Dövüş sporlarıyla ilgilenenler Bacak açma-kaldırma ?

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve boyukarizali tarafından 24 Mart 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. boyukarizali

boyukarizali Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    28
    Arkadaslar forumu gezdim ama bacak açma-kaldırma ile ilgili hangi egzersizi yapacalacagını bulamadım.Herkes esnet-ısıt-aç diyor.Ama hangi hareketlerle dövüş sporlarıyla uğraşanlarınız varsa bilgilendirirmisiniz.Size tür egzersizler uygulatıyorlar ?

2. CrımınalBiceps

CrımınalBiceps Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    martın 24ünde yazmışsın ancak cevap verilmemiş internette aratsaydın mükemmel egzersizler bulurdun youtube leg stretching yazsan bi nebze cevap bulabilirdin

https://www.youtube.com/watch?v=Gcr13WQ1Jr4

https://www.youtube.com/watch?v=HJ27VRDWWbU

bu 2 örnek eskiden hareketlerini uyguladıgım bir video vardı ancak bulamadım şimdi yaşlı bir tekvando hocasının esneme antremanı hayatımda tahmin bile edemeyeceğim hareketleri uyguluyordu bacak açmada adam

boyukarizali bunu beğendi.
  3. body-ci

body-ci Üye

Beğenileri:
    75
    Ödül Puanları:
    0
    bende bacaklarımı açmaya çalışıyorum esneme hareketleriyle kaç yılda açabilirim acaba...jean claude van damme ın 15 yaşında baleye başlayıp 5 yıl bale yaptığını duymuştum bendemi baleye başlasam acaba :D onun gibi bacak açmak için

4. CrımınalBiceps

CrımınalBiceps Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    28
    yok hiç gerek yok:d haftada 3gün açarsan istediğin seviye fazla yüksek ancak yavaş yavaş yapcaksın bi oturup 30dk bacak açma antremanı yapıcaksın ve oldukça zorla kendini canın acımassa hani sınırlarını zorlamassan gelişemessin mesela açabildiğin kadar yanlara açtıgın seviye hep aynı kalırsa (aynı 1sene boyunca 5kg dumbella bodyyapmak gibi)gelişmezsin.

2157 bunu beğendi.
  5. novizenj

novizenj Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    73
    13 yaşında taekwon-do ya başladım. 6 ay sonunda bacaklarımı tamamen açabilir hale gelmiştim. 1 sene sonra bırakmak zorunda kaldım. kısa sürede esnekliğim yok oldu. başka sporlara yöneldim. esneklik için herhangi bir uzakdoğu sporuyla aktif olarak uğraşmak gerekir diye düşünüyorum.

kaskral bunu beğendi.
  6. bruce544

bruce544 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhabalar. Bacak açma konusundan benim de sorularım var. Önce spor hayatımı özetleyeyim:

-6 yaşında uzakdoğu sporlarıyla başladım.
    -15 yaşına kadar tam açıyordum bacaklarımı ve boyum 1.50 cm idi.
    -17 yaşına geldiğimde boyum 1.78 olmuştu ve esnekliğim azalmıştı.
    -Şu an 19 yaşındayım. Bir kaç resmimi buraya koyuyorum.

Şu anki noktam bu. Yere oturduğumda da, vurduğumda da bu kadar açılıyor.

Yere tam oturmak istiyorum.

Bu konuda daha önce tüm Türk hocalara(her branşta) sormama rağmen birçoğu yardımcı olamamakla birlikte, açamayacağımı ve boşuna uğraşmamam gerektiğini söylediler.

Ancak Dünya Kick Box şampiyonu Coşkun Sakar'ın salonuna iki antrenman misafir oldum ve faydasını gördüm. Ayrıca, aslında eklemlerimin açık olduğunu, ve sorunun sadece doğru esnetme metodunu uygulamamda yattığını söyledi.

Bu konuda bana verebileceğiniz ipuçlarına, bilhassa uygulamak üzere saat saat, gün gün antrenman programına ihtiyacım var.

Hepinize şimdiden teşekkürler...

email adresim:
    [email protected]

7. derkrieger

derkrieger Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sık sık meşgul olurum. yazar-çizerim
    Yer:
    Ankara, Afyon, Viyana ve diğer yerler...
    direkt bir yardım olmamakla beraber bacağı bundan daha fazla açıp ne yapacaksın?
    zaten oldukça esneksin gibi duruyor.
    kaldı ki şu tekmen de aslında yanlış, :)
    vücudunu çok geri atmışsın. mümkünse üst kısmı geriye yatırmdan tekme atmak lazım, bir de yanılmıyorsam vücut geriye yatarken biraz da içeri doğru gelmiş bu da olmamalı.

2157 ve wolf13 bunu beğendi.
  8. YaMTo

YaMTo Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaş tekme atmamışki üste doğru bacak açmaya çalışmış. bacak açmak hava atmak demektir :D sahilde, havuzda başka bir yerde filan iyi oluyor. Ayağı yukarı kaldırmak erkekler için zor oluyor , kızlar da kas fazla olmadığında kaldırıp elleriyle tutuyolar dehşet oluyor :D ama erkeklerde kas olduğundan zor oluyor. ben yapamıyom.

7 yaşında teakwondaya başladım 18 yaşıma kadar devam ettim, aynı anda yüzme takımı ve jimnastik takımındaydım, 18 den 20 yaşıma kadar güreşe gittim güreşi bıraktım ve bodye başladım ve 1 sene oldu. bacak açma esnekliğimi katbemedim ama sol tarafa bacak açma esnekliğimi kaybettim sağ tarafa sıfır açtığımda sızlama oluyo.

Kardeşim bacak açmak istediğini söyledi bende ona eğitimini verdim 5 ayda açtı. kendisi futbolcu ve güreşçi bacak kaslı olduğundan zorlandı, 17 yaşında ve şuan sıfır açıyor ama sağ sol tarafa açamıyor.

Benim ona yaptırdığım teknikleri söyliyim
    - Sakatlanmaya karşı kasları iyice ısıtın, iyice terleyin. kaslara elleyince sıcacık olsun.
    - Yere oturun kelebek yapın, ayak altları birbirine deysin ve topuklar vücuda yapışık olsun, dizleri yere değdirmeye çalışın. ellerinizle ayakparmaklarını iyice kavrayın. yanınızda biri varsa fazla zorlamadan 2 ayağıyla dizlerin üstüne çıksın, ellerini omuzlarınıza koyarak, dizlerinizi yere değdirmeye çalışsın. yanınızda biri yoksa kendi dirseklerinizle baldırlanıza bastırın ve dizlerinizi yere değdirmeye çalışın. aça bildiğiniz en son noktayı açıp 1dk bekleyin ve dizleri kaldırın ellerinizle ovalayın gevşesinler. bunu 5 defa uygulayın. bu teknikle bacakları yormadan kasık bölgelerini esnetirsiniz.
    - ayağa kalkın ve topukların üstünde bacağınızı en son açabildiğiniz noktaya kadar açın, kesinlikle bacak açarken yaylanma yapmıyacaksınız. yanlanma kas liflerini gerdirir ve kopya yol açar, böyle yapan çok gördüm ve hastanelik oldular 1 ay bacaklarını kaldıramadılar. yaylanmak yok. bacak aralarınızda sızlama olacak, o noktada yerle ne kadar mesafeniz varsa ölçün mesela 30 cm olsun diyelim ve beklemeye devam ediyoruz hesaplayın kaç sn dayana biliyosanız o sürede bırakın mesela 20 sn ve ayağa kalkın. ve tekrar topuklar üzerinde 30cm tekrar iniyoruz ve yaylanmadan 20 sn bekliyoruz. bunu böyle 5 defa tekralıyoruz.
    -İmkanınız varsa 5ci tekrardan sonra kaynar suyla terli olan bacakları, kasık bölegelerini sabunla birlikte ovalayarak iyice yıkıyoruz. kaslara iyice masaj yaparak yumuşamalarını sağlıyoruz imkanınız yoksa 6 defa olarak devam ediyoruz
    -tekrar topuk üstünde 30cm ye iniyoruz ve yavaşca aşağı doğru kendimizi bırakıyoruz. 29-28 cm kadar nekadar insek kardır. kendimizi zorlayıp indiğimiz noktada dayana bildiğimiz kadar dayanıp ayağa kalkıp kasları ovalıyoruz. daha fazla zorlamadan dinlemeye çekiliyoruz.

-hergün bunları uyguluyoruz ve kendimizi zorlamdan yapıyoruz. bu iş kas geliştirme gibi sabır ister. bazıları hemen 1 haftada açar esnektir bazıları da kardeşim gibi hantaldır 5 ayda açar. 5 ay düzenli çalışmayla bu işi başardık.1 haftda 1cm indik ama oldu. kardeşim abi yapmayak olmuyo desede. sabır dedim ve biz bu işi başardık.

-en son olarak topuklarla sıfıra indiğimiz zaman, ayakları 2 yana doğru uzatıp ayağımızı yan yatırıp, üstüne doğru esneme çalışması yaparak dik durmaya çalışın ve ellerinizi yere koymadan durun.

Ben bu yöntemle kardeşimizkini açtım işallah sizin içinde hayırlısı olur ve sıfır bacak açarsınız.

2157 ve ataduyan bunu beğendi.
  9. ataduyan

ataduyan Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Bir nokta belirtmek istiyorum;sıfır(0) açılan bir bacağın tekme gücü azalır (kendisiyle aynı bacak yani aynı tip aynı tür aynı güçlü 2 insandan biri bacağını 0 açıyo diğeri açmıyosa 0 açmayan tekmeyi daha kuvvetli vurur özellikle low kicki.)
    ben muay thai yapıyorum hocamız bize 0 açmayı çalıştırmıyo sadece ısınırken mutlaka esnemeleri yaptırıyo ara sırada antremanın ortasında bacaklarımızı açabildiğimiz kadar açmamızı(burda kendisi de bizi zorluyo baya) istiyo bi 5-10 dk öle yapıyoz sonra yine antreman.

10. YaMTo

YaMTo Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Sıfır açtınmı bir nevi baçak kasları gevşediğinden dolayı kuvvet kaybı yaşanıyor. Bunu gidermek için bacak kası çalışıp, süreklide esnekliği kaybetmemek içi sıfır çalışıyoduk. Bir süre sonra bu güç kaybını telafı ediliyor. Bir süre sonrada artık kaslar yerine iyice oturduğundan dolayı, 2 sandalye üstünde ayak bileği üstünde sıfır açıyoduk. Kaslar sert olduğundan sandalye arası ve vücut ağırlığında dolayı aşağı doğru esneme olmuyodu. Tam sıfırda kalıyoduk

Bazı arkadaşlar sandalyede sıfır açınca, kaslar esnek olduğundan vücut ağırlığından dolayı aşağı esneme yapıyodu, yani sıfırıda geçiyodu eksilere iniyodu. Bunu gidermeleri için bacak kası çalışmalarını söylüyoduk.

Bacak kuveti 2 noktadan oluşur. Diz kuveti, bel kuvveti. Diz kuvveti, vurduğunuz kişeye fazla zarar vermez, yani verirden kuvvetine bağlı verir. Salon da antreman maçlarında dizden vurulacak şartı koyardık. Ayağı dizden vurduğunuz için kuvveti düşük olur. Bel kuveti, Bacak kuvvetini vücuttan aldığından dolayı etkisi yüksektir. Maçlarda bel kuvvetini tam anlamıyla uyguladığında zaman etkisi yüksek olur. Kısaca böyle

11. erayaktas

erayaktas Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    Ben 0 açma olayının doğuştan gelen yetenek esneklik olduguna inanıyorum.
    Kickbox yaptıgım zamanlar ilk gittigimde 0 açmama 1 karış kalıyordu belki daha az bunu zamanla geliştirerek 0 açtım yaklaşık 3 4 ay içinde.
    Bence ayagınızda o esneklik yoksa 0 açmak çok büyük bi çalışma gerektirir.
    0 açmak isteyen arkadaşlarada tavsiyem kickbox ve tekvando. Kickbox da hocamız 0 açtırmak için hareketi yaptırırdı sonrada üstümüze çıkıp bastırırdı acılar içinde bağırmadanda bırakmazdı :D Sizi bilmem ama beni hoca çok hırpalıyordu kickboxda.Ama şöyle bişey var hocalar gözünde iyi gördüğü kişileri daha ileri seviyelere götürmek için çok üstüne gider prof. olmayı düşünmüyorsanız sporda kendinizi göstermeyin :D Yoksa her hafta kendinizde üst düzey kişilerle maça çıkmak zorunda kalırsınız :D

Sayfayı Paylaş