Bel Fıtığı (Lomber disk hernisi (sabit)

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve atakan_irresistable tarafından 13 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    saygı değer bodyforum üyeleri bu yazıyı yazmamdaki en büyük amaç bodyforum ailesi olarak bizim gibi
    bu spora gönül vermiş üyelerin bu konuda bilinçlenmesi.

Lomber disk hernisi, halk tabiri ile bel fıtığı

insan belinde 5 adet omur bulunmaktadır. her omur arasında bir disk bulunmaktadır disk yapısı kıkırdak olup dış bölümüne annulus fibrozus
    olarak adlandırılır silikon kıvamında sağlan bir yapıdır. diskin içinde ise nukleus pulpozus adı verilen sümüksü bir sıvı vardır . evvela bu diskin
    amacı sinir ile omurun birbirine sürtüşmesine engel olmaktadır.

fıtık diye tabir ettiğimiz olay annulus fibrozusun patlayıp sümüksü tabakanın dışa akmasıdır sinirleri rahatsız etmesi ve hareket halinde sinir
    ile omurun sürtüşerek ağrı uyuşma garip hissiyat oluşması vs. en kötü felç oluşumuna neden olur.

aşağıdaki örnekte görültüğü gibi lomber disk hernisi bulgusu saptanmıştır.

bu örneğimizdede görüldüğü gibi annulus fibrozusun patlayıp sümüksü tabakanın dışa attığı çok bariz görülmektedir.

buda hareket ve manevra yeteneğimizin ağrılı sancılı oluşmasına neden olmaktadır.

her hareketimiz sonucunda sinir ile omur temas halinde şiddetli ağrılar oluşabilir.

sonuç olarak lomber disk hernisi bulgusu saptanmıştır.

Son düzenleme: 13 Nisan 2011
    Cem_, JaM ve Bodysoft bunu beğendi.
  2. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Gayet açıklayıcı ancak kısa olmuş.
    Daha uzun ve ayrıntılı olabilirdi. Gerçi kısa ve net olmasında da yarar var ancak VG'yi de içine alacak şekilde daha ayrıntılı bir analiz yaparsanız (nelerin yapılıp/yapılmaması) özellikle bu spora yeni başlamış genç arkadaşlarımız açısından daha yararlı olabilir diye düşünüyorum.

Teşekkürler...

3. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Bence biraz daha detaylı bir yazı olabilirdi.Bel fıtığı mevcut bir insan olarak vg konusunda merak edilen benim ve birçok arkadaşın bole düşündüğünü umuyorum;Bel fıtığı olan insanların spor yapıp yapamayacağı yada hangi hareketleri yapıp hangi hareketleri yapamıyacağı konusunda biraz açıklayıcı bilgiler olsa bence daha iyi olur.Teşekkürler.

4. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    @atakan_irresistable

Bu konu hakkında daha geniş ölçekli bir yazı yazabilir misiniz?
    Özellikle bu yazıdaki bulacağımız bilgilerin dışarıdan kendi aramalarımızla kola kolay elde edemeyeceğimiz bilgiler olması çok güzel our.

Fıtık ameliyatı olsak da geçmişe dönüş olmuyor bildiğim kadarıyla. Tam bir iyileşme eskisi gibi olabilme yok.
    Ameliyatla nucleus pulpozusu alıyorlardı galiba diskten.
    Örneğin; diskin içine benzer sümüksü bir madde konulup dikilerek neden eski haline getirilemiyor?
    Fıtık ameliyatından sonra, ameliyatsız fıtık halimize göre daha dikkatli olmamız gerekiyor galiba diskten nucleus pulpozus alındığından dolayı.
    Yani ameliyat bizim ağrılarımızın önüne geçiyor ama disk durumumuzu eskisine göre daha kötü hale getiriyor diye yorumluyorum bunu.
    Bunlar hakkında açıklama yapabilir misiniz?

5. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    en kısa sürede yazacağım arkadaşlar yukarıdaki grafik gözüküyormu sizde??

6. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    Bende görünmüyor

atakan_irresistable bunu beğendi.
  7. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul

sayın jam'a teşekkürü borç bilirim. şuan resim görülüyorsa editlenebilirmi?

Ekli Dosyalar:

8. Bodysoft

Bodysoft Üye

Beğenileri:
    469
    Ödül Puanları:
    73
    Son mesajınızda ki resim görünüyor... Her şey gayet net, sümüksü tabakanın dışa atımı oldukça belirgin...

Demek bel fıtığı buna deniyor ve ağrıya bu sebep oluyor...

O bölgede ki kas'ların güçlendirilmesi gerekir diye bir şey okumuştum ne kadar doğru bilemiyorum ama mantıklı sanırım...

Bir de bel fıtığına yatkınlık diye de bir şey var mı? Yani fiziksel yapımızın bel fıtığının ortaya çıkıp/çıkmaması ile bir ilgisi olabilir mi?

Teşekkürler...

9. ayazay

ayazay Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    13
    Kasların güçlenmesi ile o dışarı çıkmış kısım kaslar ile sıkıca sarılarak sinirlere müdahalesi engelenmiş mi oluyor?Yani binevi kasların güçlenmesi denge görevi görüyor...?

10. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Karın ve sırt kaslarımızı kuvvetlendirerek omurga üzerindeki baskıyı azaltmış oluyoruz.

11. inside

inside Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Selam;

Öncelikle böyle yararlı bir konu açtığınız için teşekkürler ve tüm bel fıtığı hastalarına geçmiş olsun diyorum.

atakan_irresistable Hocam size bir sorum var. Bende 2 senedir bel fıtığı var. Geçen sene çektirdiğim tomografide görünmüştü ama doktor başlangıç dediği için önemsemedim. Ben spor akademisi mezunuyum ve Futbol Hakemiyim, bel fıtığını önemsemedim ve Hakemliğe devam ettim. Özellikle bu sene çok yoğun tempolu geçti son 2 aydır ağrılarım vardı. En sonunda adım atarken bile ağrıyordu. doktora gittim MR çekildi fıtığın iyice belirgin olduğunu söyledi. Ama pek ilgilenmedi başka hastalarda vardı sonuç gösteren bir iki birşey sordum net cevap vermedi.

Doktora hakemlik yapabilir miyim dedim. Ağrın olmazsa yap dedi. Peki Fizik Tedavi yada Body Building bana yararı olur mu dedim. Biz daha çok yüzme ve yürüyüş öneriyoruz dedi. Yani VG hakkında hiçbirşey söylmedi. Ben VG yakından ilgiliyim ve fırsat buldukça Vg salonuna gidiyordum. Ama 2 senedir gidemedim ve bel fıtığı oldu galiba kaslar güçsüzleşti. Ben ne zaman olduğunu da biliyorum merdiven idmanında iyi ısınmadan sıçrarken belim tutuldu.

Hocam MR sonucunu upload ediyorum lütfen yardımcı olun. Karın ve bel kası çalışsam yararı olur mu? Koşmanın zararı var mıdır? Yazı uzun oldu kusura bakmayın. Şimdiden teşekkür ederim.

http://i1104.hizliresim.com/2011/4/16/14850.jpg

12. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    saygıdeğer inside mr sonucunuzu ve yazdıklarınızla uyuşmaktadır.

l5-s1 omurunuzda sinirinize baskı yapmayan bir fıtığınız var. sizin gibi santral protrüzyon bulgusu olan hastalarda yaş önemlidir. hakem olduğunuz için 28 yaştan büyük olduğunuzu varsayarak (yeni kanun başlangıç hakem yaşı dayımdan bilirim) belinizdeki baskıyı azaltmanızı belirtmek isterim.

çünkü l5-s1 omuru belinizdeki en hareketli omurunuzdur. bu nedenle cerrahi müdahelesi en az olan omurdur. bunedenle cerrahi müdahale tavsiye etmiyoruz. l5-s1 omurunuz sizin sağ bacağınızı olumsuz etkiler.

sizin gibi sinire baskı yapmayan bir fıtığı olan hasta yakınım vardır. kendisi öğretmendi aynı zamanda her hafta futbol oynayan birisiydi. kendisine hiçbir zaman sağ bacağının ağrısından kurtulamayacağını söylemiştim. bacak haricinde belinde ve spor yaşantısında bir değişme olmadı. sizinde hakemlik yapmanıza bi engel yok. ancak vucut geliştirme sizin için tehlike arz etmektedir. yukarıda yazdığım gibi en hareketli bölge ve ağırlık merkezi. direk baskıda yatacak duruma gelebilirsiniz. bu nedenle halter dışında her hareketi yapabilirsiniz. halteride yapacaksanız yatarak bir arkadaş yardımı ile kaldırabilirsiniz baskı altında kalmamak şartı ile karın ve sırt kaslarınızı geliştiriniz.

momenti yüksek olan bir ağırlık kaldırmayınız 10kg bile olsa destek noktasına uzak olmamasına özen gösteriniz beliniz bu ağırlığı
    70 kg olarak hissedebilir.

saygılarımla

belirtmek isterim dayımda eski hakemlerdendir. fakat 2.lig itibari ile bırakmıştır.

Son düzenleme: 17 Nisan 2011
  13. inside

inside Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Değerli arkadaşım atakan_irresistable bu güzel mesajların için sana minnettarım ve teşekkürü bir borç bilirim.

Yaşım 26 ve 4 senedir hakemim. Sizin belirttiğiniz 28 yaş 3.lige yükselebilmek ve Profesyonel Ulusal Hakem olabilmek için istenen yaş sınırıdır. Ben şuan Amatördeyim. Dayınız da benim Hocamdır, saygılarımı iletirseniz sevinirim. Keşke dayınız kadar 2.lige yükselebilsem bu seneden itibaren hiç ara vermeden 5 sene devam etsem belki oraya yükselebilirim. Umarım bel fıtığım buna izin verir. Şuan çok şükür bahsettiğiniz gibi bacağıma ağrısı vurmadı yada bir uyuşma olmadı. Tavsiyelerinize aynen uyacağım sağolun.

Saygılar

14. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    konuyu tekrar gündeme getirdiğim için affedin
    cerrahi müdahaleden, belki, kaçınma olarak bölgeyi gerdirip çekerek basının kalkmasını sağlayan cihazların hastahanelere geldiğini duydum haberlerde
    koltuk benzeri bir cihazdı
    Bursa'ya sanırım böyle bir cihaz gelmez, gelse dahi pahalı olur diye düşünüyorum

15. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    bu adamı oldu olası sevmişimdir, 2008'den beri mesajlarını, konularını takip etmekteyim, hep seviyeli, hep kaliteli...

Sayfayı Paylaş