Hangi Creatini Almalıyım Yardım

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve exe1ans tarafından 30 Aralık 2016 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. exe1ans

exe1ans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Öncelikle Selamun aleyküm ben 19 yaşındayım 3 senedir bu sporu yapıyorum bir yerlere kadar geldim ancak belli sebeplerden dolayı 4 ay ara verdim şuan tekrar başlicam elimde protein tozum ve bcaa var creatinde almak istiyorum ancak iki marka arasında çok kaldım sizce hangisini almalıyım birini seçerseniz arasından sevinirim 72 kiloyum öncelerinden creatin kullandım ama hep spor öncesi her idman günü kullandım bilinçsiz yani. Okudum kadarıyla yükleme yapmak diye bir olay varmış tercihinizi yazdıktan sonra o yükleme denen olayıda nasıl yapacağımı nasıl yükleme yaparken nasıl kullanıcamı açık şekilde yazarsanız sevinirim ve sizcede yükleme yaparakmı kullanmalıyım irileşmek istiyorum.
    1=Hardline creapure.. Birincisi
    2= Optimum creatine powder microzed.. İkincisi
    3=ürünü aldıktan sonra yükleme yaparak kullanmak istiyorum. Yükleme yapmak için nasıl kullanılmalıdır....

2. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Kreatin mono olanı al gitsin.Kreatin de marka sorun değil.
    Yüklemeye gerek yok ama zaten yükleme evreside sabit değil.Kimisi 1 hafta boyunca günde 20 gram alıp, sonra 5 er gramdan devam ediyor.Kimileri ilk 2 gün 20 gram, 3. ,4. ve 5.günler 15 gram, sonraki 3 gün 10 gram, sonraki günler 5 er gram şeklinde alıyor.
    Ama senin kilonda birisi için 5 er gram iyidir. Ben Kreatinin yarısını antreman öncesi, yarısını antreman sonrası alıyorum..Ama bu şart değil,Sabah da alabilirsin, akşam yatarken de...Periyodik alman yeterli.
    Böbreklerinde sorun varsa, kullanma.Zarar verir.
    Ama sorun yoksa, karaciğer ve böbreklere zarar vermez. Ama sorunlu böbreklere zarar verir. Yaşın genç ama ne olur ne olmaz dikkat et.

3. exe1ans

exe1ans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Söylediniz creatin optimummu hardlinemi acaba tam anlayamadım için soruyorum kusura bakmayın ama ben günde 5 ölçek alın demişsiniz onu nasıl ölçücem ve yani içindeki o kaşık zaten 5grmı alıyor bunu bana size zahmet detaylı anlatırsanız sevinirim ve siz irileşmek isteseydiniz benim kilomda olup nasıl kullanırdınız yükleme yaparmıydınız yoksa dediğiniz gibi günde 5grmı yapardınız yoksa bunu antrenman öncesi ve sonrası dediğiniz gibi ikiyemi bölerdiniz yoksa sadece sabahlarımı yoksada sadece antrenman öncesimi yapardınız ben her zaman programlı gittim için kendim karar veremiyorum. Son soru spora gitmedim ara günlerimde sabahları kahvaltıdan sonrada alayımmı. Ve böbreklerimde falan Allaha şükür bi sıkıntım yok

4. Berkay YAŞACAN

Berkay YAŞACAN Üye

Beğenileri:
    160
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Rize
    Kreatin mono olduktan sonra marka farketmez hangisi ucuzsa onu al

5. exe1ans

exe1ans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Peki benim yazdığım bu
    Optimum creatine powder microzed'de monohidratmı açıklamasında yazanlara pek güvenmiyorum o yüzden size soruyorum monohidratmı bu

6. Darkmoon53

Darkmoon53 Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    28
    Iki ûrünüde kullanmiş biri olarak kesinlikle hardline crepure derim.

