Boş Günde Supplement Kullanımı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Ayberk1122 tarafından 18 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar merhaba,

İdman zamanlarında sabah 1,5 ölçek protein , idmandan önce 4 amino (universal 3001) idmandan sonra da aynı şekilde 4 amino ve aminodan 1 saat sonrada 1 ölçek protein içiyordum. Bugün ve pazar günleri boşum. Sabah sadece 1,5 ölçek protein içtim. Normal idman saatimde 18.30 idi. Acaba bugün ve pazar günlerinde nasıl kullanmam gerekiyor?

Mesela birazdan öğle yemeğinde haşlanmış patates ve imam bayıldı var. Kaç tane amimo içmeliyim ve ne zaman içmeliyim. Yatmadan önce ne yapmalıyım?

2. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Whey ve aminoyu kullanmamızın sebebi kana çabuk karışması sayesinde vücudun proteine en aç olduğu zamanlarda hemen doyurabilmektir. İdman olmayan günlerde sabah dışında bu tür bir durum olmadığı için sabah whey veya amino dışında herhangi bir supplement kullanımına gerek yok bence. İsterseniz sabahları supplementler yerine beyaz ton balığı sardalye gibi kana çabuk karışan protein kaynaklarını da tüketebilirsiniz.

3. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Peki şu saatlerde ne yapmam gerekiyor? Yatarken birde? Mesela şimdi yemek yedim. Amino veya Protein e gerek yok sanırım öyle mi.

4. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Spor yaptığınız saati aradan çıkartarak ufak bir düzenlemeyle beslenme düzeninize devam etmelisiniz. Akşamları yatmadan önce bonatschi arkadaşımızın yaptığı gibi sütle loru karıştırıp tüketebilirsiniz ya da uskumru ve ton balığı gibi yararlı yağlara sahip ve bu yağlardan dolayı kana karışımı geç olan balık türlerini tüketebilirsiniz.
    Yağlı balıkların sindirimi ne kadar sürede oluyor tam bilemiyorum fakat okuduğum bir yazıda akşamları kullanılabileceği yazıyordu. Bu yazıyı en kısa zamanda forumda paylaşacağım.

5. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Yani dostum kısacası idmansız günlerde sadece sabah protein içiyoruz öyle mi. Başka yerde de 2 amino önermişlerdi. Demek onu yapmıcaz.

6. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Sabah kalktığınızda hem whey hem amino, sadece whey veya sadece amino olması sizin isteğinize kalmış. İkisi de protein ihtiyacını hemen giderebilmeye yönelik olduğu için hangisini kullandığınız pek de farketmez bence.
    Size önerilen 2 aminonun yeterli olmayacağını düşünüyorum. Ayrıca sabah kalktığınızda whey alacaksanız eğer 20 gramı geçmemelisiniz, çünkü bazen whey proteinin sindirimi 10 dakikaya kadar düşebildiği ve bu yüzden 20gramdan fazlasını vücudun ememyeceğini okumuştum. Bu yazıyı da türkçeye çevirdiğim zaman burada paylaşırım.

7. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Önemli olan gün icinde protein ihtiyacinizi karsilamak. Bunu supplement kullanmayarakta yapabilirsiniz tabiki.

8. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Sanırım şöyle iyi olabilir.

Sabah protein. Yatarken de 3 amino.

9. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Sabah ve idman sonrası hızlı kana karışan protein türleri tüketilmeye çalışılır.
    Yatmadan önce ise uzun sürede kana karışan protein türleri tüketilmeye çalışılır.

