47 yıllık prefabrik okul skandalı

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve meaningless tarafından 31 Ocak 2015 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. meaningless

meaningless Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    18
    BUGÜN’ün baraka okul haberi geniş yankı uyandırırken bir baraka okul skandalı da Başkent Ankara’da yüzünü gösterdi. Söğütözü Mahallesi’nde bulunan Cebesoy İlkokulu’nun 1968 yılından beri prefabrik binada eğitim verdiği ortaya çıktı.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in Başbakan iken 1968 yılında baraka olarak açtırdığı Ankara Cebesoy İlkokulu, 47 yıldır çürümüş binada eğitim veriyor. Okulun tuvaleti dışarıda, camları yamulmuş. Duvarlarında çatlaklar bulunuyor. 1972’de okul sözü verilmesine rağmen bolu prefabrik yapıda öğrenciler eğitim görmeye çalışıyor.

BUGÜN’ün baraka okul haberi geniş yankı uyandırırken bir baraka okul skandalı da Başkent Ankara’da yüzünü gösterdi. Söğütözü Mahallesi’nde bulunan Cebesoy İlkokulu’nun 1968 yılından beri prefabrik binada eğitim verdiği ortaya çıktı. Ankara’nın en modern binaları arasında gösterilen Ankara Ticaret Odası’nın yanında bulunan okul için veliler, “Ankara Manhattan’ının dikeni” yorumu yaptı. Üç prefabrik yapının birleştirilmesi ile inşa edilen okulun 47 yıldır kar, yağmur, su dinlemeden ayakta kalmaya çalıştığı belirtiliyor. Yıllar içinde camları ve çerçeveleri eğrilen okulun tuvaletleri binaların dışında ve bahçe kısmında yer alıyor.

KERMESLERLE DESTEK

Elektrik panoları ve prizlerin 6 yaşındaki çocukların eğitim gördüğü okulda açıkta durduğu görülüyor. Okulun bahçe duvarları ile konteynerlerin birleşme noktalarında kalın çatlaklar bulunuyor. Yıkık dökük olan bahçe duvarlarının minik öğrencilerin can güvenliğini tehlikeye attığı gözleniyor. Öğrenciler için oyun alanı ve spor salonunun bulunmadığı okulda, kapısı asma kilit ile kapalı tutulan sözde laboratuvarın üzerinde ise güvercin yuvaları bulunuyor. Okul Aile Birliği üyeleri tarafından okulun ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kermesler düzenleniyor. Elde edilen bin 500 lira ile eksikler giderilmeye çalışılıyor.

72’DE PREFABRİK OLDU

Esentepe ve Söğütözü mahallelerinde oturan öğrencilerin zorluk çekmesi üzerine okul, 1968 yılında dönemin başbakanı Süleyman Demirel’in ziyareti sonrasında talimat üzerine yaptırılıyor. Baraka tipi binanın yanına 1972 yılında prefabrik taşınabilir bina yapılıyor.

AK PARTi’YE 600 METRE UZAKLIKTA

Ankara Ticaret Odası’nın (ATO) kapı komşusu olan Cebesoy İlkokulu, AKP Genel Merkezi’ne 600 metre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’na 2 kilometre ve Kızılay’da bulunan Başbakanlık ile MEB’e 5 kilometre mesafede bulunuyor.

YIKILMASINI BEKLİYORUZ

4. sınıfa giden oğlunu almak için okula gelen veli Hatice Seher, “Her akşam oğlumu almaya okula geliyorum. Çünkü burası gökdelenlerin, kalabalığın içinde bir yer. Bu okulun yıkılıp yerine yeni bir okulun yapılmasını bekliyoruz” dedi.

SKANDALA TEPKİ YAĞDI

İstanbul ve Ankara’daki baraka okul skandalı üzerine siyasetçi ve eğitimcilerden büyük tepki geldi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu skandalı “Bu durum İstanbul'un göbeğinde oluyorsa diğer illerdeki eğitim koşullarını varın siz düşünün” sözleriyle özetledi. DGP Genel Başkanı İdris Bal ise, “Birleri saraylarda otururken, çocuklar kar sularının altında ders görüyor” sözleriyle değerlendirdi. Türk Eğitim Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk da, iktidar partisinin o kadar milletvekilinin ne iş yaptığını merak ettiğini ifade etti. Aktif Eğitim Sen Genel Başkanı Osman Bahçe durum karşısında “Bu şekilde binlerce okulumuz var. Başka Büyükşehir olan il ve ilçelerimizde de tuvaleti olmayan çatısı olmayan yerler var” sözleriyle tepki gösterdi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca ise tepkisini “Birçok ilde kalabalık sınıflar gibi sorunlar var. Bunlar eğitimin gerçek sorunları. Milli Eğitim Bakanlığı ne yazık ki bu sorunları bir kenara bırakarak kendi siyasi yönelimlerini eğitimde gerçekleştirmeye çalışıyor” sözleriyle gösterdi.

Ömer ÖNDER- BUGÜN GAZETESİ

2. BLAST

BLAST Üye

Beğenileri:
    114
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    1968 yılından beri kimsenin aklına gelmemiş mi....

Sayfayı Paylaş