HTC One mini 2 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

7. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Uluslarası Spor Beslenmesi Birliği(ISSN)'nin kreatin konusundaki görüş beyanı şu şekilde:

image.jpeg

Kreatin yüklemesinin kas kreatin havuzunu artırmak için en etkili yol olduğu yukarıdaki metinde de ifade edilmiş zaten. Bu yüzden yüklemeye gerek yok diyenlere fazla aldırış etmemeni tavsiye ederim. Alacağın verimi artırmak için Yükleme protokolünü olması gerektiği şekilde uygulamalısın :)

8. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Marka fark etmez.
    Dediğim gibi, yüklemeye gerek yok.
    Yükleme yapanlar ile yükleme yapmayanlar belli bir süre sonra eşitleniyor.Yani yaptığın yükleme, yükleme yapmayan birisine göre bir üstünlük sağlamaz sana.Bu konuda birçok çalışma yapıldı ve eşitlendikleri gözlendi.
    Bu yüzden gerek yok.
    1 tatlı kaşığı alsan yeterli olur.
    --- Mesaj birleştirildi, 1 Ocak 2017 ---
    Ben de aynı fikirdeyim.
    Bu arada sorumluluk açısından şunu paylaşmak zorundayım.
    Dünyada kreatin konusunda en büyük uzmanların başında Nathan wilder gelir.Kendisi, kreatin yüklemesinin faydasız olduğunu söylediği gibi, kreatin yüklemesinin daha fazla yan etki içerebildiğini de söylemiştir. Zamanı olanlara baştan sona bu çalışmayı okumaları tavsiye ederim.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC155521/

Son düzenleme: 1 Ocak 2017
  9. respect2us.23

respect2us.23 Üye

Beğenileri:
    688
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Diyetisyen
    Ekleme yapma gereği hissettim :) yukarıda International Society of Sports Nutrition'ın (ki indekse giren başarılı bir sporcu beslenmesi dergisine sahip ve büyük bir sporcu beslenmesi kuruluşudur) incelediği çalışmalarla ortaya çıkardığı bir derleme ve görüş beyanı yer alıyor. Bir çalışmaya ya da bir bilim insanına göre karar vermeye kalkarsak kg başına 5 g proteinin faydalı olduğunu söyleyen çalışmalar da var onlara uyup o kadar protein almamız gerekir. Kısaca ortak doğrular beslenme kuruluşlarının reviewlerinde ve rehberlerinde yer alır. Sen de bunu düşünerek yükleme yapmalısın. Tabi sana kalmış yapıp yapmamak :)

10. exe1ans

exe1ans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Bende yükleme yapmayı düşünüyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum bunu bana mesajdan detaylı anlatırmısınız.
    Yorumlarınız için çok teşekkür ederim
    Teşekkür ederim Creapure alacağım

11. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bir eklemede ben yapayım.Bilim insanlarının yaptıkları çalışmalarda farklı farklı sonuçlara ulaşması, bir konsensusun olmadığını gösterir.
    Bir konsensusn olmadığı durumlara, üst perdeden yaklaşmak her zaman elinizde patlayabilir :)
    Verdiğim bağlantının sonuç kısmında,kreatin yüklemesi yapan deneklerle düşük dozda kullanan deneklerin arasında uzun vadede hiçbir fark olmadığı tespit edilmiş.Laf salatalığı değil.İnsanlar üzerinde denenmiş bir veri.Hayvanlar ya da uzaylılar değil,insandan bahsediyorum..:)
    Bu sadece bir örnek.Başka bilim insanlarının çalışmalarını da verebilirim, link kalabalığı olmasın diye vermedim. Örneğin, hyo jeong kim in studies on the safety of creatine supplementation çalışmasına da bakılabilir. Ve diğer ilim insanlarının aksine, yüksek tansiyon, şeker başta olmak üzere çoğu kişi için 20 gramlık kreatin alımının çok ciddi zararlar vereceğini söylemektedir.
    Buradan çıkarılacak sonuç şu.Supplementler ve onların insan bedeninde kullanımları üzerinde bazı hususlarda henüz netlik yok.
    Böyle durumlarda tek bir kaynağa bağlanmak yerine, temkinli olmayı seçmek çok daha sağlıklıdır.
    Forumdaki tüm arkadaşlara da tavsiyemdir. Asla tek bir kaynağa bağlı kalmayın.Çünkü, o tarz durumlar manipülasyona çok açıktır.
    Bilimin gerçekleri parmak çoğunluğu ile ya da bir kurumun oy çokluğu ile değişmez.

