Achilles vs Yağlar ( Ketojen diyet)

Konusu 'Yağ Yakımı Günlüğü' forumundadır ve Achilles1980 tarafından 7 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 40 üye.
  1. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Zayıflatma, Yarışma diyeti, Yağ yakımı vb.
    Yer:
    İzmir
    Bu arada ilginç bir şekilde cola zero içebileceğimi öğrendim.İçinde citric asid bulundurmadığı için içebilirmişim. Diyet kola değil yalnız sadece zero olanından kullanabilirmişiz. Bakalım daha neler öğrenicez:)

asrin78 bunu beğendi.
  2. estetik fenomen

estetik fenomen Üye

Beğenileri:
    614
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Evet, öyle sanırım. Ketojen diyet yapan olarak bilmiyorum da sürekli fit bir şekilde acaip bir hacimli vücutla gezen bir arkadaş tanıyorum, Zero'yu bolca tüketiyor. Fitness yapan bir hanım arkadaşım var, o da yine bolca tüketiyor. Zero, anlaşılan diyette alınabilinir. Bunu bir de hocalarıma sorayım, bakalım ne diyecekler...

3. Sharingan

Sharingan Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Achilles, bu hafta 2 kilo verdim. Şu an 84 kiloyum ve son 2 veya 3 kilodayım. Nerdeyse 2 saatte bir 22gr-30gr arasında protein alıyorum. 30 gr karbonhidrat sabit onuda sebze yemeklerinden alıyorum. Bazen almam gereken protein miktarını aştığım günler bile oldu.
    Supplement olarak Protein tozu, glutamine, Acetly L-Cannitine ve de HGH üretimini artıran Anti-Agging ürünleri kullanıyorum.
    Programım Pazartesi 20 dk. İnterval cycling ardından Biceps ve Triceps ardından karın egzersizleri.
    Salı 20 dk. İnterval cycling ardından Omuz ardından karın egzersizleri.
    Çarşamba sadece 40 dk İnterval cycling
    Perşembe 20 dk.interval cycling ardından Göğüs ardından karın egzersizleri.
    Cuma 20 dk. interval cycling ardından Sırt ardından karın egzersizleri şeklinde.
    Cumartesi ve pazar ise off.
    Pazar günü karbonhidrat yükleme günüm. Ortalama antreman sürem 40-60 dk yı geçmiyor. Şu ana hiç bir yorgunluk belirtisi göstermedim. Ve herşey harika gidiyor. Bunu açıklamamın sebebi, bir konuda fikrini almak istiyorum. Ketojen dietten sonra karbonhidrat almaya nasıl başlayacağız? Eğer başlayamayacaksak, kilo kaybı yaşamadan nasıl karbonhidrat düzeyini ayarlamaya devam edeceğiz?
    2 Kilo verdikten sonra cardio'yu bir gün daha eksilticeğim. Daha sonra antremanın başına sadece ısınmak için 10-15 dk interval cardio bırakacağım. Buna göre nasıl bir diete geçiş öneriyorsun?

Son düzenleme: 27 Mart 2010
  4. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Glutamine seni ketosisin dışına atabilir. Ayrıca tamamen gereksiz bir supplement olduğunu düşünüyorum. Interval cardiolarını antreman sonrası yapmanı tavsiye edebilirim. Ama şu an diyet ve programın işe yarıyorsa aynı şekilde devam et tabii ki. En zor soru sanırım ketodan sonra kiloyu muhafaza etmek. Spora devam edeceğini farzederek anlatayım. Karbohidratlı bir diyete geçiş yapacaksan eğer maalesef vücudun keojen diyetten sonra bir miktar su tutucak. Bu da şişmanladım sanırım durumunu ortaya çıkaracaktır. Ben kalori saymanı öneririm. Ayrıca 3-4 haftada 1 kendini kilonu kontrol edip 25 er gram karbonhidrat arttırmanı öneririm. 40 - 40 - 20 güzel bir orantı diyet için. Bununla ilgili bir makale çevirmiştim. Fakat bu makalede yazan miktar kadar almanı ilk gün önermem. Sadece çıkan kalori ve protein,karbonhidrat ve yağ oranına adım adım çıkmanı öneririm. Kolay gelsin.

https://www.bodyforumtr.com/vbforum/g-nl-k-ka-gram-t26243.html?p=277368#post277368

Turquase ve Sharingan bunu beğendi.
  5. Sharingan

Sharingan Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yardımların için çok sağol. Çevirdiğin makaleyi okumuştum. Tavsiyen üzerine Glutamine kullanımını bırakacağım ayrıca antremanlardan sonra 20 dk. Interval Cardio fikrine katılıyorum. Antremandan önce yaptığım zaman antreman sırasında kalbimi çok yorduğumu hissediyorum.

6. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba Achilles;

Kaydettiğin ilerleme için tebrik ederim. Okuduğum bir makale de ketozis dietine devam ederken hacim yapmak için spordan sonra bir miktar karboyla beraber protein alımı tavsiye ediliyordu aksi takdir hacim kazanmanın -ki bunu istiyormu kişi o da önemli- mümkün olmadığını ya da çok zor olduğunu yazmış. Konu hakkında tecrube ettiğin birşey varsa paylaşırsan sevinirim.

Not: Glutamin için çok sert konuşmuşsun biraz açabilir misin ketozisten çıkarttığına dair ya da yararını çok fazla görmediğine dair bulguların mı oldu acaba ?

Saygılar

7. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    idmandan sonra karbohidrat tükettiğinizde, zaten ketozis durumundan cıkıyorsunuz. Özellikle basit şeker hemen ketozis durumundan çıkarir sizi.

10 dakika içinde insulin zirveye ulaşıcak ve dolayısıyla artık yağ kullanımı duracaktır.

Bu beslenme sistemi bdaha fazla definasyona yönelik bir beslenme sistemidir.

bulk olmak için yapılması gereken daha farklı beslenme çeşitleri vardir.

Ancak bu beslenme ile bulk olanlarda var.

haftada 2 gun süren yüklemeler sayesinde bulkta olunabiliyor.

Ancak zaten bulk durumda yağ artışı ve vücutta ve su tutulmaya başlanacaği için karbohidratı arttırmak ve yağı kısıtlamak gerekicektir.

özellikle kaliteli komplex karbolar cok daha fazla tüketilir bulk durumda.

Turquase ve Achilles1980 bunu beğendi.
  8. JaM

JaM Üye

Beğenileri:
    85
    Ödül Puanları:
    38
    Yer:
    Bursa
    glutamine'nin ketozis den çıkaracağı konusunda;
    hangi protein tozunu kullanıyorsunuz?
    keza isolate lerde bile servis başı 1-2gr glutamine var bildiğim kadarıyla...
    danışmak istediğim bir diğer konu da ketojen diyette alınan multi-vitamin desteğinde sodyum ve potasyum değerlerine dikkat ediyor musunuz?
    bu iki mineral de vücutda su tutuyor galiba?

9. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Sanırım ketojen diyet yaparken bulk olmaktan bahsediyorsun. Coyote nin dediği gibi antremandan sonra aldığın basit karbonhidrat ( dekstroz ) beni ketosisin dışına atıyor. Fakat bu durum ketojen diyette kendime göre doğrular içerdiği için ben devam ediyorum. 1 saat gibi bir süre insülin dalgalanmasındansonra vücut eski seviyesine tekrar geri dönüyor. Zaten 1-1.5 saat sonrada normal keto öğününü yemeye devam ediyorum.

Bulk olmak ise tamamen diyetteki yağ seviyesinin artmasıyla ilgili olan bir durum. Basit mantık düşünürsek kalori fazlası = bulk olarak bize dönüyor. Peki protein aynı karbonhidrat yasak bir diyette neyi yükselticez dersen. Tabii ki aldığımız yağ seviyesini yükselticez. Ayrıca diyettekinden diğer bir farkı da haftada 2 defa karbonhidrat yükleme günü olması. Şu ana kadar hiç ketojen diyetle bulk olmaya çalışmadım ama onuda yapmam yakındır:) Onun için şu an için bildiklerim bunlar.

Glutamine ve bcaa için düşüncelerimi daha önce forumda paylaşmıştım. Tekrar yazayım. Hayvansal proteinlerin %18 i, wheyinde %25 i bcaa içeriyor. Glutamine kişisel görüşüm tamamen balon bir ürün olduğu yönünde ( bu konuda terini düşünenler muhakkak vardır). Zaten glutamine bireyi ketosisin dışına atıyor. Onun için bu diyette zaten yasak. Glutaminle ilgili çok makale okudum. Yurt dışında bu işin araştırmalarını yaptığım konuşmalardan bu sonuca vardım. Bu diyeti yapmayıp ve glutamine kullanıpta yarar sağlayan varsa tabii ki devam etmeli. Zaten işe yaramasada kişi işe yaradığınma inanıyorsa kesinlikle faydalıdır. Umarım anlatabilmişimdir:)

Bu arada ketojenik diyetle bulk olmayı anlatan bir makale

http://www.bodybuilding.com/fun/keto2.htm

Turquase bunu beğendi.
  10. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın achilles, ben karbohidratın her turlusunun seytan olduguna inanıyorum. Bu gizli ve kücük bir seytan insanı yavas yavas kendisine tutsak ediyor.

Çevremde 10 sekerli cay icen insanlar var ve 1 pizzayı bir seferde yiyen varil gibi insanlar var.

her seferinde söyledikleri kelime doyamıyorumdur.

ne olursa olsun basit sekeri asla bedenimize sokmamamız gerekir.

Bu BodyFit bir vücutcu için asla gerekli değildir. Bulk olmayı da hiç sevmedim sevemedim. Liflerine kadar gözüken kas yapısı benim tercihimdir.

SixPack in gözükmediği bir vücut istiyorsa kisiler karbohidrat ve seker tuketmeye devam etmeliler.

Evet vücut büyüyor fakat keskinlik kayboluyor.

İdmandan sonrada hiç. zorlukcektiğimi hatırlamıyorum öylesine sert idman yapıyorumki her yerim kasılıyor idmanda ve canım öylesine yanıyorki.

insulin dalgalanmasına ihtiyacımızın olmadıgını dusunuyorum.

acun12 ve asrin78 bunu beğendi.
  11. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Glutamine glikojeni karaciğerde depoluyor bu bizim bu diyette olmasını en son isteyeceğimiz şey. Çünkü vücudu glikojene aç bırakmak istiyoruz. Fakat bunu glutamine alarak başaramayız. Şimdi ben şöyle yapıyorum. Sadece antreman sonrası protein tozu içtiğim için ve bunu dektrozla aldığım için ketosisin zaten dışına çıkıyorum belli bir müddet. Bu sırada protein tozunun içindeki glutamine beni zaten etkilesede umrum olmuyor. En geç 1 sat sonra zaten vücut normal istediğim seviyeye geliyor.

Multivitamindeki sodyum değilde daha çok aldığım yiyecekelerin içindeki sodyum değerlerine dikkat etmeye çalışıyorum. Mesela sabahları sosis yiyorum. Aslında böyle gıdaları yemek çok sağlıklı değil. Fakat makrolar için şimdilik böyle devam ediyorum. Yani sodyum ve potasyumu şimdilik öyle kafama takmıyorum. Çünkü öyle su tutması gibi bir sorunla karşılaşmadım. 2 ayda bir diyeti yenilemeye çalışıcam zaten. Aynı gıdalarla beslenmek tek düzeliğe yola açıyor ve bende biraz motivasyon eksilikliğinede neden oluyor.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:02 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:50 ----------

Coyote aslında seni anlayabiliyorum. Bu düşüncenin hangi temellere dayandığınıda görebiliyorum. Fakat karbonhidratların şeytan olduğu görüşüne katılmıyorum. Şimdi temel olarak kaslarımız ağır antremandan sonra tükenme noktasına geldiği için acilen proteine ihtiyaç duyduğu için basit karbonhidrat alma zorunluluğu duyarız. Yani glisemik indeksi yüksek bir yiyecek yememiz lazım. Aslında bu konuda sanırım sende hem fikirsin. Fakat tekrar söyliyeyim seni anlayabiliyorum. Bu kadar uğraşıyorum bu lanet karbonhidratları vücuduma sokmak istemiyorum mantığındasın. Yine de ben karbonhidrat ve şeker alınarak keskin bir vücut yapısına ulaşılabileceğini düşünüyorum. Tabii bireyden bireye inançtan inanca değişen bir durum. Kesinlikle benim ki doğrudur diye birşey demiyorum. Önemli olan işe yaraması ve işe yarıyorsa kesinlikle kendi doğrun en doğrusudur.

JaM bunu beğendi.
  12. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Sayın achilles, rutin beslenme konusuna bende katiliyorum. Ancak kırmızı eti arttırmak gerekiyor diye dusunuyorum.

Yaptıgım araştırmalarda Vg sporu ve ketosiz için en uygun besinin et oldugunu ortaya cıkardım.

Sindirimi 8 saat sürüyor ve böylece vücudumuz hiç aç kalmıyor.

Kolesterol arttırıyor fakat hareketli bedenler kolesterol sorunu yaşamıcaklardır.

Fiyatı pahalı o yuzden haftada 2 gun toplam 500 gram anca yiyebiliyorum. Turkiye değilde abd yasıyor olsam cok daha iyi olucaktı.

eğer ucuz alabilsem her gun yarım kiloya yakın yiyebilirim.

Hayvan besiciliği işine baslamayı dusunuyorum sırf bu yüzden :):)

Espri bir yana ama kırmızı eti mutlaka tüketmek lazım ketojen diyette.

13. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Coyote aslında seni anlayabiliyorum. Bu düşüncenin hangi temellere dayandığınıda görebiliyorum. Fakat karbonhidratların şeytan olduğu görüşüne katılmıyorum. Şimdi temel olarak kaslarımız ağır antremandan sonra tükenme noktasına geldiği için acilen proteine ihtiyaç duyduğu için basit karbonhidrat alma zorunluluğu duyarız. Yani glisemik indeksi yüksek bir yiyecek yememiz lazım. Aslında bu konuda sanırım sende hem fikirsin. Fakat tekrar söyliyeyim seni anlayabiliyorum. Bu kadar uğraşıyorum bu lanet karbonhidratları vücuduma sokmak istemiyorum mantığındasın. Yine de ben karbonhidrat ve şeker alınarak keskin bir vücut yapısına ulaşılabileceğini düşünüyorum. Tabii bireyden bireye inançtan inanca değişen bir durum. Kesinlikle benim ki doğrudur diye birşey demiyorum. Önemli olan işe yaraması ve işe yarıyorsa kesinlikle kendi doğrun en doğrusudur.

14. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Vücudun glikoz ve glikojen sentezleme yeteneği oldugundan ötürü ketojen durumda ayakta kalabiliyoruz.

eğer karbohidratlara bağımlı olsaydık su anda hak rahmetine kavusmus olurdum.

Bedenin çalışma prensibine göre eğer glikojen lazimsa bunu protein ve yağdan sentezleyecektir.

Bize dusen su tüketimize dikkat etmemiz. Gunluk 4-5 litre su içtiğimiz müddetçe Sert idman sonrası bile vücut glikojeni sentezler uykudayken aldıgımız yağ ve proteinden ve vücut yağından glikojen sentezler.

Yağdan Açığa çıkan toksik maddeler ise su yardımı ile vücuttan atılır.

Sarmısak son derece işe yarıyor achilles. Eğer öyle olmasa fransız mutfağı tam bir felaketken ve çok ağırken insanları ne derece sağlikli bunu sarmısağa borçlular.

Bence gunde 1 buyuk sarmısak tuketimi yapildiği müddetçe sorun olmicaktir.

Achilles karbohidrat yavaşça insanı esir alır. Siz bu gun desktroz için az miktar alırsınız yarın biraz daha bir bakmışsınızki diyet bozulmuş.

Benim anlatmak istediğim bu işte.

Karbohidratların, glisemik endeksi dusuk olanları ise samandan farksız oldugundan uzak durmakta fayda vardır.

Yulafı kime sorsanız ağzını eksitir. Pirinci haslanmıs yerken somurtur insanlar

ama yarım kilo kırmızı et veya yarım kilo kızarmış tavuk koyun birinin önüne ağzı sulanır.

İşte fark burada.

Bu diyet bizi mutlak başarıya bu sebeble ulaştırıyor.

Son düzenleme: 28 Mart 2010
  15. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    :) haklısın coyote onun için 2 mizde karbonhidratsız bir diyet şekilini tercih ettik sanırım. Sarmısak olayına katılıyorum. Şu diyet öyle bir diyet ki yemek yerken hem zevk alıyorsunuz hem de kilo kaybediyorsunuz. Su kesinlikle şart haklısın.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 22:36 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 22:29 ----------

Arada bunuda yazmışsın görmedim:) Kırmızı et konusunda kesinlikle katılıyorum. Hatta ketojen diyeti bırak herhangi bulk olmaya çalışan biri için kesinlikle kırmızı et gerekli. Yani bu iş sadece tavuk göğsü yemekle olmuyor maalesef.. Ama tabii kırmızı etinde fiyatı malum. Ayrıca ben ince hesaplar peşinde koştuğum için mesela hep yiyeceklerin üzerindeki besin değerlerini incelerim. Kırmızı et pakette satılmadığı için besin değerlerinide bilemiyorum. İçinde ne olup olmadığı muaammayken hele ki Türkiye'de !! pek yanaşamıyorum. Fakat şuna inanıyorum kırmızı et eşliğinde keto diyet yaprken ayrıca kaslanılır bunada inanıyorum. Hayvan besiciliği de iyi fikir ortak ararsan ben hazırım :):)

Coyote bunu beğendi.
  16. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Bencede, karbohidrat insanların beslenmesine cok sonradan katılmıştır. bunuda unutmayalım ve kimse unutmasın.

Mö 10000 yıllarında insanlar topraği ekmeği öğrenene kadar,

köklü sebzeler, çilek, yer fıstıgı, badem, fındık, tarzı besinleri tüketmiş ve ayrıca ete yonelik bir beslenme mevcut oldugu savunulmaktadır ve doğrudurda.

Peki MÖ 10000 yıllarından önce ne yapıyordu bu insanlar. milyon yıllar evvel.

Tabiki çiğ etle besleniyorlardı.

bu gun resim yazıları gösteriyorki, İnsanların en birincil besin kaynaği etti.

Tahıllar bile beslenmemize sonradan girmiştir.

17. Turquase

Turquase Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İstanbul
    Bu söylediğine biyoloji mezunu bir birey olarak katılmam mümkün değil, belki biraz konu dışını taşıyoruz ama aktüel bir bilgi yanısıra biraz da tarih katıp bir sentez yapmak istedim :)

Tarih başlangıcında bahsettiğin et ile ilgili beslenme şekli taş devri ve maden devri zamanlarında evet vardı. Ancak insanların varlığıyla beraber beslenmenin başlayışı tamamen bitkisel ürünlerle beslenme şekliydi. Tabiri caizse onun sapı bunun kökü olarak devam ediyordu. Zaman geçtikçe her insanda olduğu gibi damak tadı denilen o şeytan ortaya çıktı ve bilhassa ateşin de icadıyla bugünkü bildiğimiz obez tarikatlarının ilk adımları atılmış oldu :)

Kısa bir bilgiydi sohbete keyif katmak adına yazılmıştır :eek:

Coyote bunu beğendi.
  18. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    şimdi ben tezimizi ilerleterek devam edicem.

Taş devri dönemi biliniyor değilmi? Peki ya öndan önce ne oldugunu kim bilebilir?

milyarlarca yıl insanlar etle beslendiler.

Ateşin bulunması ve büyük buhranlar, depremler, tayfunlar sebebiyle bazı kuraklık yılları oldu. Ateşin bulunması insanlara değişik seylere itmeye basladi. insan tam bir yırtıcı hayvan gibiydi o yıllarda. Zorlu hayat şartları, erkekleri çok güçlü yapmaktaydı. İnsanlar çok buyuk buhranlar atlattılar.

hayvanlar telef oluyorlardı ve kabileler sıkıntı çekiyolardı.

dünya ilk yıllarda böyle değildi. insanlar konusamıyolardı ve öylesine güçlüydülerki.

Peki bu değişimin sorumlusu nedir? Tabiki nufusun artması ve teknolojinin ilerlemesi.

Tezi ilerletelim. Su anda kabile halinde yaşayan insanlara baktıgımızda ne kadar dinç olduklarını goruyoruz. Peki bunun sebebi ne?

Tezi daha da ileriye götürücez. Bir çocugumuz oluyor ve asla sekere bulaştırmadan yetiştiriyoruz ve spor yapmasını sağlıyoruz.

Şimdi bu cocuk ilerde şişman olabilir mi? Böle birşeyin imkanı oldugunu sanmıyorum.

Kabilelere baktıgımızda bunu gormekteyiz.

Ben iddia ediyorum insan hayatına bu madde girmemeli. Bu madde bizi yavas yavas öldürüyor.

Son düzenleme: 30 Mart 2010
  19. Sharingan

Sharingan Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Achilles bu hafta 84 kiloda çakılı kaldım. Karbonhidrat alımım 30-40 gr geçmedi. 160-180 gr protein. 100-150 gr yağ oranında. Ortalama 2000-2500 kalori civarında bir beslenmem oldu Bu durumda karşısında ne öneribilirsin?

20. Achilles1980

Achilles1980 Üye

Beğenileri:
    730
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    İzmir
    Sharingan benim görüşüm kilon aşşağıya düştükçe aldığın kaloride o şekilde aşşağı düşmeli. Örnek vericek olursam 2000 kalori alıyorsak bu 1950 ye düşmeli daha sonra tekrar bu aldığın kaloriyle bir müddet devam edilmeli. Daha sonra yine kilo aynı şekilde kalıyorsa bir 50 kalori daha düşülmeli. Eğer yağ seviyesi tekli hanelerde ise bu seferde kardiyoyu arttırmak lazım bunlarla beraber. Ayrıca vücut belli bir süre sonra bu diyete alışıyor. Bu yüzden karbonhidrat yükleme gününü 1 gün daha fazladan yapmanın gerekli olduğunu düşünüyorum. Sanırım bu 3 durumu yaparsan hiçbir sorun kalmayacaktır.

Sharingan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş