmalı başkasının mantığının almayacağını Türk ler normal karşılar ve yaşar...

17. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Kimsenin aldığı ünvanlar, cebindeki paralar, sahip olduğu çevreler, kaç yaşlarında olduğu, fiziki yapıları gibi yaşanan zamanlara ve toplumun katmanlarına göre değişen statükolara bağlı aklımızda yer etmiş örf, adet, gelenek, görenek ile de işim yok denilebilinir, doğrusu da budur hatta. Ancak iş aileye gelince bir arkadaşı silmek kadar kolay değildir ve olmamalı da. Ailemden birisiyle bu gibi bir tartışmadan ötürü kötü olmuş olsam bunu haysiyet meselesi yapar mıyım? Yaparım. Peki çözmemek haysiyetimi bana geri verir mi? Aksine daha da itibarım zedelenir, işte diyorsun ya ailemden tavırlanıyor ve beni suçluyor diye. Dedenin sana özel bir davranış sergilediğini de düşünmezsen okadar da haysiyet yapmana gerek yok. Deden saygı duyulacak bir askeri rütbeye gelmiş ve binlerce kişiyi hiyerarşi içerisinde yönetmiş, geldiği rütbeyi de düşününce emir almaktan çok vererek bitirdiği bir nokta var. Bir anda emekli olduğundsaysa bu egosunu okşayan noktayı sosyal hayatta daha fazla arama isteği içinde bulunuyor olabilir. Bunda da en büyük naz ailesinden kimselere ve özellikle soy dizilişine göre en küçüklere yönelik olacaktır. Üstüne bir de yaşlılığı katınca bana çok da şaşırtıcı gelmiyor. Öylesi biri için konumlanma ya da melek gibi olmak ya da böyle biraz despot olmak seçilimi içinde ilerliyor. Ben yerinde olsam anneanne/babaanne ile konuşup bir nabız yoklaması yaparım. Daha sonradan duruma göre dedeye kusura bakma dersin ya da demezsin su yolunu bulur. Çok da vakit geçirip samimi olursun ya da olmazsın sonrası senin bileceğin iş. Böylesi yaşlı bir kurt ile bir noktada buluşabilmek senin için de büyük bir mutluluk ve rahatlama olur.

18. rei

rei Üye

Beğenileri:
    40
    Ödül Puanları:
    0
    Yemeseydin sende bütün yogurdu bunlar olmazdı:D:D

19. -hitman-

-hitman- Üye

Beğenileri:
    320
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İzmir
    Bizler avrupalı değiliz. Türk kültürüne göre yetişmiş bir Türküz. Türk insanı asla bir aile büyüğüne böyle dememelidir. Kapıyı vurup çıkabilirsin ama o lafı demeseydin keşke. Şimdi kimsede bana böyle şey olurmu diye yorum yazmasın polemiğe girmeyeceğim.

azil_zinde ve MERAKLI bunu beğendi.
  20. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Arkadaşlar hepinizin yorumları için teşekkür ederim hepsini dikkate alıyorum... şimdi benim babam da üst rütbeli subaydır. ben hayatım boyunca disiplinli bir insandım askeri lojmanlarda yurtlarda kaldım. Dedeme karşı herzaman çok disiplinliydim. Fakat ben o lafları bi hiç uğruna hakettiğimi düşünmüyorum heleki bu yaşıma kadar ona daima disiplili davranmış biri olarak...

Sayfayı Paylaş