Bel ağrısı hakkında ufak bi soru

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve qwerttytuopas tarafından 9 Ekim 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. qwerttytuopas

qwerttytuopas Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    Coder
    Yer:
    istanbul / b.evler
    Geçtiğimiz cuma günü rugby antremanımda sert bir pozisyonda belimi incittim.Antreman yaptığım zamanlar hiçbir ağrı yok ama sabah kalkarken ve gün içinde belimde bir ağrı oluyo.Bel fıtığı olma ihtimali varmıdır yada sadece kaslardan kaynaklanan bir sorun mudur ? bel fıtığını anlamanın kendim uygulayabileceğim belirli bir yolu varmıdır ?

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    bel fıtıgı teşhisinde genellikle bacak bacak üstüne atar sekılde pozısyon aldırılır ve dıze yukarıdan çok hafıf baskı uygulanır.agrı bacakta çizgi halinde aşağı kadar hıssedilirse asıl gereklı onlemler alınır.en azından bende oyle yapmıslardı.

qwerttytuopas bunu beğendi.
  3. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Başta squat ve deadlift olmak üzere leg press hareketlerini 2-3 hafta kadar çalısma.Ağrıların haala devam ediyorsa doktora git.
    her belinde ağrı olan bel fıtıgı olacak anlamına gelmiyor bel fıtıklarında ameliyat artık son çare olmuşşsa yapılır .

Muhtemelen squat veya deadlift fazla fazla yüklendin.
    Bel çok önemli ağrıların devam ediyorsa doktora git 2-3 hafta kadar antreman yapmazsın altı üstü .
    Kaybeedeceğin bişey olmaz 2 haftada. thums:

4. Doruk

Doruk Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    En doğrusunu doktor söyleyecektir tabii, gitmende fayda var. Bende de boyun fıtığı + bel düzleşmesi var o nedenle epey aşındırdım doktor kapılarını. Bel fıtığı var mı yok mu diye kontrol etmek için doktorun yaptırdığı 1-2 hareket vardı (2 aylık bel agrısı sonrası gittiğimde yapmıştı).
    Örneğin düz bacak testi: Sırt üstü düz zemine yat, bacaklarını yine düz olarak 20 derece kadar kaldır ve o pozisyonda bekle. (10-15 saniye) Belinde ağrı olup olmadığına bakılır... Bir diğeri de ayaktayken öne doğru dizlerini kırmadan parmak uçlarına dogru esne ve öyle kal. Ağrı var mı yokmu bak. vs... Yalnız bunları yaparken belinde pantolon kemeri veya sıkı bir pantolon olmasın ki belini desteklemesin.

Tabii bu ikisi haricinde doktorun kendi muayenesi de vardı, sadece bu iki hareket yeterli değil anlaşılması için. Hatta zaman zaman muayene de yeterli olmuyor, filme bakılması gerekiyor. Ki benim de ağrılarım geçmeyince film çektirdik ve düzleşme çıktı, fıtık yokmus. Şimdi bel güçlendirici hareketler yapıyorum, çok hafif ağırlık deadlift vs... 4 aydır ağrım kalmadı... Her neyse..
    Kısaca en dogrusu doktor kontrolü ve MR ile çıkacaktır ama üstte bahsettiğim 2 yöntem bel fıtığı muayenesinde yaptırılan temel şeylerden.

5. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    hafif kg ile bol tekrar (15-20) deadlift bel'e çok iyi geliyor ,deadlift hareketinin zararlı oldugunı söyleyenler çıkarsa salonda kulak asma ,hafif kg ve hareketi dogru yapınca beli kuvvetlendiriyor deadlift üzerine egzersiz tanımam .

6. Doruk

Doruk Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    sırt günümde dediğin gibi deadlift yapıyorum. bacakları kırarak, hareketi tamamlamak üzereyken kasılmayı hissedecek şekilde...Mümkün oldugunca omurgaya yatay yönde ağırlık "asmayacak" şekilde... Şimdilik faydasını görüyorum bakalım...

Sayfayı Paylaş