Gainer kullanımı hakkında teredüttlerim

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve ad3m tarafından 28 Temmuz 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. ad3m

ad3m Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Başlıktanda anlaşılacağı üzere kararsız kaldım ve tereddüt içinde olduğum için yazılarınızdan dolayı (kastım bilgelik) size sorma ihtiyacı duyduğum bir sorunum var.

Öncelikle forumda baya bir makale soru cevap okudum fakat tam olarak soruma denk gelen bir başlık mevcut değil.

Öncelikle sorunum kilo alımı...
    İnanılmaz bir bünyem var yersemde, yemesemde kesinlikle kilo alamıyorum.Doktora gittiğimde hızlı bir metabolizmaya sahip olduğumu, ciddi birşeyin olmadığını ve düzenli beslenme ile sonuç alınabileceğini söyleyerek; birde balık yağı tavsiye etmişti.Fakat benim asıl sorunum şu dönemlerde iştahsızlık ve hemen doyma hissi.

25 yaşındayım 1.79 boy 58 kiloya sahibim.Mesleğim bilgisayar üzerine ve neredeyse iş yerinde sürekli oturuyorum. Uzun araştırmalardan ve tavsiyeler üzerine body building sporuna başladım.Durumu hocamada izah ettim.
    Bana verdiği program hemen hemen Flexor'ınki ile aynı olan ilk ay programı ve yemek içinde vücut yoruldukça yeme hissin artar dedi.1 hafta geçti gerçekten yoruluyorum fakat yeme isteğim hiç gelişmedi.
    Bugün söyledim oda bana Universal Nutrition Gain Fast 3001 tavsiye etti bununla başlamamı istedi.Hatta siparişde verdik.

Fakat benim merak ettiğim bu ürün gerçekten işe yarayacak mı?Gerçekten iştahımı açacak mı?
    Yada kilo aldırma da yardımcı olacak mı?
    Yoksa ben burada kadavra misali denekmi oluyorum =)

Herneyse bunlarıda geçtim.Varsayalımki ürün işime yaradı ve bana kilo aldırdı. İstediğim ebatlara yada kiloya ulaştım.Asıl sormak istediğim burada başlıyor. Ürünü kullanmayı bıraktığım anda vücut, o alınan karbonhidrat protein vsyi istediği zaman, ben o besinleri yiyebilecek bir mideye sahip olabilecek miyim?
    Yoksa vücut hazıra alıştığından sıvıda direk çözülen maddeyi mi arayacak?

Ayrıca bu ürünleri bi anda bırakmak mantıklı mıdır?
    Yoksa tıpki ilaç kullanımı gibi yavaş yavaşmı kesiyoruz?

Kıssadan hisse ben istiyorumki, kilo alabileyim, ek besin kullanayım fakat istediğim zaman bırakabilip, istenilen dozajı iştahla tamamlayabileyim.Çünkü en sevdiğim yemek dahi olsa, inanılmaz hızlı bir şekilde doyuyorum.Hemde çok yavaş yediğim halde...

Sizden bir diyetisyenin menüsünü istemiyorum tabi fakat beni bu yolda aydınlatırsanız, çok mutlu olacağım...

Saygılar.

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Kilo almak için yaktığınızdan daha fazla kalori almalısınız.
    Anlattığınıza göre sizin probleminiz ise denklemin kalori alma kısmı ile ilgili.

Kalori almanız için doğru besinleri çok tüketmelisiniz, bunun için de iştahınız olmalı.
    İştah probleminizi aşmak için forumda bir takım öneriler tartışılmıştı:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/tah-sorunu-t2751.html?t=2751&highlight=i%FEtah
    İncelemenizde fayda olabilir.

Gainer sorusuna gelirsek:
    Gainer ile yüksek oranda komleks karbo alırken aynı zamanda belli oranda basit şeker de alırsınız.
    Bazı gainer'lar ise ciddi oranda protein içerirler.
    Birim ölçekte yüksek kalori içermesinden ötürü gainer'lar kütle kazanmanıza yardımcı olabilir.
    Ancak basit şeker içeriğinden ötürü bu kütlenin bir kısmı yağlanma şeklinde olabilir.
    Gainer ve diğer ek besinler ilaç değildir.
    Beslenme destekleridir, ve beslenmenizde eksik kalan açıkları kapamak için kullanılırlar.
    Gün içerisinde yeterli kalori alamıyorsanız (iştahsızlık ve başka sebepler) bu kalori açığını gainer ile kapatmanız anlaşılır bir durumdur.
    Gainer tüketiminin sağlığa etkileri ise herhangi bir hazır gidayı (çikolata, gofret, şekerli mısır gevrekleri) tüketmenizden farklı değildir.

Uzun vadede gainer kullanmanız vücudunuzu tembelliğe alıştırabilir.
    Ayrıca kalori alımınızı tek bir kaynağa odaklamanız uzun vadede yanlıştır.
    Hem protein alımınında, hem de karbonhidrat alımında çeşitliliğe gitmeniz vücudunuzun ihtiyacı olan gerekli vitaminleri, mineralleri ve diğer besin özlerini yeterli miktarda almanız adına önemlidir.

O nedenle beslenmenizi uzun vadede gainer üzerine konumlandırmak yerine, gainer'i kısa vadeli bir alternatif olarak düşünmeniz ve iştahınızı geri kazanmak ve sık beslenmeyi bir yaşam şekli haline getirmek adına arayışlara girmeniz tavsiyemdir.

Bu özet açıklamalarım dışında şu başlıkları son derece faydalı.
    Mutlaka inceleyiniz:
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/supplementlar-ve-kullan-mlar-le-t11372.html
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/gainerlar-f40.html

fightingfalcon bunu beğendi.
  3. Ahura-Mazda

Ahura-Mazda Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ramazan
    Yer:
    Ankara
    hiç bir zararı olmaz sana dostum ama şu var uzun süre kullanmak harbiden vücudunu tembelleştirir. yani hocan sana açıklar umarım belli periyotlarda kullan

4. ad3m

ad3m Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Cevaplar için teşekkür ederim.

Peki kullanım şeklini sadece spora gittiğim günler için mi?(Haftada 4 gün) Yoksa max kilo alımı için hergün olarak mı tavsiye edersiniz? Yada hocamın önerisini aldıktan sonra size danışarak mı uygulayayım?

Aslında bu tip sorularımın ana kaynağı, uzunca dönem antibyotik kullanıp doktorumun sonunda; ömrün boyunca mecburi haller dışında kesinlikle asprin dahi olsa, doğal olmayan hiçbirşeyi kullanma demesinden...
    Mazur görün.

Saygılar...

5. Ahura-Mazda

Ahura-Mazda Yeni Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ramazan
    Yer:
    Ankara
    maximum kilo alımı istiyorsan antreman yaptığın günler hocanın dediğini uygula. yapmadığın günler sabah aç karnına ve gece yatarken özelikle birer porsiyon daha kullanman.

6. ad3m

ad3m Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Hocam günde tok karnına 1 porsiyon (x5 ölçek-süte karıştırarak) kullanmamı tavsiye etti.
    Sanırım bundan sonraki sorularımı ürünün ana başlığında sormam daha mantıklı olacak.Çünkü şuan hazırladım ve kullanmaktayım fakat 1 porsiyonu bile o kadar yoğun ve fazlaki bitiremedim henüz =(

Sayfayı Paylaş