12. exe1ans

exe1ans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Bir sorum daha olcak elimde hardline hipro protein tozu ile hardline bcaa 4.1.1 atb6 120 tablet var ben bunları 1ay protein tozunu spordan önce alıyorum ve 3 tanede bcaa alıyordum spordan sonrada protein tozu 3 bcaa alıyorum ben bunu 1 ay böyle yaptım geçen cenk hocanın videosunu izledim protein tozu varsa bcaa gerek yok diyor aklım çok karıştı sadece bu ikisini 1 ay kullandım şuan duruyorlar ben irileşmek istiyorum protein tozunun yanında bcaa kullanmaya devam edimmi yanlarında creatin kesin kullanıcam zaten ve kullanış şeklim doğrumu

13. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Bencede gereksiz.
    Aslında iyi beslenmen ve o kutuları bitirdikten sonra kullanmaman daha iyi.
    Protein tozu, hayal ettiğin kadar önemli birşey değil. İyi bir beslenmen varsa gerek yok. Reklamlara aldanma.
    Sporcunun kalitesini iyi uyku, iyi beslenme ve sağlam spor belirliyor.Bundan sonraki aşama ise steroid dir. Supplementler, hayal satıyor.
    Hayallerini bozduysam kusura bakma ama er geç öğrenecektin.Protein tozu işe yarar potein eksiğini kapamak için,Beslenmene özen göstermen daha iyi. Diğer supplementler parasının ederi değil .Bazılarını yüksek dozda kullanmalısın ki işe yarasın.Paramı dayanır o dozlarda kullanmaya.Daha düşük dozlarda o etkiyi yapmaz.
    Ama creatine etkilidir.Onu kullan.

Son düzenleme: 1 Ocak 2017
  14. exe1ans

exe1ans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Tabikide beslenmeye dikkat ediyorum sadece bunlarla takviye alıyorum yoksa asla toza güvenmem sadece nasıl kullanmaliyim. Yukarda anlattım kullanma şeklim doğrumu. Ve creatini spordan önce sonra kullanmak istiyorum kilom 70lerde şimdi creatinin içinde çıkan ölçeği yarısını spordan önce bi yarısınıda spordan sonra yaparak toplam bir ölçekmi yapmalıyım yada spordan önce bir ölçek spordan sonra bir ölçekmi yapmalıyım ve spora gitmedim off günlerimde sabahları kahvaltıdan sonra alimmi alırsam 1 ölçek mi

15. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Ben creatininin yarısını spordan önce, kalan yarısını da spordan sonra alıyorum.
    Böyle almayı yabancı profesyonel sporcu bir arkadaştan duymuştum ama creatini gün içinde hangi zaman diliminde alırsanız alın türünde çalışmalar da var.
    Sana kalmış.

16. exe1ans

exe1ans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Peki ara günlerdede aliyormuyuz

17. Dvrmchrky

Dvrmchrky Üye

Beğenileri:
    435
    Ödül Puanları:
    73
    Elbette...

18. S E R D A R

S E R D A R Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Cretain marka konusunda pek fark yok creapure kretain alman yeterli.

19. exe1ans

exe1ans Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    Kahvaltıdan sonrami peki
    --- Mesaj birleştirildi, 3 Ocak 2017 ---
    Peki teşekkür ederim

Sayfayı Paylaş