300 SPARTALI !!!!!

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve Mr.Olympia tarafından 12 Mart 2007 başlatılmıştır.

1. Mr.Olympia

Mr.Olympia Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gladyatör
    Yer:
    Collesium
    Arkadaşlar 300 Spartalı filmi tüm dünyayla birlikte Türkiyede bu hafta sonu vizyona giriyor.
    Eğer daha önce trailer'ını izlemediyseniz ağzınız bir karış açık kalacak garanti veririm.
    Benden söylemesi ;)

https://www.youtube.com/watch?v=wZm52UrkDpA

2. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Mitin önde gideni :) Trailer'ı 2-3 ay önce izlemiştim, gerçeğe(gerçeği neyse artık) ne kadar bağlı acaba merak ediyorum 8)

3. psycholost

psycholost Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    16
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Persler kaç kişiydi ? :p

4. taco23

taco23 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dalış eğitmeni,İşletmeci
    Yer:
    izmir
    Birkaç ay önce izlemiştim tanıtım filmini filmin sitesinde;en merak ettigim tanıtım filmlerinde spartalı komutanın karın kasları feciydi,acaba orjimi?yoksa oynamamı yapmışlar?

5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Gerçek, işin enteresanı bu şahane fizikli adamın 41 yaşında olması...
    Benim merak ettiğim o fiziğin ne kadarı filmden dolayı oldu, ne kadarı zaten adamın alt yapısından kaynaklanıyor.
    Kesin olan, adamda çok iyi bir alt yapı ve genetik yatkınlık olduğu.

6. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Pers tarafının 80000 asker civarı olduğu rivayet edilse de günümüze kadar yapılan bilimsel çalışma ve araştırmalar sonucu mantıklı bi tahmin olarak 20000 kişi oldukları öne sürülüyor...

7. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    bir yuzuklerin efendisi efsanesi daha basliyor bu film cok onceden daha cevrilmis ama suanki film 21. yuzyil in teknolojisiyle donatilmis
    film guzele benziyor fransada ayin 24 de giriyor
    kesinlikle gitmeyi dusunuyorum

8. izzet

izzet Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ogrenci
    Yer:
    Body_Land
    filmde 300 kisiye karsi 1.000.000 a deniyor
    cok harika sahneleri var 300 kisinin 1 milyon u nasil yeneceklerini merak ediyorum :D :D :D

9. CENTAUR

CENTAUR Guest

Ağzımın suyu aktı en hoşlandığım tarzdır bu tür filimler, Allah nasib ederse ilk fırsatta izleyecem :p .

10. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Gerçek savaşta 300 kişi değil zaten 5000 kişi falan yunan tarafı. Ancak en cesurları olan spartalılar 300 kişi ve en çetin savaşçılar onlar. Savaşın sonucu yunanların malubiyetiyle sonuçlanıyor o yüzden filmde de gerçeklerin değiştirileceğini sanmıyorum. Yine de kıran kırana bir savaş olmuş ve pers zaiyatı çok yüksek olmuş. Bunları göreceğiz herhalde filmde...

11. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    film tarihi gerçeklerden değil frank miller ın çizgi romanından uyarlama bir nevi yazarın hayal gücü yani o nedenle de gerçekliğe sahip olmaktan çok sincity tarzı bir film bu, çizgi roman tadında...

12. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Bayağı değişik yorumlar yapılmış bakıyorum :) Bende bir şeyler atayım bari ortaya.

İlk olarak bu olay gerçekten yaşanmıştır. Milattan önce 500 yıllarındaki Pers-Yunan savaşını anlatır. Pers ordusu çok güçlüdür, daha doğrusu çok büyüktür(o zamanki yazıtlar 2.5-5 milyon arası), Yunan ordusu ise 30-50 bin kişi civarıdır. Bu filme konu olan "300" vakası, genel resim içinde olan ayrı(ama çok stratejik) bir savaştır. Yunan ordusu Pers ordusunun önünde duramayacağını anlayınca, geri çekilmeye başlamıştır. Sonunda, dar bir dağ geçidinde, bir karara varırlar ve savunmaya çekilirler. Geçit çok dardır, yan yana en fazla 4-5 kişi sığabilir. Eski çağlarda geçen strateji oyunları oynayanlar bilirler, Yunan ordusu Phalanx ve Hoplite bölüklerinden oluşur(daha sonra Roma'ya da geçen bir asker çeşiti). Bunların özelliği geniş kalkanlara ve uzun mızraklara sahip olmalarıdır. Bu askerler, kalkanlarını kaldırıp, mızraklarını uzatarıp yan yana dizilir ve geçişi kapar.

Pers ordusu bir türlü bu savunmayı delemez. Korkunç sayısal üstünlükleri, aynı anda en fazla 5 kişi savaşabildiği için pek bir şey ifade etmez. Phalanx birlikleri sürekli değişir, bu yüzden ilk sıradakiler hiç yorulmaz. Pers ordusunun "ölümsüzler" denen elit bir birliği vardır, onlar yollanır, sonuç yine değişmez. Bu sırada, bir Spartalı geçişin arkasına çıkan gizli bir patika olduğunu Perslere söyler. Bu patika Yunan ordusu tarafından biliniyordur ve belli bir miktar asker burayı bekler. Ama Perslerin bu yolu bulamayacağına inanan bekçiler, işlerini pek ciddiye almaz ve ölümsüzlerin saldırısında telef olur.

Şimdi Yunan ordusu kuşatılmış vaziyettedir. Hemen bir karar almak gerekir, ordunun büyük bir bölümü geri çekilme kararı alır. 300 kişiden oluşan elit Spartan birliği ise burada kalıp, savaşmaya devam edeceğini söyler. Bunun sebebi, Spartan askerlerinin bağlı olduğu kan yeminidir. Ailelerinden alınmışlardır, ama ölümüne savaşırlar, bunun bedeli kendi kanlarıdır. Onlarla beraber bir miktar Yunan askeri daha kalır(2000 kişi kadar) ve son direniş başlar. Pers ordusu, kuşattığı Yunan ordusunu tek tek öldürür. Son katliam çok ünlüdür, deyim yerindeyse son kalanlar bir "ok yağmuru ile" öldürülmüştür.

Ama önemsiz görünen bu geçikme, Pers ordusunu büyük zaferden eder. Spartan'ları orada kalmasının sebebi, onlar Pers ordusunu oyalarken, Yunan şehir devletlerinin bir araya gelip, ortak bir savunma hattı oluşturmasına zaman kazandırmaktı. Ve bunda başarılı oldular. 1 milyon konusu ise, yukarıda verdiğim 2.5-5 milyon rakamı, güzümüzde maksimum 1 milyon olarak kabul edilmektedir.

13. Mr.Olympia

Mr.Olympia Üye

Beğenileri:
    52
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Gladyatör
    Yer:
    Collesium
    Bende Spartalılar hakkında biraz bilgi vereyim..

MÖ 8. yüzyıl dolaylarında Lykurgos isimli biri tarafından askeri bir devlet olarak kurulduğu bilinen Sparta, tam anlamıyla bir savaş ve şiddet devletiydi. Sparta'da katı bir eğitim sistemi kurulmuştu. Buna göre devlet bireyden çok daha önemliydi. Dolayısıyla insanların yaşamı, devlete yararlı olup olmayacakları kıstasına göre belirleniyordu. Sağlıklı ve güçlü doğan Spartalı erkek çocukların yaşamları devlete adanırken, sağlıksız bebekler dağlarda ölüme bırakılıyordu. Sparta'da anne babalar erkek çocuklarına yedi yaşına kadar bakmakla sorumluydular. Çocuklar bu yaştan 12 yaşına kadar 15 kişilik bir ekibin üyesi olurlar ve kurallara uymakta başarı gösterenler önderliğe seçilirdi. Çocuklar sadece spor yaparak vücutlarını güçlendirir ve savaşa hazırlanırlardı. Okuma yazma önemli sayılmaz, müzik ve edebiyata pek ilgi duyulmazdı. Çocukların öğrenmesine ve söylemesine izin verilen şarkılar, sadece savaş ve şiddet konularını içeren şarkılardı. Sanata, edebiyata ve eğitime önem vermeyerek, sadece savaşçı ruhlu insanlar yetiştirmesi, bir Sparta geleneğidir.

14. brujah

brujah Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Görsel efektleri şahane ama beni rahatsız eden birşey var.Neden karakterler böyle?Dikkat ettiniz mi,Pers ordusundakiler yaratık,canavar gibi gösterilmiş.Buna karşın Yunanlarsa yakışıklı,kahraman,cesur.Ve bu savaş(tarihçi arkadaşlar düzeltebilirler) bildiğim kadarıyla Doğu-Batı kavgasının sembollerinden biri.Sanki birşeyler anlatmak istiyorlar...

15. CENTAUR

CENTAUR Guest

Olayı iyi ve kötünün kavgası boyutuna çekmek için belkide, halbuki kötü ve barbar olan spartalılar, belkide esas çirkin olanda onlardı, yüzüklerin efendisindeki orclar vs insanlar gibi, kötü ve düşman kavramını insanlar çirkinlikle sembolize edince vicdanlara dokunmuyordur belkide.

16. sven

sven Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Telif Ajansı, Tıbbi Yayıncılık
    Yer:
    Antalya
    Hayal meyal hatırlıyorum yıllar önce bu savaşla ilgili bir belgesel izlemiştim. Aklımda kalan bir iki ufak ayrıntı size;
    savunma hattında kalan yunan sayısı 2000-2200 arsı bir sayıydı. Bunlardan sadece 300 ü elit sparta askerleriydi. Doğar doğmaz devlet tarafından bakımı üstlenilen ve sadece savaşmak için yetiştirilen özel bir birlik. Belgeselde söylenene göre pers kralı merhamet edip askerlere teslim olma şansı vermiş fakat askerlerin düsturu ödürmek için savaşma ölmek için savaşmış ve nitekim öylede olmuş. Askerlerin kahramanlığından etkilenen pers kralı o 300 spartalıyı tek tek gömdürmüş ve cesaretlerini onurlandırmak için heykellerini yaptırmış.

Haa bide bu adamlar eşcinsellermiş. İlginç değilmi. Sen git kahramanca savaş, ama silah arkadaşının yedikleri senin kalın bağırsağında dursun.

17. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Sven, sayılar doğru kalmış aklında ;) Pers kralı dediğin gibi 2-3 kere teslim olma çağrısı yapıyor, ama Spartalılar teslim olmuyor(amaçları geciktirmek+yeminleri yüzünden). Yalnız sonunu ben biraz farklı biliyorum, Pers kralı çok sinirlenmiş teslim olmamalarına, ve parçalattırmış cesetleri. Ama ben belgeseli izlemediğim için sağlıklı yorum yapamam, bunları Sabancı'da okuyan tarihle ilgili bir arkadaş anlatmıştı, onun kaynakları ne bilmiyorum :oops:

18. Veyron

Veyron Özel Üye

Beğenileri:
    440
    Ödül Puanları:
    93
    Yer:
    Republic Of Fenerbahce
    üstteki 2 mesajı okumadım.SArc ve sven filmin sonunu soylemiyorsunuz deilmi? Bir zevki kalmıyacak yoksa

19. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Filmi izlemedim ama bizim anlattığımız olayın tarihsel boyutu(gerçekten olanlar).

Hem 300 kişiye karşı 1 milyon kişi olunca sonunu kestirmek pek zor olmasa gerek ;)

20. newyorker

newyorker Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    new york
    Amerikada film gösterime girdi arkadaşlar gittiler herkes süper bir film diyor gitmeye kesinlikle deyecek bir film zaten fragmanındanda senaryosu bellii oluyor.. 8)

Sayfayı Paylaş