Boyun Fıtığı Oldum ve sonrası Ne olcak???

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve MCMXC tarafından 10 Şubat 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. MCMXC

MCMXC Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar boyun fıtığı olmuşum meyersem :( 1-2 aydır kolumda ve omuzumda şiddetli ağrı vardı ama inatla doktora gitmiyordum sırf sporu bırak dicek die...ama mecbur en sonunda giitm ve baya ciddi fıtık çıktı..İlaç ve fizik tedaviye başladım..Peki ya sonrası ne olması gerekir sizce..Kafadan 1 ay spor yapamıcam sizce bu 1 ay zarfında kas kaybına en aza nası indirgeyebilirim ve tedaviden sonraki izlemem gereken yol sizce nası olmalı??
    Çok morelim bozuk lütfen olumlu bişeyler yazmaya çalışın... :(

2. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    herşeyin başında moral bozmak çare değil

doktorum bana aynen şunu söylemişti; eskiden mercedes amortisörlerin vardı, artık hyundai amortisörlerin var...dikkat edeceksin.

boyun fıtığı her şeyi bitirmez

şu andaki durumun aynen şöyle diye tahmin ediyorum: bir veya birkaç diskindeki hasar sonucunda boyun kaslarına yük binmiş durumda, sinirlerin sıkışıyor, boynun ağrıyor, hatta kafayı alıp kenara koymak istiyorsun...

disklerindeki hasarın (Kısmen) tamir edilmesine kadar geçen süre içinde boyun kaslarını güçlendirecek ve ağrı kesiciler kullanacaksın. kas güçlendirmek için de fizik tedavi ye gideceksin; oraya ses-akım-sıcaklık-egzersiz-masaj uygulayacaklar...bu süreç 1 ayı bulabilir hatta geçebilir, ben 15 seans gitmiştim ve ilk 10 seanstan hiçbişey anlamamıştım...ama hepsi geçti bitti...

mühim olan sonrası...

hyundai amortisörler sürekli bakım dikkat ister, kışın sürekli boyun atkısı ister, soğuğu hiç sevmez
    boyunun hareket ettirmeni ister, masa başı işteysen ya da öğrenciysen dikkat etmeni ister. kafanın ne kadar ağır olduğunu ve boyun kaslarının ne kadar güçlü olduklarını sana gösterir. amortisörlere dikkat ister.

boyunluk aldım, bazı hareketleri bu boyunlukla yapıyorum. (özellikle trapez, omuz, kanat egzersizlerini) hatta 1-2 defa boynumu çok kastığımı farkedip bench-press yaparken bile boyunluğumu taktım, hiç korkma boynunu zorladığını anladığın anda tak...

kesinlikle aletli mekik yapıyorum....
    seni en çok bu mekik olayı zorlayacak. kesinlikle boyunun desteklemelisin.

yani uzun lafın kısası, dikkat ettikten sonra boyun fıtığı birlikte yaşanabilir ve seni çok da etkilemez
    tekrar yazayım; dikkat ettikten sonra...

Ahmetyrn bunu beğendi.
  3. MCMXC

MCMXC Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgiler için teşekkürederim..Aynen senin gibi düşünmekteyim sonucta dikkat ettikten sonra bodye devam edilebilir..Şuan fizik tedavi görüyorum 2.seansımdı bugün..Kask takıyorum evdeyken ve dısarı cıktıgımda..Onun dısında aynen bilgisayarın basında zamanım cok geciyor o yüzden ağrım cok oluyor artık yarım saatte bir ayağa kalkıp hareket etmeye başladım çünkü koluma vuran ağrı bazen dayanılmaz oluyor..Ayrıca ilaç tedavimde devam etmekte..Umarım iyi olur beni tek üzen şey neden benim başıma geliyor..Bel fıtığımda var hadi onu sporla daha dayanılabilir hale getirmeye başlamıştım devamlı bel hareketleri ile ama boyun fıtığının böyle bir şansı yok maalesef..

Sanırım şu sıra herhangi bir spor yapmak doğru olmas yani cardio bile yapmak yanlış olur..Doktorda öle dedide zaten benim kafamı yinede devamlı kurcalıyor 2 haftadır spor yapamadığım için ???

4. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kask mi? nasil bir yarar sagliyor ki o kask?

