Behçet Hastalığı

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve akçakaya tarafından 11 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Behçet Hastalığı birden fazla organ sistemini ilgilendiren, kronik ve kesin tedavisi olmayan bir hastalıktır. Ülkemizde oldukça sık görülür. "Behçet" ismi onu 1937 yılında ilk defa tanımlamış olan ünlü Türk bilim adamı Hulusi Behçet'ten gelmektedir.

Behçet Hastalığı özellikle ülkemizde ve Akdeniz ülkelerinde sık görülür.

Hastalığın temel belirti ve bulguları şöyledir:
    Ağızda tekrarlayan aftlar (ülserler),
    Genital bölgelerde (cinsel organ çevresinde) yara bırakan ağrılı ülserler,
    Gözde üveit (gözün iç yapılarında iltihap)
    Bunlara ilave olarak:
    Eklem iltihapları (artrit)
    Damar iltihapları (vaskülit)
    Anevrizmalar
    Pıhtılaşma eğilimi

Behçet Hastalığı hangi sorunlara yol açar?
    Körlük: Tedavisi ihmal edilen kimselerde bir kaç sene içinde üveit ve retina damarlarındaki iltihapla birlikte körlük meydana gelir.
    Nörolojik Sorunlar: Beyin ve meninkslerdeki lezyonlar sonucu ilerleyici felçler, kişilik değişiklikleri, menenjit ve demans gelişebilir.
    Vasküler Hastalıklar: Damar iltihapları, anevrizmalar ve ölümcül anevrizma yırtıkları meydana gelebilir. Akciğerde vasküler tutulum olduğunda öksürükle birlikte kan gelebilir.

Behçet Hastalığı'nın Tanısı
    Tanı için herhangi bir laboratuvar incelemesi kullanılmaz. Tanı genellikle klinik olarak konur, yani şikayetler ve bulgular doğrultusunda konur. Ancak diğer hastalıkların olmadığından emin olmak için tetkik yapılabilir.

Tedavisi
    Behçet hastalığının kesin tedavisi yoktur. Çünkü söz konusu yaygın inflamasyonuna neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Fakat kolşisin, kortikosteroid ve immün süpresör ilaçlarla mevcut iltihabın ilerlemesi durdurulabilir. Ayrıca ağızdaki ve genital bölgelerdeki yaralara kolşisinin iyi gelmektedir.

Behçet hastalığının neden olabileceği sorunların takibi şarttır. Örneğin üveit için her 6 ayda bir göz doktoruna gitmek gerekir. Gastroenterologlar da şüphelenirlerse sindirim sistemindeki ülserler için endoskopi yapabilirler.

Medikal tedavinin -yani İlaçla tedavinin- yanı sıra eğer anevrizma gelişmise cerrahi müdahale de gerekebilir.

Sonuç olarak
    Behçet hastalığı düzenli takiplerle kontrol altına alınabilen bir hastalıktır. Behçet hastalarının düzenli ilaç kullanmaları ve herhangi bir nedenle bir doktora gittikleri zaman Behçet hastası olduklarını söylemeleri gerekir.
    Kaynak:https://www.bodyforumtr.com/forum/posting.php?mode=newtopic&f=41

NOT: Bu lanet hastalık annemdede var.Tedavi edilmezse ilerliyor.Ailede birinde varsa side risk altındasınız demektir.Eğer varsa hiç durmdan gidip hastaneye test yaptırın.Ben yaptırdım ve sağlamım :)

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Büyük geçmiş olsun.dertleşme köşesi değil ama ablamda da çıktı..tabi lanet olarak adlandırmaktan imtina duyuyorum.Zira Allah şifa verir inşallah diyerek imtihanı dünyada kaybetmemek gerektiğine inanıyorum...İnsanların elinde olmayan sebeplerden dolayı çıkıyor bu hastalık..ama çektiğiniz çileyi bir sen bilirsin tabi..verdiği huzursuzluktan ve insanın elinden birşey gelmemesinden dolayı insan sinirlerine hakim olamıyor bunu anlıyorum
    Modern tıppın bunu ortadan kaldırmak için malum geliştirdiği bir tedavi yok..sadece semptonların ilerlemesini engelleyebiliyorlar..
    bilmiyorum denedinizmi alternatif tıpta buna yönelik olan tedavilerden..ben ablamın hastalığının ilk aylarında gece gündüz tedavi arayışındaydım..Herbalist Atabay Güveloğlu isimli bir herbalistle irtibata da geçmiştim hatta..3-6 ayda büyük oranda çözüm üretebileceğini yazmıştı mailinde..fakat doktorların uyarılarının başında behçette zaten bağışıklık sistemi çok aktif hale geldiği için bağışıklığı güçlendiren ilaçlar kullanılmamalı geliyor..o yüzden tereddüt ettim ve askıya aldım..
    uzatmıyım..tekrar geçmiş olsun.Allah şifa versin..

3. akçakaya

akçakaya Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    mrb

Malesef diez bu hastalığın çaresi yok :cry: :( .Sadece ilerlemesini önleyebiliyorsun.Oda uzun uzun tedavilerle.Bu hastalık annemdede var teyzemdede var ama Allaha şükür bende yok.

Tedavisi bile işkence,annemden bildiğim kadarıyla elli tane test yaptırıyorlar.Sırf testlerde bile helak oluyorlar.Allah senin ablanada şifa versin. ;)

4. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    arkadaşlar her ikinizin yakınarına allahtan şifalar diliyorum. tedavilerini ihmal etmeden sürdürsünler. kolay gelsin. tekrar geçmiş olsun.....

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    hernan77 teşekkür ederim..

akçakaya buarada şans olarak mı görmek lazım bilmiyorum sizin içinde bizim içinde ama kadınlarda erkeklere nazaran daha hafif geçtiğini öğrenmiştim..erkeklerde( Allah kimseye vermesin tabi) semptomlar daha yoğun..örneğin göze vs..daha ağır etki ediyor..tekrar geçmiş olsun..Allah deva yaratmadığı derdi yaratmamış..inşallah bir çaresi bulunur..

6. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Akçakaya ve diez,büyük geçmiş olsun arkadaşlar :cry: Umarım atlatırlar.

7. CENTAUR

CENTAUR Guest

Bende Allahtan acil şifalar diliyorum büyük geçmiş olsun arkadaşlar.

8. metugok

metugok Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci (sürüngen)
    Yer:
    Ankara
    çok çok geçmiş olsun beyler Allah yakınlarına şifa sizlere sabır versin
    bişey desem kızmazsınız dimi Behçet hastalığını yunan lılar biz bulduk adını değiştircez diye diretiyolarmış... Hulusi Behçet aslında bizim bilmediğimiz ama tıp dünyasının yakından tanığıdı büyük doktorlardandır bu arada... Ama yunanlılar Behcet ten önce biz bulduk diye ellerinde belgelerle mahkemeye gitmişler adını değiştirelim diye bizim bilim adamlarıda otursun yerinde de değiştirsinler bari.. :x

9. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Adamlar zaten türkün rakısına,baklavasına bile sahip çıktı buna hiç şaşırmadım :)

10. boxer

boxer Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Geçmiş olsun , Allah kimsenin başına vermesin.

11. theozturk

theozturk Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Bende behçet hastasıyım ama sağlam ağırlık ve spor calışıyorum , ilaçları içmedigim zaman eklemlerim iltihap ile şişiyor ve kapatamıyorum ama şuan cok şükür iyiyim :)

12. Hakan4961

Hakan4961 Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Çok çok geçmiş olsun kardeşim , ALLAH acil şifalar versin .

13. Forumcuu

Forumcuu Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    13
    Behçet Hastalığı Nedir?

Behçet hastalığı, kendini tekrarlayan oral ve genital ülserler ile göz, deri ve eklemlerde görülen iltihaplanmadır. Vücudun hemen her yerini etkileyen hastalık, aft adı verilen yaralardan meydana gelir. Bunun yanında eklemlerde, gözde, beyinde, kalp damarlarında tıkanıklıklara neden olan iltihaplanmalar içermektedir. Belirtilerine bakıldığında nöbetler şeklinde kendini gösterdiği görülmektedir. (Aft Nedir?) Dönem dönem ataklarda artış gözlense de hastaların tedavi sürecinde, günlük yaşamlarına devam ettiği bilinmektedir. İpek Yolu üzerinde bulunan ülkelerde daha çok görülmesi hastalığın İpek Yolu hastalığı olarak bilinmesini de sağlamaktadır. Japonya, Kore, Çin, İran, Türkiye, Tunus ve Fas gibi Uzak Doğu, Orta Doğu ve Akdeniz ülkeleri hastalığın en sık görüldüğü ülkelerdir.

Behçet Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Behçet hastalığı sebebi tam olarak bilinmediği için korunma yollarına dair fikir verilebilen bir hastalık değildir. Bu nedenle hastalığın ortaya çıktığı bölgelere dikkat edilmesi, temizlik yapılması ve zararlı alışkanlıklardan uzak durulması hastalığın korunma yolları olarak belirtilir. Bulaşıcı olmayan hastalık, yine de ailede herhangi birinde varsa doktor kontrolünü gerektirir.

Behçet Hastalığının Tedavisi Nedir?

Behçet hastalığı tedavisi hastanın yaşam kalitesini artırmaya, acısını ve ağrısını azaltmaya yöneliktir. Sebebi bilinmediği için net bir tedavi çizelgesi çizilemese de hastalığın atak dönemlerinde kolaylaştırıcı yöntemler izlenmektedir. Hastalığın çıktığı bölgeye göre farklı tedavi yöntemi uygulanır. Hastalık tedavi sonucunda tamamen ortadan kaldırılmaz. Sadece sebep olduğu şikayetler giderilir ve ortaya çıkan yaralar geçirilmeye çalışılır.Tedavi süreci uzun olan Behçet hastalığı, devamlı kan tahlilleri, göz muayenesi yaptırılarak kontrol altında tutulmaktadır. Hastaların çoğunda ilaç tedavisi uygulanmaktadır.

Alıntıdır

Sayfayı Paylaş