Gece Yatmadan Önce Protein Tozu kullanıyor musunuz?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve RaJeV tarafından 26 Mart 2012 başlatılmıştır.

Kullanıyor musunuz?

1. Evet

oy sayısı 87
    34,4%
  2. Hayır

oy sayısı 91
    36,0%
  3. İmkanım olsa kullanırdım

oy sayısı 75
    29,6%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 51 üye.
  1. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Gün içerisinde hedeflediğiniz protein alımını tutturuyor olmanız, gece yatarken protein almanızdan çok çok daha önemli. (aminoasit havuzu)

technical1967, Bodyyci, bilkent ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. repax

repax Üye

Beğenileri:
    53
    Ödül Puanları:
    38
    yatarken birşey almama taraftarıyım zaten gün içinde yemek yemekten ve supplementden vücudum yoruluyor.gece organların dınlenmesı gereklı bence

Bodyyci bunu beğendi.
  3. ParZ

ParZ Üye

Beğenileri:
    869
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Hayır.

Aslında imkanım olsa kullanırdım :D

4. RaJeV

RaJeV Üye

Beğenileri:
    686
    Ödül Puanları:
    123
    Ben artık yatmadan 2 saat önce süzme peynir yiyorum.

5. Devortis

Devortis Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yabancı bi forumda syntha 6i gece yatmadan almanın bayabi yararlı olduğu hakkında bi yazı okumuştum.

6. Disturbed58

Disturbed58 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Beslenme programım yeterince yoğun spora akşam gidiyorum ki çalışan arkadaşların çoğunluğu da böyle yapıyordur eminim. Saat 6 dan sonra yemek yemiyorum spora gitmeden önce protein alsam gaz yapıyor o yüzden uzun zamandır aynı mantık spordan sonra yatmadan 1 saat önce fln aminolar+proteinimi içiyorum şuana kadar da bi sıkıntı yaşamadıysam bu saatten sonra da yaşayacağımı sanmam. Yağlanma olayına gelince genelde izole whey içiyorum olmadağı dönemde hep bi nitrotech im olmuştur onu içiyorum. Yatmadan 10 dk önce aol ve glutamini basıyorum. Kazein şuana kadar hiç kullanmadım o yüzden o konuda yorum yapamıyacağım.
    Bulkda olsam gainer kullanırdım hem temiiz bi uyku yaşatıyor hem yeterince besliyor.
    Definisyondayım ve izole yada yağ şeker karbonhidrat oranı düşük protein kullanıyorum bence kazein e gerek yok ama kişiden kişiye tercih meselesi değişir.

7. voltaj

voltaj Üye

Beğenileri:
    258
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    valla yatmadan önce 1 bardak light süt içip yatıyorum :) ek olarak kasein takviyesi almadım bana gereksiz geliyor nedense. 1 bardak light süt iş görür.

8. Dengesizzz

Dengesizzz Üye

Beğenileri:
    218
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Kuyumcu
    Yer:
    İstanßul
    yatmadan önce değilde sabah kahvaltıdan önce 1 ölçek su ile karıştırılmış whey gece boyunca alamadığımız proteini almamızı sağlar eğer gece alıcaksanızda süt yerine suyu tercih edinki emilimi kolay olsun ve organlarımız yatarken dinlensinler :D

rockybalboa7 ve Bodyyci bunu beğendi.
  9. asteq

asteq Üye

Beğenileri:
    141
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    fethiye
    bence gece protein alımına gerek yoktur...gün boyu aldığın proteinler yetiorsa tabi...yoksa gece vücut aç kalıyormuş falan bunlar komik geliyor bana...gece uyurken organlar kat be kat yavaş çalışır...dolayısıyla harcadığı kaloride bi o kadar azalacaktır...
    kazeinin kalitesini tartışmıyorum ama gün içinde yediklerin karşılıyorsa hedefini sırf gece proteinsiz kalmasın kaslarım mantığı sadece bir pazarlama cümlesi....

Nanza, rockybalboa7 ve Bodyyci bunu beğendi.
  10. silyum

silyum Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    38
    yatmadan once cok nadır sut veya proteın tozu karıstırıp ıcıyorum.ama bunuda sadece gun ıcınde yedıklerımı eksık hıssedersem yapıyorum. gece vucudun rahat bırakılmasından yanayım.

Bodyyci bunu beğendi.
  11. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    bana yaramiyor. dolu mideyle hem uyumak sikintili hem de buyume hormonunu kotu etkiledigi yonunde bilgiler var, denedim sikinti yaratti bunyede

12. semiherdem

semiherdem Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    şu makalede mide için zararlı diyor mantıklı geldi. yatmadan önce aldığımız besinler iç organlara zarar verebilir

Gece yatmadan önce gıda takviyesi bazı uzmanlar tarafından önerilmemektedir. Genelde sporcular yatmadan önce süt veya süt içerisinde bulunan kazein protein tozlarını tüketirler. Hedef ise, gece boyunca(8 saat) kasların proteinle beslenmesidir. Oysa bu düşünce net olarak doğru olmayabilir. Gece vakti önemli hormonlar çalışır. Mide ve bağırsak dinlenmeye çekilir. Bu devrede ağır işlenen kazein proteinlerin alınması, yoğunluğu mide ve bağırsaklara taşıyacağı için, hormonların aktif işlenmesini engelleyebilir.

Biyolojik ritme göre gece vakti ve yatmadan önce birşeyler tüketilmemesi ve vücut için doğru olmadığı anlatılır. Eğer kazein protein alınacaksa, yatmadan 3-4 saat önce alınabilir. Yatmadan önce birşey alınacaksa, bu protein değilde, gece boyunca bağırsak,mide ve hormonlara fayda getirecek bir takviye veya gıda olabilir. Örneğin; limonlu elma sirkesi, magnezyum-çinko, valeriyan otu(kediotu) veya rahatlatıcı bitkisel çay.

Vücut geliştirenler arasında yatmadan önce yenen lor peynirinin faydalı olduğuna dair bir görüş yaygındır. Uzmanlar da yatmadan önce alınan gıdaların gastrit ve reflü gibi rahatsızlıklara yol açabileceğini söylüyor. Bu konuda takdiri size bırakıyoruz.

Kaynak: Yatmadan Önce Gıda Takviyesi Alınmalı mıdır?

13. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    Bence yatmadan önce vücuda bir niktar protein almak gelişim için iyidir tıka basa yeyip yatmak değil tabiki.
    Ben yatmadan önce 300ml süt içerim hergün fix olarak sabah zımba gibi kalkıyorum.gece uykuda büyüme hormonu salınımı arttığı için bir miktar proteinin vücutta olması yenilenme açısından iyidir.

14. Bodyyci

Bodyyci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    İstanbul
    yesıl cayy en ıyısı

15. KAYU

KAYU Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    uzaktan yakından ilgisi yok. 5 yıla yakın süredir karnım 8 parça görünür şekilde besleniyorum ve antrenman yapıyorum. artık diyetten ziyade yaşam tarzım oldu diyelim. ilk günden beri yani yaklaşık 6 yıldır her gece, yatmadan 1 saat, bazen 2 saat, bazen de yarım saat önce (uykumun gelme süresine göre vs. değişebiliyor) yağsız lor peynirine, yağsız tavada sarısıyla beraber 3 yumurta kırar yerim. ki bu genelde gece 00:30-01:00 sularına denk gelir. ondan yaklaşık 3 saat önce de salatanın yanına ya da sade (genelde az yağlı balık olur) bir protein öğünü daha tüketirim. yani senin yemeyi kesmen gerekli dediğin zaman aralığında 2 öğün daha tüketiyorum ki bunlar en önemli protein öğünlerindendir. bunları nerden duyup hiç tecrübe etmeden emin bir şekilde yazabiliyorsunuz ? enteresan doğrusu. misal diyet yapan ve gece ortalama 1 de yatan birinin 7 den sonra hiç birşey yememesi demek 2-3 saat aç oturup ardından da aç yatması demektir. böyle bir hatayı kuralmış gibi aktarman dehşet verici. bizler evde oturup antrenmansız zayıflamak isteyen insanlar değiliz. yani kadın programlarında anlatılanlar bizim için geçerli değil maalesef. 6 da antrenmandan dönen bir vg ci gece yatana kadar tek öğünle asla idare edemez. hatta senin yanlış bilgine göre adam 11 de yatacaksa hiç bir şey yemeden yatmalı. o dediğin karbonhidratlar için geçerlidir. örneğin yatma saatinize göre değişir ama ortalama 6-7 den sonra karbonhidrat (makarna, baklagil, patates, ekmek vs.) alınmaması gereklidir (antrenman geç saatte yapılmıyorsa).

aç kalmakla yağ falan yakılmaz , tam tersine yağ yakmak isteyen biri 1 saat dahi aç kalmamalıdır. aç kalmak vücudu direkt olarak yağ depolamaya iter. hatta bunu önlemek adına en geç öğle öğününe kadar bir miktar rafine edilmemiş zeytinyağı, keten tohumu yağı, balık yağı vs. herhangi birinden alman gerekir. vücut eksik görürse depolar. yağ yakım dönemlerinde kullanılan, vücudun yağ depolamasını engelleyen ve faydası tartışmasız olan CLA da bir yağdır (aspir çiçeği yağı) ve esprisi budur. yani yağ alarak yağ depolanmasını engellersin.
    bu işin belkide sadece %10 luk bölümü ama cümlenden bariz belli ki bırak inceliklerini, yağ yakma konusunda en ufak bir fikrin yok. tabi afrikalılar gibi gece gündüz bir şey yemeyip bir deri bir kemik kalmak değilse amacımız. yükleniyorum, direk sana konuşuyorum belki ama verdiğin tek cümlelik "bilgi" baştan aşağı yanlış ve ters yönlendirme. bilgin yoksa yazmazsın olur biter, çok zor olmasa gerek.

16. matakara

matakara Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    3

Kayu merhaba,
    Genelde yaptığın yorumlar kişisel fikrim başarılı.
    Üstte anlattığın mantığa da katılmamak elde değil doğru gibi duruyor fakat forumda vücudun saat saat verdiği tepkilerde
    21.00 sindirim organlarının günlük görevi sona erer. yenen her şey midede sabaha kadar hazmedilmeden kalır diyor.
    Bu bilginin olduğu başlıkta da kimse ( yanlış hatırlamıyorsam ) bu her şey midede kalır kısmı ile ilgili aksi fikir beyan etmemişti.
    Şimdi 21:00'de sindirim duruyor ise o saatten sonra yenilenlerin hazım süreci nasıl oluyor bu konuda fikrin var mı yada fikri olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.
    Çünkü burada gerçekten hazım süreci duruyor ve sabah erken saatlere kadar bu gece tüketilenler mide de sindirilmeden yada çok az bir hızla sindirilerek sabaha çıkıyorlar ise ve bu süreçte bazı hormonların salgılanmasını olumsuz etkiliyor ise o zaman bazı şeyleri birbirine tercih mi etmek zorundayız.
    Casein'i gece almak gerçekten herkes için mi gerekli yoksa belli bir seviye üzerindeki sporcuların mecburiyetten kullandıkları bir durum mu?
    Burada ya sindirim sürekli çalışan bir sistem yada o casein diye alınanlar çoğumuzun düşündüğü gibi sabaha kadar değil sabahın ilk saatlerinden itibaren mi sindirilerek vücuda girmeye başlıyor.
    İyi antremanlar.

17. KAYU

KAYU Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    sorunu henüz görüyorum takip ettiğim bi konu değildi mesajlarıma göz atarken gördüm. walla çok şey sormuşsun toparlamaya çalışıcam. yukarıdakileri yazarken tecrübelerimi aktardım yani doktor falan değilim ama hep beslenme eğitimini almış insanlarla yanyanaydım. aynı zamanda antrenörüm. uyguladıklarım ve sonuçlarını yazdım.
    öncelikle gece 21 de sindirim durur diye bir mit yok. öyle olsa idi 21 de yediğimiz öğünden sonra acıkmazdık gece açlıkları çekmezdi insanlar ki biz ağır bir sporla uğraşıyoruz. onu geçtim hangi ülkenin yerel saatine göre 21 ? ben belki hergün 3 te uyanıp 4 te kahvaltı edip 8 de antrenman yapıp gece 5 te yatıyorum. onu nasıl yapcaz neye göre kime göre saat veriliyo. midenin kolunda saatmi takılıymış ? tabi ki ben bu şekilde yaşamıyorum bu sadece örnekti. demem o ki bunun hiçbir kanıtı yok. yıllarca temel reis çizgi filmleriyle pompalanan ıspanak demir ve güç deposudur yalanının daha 6-7 sene önce ıspanağın neredeyse çimen kadar yararsız olduğunun ortaya çıkmasıyla çürüdüğünü göz önüne alırsak bu tarz mitlere itibar edilmemeli :) bunu insanlara daha anlaşılır olsun diye saat vererek yapma yoluna gidiyorlar çünkü bu bilgiye ihtiyacı olduğunu düşündükleri kilo sorunu olan insanlar yağ, tuz, şeker, karbonhidrat ayırt etmeden ne bulursa yiyen, hayatında spor falan olmayan yani metabolizması bir sporcudan kat kat daha yavaş çalışan insanlar. ki dikkat ederek yeseler bile günlük doğal aktiviteleri doğrultusunda (iş, okul vs.) onlar içinde geçerli. örnek veriyorum, spor yapmadan sen oturup saat 8 de 2 tabak yağlı yemek yanına 1 ekmek, üzerine de baklava götürürsen o saatten sonra zaten mide neye çalışacak ? önceki mesaisi daha yeni başlıyor. halbuki düzenli spor yapan, metabolizması sürekli aktif bir vücut düşün, kan şekeri dalgalandırmamak adına öğünlerini belli protein düzeyinde belli karbonhidratlarla takviye ediyor. midesini fıçı gibi doldurmamış yani yormamış, metabolizmasını yavaşlatmamış. halk arasında "mideme oturdu" denilen deyimi hayata geçirmemiş. misal 6 da idmandan çıkmış depoları boş 6 buçukta bir öğünde sindirebileceği miktarda protein ve belli miktarda ve seçilmiş karbonhidrat besini almış. 9 u görmeden o vücut acıkır (nokta). misal o saaten sonra karbonhdratı kesersin. bir öğün salata yanına balık yersin saat 9 da. mide çalışmaz diyorlar ya hiç şüphen olmasın 11 de yine acıkırsın. çak 3 yumurta haşlanmış. emin ol 1 de yine açsın. ye lor peynirini yat. sabah kalk 1 saat sonra yine açsın. 21 de sindirim durdu ama yediklerin buhar oldu öyle mi ? net söylüyorum öyle değil sindirildiler kardeşim.
    şunu ekstra ilave edeyim, antrenman sonrası ne kadar çok protein öğünü alıyorsan (öğünün sayısından bahsediyorum öğün içindeki besin çokluğundan değil) o kadar iyi. o yüzden bu öğünler bu kadar önemli.
    hormon salgılanma konusuna gelince, işin bu kadar dibine girmeye bizlerin ihtiyacı yok bu birincisi. ikincisi abd ve almanyada spor salonlarının neden 7/24 açık olduğunu sormak lazım bunu savunan arkadaşlara. acaba gece uykudan kalkıp büyüme hormonu en üst seviyede salgılanırken misal gece 4 te antrenman yapan sporcular önceki gün 7 den 8 den beri açken mi o ağırlıkların altına yatıyorlar ? mide 21 de duruyormuş ya !
    caseine gelince evet gece yatarken almakta fayda var. her seviyede sporcu bundan faydalanır. hayır gece boyu sindirilir. zaten yavaş salındığından amacı odur. madem sabah sindiriliyor sabah kalktığında ye o zaman niye gece yatmadan yiyelim ki ? öyle bişey yok. hem kahvaltı öğününde az protein çok karbonhidrat diyeceksin hemde caseinden bahsedeceksin. gün içinde zaten belli aralıklarla whey alıyorsun. gerek yok o zaman caseine ! böyle bir mantık yok.
    bazı şeyleri atlamış veya uzatmış olabilirim örenklerle anlataya çalışıyorum içim rahat etmiyo çünkü insanlar bu işe gönül koyup emek veriyorlar. tekrar sorabilirsik takılan varsa. ancak hemen her mesajımda olduğu gibi şöyle bitiricem;
    bu kadar bilginin, lafın, kasların latince isimleriyle anlatılan yunanca mı türkçe mi belli olmayan sorularla alakasız bazıları ego kokan cevapların içinde kaybolmayın. ortalama antrenman yapan, düzgün beslenen herkes yarışma birinciliği hedeflemiyorsa istediği vücuda ulaşır. yarışma hedefleyen sporcuda kendi antrenörü olmuştur çoktan. buradan bilgiler tabiki al tecrübelerden faydalan ama kafanı doldurma. bide bunu okuduktan sonra bundan önceki mesajımı tekrar oku. sabırlı ol vakit alacak ama gün gelecek sende kendi antrenörün olacaksın. buzdolabını açıp "forumda 21 de sindirim duruyomuş diyorlar lan açım ama yesem mi yemesem mi" demek zorunda kalma, ye. ne yiyeceğini bilmen yeter. kendin yap gözlemle kovala. forum okuyarak vücut şekillenmez ;) kolay gelsin.

Son düzenleme: 28 Ağustos 2013
    FalcoNx bunu beğendi.
  18. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    açıkçası casein kullandım sonra süt ve en son lor peyniri kullandım ama gece rahat uyuyamadığım için artık hiçbirini kullanmıyorum boş mide ile derin bir uyku çekiyorum gece casein kullanmayınca yok vücut aç kalır yok gerileme olur gibi şeyler pazarlama tekniğidir gece yatarken şimdi sudan başka bir şey kullanmıyorum

19. KAYU

KAYU Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    haklısın ama o senin kişisel problemin. öyle bakarsan yumurtaya hatta tavuğa alerjisi olan, rahatsızlık yaşayan insanlar da var. pazarlama tekniği konusuna gelirsek işi oralara sokarsan içinden hiçbirimiz çıkamayız. her şeyi "pazarlama tekniği deyip" kestirip atamazsın. ki casein whey in belkide %10 u kadar bile tercih edilip satın alınmaz. çünkü acil değil uzun zaman dilimine yayılması amaçlanan takviyedir ve günük hayatta temin edilmesi kolay ve ucuzdur. kimsenin de çoğu firma tarafından çok lezzetsiz olduğundan angarya üretilen ve ham maddesinin çoğunun lora dönüştürmek yerine çöpe akıtıldığı (çabuk bozulduğundan), zaten ucuz olan lor peynirini pazarlamak adına ticaret tekniği geliştirdiğini sanmıyorum. ayrıca bu konuyu tartışanlar da birşey pazarlamıyor. boş yorum, boş mesaj.

mert31 bunu beğendi.
  20. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    ben ne yazdım sen nerelere getirmişsin konuyu bütün supplementler için pazarlama tekniği var öyle bir abartıyorlar ki kullanınca süpermana dönüşüceğim sanıyor insan ha demiyorum ki boş ürünler faydasıda kişiye göre değişir bana kötü gelen başkasına iyi gelirki bunu tartışmak komik oluyor ayrıca neden bu kadar hararetli yazdın burada bir soru sorulmuş cevaplandım sonuç olarak caseinsizde bu spor yapılabilir yani gerileme vücut gece boyunca aç kalır emeğin boşa gider diye bir şey yok bunu demek istedim evet boş yorum boş mesaj:D

Sayfayı Paylaş