5. MCMXC

MCMXC Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Kask derken boyun kaskı yani boyunluk..Doktor kask dio banada ilginç gelmişti :p

6. tybalt88

tybalt88 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    8
    beyler bendede boyun fıtığı çıktı. yeni mr çektirdim doktor şuan için fizik tedavi gerektirmoyr başlangıç aşaması ama dikkat et dedi. bundan sornası için zorlama vs. diye. spor kısımında bana neler öneriyorsunuz. yardımlarınızı bekliyorum :(

7. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    biraz hort olacak ama, ben uzun yıllardır boyun fıtığı ile yaşayan biri olarak bu konuyu merak edenlere veya sıkıntısı olanlara yardımcı olmak için tecrübelerimi yazmak istedim buraya...

boynumda 3 adet fıtık var ve yaklaşık 10 yılı aşkındır vardır sanırım, jimlastik sırasında takla atarken kafa üstü düşmüştüm...

ilk olarak sık sık fıtık ağrısı çekmemek için 2 yoldan birini seçmeniz lazım. ya hiç spor yapmayıp, boynunuzu hiç zorlamayıp sakin bir hayat yaşayacaksınız... (rüzgarda kalmamak, denide uzun kalmamak da dahil her konuda dikkat ederek) (böyle dönemlerde kaçamak yaparsanız ters bir durumda ağrılar çok şiddetli olur ve zor geçer)

ya da düzenli spor yapacaksınız, boynunuzu güçlendireceksiniz. dönem dönem fazla kaçırdığınızda ufak tefek ağrılar olacak ama her geçen gün daha da iyiye gidecek. burada önemli konu bu sporu yaparken boynunuza fazla baskı yapan hareketleri kesinlikle yapmamak... misal ben boynumun yakınına ağırlık koyarak squat falan asla girmem, bu tip hareketler dışında bench pres bile boyna çok yük bindiren bir hareket değildir. öyle ki ben boynumda ağrı olan günlerde bile bench press yaparken hiç bir ağrı hissetmiyorum, tam tersine antremandan sonra ağrılarım geçmiş veya azalmış oluyor. (ağrı aşırı ise tabi ki yapılmaz onu siz hissedeceksiniz derecesini)

boyun fıtığınız varsa o bölgeye ağır ve özellikle ANİ yüklenmelerden kaçının
    spor yapmanıza asla engel değil...

Son düzenleme: 22 Ekim 2012
    Bodysoft bunu beğendi.
  8. thetramp

thetramp Özel Üye

Beğenileri:
    2.368
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Elektrik-elektronik mühendisi
    Yer:
    manisa
    spor yapan insanlar olarak bizim için bu gibi durumlarda en iyisi normal hekimden ziyade birde spor hekimine görünmemiz, sporcu olduğunuzu gözönünde bulundurarak ona göre değerlendirme yapıyorlar, en azından nelerin yapıp yapılmayacağı konusunda daha bilinçli oluyorlar..
    gittiğiniz doktor spor hekimimiydi bilmiyorum, ama değilse bir de spor hekimine görünmenizi tavsiye ederim..

Bodysoft bunu beğendi.
  9. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Geçmiş olsun...

Ben 3 yıl önce bir motorsiklet kazası sonrası kaskım olduğu halde "boyun fıtığı" ile tanışan biriyim ama belirttiğiniz gibi dikkat ettikten sonra VG yapılamaz değil... Sadece çok ağır kaldırmamak ve belirli hareketleri liste dışı bırakmak kaydıyla VG yapılabiliyor...

Bir de elleriniz ile kafanıza baskı uygulayabileceğiniz basit bir egzersiz var (diskleri yerine oturtma amaçlı) oldukça faydalı, zaten çatır cutur sesleri duyacaksınız :) her zaman duyulmuyor... (Duyulmaması iyiye işaret...)

Ayrıca doktorumun tavsiyesi ile boyun fıtığına özel bir yastık kullanıyorum (boynun doğal şeklini alan) çok iyi geldi diyebilirim... (Satılıyor) Kullanmaya başladıktan 1 ay sonra ağrılarımın yarı yarıya azaldığını hatırlıyorum... 3 yıldır bu yastığı kullanıyorum zaten özel bir yastık deforme olmuyor, kılıfı çıkarılıp yıkanabiliyor...

Şu an hiç bir sorunum yok... En son ağrı kesici ne zaman kullandım hatırlamıyorum... Eğer çok soğuk da kalırsam boyun fıtığım ben buradayım diyor ama VG yaptığımda (bazı hareketler yasak) ses çıkarmıyor bence o da VG'yi seviyor. :)

.
    .
    .

10. obensaltan

obensaltan Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    trapezler, omuz falan iyice gelişirse doğal bir boyunluk oluyor :)
    yastık konusunda bende o tip yastık kullanıyorum, ama yastık konusunda dikkatimi çeken konu, ortopedik veya değil yastık normalden yarı yarıya daha ince ise rahat yatabiliyorum

diğer bazı yastıkları da incelttirdim, ortapedik gibi rahatça yatıyorum. bazen de yastıksız yatıorum :)

Bodysoft bunu beğendi.
  11. Lonewolf

Lonewolf Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    10 yıldır hiç MR grafisi çektirdiniz mi? Aynı seviyede mi yoksa ilerleme var mı?

12. Ignorius

Ignorius Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    Selamlar bende de boyun fıtığı var, en son omuz press yaparken fıtığı kasmıştım. C4-C5 arasında fıtık var. Boyun fıtığında yasak olan hareketler nelerdir, yasak hareketlere alternatifler nelerdir yazabilir misiniz?
    Teşekkürler

Sayfayı Paylaş