ideal omuz genişliği

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve Phil_Heath tarafından 12 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    arkadaşlar boyum 185 kilom 74 bodye başlamadan önce 60 kiloydum ve omuz genişliğim 113cm idi
    bodye başlayıp kilo aldıktan sonra omuzu 122 cm ye yükseltebildim ancak diğer body yapan ve oralama benim boy ve kilomda olan arkadaşlara göre omuzlarımın dar olduğunu düşünüyorum sanırım bu genetikten kaynaklı bir durum...
    sizce beli 83 cm olan biri için 122 cm omuz normal mi?
    ya da sizce boyu 185 olan birinin ideal omuz genişliği ne olmalı? ve sizce ben bu 122 yi 85 kilo civarında body yaparak kaça çıkarabilirim tahminleriniz nedir?

2. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Bir yerde okumuştum ideal omuz-bel oranı omuz belin 1.5 katı olacak yani 80 cm bele 120 cm omuz.

Ocensers, Control, Azi ve diğer 4 kişi bunu beğendi.
  3. Alfamatador

Alfamatador Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    38
    Ölçülere bu kadar takılmamak gerek
    azmı çok mu bunu anlamak zor
    Omuzların kemik yapın ve genetiğin elverdiği ölçüde gelişmiş aldıgın kiloya göre de iyi geliştiğini söyleyebilirim.
    Kendimden örnek vereyim.
    Ben 168 boyundayım 73 kiloyum omuzlarım 125 cm,boyuma göre biraz iri oldugunu söyleyebilirim ama bunun yanında kol ölçüm 35in üzerini görmedi kol kemiklerim ince,ne kadar kütle alırsam alayım kollarımın çok heybetli durmayacağını biliyorum.
    185 boya 122 omuz abartılı değil ama az bir ölçüde değil.
    Kütle arttıkça omuz ölçünde mutlaka artacaktır,bu bir kriter olmamalı senin için.

Phil_Heath bunu beğendi.
  4. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Ölçü konusu hakkında asla bir tespit yapılamaz, çünkü bunun için 10larca farklı etken var işin içine giren.Genetiğinle alakalı olabilir, dar çatılı olabilirsin, yada antreman yoğunluğun düşüktür, yada antreman gereğinden fazladır, yada gereğinden ağır çalışarak yanlış yapıyor olabilirsin hareketleri, yada iyi beslenmiyorsundur diye diye gider yani.

Phil_Heath bunu beğendi.
  5. WarPoint

WarPoint Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    28
    benimde 123 cm bel sorunlu olsada seviyorum omuzlarımı.

6. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Dynamo gereken cevabı vermiş.Ölçülere cok takılmamak gerekiyor.Ayrıca omuzlarının geniş gözükmesini istiyorsan Latissimus Dorsi denilen kanat kasını geliştirmelisin ve yan - arka omuz açış hareketlerini hafif kiloyla (5 - 7kg) yedirerek yapmalısın.

Lat pull down (öne çekiş) ve barfiks hareketlerini yani latissimusu vuran hareketleri Geniş tutarak yapmalısın. Saygılar

7. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Genelde bütün barfiks ve ona göre çalışan makinelerin hepsi çalıştırır latissimus dorsiyi. onun dışında pullover hareketide çalıştırıyor o kısmı, pulloveri sırt antremanına koyanda var gögüs antremanınada

Phil_Heath bunu beğendi.
  8. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    barfiks en sağlam hareket yani omuzu geniş göstermek için...
    peki barfiksi antremana ek olarak yapabilir miyim? hocam bana antreman harici çalışma demişti sizce zararı olur mu?

9. Knec

Knec Üye

Beğenileri:
    81
    Ödül Puanları:
    38
    Sırt büyük kas olduğu için en az 72 saat dinlenmesi lazım, o yüzden haftada 1 yeterli olur, fazlasıda zaten yarardan çok zarar getirir.

Phil_Heath bunu beğendi.
  10. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    peki sence bunu sırt çalışma günüme ek olarak mı yoksa omuz günüme ek olarak mı yapayım ya da dinlenme günlerim arasında sırt gününe en uzak günde mi yapayım?

11. StormBlast

StormBlast Üye

Beğenileri:
    1.087
    Ödül Puanları:
    103
    Bu senin programına bağlı. Sırt -Omuz yapabilirsin veya Sadece Sırt calışabilirsin.Bu tamamen sana kalmış bir şey ve önemli bir ayrıntı biceps calıstıktan sonra en az 1 gün dinlenmeden sırt hareketlerini calışma.Eğer barfiks cekemiyorsan sırt günlerinde önce barfiksten başlayabilirsin.
    Geniş tutuş barfikste 5x maksimum tekrar ve her set arası 2 şer dakika ara vererek calısman güç kazanmanda sana yardımcı olacaktır.Saygılar

Phil_Heath bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş