DEADLIFT

Konusu 'Vücut Geliştirme Egzersiz Hareketleri' forumundadır ve Beatboxer tarafından 1 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 104 üye.
  1. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Bu konu , bodybuilding.com daki video anlatımlı bir linkten yola çıkarak , "DEADLIFT" hareketinin hangi kas gruplarını çalıştırdığıyla ve bazı spor dallarına katkılarıyla ilgili bilgiler sunma amaçlı bir konudur...

LİNKLER(Video Anlatım) : 1.Bölüm = https://www.bodybuilding.com/fun/liftrite1.htm
    2.Bölüm = https://www.bodybuilding.com/fun/liftrite2.htm

"Deadlift" hareketinin ana amaçlarından biri de tüm kas gruplarını aynı anda çalıştırabilmesidir. Bundan yola çıkarak diyebiliriz ki ; "Deadlift" doğru yapıldığı sürece "Squat" tan üstün bir özellik gösterebilir ve hemen hemen bütün vücudu etkileyen bir çalışma sağlayabilir...
    "Deadlift" sırasında hedeflenen kaslar şunlardır :

SIRT :
    Deadlift öncelikle hareket sırasındaki asıl gerilimin burada olması bakımından bir sırt egzersizi olarak kendini gösterir. Gerçekten de alt sırt grubu deadlift ile kısa bir çalışmadan sonra şaşırtıcı düzeyde büyüyüp güçlenebilir. Yukarıdaki resimlerde gösterilen Kanat ve Orta Sırt grupları da hareketin en üst noktasında büyük ölçüde etkilenir.

KALÇA :
    Deadlift , şekilli ve güçlü kalçalara sahip olmada ve geliştirmede belki de en iyi hareketlerden biridir. Hareketin yukarı doğru yükselme safhasında kalça kasları devreye girer ve bu noktada kalça kası sıkılarak maksimum kasılma sağlanır. Bu özelliği ile de leğen kemiği ve kalça çevresindeki kasların hepsine etki eder.

BACAKLAR :
    Deadlift , squat ın yaptığı gibi bütün bacak bölgelerini çalıştırır. (Ancak squat ın her yönden en iyi bacak geliştirici egzersiz olduğunu kabul etmek gerekir ) . Gerçekte sırtı bir kenarı koyarsak deadlift hareketinin çok büyük bir bölümü bacaklar tarafından gerçekleştirilir.

KOLLAR :
    Deadlift in yukarı doğru yükselme safhasında bütün kol kasları kasılır. Özellikle de önkol kasları mükemmel şekilde çalışabilir.

OMUZ ve TRAPEZ :
    Hareketin son safhasında , tepe noktasında , omuzlar trapezlerle beraber kasılarak biraz geriye doğru çekilir. Büyük "Deadliftçiler" , çok iyi gelişmiş omuzları ve trapezleriyle ünlüdürler.

"DEADLIFT" in BAZI SPOR DALLARINA KATKILARI :

"Deadlift" , spor performansına değişik yönlerden katkı sağlar. Göreceksiniz ki bu tekniklerden faydalanarak arttırdığınız kas hacmi ve gücünüz sayesinde sportif aktiviteleriniz sırasında çok büyük faydalar yakalayacaksınız. Böylece yarışma ya da rekabette bir adım daha öne geçebileceksiniz.

Amerikan Futbolu : Rakibi engellemek için sert girişlerdeki itme gücü ve çabukluğu kazanabilirsiniz.

Basketbol : Deadlift egzersizi , hızlı yön değişiklikleri , etkili pas yetenekleri için gerekli gücü ve etkili zıplama gücünü sağlamak için kalf - ön bacak - arka bacak kaslarınıza güç kazandırır.

Vücut Geliştirme : Yarışmada jürinin dengeli kusursuz vücudu aradıkları genel vücut simetrisini yakalayın. Bu egzersiz vücudunuzu maksimum büyümeye ve gelişmeye teşvik eder.

edit (diez) : Ölmüş olan resimler silinmiştir.

DaMountain, ksk_advb, Kassam ve diğer 37 kişi bunu beğendi.
  2. CENTAUR

CENTAUR Guest

Eline sağlık, beatboxer.
    Bu deadlift egzersizini salonda benden başka yapan yok, ve devamlı bana yöneltilen sorulardan birinde pekte tatminkar cevap veremiyorum; neden bir elimiz ters, bir elimiz düz tutarız acaba, bunu bilen var mı ?

actual1985 bunu beğendi.
  3. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Ağır kilolarda BARIN ELDEN KAYMASINI ÖNLEMEK ve olası burkulma ve sakatlıkları önlemek için...

Kaynak : http://www.bodybuilding.com/fun/schultz35.htm adlı linkteki "Hand Grip" (Tutuş Şekli) adındaki başlık...

ouzhan54 ve HawK_İsT bunu beğendi.
  4. CENTAUR

CENTAUR Guest

:idea: Şimdi oldu işe

Çok teşekkür :) .

5. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    zrb20 ve HawK_İsT bunu beğendi.
  6. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    HawK_İsT ve castorpollux bunu beğendi.
  7. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    eline koluna sağlık çok güzel bir araştırma yapmışsın. bende bundan sonra bu egzersizi programa alayım bari de tüm vucudu çalıştırdığı anlaşılan bu egzersizi sırt ve kanat çalıştığım güne alsam doğru olur mu? yoksa bacak çalıştığım gün daha mı uygun olur. ama kanat için uygun sanki. ben bu egzersizi alt sırt için yapıyorlar diye biliyordum....

HawK_İsT bunu beğendi.
  8. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Hareketin asıl vurduğu bölge senin alt sırt diye tabir ettiğin bel bölgesidir...

Bunun yanında özellikle de stiff-legged-deadlift ise arka bacak ve kalçayı son derece etkili çalıştırır...

Ama kısaca söylemek gerekirse genel olarak bu hareket bir sırt hareketidir...

HawK_İsT bunu beğendi.
  9. taco23

taco23 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dalış eğitmeni,İşletmeci
    Yer:
    izmir
    Eline saglık çok güzel olmuş ;) tebrik ederim.Benimde sevdigim hareketler arasında,dizler kırılmadan yapıldıgı taktirde arka bacak kasları gercekten çok etkin bir şekilde çalışıyo,belide çok iyi çalıştırdığı gibi,vücut kuvvetinide artırıyor ben en cok bunları hissetim.Tekrar saolasın Beatboxer

HawK_İsT bunu beğendi.
  10. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Ya bakıyorum,güzel ve komplike bi hareket olarak görünüyor ama bel fıtığından korunma yolları diye bi kitapçık vardı orda maddeler halinde kaçınmamız gereken şeyler gösterilmişti.Orda bi madde BİR ŞEYİ BELDEN EĞİLEREK DEĞİL DE DİZİNİZİ KIRARAK KALDIRIN diyodu,deadliftte ise resmen +50 kg barı bu şekilde kaldırmak,o kadar bacak,sırt hareketi varken ne kadar sağlıklı tartışılır.Bu sporda amatörüm,yeniyim ama bi doktorun da deadlifti tavsiye edeceğini sanmam,duymadım.O kadar sırt,bacak,kalça hareketi varken neden bu hareket?Deadlift yüzünden fıtık yaşayan bi çok insan var ve ben bunları bizzat duydum.Bence gereksiz ve tehlikeli bi hareket,o kadar hareket varken de asla tercih etmem 8)

HawK_İsT bunu beğendi.
  11. Fifty

Fifty Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar deadlift hakkaten tas...li haraketlerden birisidir, dalgaya gelmez.

Bizim burda Amerikali bi arkadas senin programi uygularim birsey olmaz az kiloyla yapicam diye salona geldi. daha once sadece 2 ay yapmis. Neyse deadlifti yapti, ama eleman kipkirmizi bi halde; nasil zorladi kendini o kadar, bende sasirdim.

Adam 3 gun kanli isedi. Doktora gidince -ohaa cok kan var idrarinda falan demis doktor, o derece yani.

Sonradan ogrendim ki bu haraket 5-6 aydan once tehlikeli imis, o yuzden uyarayim dedim.

kerem191, HawK_İsT ve castorpollux bunu beğendi.
  12. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Yaa öyle olur işte.Kaç kişi duydum belini fıtık eden deadlift yüzünden,değer mi kendini sakatlama riskine sokmaya.Hayır ille sakatlıyacak değil ama birikir birikir muhakkak ilerde bi sakatlık çıkarır.Ve sakatlanan bir yer asla eskisi gibi sağlam olamaz,ondan sonra iyileşme olsa bile sürekli acaba nüksederse,tekrarlarsa sakatlığım diyerek ömür boyu sıkıntı çekmektense riske girmemek en iyisi değil mi?Dünya kadar bacak ve sırt hareketi var,bazıları da neden hala deadliftte ısrar eder anlamam.

oğuzhan1909 ve HawK_İsT bunu beğendi.
  13. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    öyle hareketler vardır ki getirisi götürüsünden fazladır. bu riskli hareketleri kendi kişisel performansınıza göre seçmeniz gerekir. evet, dead lift çok sakat bi hareket. bir doktor görse 'sen ne yapıyorsun, bu çok ters bir hareket' dese de dead lift in aslında bel kaslarını güçlendirme etkisi çok büyük. bana göre mükemmel bir arka bacak ve kalça hareketi.

ona bakarsanız neck press te omuz kapsülleri açısından risk taşıyan bir hareket ama omuz çalışmalarının vazgeçilmezidir. temel harekettir.

her güzelin bir kusuru vardır derler ya bu atasözünü vücut geliştirmeye şöyle uyarlayalım:
    her etkili hareket bir risk taşır.

Alper19891, Azi, Ocensers ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
  14. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Flex-Point çok güzel yazmışsın, imzanda yazan sözü de örnek gösterebilirdin ;)

HawK_İsT bunu beğendi.
  15. FLEX-POINT

FLEX-POINT Özel Üye

Beğenileri:
    682
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    FITNESS ANTRENÖRÜ
    Yer:
    kırklareli\lüleburgaz
    evet sarc4stic hiç aklıma gelmedi.

spor bilerek yapılırsa sağlıklı, bilmeden yapılırsa ölümcül olabilir...

kerem191, Azi ve HawK_İsT bunu beğendi.
  16. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Evet,haklısınız.Fikirlerimiz aslında aynı doğrultuda.Bence bir hareket etkisi nispetinde de güvenilir olmalı.Yarışmalara girmeyeceksek,amatör bi sporcuysak fazla ayrıntı ve sakat hareketlere lüzum yok diye düşünüyorum.Arka bacak ve kalça için leg curl bizim gibi amatör bir sporcuya yeter de artar bile düşüncesindeyim.Bana yetiyo da artıyo bile :) Enseye press zaten facia bi hareket,formda enseye pressin zararlarını okuduğum an hareketi bıraktım ve yerine military press,dumbbell press vs. giriyorum .

HawK_İsT bunu beğendi.
  17. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Yeri burası değil fakat yardımcı olması açısından söyleyim...Eğer ön bacak - arka bacak ve kalçayı 4 gün ağrıtmak istersen kesinlikle lunge ya da pile squat yapmalısın...Ayrıca stiff-legged-deadlift i dumbell ve fazla ağır olmayan kilolarla yaparsan arka bacak ve kalça , beli riske sokmadan mükemmel şekilde çalışır...
    Bunun yanında neck press yerine , öne press lersin ve onun da risklerini ortadan kaldırarak omuz başlarını mükemmel şekilde çalıştırırsın...

Bol sağlıklı ve mutlu günler...

HawK_İsT ve Blues bunu beğendi.
  18. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Teşekkürler beatboxer,önerilerini dikkate alacağım ;)

HawK_İsT bunu beğendi.
  19. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    güzel çalısma beatboxer eline sağlık .Bende deadlifti body ye başladıgım ilk 1 sene hiç yapmadım en azından bi 6 ay kadar yapılmamalı yapılsada hafif kilolarda yapılmalı. ama 1. yılımda sonra deadlift yapmaya başladıgımda gerçekten etkisini çıok iyi gördüm sırtta daha önce nizami olarak yapamadıgım close girp pulldown yada geniş tutuş pulldown(enseye) gibi hareketleri ileri aylarda çok rahat cıkarmamı da sağladı

20. Beatboxer

Beatboxer Üye

Beğenileri:
    164
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    izmir
    Deadlift hareketi genel güç artışı sağladığından bunları tecrübe etmen normaldir...Eğer gerçekten "lat pull" ları rahat çıkarabiliosan , barfiksin de zamanı da gelmiştir dimi... ;)

HawK_İsT bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş