kilo vermek isteyen klasik bir bayan daha..:(

Konusu 'Kadınlara Özel - Beslenme & Diyet' forumundadır ve qazx tarafından 12 Mart 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. qazx

qazx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben 23 yaşındayım.2 yıla kadar 88 kilodaydım.başladığım diyetler sürekli olmuyordu en fazla 1 ay sonra bırakıyrdum. özellikle tartılarak kilomu öğrenmek pskolojimi çok feci bozuyor.diyet devam etsede kilomu öğrendikten sonra bırakıyordum.bi şekilde biraz koşuşturmacayla biraz stresle kilo verdim fakat hala baskül fobisi olduğu için kaç kilo verdim ve kaç kilo fazlam var bilmyiorum ama önceden 50 hatta 52 beden giyerken şuan 44 bedendeyim.hatta klasik bayan modeli basenlerim fazla olduğu için üst beden 42 iken, 44 basenlere anca oluyor.göğüs 98,bel 76, basen 113. biyandan da öğrencilik devam ediyor. temmuz ayında çok önemli bi sınavım var.o sınavın stresi ve çalışmalar yaklaşık 1 ay sonra başlayacak.bişekilde diyete ve spora ayıracağım vakti sınav hazırlığına harcıyacağım için özellikle şu 1 ayda verebileğim en fazla kiloyu vermek istiyorum.tahmini hedefim 5 kilo.birde görenler genelde "5 kilo versen normalsin öyle abartılacak kilon yok" diye tepkiler veriyor sanırım okilomu göstermiyorum..

uyku dzensizliği çok fazla gece 3te yatıp öğlen 11-12 gibi uyanıyorum dolayısıyla kahvaltı yapma isteği olmuyor. öğlen 3 ekadar oyalanıyorum. bu yediğimlede kalıyor birdaha yemiyorum. anlayacağınız öğünlerde çok düzensiz...evimde spor aleti yok.maddi durumda şuan öğrenci olduğum için spor aletine,diyetisyene,spor salonuna veya bir ilaca verecek parada yok...
    hiç sporla uğraşmadığım için kaslarımın gelişmiş olduğunu düşünmüyorum.2 gündür evime yakın bir parkta kondsyon aletlerini kullanıyorum yaklaşık 30 35 dk. park ve ev arasıda tempolu yürüyüşle gidiş-dönüş 30 dkyı geçiyor.bunu akşam saat 6-7 arası yapıyorum.acayip hertarafım et kırığı olmuş durumda yürüyüşüm bile değişmiş halde.1 gün ara verdim bugün tekrar gittim korkuyorum ara vermektende.taviz verirsem devam eder diye.bu yüzden sıkı tutmakta istiyorum...

bi şekilde sıvı tüketiminide artırdım günde 1,5 litreden fazla su içiyorum. 3 gün önceki ölçülerimden 2 cm incelmişim.sabahları kalktığımda sıcak limonlu su içiyorum.bide bu mücize 5li bitkiler varmış onları düşündüm almayı ama tabiki nekadar süre geçer bilmiyorum..bana uygun tavsiyelerinizi bekliyorum arkadaşlar.bişekilde gelişmelerden haberdar edeceğim birileri olursada diyetisyen etkisi yapıp birilerine hesap verme korkusuyla işe daha sıkı sarılırım diye düşünüyorum.şimdiden teşekkür ederim

2. chenechal

chenechal Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba,

çok uzun süreler aç kalarak metabolizmanı yavaşlattığını söylemek zorundayım maalesef. Canın hiç birşey yemek istemediği anlarda hiç olmasa metabolizmanı harekete geçirmek adına 1 ceviz 1 kuru kayısı alabilirsin. Bu tür gıdalar bol miktarda tüketildiğinde çok kalorili ama az miktarda alındığında vücuda ilaç gibi geliyor. Onun haricinde arkadaşlar daha detaylı yardımcı olacaklardır.

Kalorisiz sağlıklı bir gün geçirmen dileğiyle...

3. qazx

qazx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    yok artık öğünlerime dikkat etmem gerektiğinin farkındayım.hele ki 1 ayda 5 kilo hedefine odaklanmışken..

teşekkür ederim tavsiyeniz için..

bu arada boyumu yazmayı unuttum.boyum:166

Son düzenleme: 12 Mart 2009
  4. simpleplan

simpleplan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar bende qazx arkadaşımla aynı durumdayım ölçülerimiz hemen hemen aynı önerileriniz bekliyoruz...

5. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    hedefinizi kısa vadede ve yoğun koymanız inanın geri tepecek. sınav stresi geçince, hedeflediğiniz kiloları da verirseniz hedefe ulaşmanın rahatlamasını yaşayacaksınız ve zaman içinde yeniden kilo alacaksınız. bu böyle devam edecek. gel zaman git zaman siz -45 yaşında bir bayanım bilmem kimin düğününe kadar 5 kilo vermek istiyorum, diye bir mesaj yazacaksınız foruma. tıpki ailemdeki kadınların neredeyse tamamı gibi... hayatınız diyetlerle ve fazla kilolarla geçecek...
    sağlıklı beslenmenin yaşam tarzı haline getirilmesi tavsiyesinin sürekli tekrarlanması boşuna değil.

belki bu okuduklarınız hoşunuza gitmeyecek. belki birazdan okuyacaklarıniz sizi sinirlendirecek ama emin olun yardımcı olmak istiyorum. burun kıvırmadan önce objektif değerlendirmeye çalışın.

-insanlar sevdikleri kişileri üzmemek için her zaman onların fazla kilolarından bahsederken iyimser konuşurlar. sadace mezuralar dürüsttür. (basküllerden bile daha dürüsttürler)
    -beslenme modelinde bir değişiklik yapmak, sigarayı bırakmak, düzenli egzersize başlamak gibi hayat tarzı değişiklikleri için seçebileceğiniz en doğru dönem olağan ve senenizin büyük bölümünü benzer şekilde geçirdiğiniz dönemdir. yaş günü, tatil, bayram, "sınav dönemi" gibi olağan dışı zamanları seçmemelisiniz. hele ki sınav dönemi gibi bir dönemde vücudu yoğun stress ile birlikte kıtlığa sokmanın sebep olabilecegi sonuçlar ürkütücü.
    -çivi çiviyi her durumda sökmez. sağlıksız beslenme alışkanlıklarınız sizin kilo almanıza sebep oldu. 1 ayda beş kilo vereceğiniz bir şok diyet yaparak sağlıksız beslenme alışkanlığınızı pekiştirmiş olacaksınız. kilo verseniz bile tekrar alacaksınız çünkü model hatalı. bu bir kısır döngü. sorunu kaynağından çözmelisiniz.
    -3 vakit sonra zayıflama hedefleriyle hayatınızı rejimlerle ve fazla kilolarla geçireceğinize bu işe 1 senenizi ayırın ve 24 yaşınızdan 94 yaşınıza kadar formda ve sağlıklı kalın. ağır ve emin adımlarla ilerleyin.

şimdi qazx ve simpleplan, size yine duymak istemeyeceğinizi düşündüğüm net önerilerde de bulunacağım:

-yaşantınızdaki sağlıksız unsurları listeleyip teker teker ve büyükten küçüğe düzeltin. örneğin qazx in öncelikle günde minimum 4 öğün yemeğe başlaması ve uyku düzeni tutturmasi gerekli gibi görünüyor. gece kaçta yattığı ve kaçta kalktığı 5-8 saat uyuduğu sürece önemli değil. önemli olan sabit bir yatma ve kalkma saatinin olması.
    tabii bu söylediğim eğer daha büyük bir sorun yoksa geçerli. belki de quazx sigara içiyordur. o zaman bunları rafa kaldırıp bir kaç ay sigarayı bırakmaya konsantre olmalı ve o sorunu hallettikten sonra fazla kilolarıyla uğraşmalı. sanırım sorunları büyükten küçüğe ve teker teker çözmeyi açıklayabildim.
    -ayda bir kilo vermek iyi bir tempodur. ayda 2 kilo vermek daha iyi değildir, daha kötüdür. ayda yarım kilo vermek daha iyidir ama profesyonel yardım almadan tutturmak zordur. aylık kilo kaybınızı ayda bir kilonun üzerine çıkarmamaya, yarım kilonun altına düşürmemeye çalışın.
    -günde 1000 kalorinin altında beslenmemeye gayret gösterin.
    -günde aldığınız kalorinin %20 sini protein, %20 sini yağ, %60 ını karbonhidratlardan almaya gayret edin.
    -taze, dondurulmuş ya da konserve sebze ve meyvelerden günde 4-5 porsiyon tüketin. 1 elma bir porsiyon meyvedir. 1 tabak ıspanak yemeği de bir porsiyondur. ama 1 salatalık bir porsiyon değildir. 1 tabak salata ya da bir tabak salatayla aynı miktarda salatalık 1 porsiyondur. 1 erik de bir porsiyondan daha azdır.
    -diyetinizi zaman içinde çeşitlilik içerecek şekilde oluşturun. her öğlen: 1 domates 1 salatalık, 1 havuç yerine; öğlen salata yazın ve her gün farklı salatalar hazırlayın. ya da akşam 100 gr tavuk göğsü yerine; akşam 100 gr et yazın ve tavuk, dana, hindi, balık, köfte,... dönüşümlü yiyin. balıkta farklı tür balıklara yer vererek; tavuğun, dananın farklı bölgelerini çeşitleyerek ve daha önemlisi sebzede farklı renk sebzelere yer vererek diyet oluşturun.
    -yumurta ve süt çok özel gıdalardır. diyetteki eksikleri dolduran jokerler gibidirler. mutlaka diyetinizde yerleri olsun.
    -yağ asitlerinin ne olduklarını ve hangi gıdalardan alabileceğinizi öğrenin ve diyetinizde onlara da yer verin.
    -çerezleri, kuru meyveleri ve meyve sularını tüketin ama makul ölçülerde tüketin. her gün bir avuç fındık iyi gelmeyebilir.
    -günde aldığınız diğer sıvılar hariç 1,5 litre su için. bir kerede değil, gün boyunca. 1,5 litreden çok daha fazla içmenize de gerek yok. 3 litre de üst sınır olabilir.
    -gazlı içecekleri içmemeye çalışın. bırakana kadar da şekersiz olanlarından için.
    -günde 2 kere, mümkünse 12 saatte bir yarım saatten kısa olmayan yürüyüşler yapmak yağ yakımını tetiklemenin en kolay yoludur. zamanla temponuzu yükseltir belki bir kaç ay sonunda yarım saat koşmaya başlarsınız.yürümek, koşmak, yüzmek, bisiklete binmek çok güzel egzersizlerdir. parklardaki aletler kadar faydalı olurlar. belki daha fazla... muhtemelen daha fazla...
    -yukarıdaki paragrafı okuyup yarın yarım saat koşmaya kalkmayın. ne demiştik ağır ve emin adımlarla. önce yürüyüşe başlayın.
    -eğer ağrıyan, sızlayan, zonklayan kas veya ekleminiz varsa ağrısı geçene ya da bir doktora görünüp onay alana kadar esneme hareketleri dışında o kasa ya da ekleme egzersiz yaptırmayın.
    -ücretsiz sağlık ocaklarını ya da mediko sosyal gibi bağlı olduğunuz kurumun sağlık tesislirini kullanmaktan çekinmeyin. tek yapmanız gereken önünden geçerken görevliye en tenha saati sorup ertesi gün o saatte gitmek.

