hangi diş macunu markası tercih edilmeli?

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve rockybalboa7 tarafından 18 Eylül 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 11 üye.
  1. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    piyasada bir çok diş macunu markası var hangi diş macununu tercih etmeliyim hangilerinden uzak durulmalı.

2. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    ne kullandığını bilmiyorum fakat içeriğinde florur maddesi olan herhangibir diş macununu kullanabilirsin. flor esasen zehirlidir. esas element yapısıda beyazdır. küçükken kendim flor gazı üretirdim tüm perdelerim bembeyazdı oda duvarı vs. off topic oldu konuya dönelim.

piyasadaki birçok ürüne bktığın zaman içeriği 3 aşağı 5 yukarı aynıdır adını bile teleffüzda zorlandığın maddeler vardır bunların diş temizliğie faydaları yokttur sadece renk ve koku ve tat değerini değiştirir. esas madde olarak florür aramalısın. vitamin vs koku renk tercihin olmamalı. bi defa yerli diş macunlarından kaçın. ben colgate kullanıyorum şaşmaz sadece bazen bize sunduğu sçeneklerde karar vermekte zorlanıyorum =) özellikle bak içeriğine hidrojenperoksit olduğundan emin ol triclosan olamsına özen göster anti bakteriyeldir ve uzun süre korur bide içeriğindeki florürü ara colgatete 1100 ppmdir binden aşağı ise hiç bulaşma.

rockybalboa7 bunu beğendi.
  3. cappi

cappi Üye

Beğenileri:
    70
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    kullandıklarım arasında tercih yapmam gerekirse;
    colgate total 12 > ipana,signal > sanino

4. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    calgate 12 kullanıyorum bide doktorlardan duymuştum karbonatsız diş macunlarından uzak durun diye çocukluğumda aklımda kalmış.

5. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Clinomyn'nin diş beyazlatma konusunda uzman olduğunu ve kısa sürede etkisi hissedilir bir beyazlık olduğunu forumlarda çok okudum. Şuan İpana kullanıyorum. Colgate de siğnal de kullandım. Aralarında hiçbir fark göremedim. Fe marka sıvı diş pastası kullanmıştım; o da etkisini çabuk gösteriyor. Yakın zamanda clinomyn almayı planlıyorum. Yalnız inci gibi dişler beklemeyin; dişinin gerçek renginin tam olarak ne olduğu da önemli. Bleackhing'de diş dokusunu azaltıyor diyorlar. Katı diş pastası da diş minesi zarar veriyor ve diş yüzeyinde aşınmalara sebep oluyormuş.

6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    DOKTORUN halt etmiş karbonat sadece bir aşındırıcırdır. plak ve tartar zamanla öncler fakat diş minesi zararı tartışılıyor sonuçta ipanada yüksek oranda var bunedenle diş beyazlatmaya yardımcı oluyor fakat hidrojenperoksite oranla daha fazla zarara sahiptir.

7. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    anladğım kadarıyla florür maddesi içeren bir diş macunu kullanılmalı bide merak ettim bu misvak içeren diş macunları işe yarar mı?

8. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    walla ne yalan söyliyim ben hiç inceleme fırsatım olmadı. fakat doğala özdeş aroma olabilir ozaman beş para etmez fakat harbi misvak özü kullanıyor olsa bile işe yaramaz çünkü misvak özünün yutulması ve mideye ulaşarak hazmı rahatlatır. diş eti iltehabını önler fakat macununiçindeki anti bakteriyel maddeler ve bi sodyum bi karbonat ( karbonat ) etkisini yok eder. misvağın doğal hali dişe faydalıdır. ben kullanmaktayım. birde küçük kesersen daha estetik durmakta recebin diş çöpü gibi tek kötü yönü uzak aralara sokmak için parmaklarınında ağına girmesi =(

9. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Önemli olan fırçalamak macun değil

Birkaç ay önce Amerika'daki kalp damar cerrahımız Mehmet Öz televizyon proramına davet ettiği tanınmış diş bir hekimi; diş macunlarının dişlere bir yararı olmadığını fırçalamanın yararlı olduğunu üstüne basarak vurgulamıştı.

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    çok yanlış konuşmuş burda önemli olan dişlerdeki yemek artıkları ve şekeri yok etmektir. aksi takdirde bakteriler ve enzimler bunları parçalayarak asit miktarını arttırarak diş çürüklerine sebebiyet verir. hadi bunu geçtim bunca insan var diş macunu şirketi var. hadi bunlarıda geçtim nika abdestle insan günde beş defa ağzını yıkmaktadır. haa tabi macunun etkisi florür olması ve temizlemeye yardımcı köpük olması ve aşınmayı önleyici olması burda demek istediğim bu. sonuçta misvaklada temizlik oluyor. tabi sorgulanması gereken bu değil. önemli olan ağzın bu şeker ve yemek artıklarından temizlemek.

11. nika

nika Üye

Beğenileri:
    98
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yönetici
    Yer:
    Bursa
    Esas olan ağız ve dişleri temizlemekse diş fırçası ya da misvak ile bu iş mekanik olarak yapılabilir. Burada tartışma konusu kullanılan diş macununun bu temizliğe katkısı. Herhalde bu diş macunlarının ağız temizliğindeki etkinlikleri fırçalama ya da misvağa göre ihmal edilebilecek düzeydeki söz konusu diş hekimi böyle bir açıklama yapmış.

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    evet misvağın yaraları saymakla bitmez hatta mekanik sindirim temizliğinden ziyade mide özsuyunu arttırıcı etkisi var tıbbiyenin bunu inkar eden bir tarafı yok. hatta bazı arkadaş çevrem bu misvak özlü diş macunun pazarlama stratejisi olduğunu yani ülke gelenek ve örf ve adetleri kullanma olduğunu söyleyip fındık fıstık demektedir. fakat misvağın faydalarını aradaki rarştırmacılarda beyan etmekte. hatta islam peygamberi bile kullanmıştır. bu göz ardı edilemez. dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı bunu demişse artık bana susmaz düşer . tabiki mekanik temizlik olur am fırca ile değil misvak ile. fırca yeri geldiğinde zararlı bile oluyor.

13. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Diş doktorumdan duyduklarımı ifade ettim. Diş minesine direkt bir zararı olmayacaktır; ama dolaylı olabileceğini düşündüğüm için itiraz etmedim.
    O zaman dişlerimizi düzenli fırçalamayla ancak beyazlatabilir ve yüzeydeki artıkları temizlediğimiz için geçiçi bir parlaklık elde ederiz. Yani dişlerinin en dış tabakasını aşındırmadan alttaki beyaz dişe, yani özüne uygun renkteki haline ulaşamayız. Tüm diş beyazlatma özelliği gösteren karbonat ihtiva eden ürünler dişlerimi aşındırmakta. Belki kısa vadede işlevsel gibi görünen bir durum uzun vadede bize ve dişlerimize zarar verecek. O zaman estetik kaygısı gütmeden, misvak ya da diğer temizleyicilerle aşındırma olayını bertaraf edecek ilkel yöntemlerle dişlerimi fırçalamak sağlık için en iyisi diyebilirim.
    Senin düşüncelerine bağlı olarak söylüyorum.....

14. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    sensodyn...

15. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Ben katılıyorum bu yoruma..
    Bu yorumda diş macununun yararının olmamasından kasıt, diş fırçalamayı efektif olarak yapmadıktan sonra en iyi diş macununu kullanmanın bile anlamsız olabileceğidir.

Zaten bu yorum atakan_irresistable'nin söylediklerinin paralelinde bir yorum, o nedenle bu yoruma kendisinin neden katılmadığını anlayabilmiş değilim..

Fırçalama teknikleri gerçekten çok önemli.
    Sadece fırçalama değil, diş ipi veya temizleyici sıvılar kullanmak da oldukça önemli.
    Efektif fırçalama teknikleri uygulanmadıktan sonra kullanılan diş macunun etkileri de zaten havada kalmakta..

16. nerfbod

nerfbod Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    izmir
  17. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Orta okulda görmüştük fırçalama tekniklerini, unuttum, normal elektronik fırçayla fırçalıyorum. Teknikler belirtildi mi? Belirtilirse fena olmaz...

18. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Turkiyedeki sularda flor miktari dusuk oldugu icin dis macunu kullanmanizi oneririm. Bu konuda bir kac makale okumustum. Hidrojen peroksit, karbonat gibi maddeler sadece organik atiklarin dislerinizin uzerinden daha kolay bir sekilde sokulmesini saglar, cozucu etki yapar, extra beyazlatmaz, disinizin kendi rengi ne ise o asIl renge donmelerine yardimci olurlar. Dis macunun icindeki sabunumsu maddeler de bu cozunen yapisi bozulmus organiklere baglanip calkalama sirasinda daha iyi bir temizlige yardimci olur. Agzinizi acil durumlarda yutmamak kaydi ile sabunlu dis fircasi ile dahi fircalayabilirsiniz. Ama dedigim gibi sabun yutmayin sakin!

Bir de dis minesindeki agriyi siziyi hassasligi azaltan dis macunlari var. Bunlarin kullanimi uzun vadede tavsiye edilmez, cunku disinizde bir problem varsa hasir alti ediyorsunuz demektir. Doktora gitmenizde fayda var.

19. himes

himes Üye

Beğenileri:
    68
    Ödül Puanları:
    0
    olurda fırçalarsam:) (türkiyede 40 milyon insan dişlerini fırçalamıyoş hiç bana bakmayın :D) colgate dünyanın 1numarası diyor ama ben colgate 360 aldım diş fırçası onu aldığımdan beri hiçden fırçalamıyorum bukadar iğrenç bişey olmaz neler bekliyodum olmadı,vaktinde uğraştım bembeyaz siyah tenli insanlarınki gibi ama yok orjinalden sarı benim dişler sarışinimda gidiyo be :D

20. asliuzun

asliuzun Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben çok macundan sonra Damla Sakızlı Papatyalı Diş Macunu denedim dişlerime ve diş etlrime çok iyi geldi araştırınca damla sakızındanmış zaten çok eskiden beri diş için kullanıyormuş heryerde var alın deneyin tavsiye ederim

Sayfayı Paylaş