10. LoRD oF THe SHeLPe

LoRD oF THe SHeLPe Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Bunun çok kafaya takılcak bir şey olduğunu sanmıyorum off günler için. sabah direk supplement almaktansa güzel bir kahvaltı yapmanı tavsiye ederim (yumurta ve lor peynir ile yapıyorum ben).. kahvaltı sonrasında yine istersen ürünlerini kullanabilirsin.. yada öğle yemeğinden sonra, akşam da olabilir nasıl istersen yani.. sonuçta Despo nun da dediği gibi amaç gün içindeki protein ihtiyacını karşılamak..

fakat idman günlerin içinde şunu söylemek isterim; protein tozunu sabah ve idmandan 1 saat sonra almak yerine, antrenmandan 30-45 dakika önce ve antrenmandan hemen sonra alsan sanırım daha faydalı olur(amino asitleri de aynı şekilde). çünkü antrenmandan hemen sonra en hızlı şekilde vücudu bunlara doyurmak lazım..

11. stronger93

stronger93 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    geceleyin sut ve lor peyniri gibi şeyler önermişsiniz ama yatarken alınan kalsiyum growth hormon salınımına olumsuz etki etmiyor mu? bazı uzmanlar bu yüzden akşam 4 ten sonra süt ürünlerinin keslimesini öneriyolar bu konudaki görüşünüz nedir?

12. LoRD oF THe SHeLPe

LoRD oF THe SHeLPe Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0

bu konuyula ilgili bir tartışma konusu açsan daha iyi olur sanırım...

onu ben söylemedim ama benim düşüncem; çocukluğumuzdan beri hepimiz yatarken süt içeriz yani bu böyle bilinir.. çükü gece içmenin daha faydalı olacağı düşüncesi vardır neye dayanır bilmiyorum tabi. sanırım büyüme hormonlarının gece daha yüksek salgılanmasından olsa gerek..

fakat şunu biliyorum ki gece süt içip dişleri fırçalamazsanız dişlere baya zararlıymış..

en güzeli bunun hakkında bir konu açmak.

13. stronger93

stronger93 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    haklısın lord of the shelpe bi konu açmalıyız bu konuda :D ama forumda yeniyim konu nasıl acılıyor bulabilirsen açmaya çalışıcam...

14. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Bİrçok yerde amino ile proteini aynı anda almayın diyorlar ama?

15. LoRD oF THe SHeLPe

LoRD oF THe SHeLPe Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    böyle bir bilgiye hiç rastladım. eğer link varsa paylaşabilirsen sevinirim..

ben 1 senedir amino ve proteini birlikte alıyorum.

antrenmandan 45 dakika önce proteini alıorum, proteinden 15 dakika sonra(antrenmandan 30 dakka önce yani) amino ları alıyorum.

antrenmandan hemen sonrada amino yu alıp 5-10 dakka sonrasındada izole whey protein alıyorum tekrar.. gün içindede gainer ve creatin kullanıyorum..

16. stronger93

stronger93 Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar kalsiyum ve growth hormon hakkında püf noktalar bölümüne konuyu açtım...
    foruma yararlı olması dileğiyle...

LoRD oF THe SHeLPe bunu beğendi.
  17. Ayberk1122

Ayberk1122 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    18
    Aminoyu satın aldığım sitedeki adam söylemişti. Supplementler.com

18. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Aslında kahvaltıda bitkisel protein önerliyor (bkz: Menshealth). Ayrıca gece yatmadan önce geç sindirilen bi protein almak 8 saatlik uyku boyunca protein isteğini karşılar. Örneğin Süt :D Kazein bildiğim kadariyla mideye çöküyo ve kana geç karişiyor. Bende her gece o nedenle 300ml süt + 1 ölçek whey(optimum) + 1 çay kaşığı tarçın üstünede balık yağı hapı + 1 adet One a day maximum alıp yatıyorum. Nede olsa Bodybuilding asil uyurken oluyor :D:D:D

19. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    beraber neden alınmaz çünkü israf olur..gün içinde farklı zamanlarda alınabilir eminim sitedekiler de bunu kastettiler..

protein tozları genelde amino asit profili açısından benzerlik gösterirler ve değerler ihtiyacı karşılayacak düzeydedir..

Sayfayı Paylaş