bedeninize zaman tanıyın ve kendinizi strese sokmayın. eğer özellikle kas geliştirmek ya da fitness a başlamak niyetindeyseniz yukarıda yazdığım bazı hususları değiştirmek gerekir. ayrıca konuşabiliriz.

kolaylıklar dilerim.

Son düzenleme: 23 Nisan 2009
    bulutumsu, su, ay_isiqinda ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  6. qazx

qazx Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ilgilenip üşenmeden cevap verdiğin için çok teşekkür ederim vanesy.dediğin gibi bulunduğum süreç pek bu iş için uygun değil. ama en azından dikkat etmeye çalışıyorum şuan. 1ay önce dediğim gbi sıkı bi diyete giremedim fakat kontrolüde kaçırmadım.uyku ve öğünler bi düzene girdi Allah'a şükür.sadece biraz dikkatle şuan 38-40 bedene düştüm.alkol sigara yok.havalarda bozuk gidiyr.düzenli yürüyüşe ve spora çıkamıyorum bu yüzden.bu şekilde sınava kadar devam eder sanırım.dediklerinin hepsine dikkat etmeye çalışacağım . tekrar teşekkür ederim

7. moztin

moztin Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    mutlaka yemek yiyin tek soyleyebilecegim tavsiye bu ben definasyon yaptigim zamanlarda yemegi asla kesmem cunku bu metabolizmanizi yavaslatir ve kilo veremezsiniz kucuk ogunlerle sik yiyin vucut gelistirme yapmadiginiz icin ben sizin yerinizde olsaydim eger karbonhidrati minumuma indirirdim seker ve yagida sifirlardim onun disinda salata ve haslanmis tavuk gibi urunler tuketin priteininizden cok kismayin aksam 5 ten sonra kesinlikle yemek yemeyin ozellikle karbonhidrat sakin almayin daha cok meyve tuketmeye calisin birde mutlaka gunde bir miktar hafif kosu veya tempolu yuruyus yapin bu metabolizmanizi hizlandiracaktir unutmayinki yuksek kas kutleniz olmadigi icin vucut ne alirsaniz depo yapmaya calisacaktir bundan dolayi mutlaka spor yapmalisiniz yoksa oldugunuz yerde sayarsaniz spor ve diyet ikisi bir butundur

8. vanesy

vanesy Üye

Beğenileri:
    177
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mimar
    yazdıklarınız çok olumlu. belki sınavlarınız bittikten ufak bir antreman programı da yazar sizi çok daha sağlıklı bir geleceğe doğru yola çıkarırız. düzenli uyku, sağlıklı beslenme ve egzersiz bir kere insanın hayatına girdi mi bir daha kolay kolay çıkmaz.
    hem okulunuzda hem diyetinizde başarılar.

Sayfayı Paylaş