Fitness & BB & Hastalıklar

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve oniks41 tarafından 20 Eylül 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. oniks41

oniks41 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    0
    Yanlış anlamayın.Burada bodybuilding,fitness gibi sporların neden olduğu hastalıklardan bahsetmiyeceğim.Aksine bana getirdiği faydaları sayacağım.Çünkü bu sporlara başlamak isteyip aklında bir çok soru işareti olan insan tanıyorum.
    Mesela halk arasında en genel kanaat; Body çalışanın boy uzaması durur,bodyi bırakınca kasların sarkar,bodycilerin kısır olma riski yüksektir(evet bunu söyleyenlerde var) tarzı söylemlerle insanları soğutuyorlar.

Geçen sene kasım ayında başladım.Evde çalıştım.Bu aya gelene kadar arada baya bir kesintimde oldu. (Sınavlar,diğer sebepler vs) Ama çok önemli bir şey farkettim:
    Bu spora başlayalı beri,evde yaptığım halde kış ayını hiç hasta olmadan atlattım.
    Normalde ben her sene kış aylarında abartısız 2-3 kere grip ya da farenjit tarzı hastalıklar geçiren bir insandım.Bu kışı çok şükür ''0'' hastalıkla atlattım.
    Aynı şekilde kalbimde ağrım var diye teleşlanmıştım şubat ayında kalp krizi geçiyorum diye diye zorla kardiyoloji doktoruna götürttüm kendimi :D
    doktor ekg çekti,ultrasona koydu.Ultrasonda kalbimi inceledi,tek tek kapakçıkları,damarların durumunu anlattı. Bana ilk sorusu spor yapıyor musun oldu? Evde kendi imkanlarımla çalışıyorum diyince ''çok güzel bu şekilde devam et,sigarada kullanmıyorsan 65 yaşına kadar kalp krizi geçirme riskin çok düşük,65 yaşına kadar bir daha buraya gelme,sorunun tamamen psikolojik'' dedi.
    Sigara kullanmıyorum deyince ''doğru yoldasın sporada ara vermek yok devam et'' dedi.

Kısacası bu spor vücut direncimizi arttırıyor,kan dolaşımını düzenliyor,bağışıklık sistemimizi güşlendiriyor.Bana kalırsa gelişme önemli ama sürekli gelişemiyorum gelişemiyorum diyip psikolojimizi bozmak yerine ''spor yapıyorum,vücudum dayanıklı oluyor'' tarzı düşüncelerle kendimizi motive eder,daha iyi gelişiriz diye düşünüyorum

2. conicon

conicon Üye

Beğenileri:
    117
    Ödül Puanları:
    53
    Artı vücut endorfin hormonu salgılar, bazen başım ağrıdığında ya da stresli olduğumda salona giderim ve bir buçuk saat sonunda ağrıdan yada stresten eser yok. Güne çok dinç başlıyorum, gün içinde enerjiğim ve geceleri mis gibi bir uyku çekiyorum:)

oniks41 bunu beğendi.
  3. SinanYksl

SinanYksl Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    O kalp ağrısı olayı bendede vardı. Bir ara o kadar arttıkki senin gibi kalp krizi geçiricem korkusu yaşadım. Hemen kardiyolojiye gittim. Gerekli tetkikler yapıldı. Doktor sapa sağlamsın sorunun tamamen psikolojik dedi. Doktorun odasından ayağımı dışarı attığım anda ağrı kesildi ve aylardır kalbim ağrımıyor :D

oniks41 bunu beğendi.
  4. YandımAli

YandımAli Üye

Beğenileri:
    615
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Bilişim Teknolojileri ve Programlama
    Bi ara o kadar halsizdimki başım ağrıyodu üstüne bacağımda şiddetli bi ağrı vardı kendimi zor bela salona attım antrenman sonrası ne halsizlik kaldı ne baş ağrısı bacağımın ağrısıda hemen hemen geçmişti gerçekten spor yapmak insanın vücudunu dinç tutuyo rahatlatıyo :)

oniks41 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş