Carnitine Dolandiriciligi!

Konusu 'Türkceye Çevirilen Yazilar' forumundadır ve Ayaz tarafından 1 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. Ayaz

Ayaz Özel Üye

Beğenileri:
    994
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Almanya
    Piyasadaki bazi supplementlerin neden faydasiz olduklari hakkinda bir kac güzel yazi buldum. En cok ilgimi ceken ve benim yillardir inanmadigim bir ürün hakkindaki yazi. Carnitine:

Cok basit bir mantik vardir. Bir supplement etki gösterdigi zaman hemen tüm magazinle, reklamlar, websiteleri bu supplementin basarisini bilimsel arastirmalara dayatirlar.

Gercekten de supplement üreticileri bir supplementin faydalarindan bahsederken illa ki sözde bilimsel yanlarina deginmeyi cok seviyorlar.

L-Carnitine ile ilgili 60dan fazla arastirma var ( zaten neden Carnitine'in önüne -L koyarlar bu da anlasilir gibi degil ama gercek su ki carnitine kullanicilarinin büyük bir kismi sola dönen izomerizm -yani levorotary isomerism- hakkinda hic bir bilgileri yoktur.

Bu 60 arastirmanin hic birinde carnitine alimindan dogan yag yakimi tespit edilememistir. Carnitinin etkisi sunun üzerinde olmustur:

Idrar tahlili sonuclari idrarda normalden daha fazla yag asidi bulundugunu göstermistir.

Ama insanlar üzerinde yapilan 60 arastirmada da asla yag yakildigi tespit edilmemistir. Ancak supplement üreticileri nevi-i sahislarina munhasir "süi jeneris" sözde bilimsel teoriler atiyorlar ortaya.

Carnitinin (Vitamin b11) arastirilmaya baslama sebebi ise su olmustur. Cok ileri derecede profesyonel, idmanli, oksidatif kapasiteleri anormal derecede yüksek olan, alisilmistan daha fazla mitokondriye ve kan damarlarina sahip ve yag yakma kapasiteleri yapmis olduklari isten ve kosullardan dolayi zaten cok yüksek olan aerobic sporcularinin vücutlarinda ki carnitine tasiyicilarindaki azalma, yag asitlerini yakma süresini hizlandirildigi tespit edilmistir.

Bunun üzerine Supplement endüstrisi "Carnitine agizdan alindigi taktirde yag yakar" diye cikmistir ortaya. Yanlis!!
    Hic bir amatör sporcuda bu tasiyicilar azalamaz. Bazi iyi seviyede idmanli sporculara daha fazla carnitine verildigi halde yag yakimi görülememistir.

Kaynak supplementpolice.com
    http://supplementpol.proboards59.com/index.cgi?board=dontwork&action=display&thread=189

NOT: Bu bilgiler bir sahsin kendi arastirmalari ve yorumundan cikmistir. %100 dogruluk garantisi yoktur tabi. Ancak 60'in üzerinde sonuc vermeyen deneyler oldugunu teyit edici yazilar buldum...

Son düzenleme: 1 Temmuz 2008
    veaN, themertyildiz, fitnessboy ve diğer 12 kişi bunu beğendi.
  2. kurenator

kurenator Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    ist
    ilginç..üzüldüm daha yeni carnitine ve tribulus sipariş etmiştim.2 side pazarlama bombası çıktıkafa_

3. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    Ayaz, izin verirsen mesajini baglantili oldugu icin bizim bilim basligina kopyalamak istiyorum.

4. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
  5. ARNOLDschwarzeneggeR

ARNOLDschwarzeneggeR Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    C:\
    arakdaşlar zamanında diyetteyken hatrı sayılır bir diyetisyen bana l carnitinin kesinlikle palavra oldugunu soylemişti. bence en güzel yag yakıcı koyu kahve + aspirin.

6. benekli

benekli Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    0
    ben de kullananlardan biriyim diyetimle birlikte kullandım fakat yağ yakmak yerine aksine şiştim ben..inandım ki palavra..

7. serdar2

serdar2 Üye

Beğenileri:
    532
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Purchase
    Yer:
    Avusturya
    valla arkadaslar kesin katiliyorum.1 kutu weiderin l-carnitinini kullandim gunde 900-1200 mg arasi spor oncesi.

su anda da 2 haftadir kullanmiyorum.Inanin kilo ayni sekilde gidiyor.Yani hic bir etkisini gordugumu soyluyemem.Profesyonel atlerler haric vucutun extra bu supplemente ihtiyaci yok diye okumustum zaten.

8. kaaneroz

kaaneroz Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    ege universitesinde beden egitimi okuyorum bunu bize profesör hocamız faydasız oldugunu gecen sene ıspatladı ve 1997 yılından beri hiç bir etki göstermediğini ıspatlayan binlerce yazı var

canavar bunu beğendi.
  9. assassin87

assassin87 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    daha az önce aldım, keşke almadan önce araştırsaydım. ama kullanmış olan kime sorsam, hepsi işe yaradı dedi. hatta birisi inanması zor ama 140 kilodan 80 kiloya düşmüş 1 senede. o arada da l-carnitine kullandım dedi. hatta bizim üni.nin bütün amerikan futbol takımı kullanıyor, onlaradan da bir kaç kişiye sordum, onlarda işe yaradığını söylediler ama burada da sağlam kaynaklardan alınmış bilgiler var işe yaramadığına rağmen. artık aldığıma göre kullanacam, kutu bitince sonucu burada payşalırım.

10. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    en yiy karnitin ketojenik beslenme bence. ben bir iki ay kadar bu sistemle yasayıp istediğimi alıyorum. daha hiç karnitin cla vb bişey kullanmadım.

11. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    tamda sipariş ettim gelmesini bekliyordum

L denmesinin sebebi vucuttaki moleküllerin çoğunun L izomeri olmasından olabilir. Sonuçta carnitine de aminoasit türevi olduğu için böyle açıklanıyor

Ben genede kullanacağım günde 1000-1500 mg arası.

zaten ciddi bir dozda kullanmıyor gibiyiz. belki de bu yüzden etkisini görmüyoruz. Vucutta doğal olarak üretilen molekülleri dışardan almaya kalktığımızda etkili olması için yüksek dozlarda almamız gerekiyor. sebebi büyük olasılık negatif feed back mekanizması.

Bence 2500-3000 mg üstü etkili olabilir altında ciddi bir etki yok gibi.

12. _emre_

_emre_ Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    ben de multipower'ın emme tableti olanını kullanıyorum. ilk kutum bitmek üzere olmasına rağmen ben de bi faydasını görmedim. faydasını görmememdeki sebebi kendimde bulamıyorum. çünkü haftada 5 gün düzenli spor yapıyorum 1500-2000 arasında carnitine alıyotum, bunun yanında yüksek protein neredeyse sıfır şeker ve düşük karbonhidratla besleniyorum. buna rağmen yağ oranımda extra bir azalma kesinlikle olmadı. ilk başta biraz enerji verdi ama bunun da sanki plasebo etkisi olduğunu düşünüyorum. bu kutu bittikten sonra yenisini almamayı düşünüyordum. bu yazı da üzerine tuz biber oldu.

Sayfayı Paylaş