Hastalık ve Vücut Geliştirme

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve cquick tarafından 24 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. cquick

cquick Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar,

17 yaşındayım, 1 Aralık'ta vücut geliştirme sporuna başladım ve 1 Ocak'a kadar devam ettim, sorunsuz olarak programımı uyguladım ve kendi gelişimimi gördüm. Bu sporu severek yaptım 1 ay boyunca ve spor salonundaki üyeliğimi de uzatmak, yaz tatiline kadar bu sporu yapmak istedim.

30 Aralık günü sporumu yaptım ve ertesi gün, 31 Aralık günü hastalandım. Yılbaşını hasta geçirdim. Faranjit teşhisi konuldu, 2 hafta antibiyotik kullandım ve antibiyotik bitince iyileştim. 14-15 Ocak gibi antibiyotik bitti. O hafta sınavlarım olduğundan spora 4-5 gün sonra başlamaya karar verdim. 19 Ocak günü salonumda tekrar başladım spora...

19 Ocak günü gidip idmanımı yaptım, 20 gün bir ara verdiğim için hocamın talimatlarıyla hafif bir idman yaptım, fazla bir kayba uğramadım, kaldırabildiğim ağırlıkları yine kaldırmaya başladım. 22 Ocak günü 2. idmanıma gittim ve yine programımı uyguladım, kendimi gayet de iyi hissediyordum ve eski performansımı sergiledim.

Bugün, yani 24 Ocak günü sabah kalktığımda boğazım ağrıyordu ve doktora gittim, faranjit teşhisi koydu ve bir hafta antibiyotik kullanmamı önerdi. Mecburen bir hafta daha spora gidemeyeceğim.

Sizden bu konuda yardım almak istiyorum.

Ne yapsam, ne etsem şu bağışıklık sistemimi güçlendiremiyorum. 1 ay spora gittim, 1.5-2 kg aldım, kendimi çok iyi hissettim, yılbaşı günü hastalandım ve sonra 20 günlük arada kendime iyi baktım, iyi beslendim, sağlıklı olmak için spora yeniden başladım ve 2. idmandan sonra tekrar hastalandım. Spora gittiğimden çok iyi besleniyorum, kendime dikkat ediyorum, sıkı giyiniyorum ama bir türlü hastalıktan kurtulamıyorum.

Sizce hata nerde? Ne yapmalıyım? Ne önerirsiniz?

Spordan terli çıkıyorum, üstümü de değiştiriyorum, sıkı giyinip evime 5-10 dk'lık mesafe yürüyorum ama galiba üşütüyorum, ben de bilmiyorum.

Bu konuda sizden yardım bekliyorum.

Spora ne zaman başlamalıyım tekrar, antibiyotiğim haftaya bugün sona erecek, bir an evvel başlamak istiyorum, sizin önerileriniz neler bu konuda, ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Şu hastalık sorunumu yeneyim başka bir şey istemiyorum gerçekten, saygılarımla...

2. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
  3. cquick

cquick Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Beslenmem gayet iyi.

Sabah kahvaltıda yumurta (tavada veya haşlanmış, günden güne değişiyor), reçel, peynir, bal yiyorum.

Öğlen okulda yarım ekmek tavuk veya döner yiyorum, yanında da ayran.

Akşam ise evde ne varsa yiyorum, sebzeydi, etti, tahıldı, sofrada olanı yiyorum.

Ek gıda, mineral veya vitamin almıyorum.

4. SunwooD

SunwooD Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Çengelköy
    Faranjit kötü bi' hastalık bende çok yakalanıyordum önceden. Sanırım soğuk su ve sigara tetikliyor bu hastalığı ha birde unutmadan bağırmak.Genelde öğretmenler yakalnır faranjite.

Soğuk su içme ve dışarı çıkarken atkı tak. Boğazını devamlı sıcak tutmayı dene. Sigara kullanıyorsan bi müddet ara ver.Boğazda ki tahrişin iyileşmesini geciktiriyor.

Bende kutu kutu antibiyotikleri yutmuştum zamanında.Supplementlara laf ederler hiç çekinmeden antibiyotik verirler o da güzel.

5. cquick

cquick Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yardımlarınız için sağolun.

Spora tekrar ne zaman başlayayım, antibiyotik kullanımım biter bitmez mi, yoksa antibiyotik kullanımı bitmeden de başlayabilir miyim veya antibiyotik bittikten 1-2 gün sonra mı? Yardımlarınızı bekliyorum.

6. Layn

Layn Yeni Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Bodrum
    önce sağlığın gelir.yeterince dinlenmeden ve iyileşmeden spora geri dönme.
    solgar "ester c" isimli hapı al.8 saatte 1 olmak üzere günde 3 kere iç.bir şişe 34 gün gider.
    normal c vitamini alma,ester c al.solgar'ınki iyidir.bir de "nasıl olsa günde 3 hap" diye hepsini bir anda alma.8 saatte 1 al.
    bir de solgar'ın ekinezya hapını al.gece yatmadan önce 2 tablet al.
    bunun da bir şişesi 50 gün gider.
    zaten 2 ay sonra kış biter.bunlar seni idare eder.

7. zuzu

zuzu Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    0
    Hastalığa çok yakalanan biriyseniz bence kış başında aşı olmalısınız, hasta olsanız bile hastalığı çok kısa sürede atlatıyosunuz. Farenjit genelde soğuk ve kirli havalarda oluyor, oturduğun yer neresi? Sigaranında tabi etkisi olacaktır eğer kullanıyorsan. Ayrıca bademciklerin alındıysa bu hastalığa ve diğer gribal hastalıklara yakalanman kolaylaşıyor. Çok kötü bir durum, insan ne yediğinden tad alıyor ne adam akıllı uyuyabiliyor. Geçmiş olsun.

Çok şükür spora başladığımdan beri hasta olmuyorum o kadar çok, yılda en fazla 1-2 kere hastalanıyorum onlarda 3-4 günde geçiyor. Bence sporun kesinlikle pozitif bir etkisi var.

8. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    vitamin alman yeterli, zaten arkadaslar detaylari yukarida anlatmis

9. cquick

cquick Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Aşı olmadım daha önce hiç, düşünmüyor değilim, belki seneye olabilirim. Oturduğum yer temiz bir yer, İzmir'de oturduğumdan herhangi bir sorunum olmuyor hava konusunda. Bademciklerim de alınmadı, sigara da kullanmıyorum. Diyorum ya, çok dikkat ediyorum hastalanmamak için ama ne yapsam nafile :)

Acaba spordaki program bana ağır mı geliyor, vücut bitkin mi düşüyor? Ondan olabilir mi. 1 ay spora gittim, hiçbir şey olmadı, gerçi havalar iyiydi ama programım değişti hastalanmaya başladım. Acaba programı hafifletsem mi? Ya da program ağır geliyor da, eve gelince yeterli beslenemiyor muyum?

Programım şöyle: 1. gün = göğüs + biceps + triceps / 2. gün = omuz + sırt + bacak (iki günde de mekik var)

Programı 2'ye değil de 3'e mi bölsem?

1. gün = Göğüs + Omuz
    2. gün = Biceps + Triceps
    3. gün = Sırt + Bacak

şeklinde mi yapsam acaba?

10. SEHZADE

SEHZADE Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    28
    İdmanı sıkı çıkartıyorsan iyi yoruluyorsan vucut yorgun düştüğünden senin antreman sonrası dışarda aldığın soğuk hissettirmeden seni hasta ediyor olabilir.Desponun dediği gibi animal pak takviye besinler ve minareller vucudunun bağışıklığını arttırabilir.
    Geçmiş olsun....

11. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    -Hazır konu hastalıkken,başımdan geçenlerden bahsetmek isterim. Moralim bu konudan dolayı çok bozuk zaten,kimi görsem çeviriyor,söylüyorum.
    -Geçen hafta üşüttüm. Yataklık değildi,ayakta geçirdim ama kollar bu süre zarfında tam 1 cm küçüldü. O 1 cm için kaç ay uğraşmıştım.
    -İnşallah sonu düşündüğüm gibi olur. Yani o kaybettiğim 1 cm'yi yine aylarca çalışmaya gerek kalmadan,1-2 hafta içinde tekrar alırım.
    -Kendinize dikkat edin arkadaşlar. Özellikle bu havalarda en ufak bir ihmal,dikkatsizlik hem sağlığınızın bozulmasına,hem idmanlardan uzak kalmaya,hem de moralinizin bozulmasına sebep oluyor.

12. cquick

cquick Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Haklısın gerçekten, ben de aynı şekilde spora yeni başlamışken hastalanınca şevkim kırıldı.

Sizce programı yukarıda yazdığım gibi 3'e bölersem vücudumu daha dirençli yapabilir miyim, yoksa 2 şekilde mi kalsın? Ben bu programın vücuduma ağır geldiğine inandığımdan güçsüz düştüğümü tahmin ediyorum ve dolayısıyla programı 3 parçaya bölersem, biraz güçlendikten sonra tekrar 2 parçada devam ettirebilirim diyorum, sizce böyle yapmalı mıyım?

3'e bölersem eğer nasıl bir yol izlemeliyim, tavsiyeleriniz benim için önemli. Saygılarımla.

13. berke222

berke222 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    Durumun ne suanda 10 sene gecmis merak ettim

Sayfayı Paylaş