16.000 tl için 2. el araba tavsiyeleriniz.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Aytosh tarafından 2 Haziran 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    merhaba arkadaşlar, ben yeni araba almayı düşünüyorum ancak arabalara ilgim olmadığından ne yapacağımı bilmiyorum.
    peugeot 206 sedan almayı düşünüyorum ayrıca uygun fiyata dizel hyundai getz buldum, ancak peugeot un alırsam daha sonra satmamın zor olacağını söylediler. siz ne dersiniz? yeni önerilere açığım :)

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu başlığı ben de takip edicem..peder beye araba alıcaz 15bin tl.ye kadar..belki 1,2bin üste çıkabilir..
    az yakması abs ve klima önemli..

3. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    İkinci el araba alırken karar vermenin ne kadar zor olduğunu iyi bilirim :) İlk olarak bütçeyi, araç tipini (hatchback, sedan vs..), modelini ve markayı belirlemek gerekiyor. Bundan sonra tercihlerin içinden en temiz olanını bulmak ... Bu arada aynı görünen ancak donanım farkları olan araçlara dikkat etmelisin. Km de bir başka kıstas tabii. İlk sahibinden ve kaza kaydı olmayan bir araç olması tercih nedenidir. Sonrası güvendiğin bi ustaya gösterip ayrıntılı bi incelemeden sonra aracın gerçekten alınabilir olduğunu onaylatmak.

Öncelikle dediğin araçların biri sedan ve biri hatchback... O nedenle tipe karar vermemiş görünüyorsun. İhtiyaçlara göre hatchback mi sedan mı istiyorsun bunu belirle, ki 206 konusunda satması zor diyenlere katılıyorum, getz dizeli daha sonra satmak daha kolay olacaktır.

Dönem olarak aslında şanslı bir dönemdesin. İkinci el piyasası oldukça düşmüş durumda. Bu nedenle dediğin miktara temiz, epey güzel araçlar bulabilirsin iyi araştırırsan.

Bunun dışında marka olarak Honda'yı önerebilirim bir Honda fanatiği olarak... Dediğin miktara epey temiz Civic Sedanlar ya da hatchback istiyorsan Jazz lar bulabilirsin.

4. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    aslında ben sedan istiyorum ama getz bulmuş babam, ben ilk önce kesinlikle istemiyorum dedim, ama arabayı görünce içim ısındı :D
    birkaç sorum var
    peugeot 206 sedanın dizeli var mı? varsa ne kadar yakar?
    getzin dizeli ne kadar yakar?
    206 sedanın hava yastıkları ve abs si standart mı?

5. spudd webb

spudd webb Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    53
    aynı bütçeyle Wolsvagen lere bakmak faydalı olabilir.polo veya golf rahat bulunabilir.mümkünse opel yada ford da olabilir.peugeot hakkında insanalr pek olumlu konuşmuyor

6. Siyah59

Siyah59 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    bence ilk olarak dizelmi yoksa benzinli araç mı istiyorsun buna karar ver.ülkemizdeki yakıt fiyatları ortada. hatcback yada sedan senin zevkine kalmış.ben bir ford focus kullanıcısı olarak focus u incelemeni tavsiye ederim. yalnız aracın focus ghia olmasına dikkat et.donanımı daha yüksektir. :)

7. cherokee

cherokee Üye

Beğenileri:
    127
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yük.Müh.
    Yer:
    Niğde
    Kullandığım araçlardan biri olarak bu fiyata sana önerebileceğim, fiyatı düşmeyen, piyasası kaybolmayan, kaporta aksamı sağlam, her türlü konforu barındıran bir araç alacaksan VW Golf derim. Temizini bulursan kaçırma. benden sana tavsiye ;)

8. DumanG

DumanG Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    16 liraya
    civic 1.6 sport
    citroen c2 vtr
    406 coupe
    Astra coupe

2-3 lira daha olsa ti compact olabilir tüp taktirip yanliya yanliya gezersin p :D

9. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    bu iş iyice coupe, hatchback, gt ye doğru gidiyor .. benim takip edebileceğim bir başlık olmaktan çıktı sanırım :)
    daha ihtiyar bir başlık açmam lazım sanırım :)

10. platoon

platoon Üye

Beğenileri:
    27
    Ödül Puanları:
    0
    lpg li yada diesel araba olması önemli maddi durum çok iyi değilse.Bence öncelik bu olmalı.çünkü benzin fiyatları ortada.Halbuki daha 2 gün önce bingölden yeni geldim.Ordaki kaçak benzin ve mazot fiyatlarını duysanız dudağınız uçuklar.Birde bunlar bunu irandan getiriyorlar.Orda dahada ucuz :D . yarım ekmek döner parasına 10 litre benzin geliyor diyorlar orda :D

11. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    benden tavsiye reno dan ve pejodan mümkünse opel ve ford dan da uzak durun. ikinci el alınacak araba başta mercedes,vw ve toyotadır.bu arabalar bilhassa dayanıklılık konusunda iddialıdır.Türkiye'nin aksine ingilterede ford,renault ve opel (orda vauxhall) aynı sınıf toyota ve vw lerden çok daha ucuzdur.kıbrısta toyota corolla hb alınacak paraya 3-4 bin sterlin eklyip megane ın son model coupe araçları alınabiliyor ama rağbet yok.
    Türkiye de fiyatlar uygunsa kesinlikle toyota ve vw den vazgeçmemenizi tavsiye ederim.2000-2001 model toyota corolla ların o fiyat aralığında olacağını tahmin ediyorum.Vw biraz daha pahalı ama şahsi fikrtim polo almaktansa bir iki model eski golf almak daha iyi olacaktır.Ayrıca 95-96 model mercedes C serisi de düşünülebilir ama Türkiye 'de benzin inanılmaz pahalı maalesef.

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    honda civic.lerde ki bu son civiclerde de var dikkat ettiğim kadarı ile arabada yere çok yakın duruyorsunuz ki zaten gömülü vaziyette oluyorsunuz..insan çok da aşağıda olmak istemiyor arabasında trafikta diğer arabalara göre..
    sırf bu yüzden yani yerden yüksek olmak için jipe binen çok..

civicler sırf bu yüzden hoşuma gitmiyor..ama toyota ve vw konusunda bende aynı övgüleri alıyorum..

fakat dikkatimi çeken 97-98 toyota corolla ile opel vectra arası donanımlarda bana göre önemli farklılıklar var ve bu ister istemez insanı yanıltıyor..
    corollalarda bahsettiğim yıllarda belkide daha yenilerde dahi ABS fren sistemi yoktu ki ikinci el orta sınıf arabada aradığım 2 şey abs ve klimadır donanım olarak..

13. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    çıtayı 3-4 milyar yükselttik sanırım 19-20 milyarlık megane alacağız.
    megane hakkında düşüncesi, deneyimi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

14. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    türkiye de megane 2 denilen 2005 model megane ımız vardı.araç en full donanımlı en pahalı modeldendi.
    aldığımız günden beri servisten çıkmadı.megane lar bbeyinli araba olduğu için bir ampül patlasa sistem hata moduna geçiyor biz iki üç sene de milyarlarca para harcadık.en sonunda fransa dan özür telefonları bile alacak kadar büyük problemler yaşadık.arabanın aküsü değişse bunu s,steme kodlamazlarsa yolda giderken bir anda elektrik kesilebiliyor.kesinlikle tavsiye etmem fazla elektronik bir araba olduğu için.bunun dışında bizim kullandığımız otomatik vitesti(tiptronik)ve kesinlikle aşırı hantal bir arabaydı çok ağır ve otomatik vitese uygun değil.
    toyota ya gelince japon arabaları genellikle donanım bakımından pek zengin olmaz doğrudur, ama opel avrupa da hiç tutmayan bir araba(ticari araçları dışında).tabi tercih meselesi.
    20 milyar civarına 2003-2004 toyota corolla hb alabileceğinizi tahmin ediyorum.bu arabalarda hava yastığı abs klima muhakkak vardır.otomatik vites ten uzak durun.toyota vvt-i motor çok az yakar ve performansı yüksektir.uzun süre gider.temiz bulursanız bir iki model eski vw golf daha iyi olacaktır.

diez bunu beğendi.
  15. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    gecen mayıs (2008) arabamı sattım kasımdan berıde yenısıne bakıyorum. bende 18-20 arası bısey bakıyorum. uzun zamandır pıyasayı takıp ettıgım ve alacagım arabada senın fıyat aralıgına yakın oldugu ıcın bı ıkı kelamda ben edeyım.

egerkı cok acelen yoksa kesınlıkle bu donem araba alma. kasımdan nısana kadar olan donemde fıyatlar 1.5-2 bın lıra dusuyor. ben kısın cok guzel arabalar bulmama ragmen hep daha ıyısı pesınde kosunca bıde baktım fıyatlar zıplamıs, kasımı bekleyecegım.

dıkket edılmesı gerekenler alacagınız arabanın vergısı az olmalı, az yakmalı, yedek parcası ucuz ve kolay bulunabılen bı araba olmalı.

dızel olayına fazla takılmayın cunku taktıracagınız sıralı lpg sıstemı dızel arabadan cok daha guzel olacak. ıllada dızel ararsanız suna cok dıkkat edın. 4-5 yıllık araba eger 100 bın km lerı devırmısse sırket arabası olması muhtemel. fıyatına bakıp ne kadarda ucuz demeyın.

gelelım tavsıyelere, gercı tavsıyeden öte kendım ıcın baktıgım ve uzun zamandır takıp ettıgım modeller dıyeyım. yoksa araba tavsıye edecek durumum yok.
    *toyota corolla (sol modelı full u dur) 2003 cıvarları 18-19. dıez sende baban ıcın dusunebılırsın. genelde memnun olunan bı araba.
    *focus 2004 ghia (ghia full modelıdır focus altındakı alt modllerı daha uygun fıyatlıdır) dıkkat edılmesı gereken eskı kasa da tutan hatchback modelıdır.
    *honda cıvıc sedan evet altı yere yakın basık bı arabadır ama kullananlardan genelde memnunıyet duyarım. 2002-2003 19 cıvarı.
    *golf asırı pahalı bı arabadır. baska arabanın 2003-2004 unu alacakken golf un 99 yada 2000 nını alabılrısınız. hee ıyı arabadır ama yedek parcası can yakar haberınız olsun.

bunlar benım kendım ıcın baktıgım dusundugum ve arastırdıgım modellerdı. tavsıye amacı gutmeden yazdım, sadece bahsettıgım kucuk ayrıntılarda aklınızın bı yerınde olsun.

saygılar........

diez bunu beğendi.
  16. serkan1984

serkan1984 Üye

Beğenileri:
    341
    Ödül Puanları:
    73
    o fiyatlara toyota corolla veya vw bora tavsiye ederim bu iki arabanında temizini bulursanız sorun yaşamazsınız...opel vectrada olabilir ama opelin yapısı itibariyle arabalırı biraz sert konfor istiyosanız corolla veya bora daha iyi secim olur

17. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    yarın sabah 2005 megane almaya gidiyoruz istanbula. 6 hava yastığı, otomatik vites, sunroof, abs, klima gibi özellikleri var ve hasarsız. 19000 ytl.
    gencebayorhanın dediklerini duyunca kafam karıştı ama artık geri dönme şansım yok. hadi hayırlısı :)

18. galois91

galois91 Üye

Beğenileri:
    187
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Akademisyen
    Yer:
    Eskişehir
    2007 den beri Megane sedan kullanıyorum gencebayorhan'ın dediği türden en ufak bir arıza ile karşılaşmadım. 0 km almıştım Yıllık bakımlarını yaptırmak için servise uğradım sadece... Yalnız benimki otomatik vitesli değil, otomatik viteslerin çok problem çıkardığını megane ların otomatik viteslilerinden uzak durulması gerektiğini duymuştum.

Ayrıca madem çıtayı yükseltmişsiniz keşke renault'un sitesini kontrol etseniz orada fırsat arabaları denen bi bölüm var Yazılana göre sıfır Megane Privilige Faz 2 ler 24 bin tl (2007 model hiç kullanılmamış herhalde stokta kalan birkaç araç) Belki fiyat artmış olacak ama araba full + full, 0 km ve 0 faizli kredi imkanı vs de olabilir.

19. gencebayorhan

gencebayorhan Üye

Beğenileri:
    144
    Ödül Puanları:
    53
    hayırlısı olsun ...
    umarım bizimki istisna bir olaydır.unutmamanız gereken şey en ufak bir parça değişiminde mutlaka servis tarafınan beyne bunu işletin.

20. Aytosh

Aytosh Yeni Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    0
    bugn 17.5 milyara(izmirde piyasa değeri 23-24 milyar) 2005 model megane deluxe aldık. arabanın herşeyi otomatik. inanılmaz özellikleri var. ayarlıyosun gaza basmadan gidiyorsun :D
    umarım ileride arıza çıkarmaz, başımızı ağrıtmaz

Sayfayı Paylaş