1. Değerli Üyemiz

Başlık açmadan önce fotoğraf ekleme kurallarını okumayı unutmayınız!

Unutmayın ki; ancak usulüne uygun eklenen fotoğraflarla ve kendiniz hakkında vereceğiniz detaylı bilgilerle

sağlıklı yorumlar alabilirsiniz. Kurallara uygun açılmış bir başlık çok daha fazla üyenin başlığınızı okumasını ve

yorumlamasını sağlayacaktır.

Fotoğraf ekleme kurallarını okumak için lütfen tıklayınız!

Forum düzenine katkınız ve anlayışınız için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla
    BodyForumTR Ekibi

Notu Gizle

Berkay Türkkan(BBG Army) # 3 Senelik Evrim Hikayesi # Ektomorf # Motivasyon

Konusu 'Üye Fotoları' forumundadır ve Berkay Türkkan tarafından 18 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 90 üye.
  1. muti5757

muti5757 Üye

Beğenileri:
    328
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Öğrenciyim
    Tebrik ederim gayet başarılı ifbb pro gibi bir hedef var mı? ilerisi için

Berkay Türkkan bunu beğendi.
  2. uzerg

uzerg Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Canigonulden tebrik ediyorum benim de ilk yilim gecti ve ayni sizin gibi hatalarimi anlamis oldum ne kadar cok seyi yanlis yaptigimi umarim 2.senemde saglam bir bulk donemiyle kas kutlemi bu yilki artisa oranla 2 kat arttiricam.basliginizi yeni gordum ama bir rol model belirlemek gerekirse kesinlikle ilk sirada geliyorsunuz benim icin ozellikle natural bb camiasi icin kesinlikle ilham kaynagi olabilirsiniz

3. uzerg

uzerg Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Eskişehir
    Gerci kur kullanip kullanmadiginizi yazmamassiniz ama kullanmiyorsunuz galiba

4. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    İstanbul Teknik'te 4. sınıfa geçtim bu sene, şu ana kadar profesyonel yarışmalar okul programımla çakıştığı için herhangi bir adım atamamıştım. Bu sene lisans eğitimimi bitirmemle birlikte bu sporda da ciddi profesyonel adımlar atacağım. Emek veriyorum, olumlu sonuçlar alıyorum, neden bunu kullanmayayım ki :)

Bir önceki sayfada belirtmiştim fakat gözden kaçmış sanırım.

5. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Soru-Cevap videosu hazırlayacağım!

Gerek forumdan, gerekse sosyal medyadan bir çok özel mesaj alınca "Soru-Cevap" videoları için artık zamanın geldiğini farkettim.

Sorularınızı bana şu linkten ulaştırabilirsiniz: https://www.facebook.com/bbgarmy

Bu hafta sonuna kadar soruları alıp, önümüzdeki hafta videoyu çekmeyi planlıyorum. Büyük ihtimalle BBG Army'nin diğer üyeleri @Muscleguy ve @veggiegulc ile birlikte soruları cevaplayacağız.

6. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Geçtiğimiz sene kış dönemi başlangıcından bir fotoğraf (Kış döneminin ilerleyen kısmında biraz daha hacim kazandım, özellikle kollar farketmiş)

upload_2014-8-30_18-41-18.jpeg

Bu da aynı şort ile geçtiğimiz haftalarda çektiğim bir fotoğraf,

upload_2014-8-30_18-41-28.jpeg

ace1 bunu beğendi.
  7. jimmybrown

jimmybrown Üye

Beğenileri:
    96
    Ödül Puanları:
    28
    Gogus antrenmani arkasindan cekilmediyse gogusler cok iyi gelismis 2. Resimde.

Tebrik ediyorum, umarim profesyonel olursunuz.

8. ace1

ace1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    @Lethe552 kullandığınız gulukozamin in markasını ogrenebilirmiyim veya onerdiginiz bir marka varmi.birde sitenizde gulukozamin le alakalı makale yazacagim demissiniz ama ben goremedim.

9. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    Bu vücut doğal olsa da olmasa da takdir edilecek bir irade ve tebrik edilecek bir başarı örneğisin. Doğal olduğunu iddia ediyorsun, doğalsan tebriklerimi 2, 3 katına çıkarıyorum; ama ben inanmıyorum doğal olduğuna. Bu iyi bir şey çünkü o kadar sağlam duruyorsun ki inandırıcı gelmiyor.

requ., Antony ve Berkay Türkkan bunu beğendi.
  10. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Dr. Quick's Arthi-FX adlı glukozamin ürününü kullanıyorum uzun süredir, memnunum açıkçası.

Glukozamin ile ilgili yazıma "Supplement Kombinasyonu Nasıl Yapılır? Bölüm:III" konusunda yer vereceğim, henüz 3. bölümü yazmaya fırsatım olmadı ama yazacağım şeyler aklımda.

Hemen not düşeyim, ikinci fotoğraf antrenmandan 25 dakika kadar sonra çekildi. Göğüslerim belki de en ileride olan bölge normalde de fakat 2. fotoğrafı antrenman sonrasında çektim.

İltifat olarak kabul ediyorum artık, yine forumda bir nebze üyeler neler yaptığımı görebildiği için bu oran daha düşük oluyor ama dışarıdan gören ve beni hiç tanımayan kişiler yapıştırıyor ilaçlı damgasını :)

boksbody, ace1 ve requ. bunu beğendi.
  11. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    Ektomorfsun, boyun uzun yani hacimlenmen zor ayrıca 3 yıl böyle bir vücut için kısa bir zaman. Evet iltifat olarak da niteleyebilirsin dediğim gibi ilaçlı da olsa eleştirilecek bir şey yok. :)

12. ace1

ace1 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    28
    Teşekkürler.Yararlı Şeyler Paylaşıyosun.

13. Coni Bravo

Coni Bravo Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Bursa - Karabük
    ''kesin ilaçlı bu, ohoo bende onun gibi kullansam bende onun gibi olurum. '' :) şaka bir yana çok başarılı, tebrik ediyorum, umarım hedeflerine her daim ulaşırsın.

14. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Güzel yorumlarınız için çok teşekkür ederim, böyle olumlu yorumlar aldıkça motivasyonum daha da artıyor :)

requ. bunu beğendi.
  15. Aykut Can

Aykut Can Üye

Beğenileri:
    126
    Ödül Puanları:
    43
    Oncelijle basarilarina sapka cikartilir. Cogu kisi bu sporda gelisme görmediğinde yada yavas gordugunde (steroid, hormon..), vs aliuor ozellikle ectomorfvuctlular. Ama anladigim kadariyla sadece supplent kullanmissin. Bence gayet guzel bi gelisme. Rica etsem hangi marka ve hangi cesit supplement kullandığını yazabilirmisin. Birde ne zamanlar ne kadar aliyorsun ogunleride yazarsan super. Tekrar tebrik ederim azmin sonucu. Motive oldum.

16. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Supplement kullanımımı aşağıdaki konularda adım adım anlattım, genel supplement kombinasyonunun nasıl yapılması gerektiğinden de bahsettim.

mehmet2576 ve Aykut Can bunu beğendi.
  17. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    ace1 ve boksbody bunu beğendi.
  18. hardtime

hardtime Üye

Beğenileri:
    649
    Ödül Puanları:
    103
    Selam.. ben de bir ektomorf olarak yillar icinde nasil zorla hacim kazanabildigimi kendi basliklarimda anlattim. Bir ektomorfun naturel olarak kas kutlesi kazanmasi ve hele ki korumasi cok cok zorlu ve uzun vadeli bir surec. Ben bunu 39 yasinda iki yil naturel gidip belli bir esige geldikten sonra 41 yasindan itibaren steroid kurune gecerek ancak 4 yillik bir surec sonunda saglayabildim. Senin bu süreci sadece uc yillik bir donem sonunda bu kadar etkili bir sekilde naturel olarak gerceklestirebilmenin sirrini acikcasi tam anlayamiyorum. Olsa olsa cok erken yasta vucuduna mudahale etmis olman sayesinde olabilir. Ancak ne olursa olsun hic bir naturel yontem bir ektomorfa o kadar kaliteli kas kutlesini olusturup bir de o kadar parcalatamaz die dusunmek egilimindeyim bunca yillik deneyimlerim isiginda, uzgunum. Umarim yaniliyorumdur.

robfan, esaret, Bekci ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  19. Berkay Türkkan

Berkay Türkkan Üye

Beğenileri:
    2.305
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Fitness Model
    Merhaba,

Yanılıyorsunuz. Öncelikle kendinizi yaşınız itibarıyla benimle karşılaştırma imkanınız yok, ben bu spora 18-19 yaşlarında, hormonlarımın en aktif olduğu dönemlerde başladım, sizse 39 yaşında başlamışsınız. Buradan sonra zaman kıyaslaması diye bir şey kalmıyor zaten.

Açıkçası ektomorfların ve diğer insanların kendilerini sınırladıklarını düşünüyorum. Ben bu yola tek başıma çıktım, bu spora ilgili hiçbir bilgim yoktu. Okudum, araştırdım, adım adım kendimi geliştirdim. Beslenme düzenimin hep üzerine koydum, antrenmanlarımı kendime göre hazırladım. İddia ediyorum ki bu bilgileri bana en başından itibaren verecek biri olsa şu an çok çok daha farklı bir yerde olurdum, ve yine iddia ediyorum ki 3 senede benim verdiğim emeği benden daha erken vermeye başlayan bir kişi benden iyi hale gelebilir.

Ama yok, verdiğim emeğin hangi kısmını söylesem insanlardan "Ben onu yapamam ya" cevabını alıyorum. "Ben 5 gün spora gidemem", "Ben beslenmeme bu kadar dikkat edemem", "Ben bu spora bu kadar para ayıramam", "Ben bu kadar düzenli olamam". Kimse kusura bakmasın ama sen bunları yapamıyorsan(imkanı olmadığı için belirli şeyleri yapamayanları kasdetmiyorum, keyfi olarak yapmayanları belirtiyorum) buradan bana gelip anca "İlaçtır kesin" ,"Doğal yolla böyle gelişim olmaz" dersin. Ben her zaman diyorum, bende öyle inanılmaz bir genetik yok, mucize yok, emek verdim, veriyorum ve karşılığını da alıyorum. "Sen" diyerek sizi kasdetmiyorum lütfen yanlış anlamayın, genel bir kesime hitap ediyorum. Adam hayatında düzenli olarak 3 ay spora gitmemiş ama 3 senedir bu işi hayatının merkezine koyan adamın neler yapıp yapamayacağı hakkında ahkam kesebiliyor, böyle bir saçmalık olabilir mi?

"Sen bu gelişimi nasıl gösterdin?" diyen herkes için açık adres veriyorum: Spor hayatımın 9. ayından beri tuttuğum 2 antrenman günlüğüm. Zaman ayırıp baştan sona iki günlüğü de okursanız nereden nereye geldiğimi açık bir şekilde anlarsınız zaten. Malesef büyük bir kesim okumaya üşendiği için sadece "Doğal mı ilaçlı mı?" diye soruyor, "Doğal" diyorum, sonra beni kafasındaki kalıplara sığdırarak doğal olup olmadığıma karar vermeye çalışıyor. 9. aydan beri her şeyi yazmışım adım adım, okusan zaten o soruyu sormaya ihtiyaç bile duymayacaksın ama nerede!

SansiBB, aslangur, HushMoney ve diğer 7 kişi bunu beğendi.
  20. hardtime

hardtime Üye

Beğenileri:
    649
    Ödül Puanları:
    103
    Peki o halde bu kadar detayli ve kendinden emin sekilde argumanlarini ortaya koyduguna gore karsitinda israr etmek bana dusmez. Ektomorf dezavantaji da olsa, vucuda hormonlarin en aktif doneminde müdahale etmek demek ki muthis sonuclar dogurabiliyor, bunun canli kanıtı sensen ne guzel. Bu isin en onemli kismi antrenmanin kendisinden cok, beraberinde gelmesi gereken beslenme.ve yasam duzeni elbette, bunu basaran kisinin karsisinda engel kalmiyor zaten. Benim drumumda ise belli yastan sonra.vucuda steroidsiz gelisim saglatabilmek imkansizdi. Bu arada ben de yillar boyu oturup 40 yasinda bu ise.baslamis degilim, yanlis.anlama olmasin. 22 yasimda ve daha turkiyede supplement denen seyin olmadigi yillarda 181 boya 58 kilolukken ise koyulup, tamamen dogal yollarla yani sadece beslenmeyle adim adim ilerleyerek ve son donemde supplemente iyice dayanarak naturel esigimi buldum ve 80 kilolara dayandim. Ordan sonrasi ise daha.ileri gelisimi steroid desteğiyle saglama üzerine kurulu ve bundan sonra da.gittigi yere kadar boyle.gidecek.

sthammer, Antony, kemaldonado ve diğer 2 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş