2008 Yılının ekonomisine dair?

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve salvadore_xp tarafından 11 Haziran 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Arkadaşlar, yarın saat 1'de ekonomi sınavım var. Tek soruluk bir sınav yani 2 soru verilecek;ama içlerinden herhangi birini açıklamamızı isteyecek. 2 soruya da cevap verme seçeneceğim yok.
    1)2007-2008 Türkiye Ekonomisindeki değişimleri tespit ederek maddeler halinde yazarak; bu maddelerin sebeplerini de açıklayınız?
    2)2008 Türkiye Ekonomisindeki dalgalanmaları ve sebepleri açıklayınız?
    Ben 2. soruyu seçmeyi planlıyorum. Soru güncel olduğu için netten bu başlıkta kaynak bulmak gerçekten zor.
    Sizin bu konuya dair bilginiz varsa paylaşmanızı istiyorum:Kişisel fikir, link ya da zamanında size de verilen benzeri bir ödev... Yeterki ekonomiye dair olsun arkadaşlar...

2. aneximandros

aneximandros Özel Üye

Beğenileri:
    2.154
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Teorik Kimya
    Yer:
    USA
    salvadore_xp bunu beğendi.
  3. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Çok teşekkürler, rakamla konuşmasan da olur; hele ingilizce olmassa daha da güzel. Kişisel fikrin de olabilir, hem biraz daha özgün olur.

4. snickers

snickers Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    Türkiye ekonomisinin güncel sorunları dersinde gördüğüm kadarıyla, Türkiye'nin cari açığının özelleştirmeler, dış borçlanma, spekülatif amaçlı sıcak para girişleri ile finanse edilmesi borç stoğunu ve kırılganlığı artırmaktadır. Ayrıca yapısal olarak baktığımızda da AB yolunda ilerlenmesi makro ekonomik istikrarı zorunlu kılmaktadır ve büyüme hızına önem verilmektedir. Yüksek büyüme hızı oranlarında artan ara mal ithalatı nedeniyle dış açıklar artmaktadır, TL aşırı değerlenmektedir. Ya aslında yazılabilecek çok şey var ama naçizane tavsiyem yazında kısa vadeli sermaye hareketlerinden (sıcak para), küreselleşmeden, kayıtdışı ekonominin olumsuzluklarından, sadece ihracattaki artışa bakmanın yanlış olduğunu ara malı ithalindeki artışada dikkat edilmesi gerektiğinden falan bahsetmen. İyi bir öğrenci olmadığım için yazabileceklerim bu kadar. Kendi yazacaklarına ek olarak tavsiye niteliğinde yazdım. Sınavda başarılar..

5. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    sınavın bitmiştir ama ülkenin en büyük ekonomik problemi katma değer üretmeden tüketmek...kayıtdışı ekonomi...ithalat-ihracat dengesizliği yani cari açık...2008 ekonomisinde bunlara ek olarak da siyasal istikrarsızlık. tümü ülke ekonomisinin olumsuz şekilde yol almasına neden olmakta..

salvadore_xp bunu beğendi.
  6. salvadore_xp

salvadore_xp Üye

Beğenileri:
    531
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul and Giresun
    Teşekkürler sağlık teknisyenim, sınavı hallettim çok şükr. Bence bunların benzeri yazdım; sadece biraz daha ekonomik bir dil kullandım.

Sayfayı Paylaş