Karaciğer ALT AST değerlerim yüksek çıktı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Sawtain tarafından 3 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    AST 68
    ALT 54
    kpss nedeniyle spora ara verdiydim spora başlayalı 1 hafta olmasına rağmen tahlillerde degerlerim degerler yuksek cikmis tekrar cagirilip detayli tahlil yapildi hicbir hastaligimin olmadigi anlasildi hepatit vb.

doktor bana asiri proteinden oldugunu soyledi karacigeri zorlamissin gibilerinden gunluk 5 yumurta yerken ben 1 tane ye dedi ve yesil cay tarzi aktar urunlerinden uzak durmami soyledi
    supplementleri zaten kesinlikle kullanmamamin gerektigini soyledi

yani anlamadigim sey su 1.80 boy 83 kg birisiyim 1 yumurtayla ve az proteinle nasil bu sporu yapabilirim zaten 1 haftalik surecte herhangi bir supplement kullanmadim sadece 4 yumurta yogun bi sekilde balik ve lor peynir tukettim napmaliyim fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim

2 ay sonra tekrar gidicem tahlil icin

2. Sawtain

Sawtain Üye

Beğenileri:
    148
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    zonguldak
    bilen birisi yardımci olsa guncelll

3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    doktordan cok bildigimi iddia edemem,
    ancak bb yapan biri nasil beslenir bu belli, bende alt 29 ast 19 normal cikti yillardir deli protein agirlikli besleniyorum, her cesit protein tozundan azda olsa kullandim, bu aralar bcaa kullaniyorum,
    bence alkol kullaniyirsan oda yapabilir,
    yada fazla seker meyve abur cubur vs tuketiyorsun yada yagli yiyosun , yada antrenmanina gore agir besleniyorsun bunlarida bi dusun ,
    garanti olsun diye daha uzman bir doktora git

4. ilkercan00

ilkercan00 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Kardeşim geçmiş olsun öncellikle biraz daha konuya detaylı girmek istedim. Sağlık her şeyin önünde geliyor öncelikle doktorunun sözünü dinlemeni tavsiye ediyorum. Ama tamamen supplementleri hayatından çıkar diyen doktorada eleştiri yapmak istedim. Konuya şöyle başlayim ast ve alt enzimleri karaciğerin çalışma yapısında faktörü olan en büyük enzimlerdir. Bu enzimlerde bozukluk olduğunda bundan sonra alacağın protein yüklemelerinde daha çok karaciğeri yorarsın olması gereken seviyelerin dahada üstlerine çıkarsın. Bu noktada yaşadığın sorun spora ara vermenle de alakalı olabilir bana göre burda yapman gereken olay şu karaciğer enzimlerin düzelene kadar protein miktarını alt seviyeye düşür. Karaciğer enzimlerini etkileyen alman gereken protein karbonhidrat yağ miktarlarının hesabını yaparak hareket et. Bunun yanında az ve öğünü fazla şekilde beslen. En büyük sorun protein alma düşüncesiyle sağlıksız yağsız ve hazır besinlere yönelme.

Sayfayı Paylaş