1 Ölçek protein tozu kaç yumurta beyazı eder?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve Cyrax tarafından 29 Ağustos 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 14 üye.
  1. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar bir türlü işin içinden çıkamadım, ne kadar arasamda forumda bulamadım, en sonunda konu açıp öğrenmek istedim, 1 ölçek protein tozunun kaç yumurta beyazı ile eşdeğer olduğunu.

2. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Protein tozuna göre değişkenlik gösterebilecek bir değer.Ancak biz 1 ölçekte 25 gr olduğunu düşünelim.Bir yumurta beyazında da 3-6 gr protein var.Ortalama 4,5 gr protein olduğunu düşünürsek : O zaman 5-6 tane yumurta beyazı KISMEN 1 ölçek protein tozuna denk gelir diyebiliriz.

Cyrax bunu beğendi.
  3. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    bir yumurta beyazında 3,5 gr protein vardır.yumurta proteini olan egg albümin ile whey protein arasında farklar vardır.yumurta proteini biyolojik değer sıralamasında 1.sıradadır sindirimi %100 e yakındır ve hücre proteinlerine bağlanması %98 civarındadır.bu sebeplerden çok kuvvetli ve kaliteli bir proteindir.bu sebepten whey ile kıyaslanmamalı.yani 6 tane yumurta sarısı 1 ölçek wheyden çok daha üstündür.

İshak01, R10, demircan256 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara

Kesinlikle çok doğru benim "Kısmen" e vurgu yapmamın nedeni de budur.Yumurta proteinin biyolojik değeri çok yüksektir.

Bununla beraber müsabık sporcular bile protein tozu almalarına rağmen tadı da berbat olmasına rağmen hiçbir zaman yumurtadan vazgeçmeyişlerinin nedeni de budur.Eğer böyle olmasa bir koli yumurta yemektense 3-4 ölçek whey içilirdi hem daha ekonomik de olurdu.

Cyrax ve AngryHun bunu beğendi.
  5. Cyrax

Cyrax Üye

Beğenileri:
    90
    Ödül Puanları:
    38
    Teşekkürler arkadaşlar, haklısınız tabiki :), diyetdeki adamın sabahları 5 yumurta yemesinin sakıncası yoktur heralde?, iki tanesinide tam olarak, bu arada yemeklerden sonra yarım ölçek protein tozu takviyeside iyimidir?.

6. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    yemekten aldığın protein yeterli ise israf etmeye gerek yok.

demircan256 bunu beğendi.
  7. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bır yanlıslık var cunku whey proteın konsantre halıyle bıle %104 bır bıyolojık degerı vardır bu deger ızolatlarda ve ozel urunlerde %124 e kadar cıkmaktadr

yumrta bır vucutcu ıcın vazgecılmezdır ama wheyle kıyaslamakta yanlıstır bırı dogal ıslenmemıs bır besın dıgerı ıse cok hızlı sındırılen ıslenmıs bır urundur

İshak01 bunu beğendi.
  8. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul

O zaman ;

sabah uykudan kalktığımzda kahvaltıdan 30 dk önce 6 yumurta(1tam) beyazı
    idmandan sonra yarım saat içinde 6 yumurta beyazı
    gece yatarken 6 yumurta beyazı ?

buna ne dersinz AngrHun....

senin tozlar hakkında bilgin olduğunu çok iyi biliyorum o nednele soruuyorum..eğer iyi ise dediğin gibi protein tozu kullanmaya gerek yok..

ancak bu şekildede günde 18 yumurta eder buda ne kadar yararlı olur oda düşünlür...

şöylede olaiblir...sabah ve idman sonrası olmak üzere 6 adet ?

bekliyorum cevabı ;)

AngryHun bunu beğendi.
  9. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Adam zaten protein tozu kullanmayın diye bir şeyi ima etmedi ki.

Peki diyet de neden her öğünde farklı besinden protein alımı yapılıyor bunu düşündün mü sen

10. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Tuna ;

AngryHun'a eleştiri olarak yazmadımki o mesajı :) bilgi almak için yazdım..bizim onunla dostluğumuz var sıkıntı yok yani..biliyosan cevabını sen ver bilmiyosan müsade edersen o verecektir ;)

AngryHun bunu beğendi.
  11. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Amacım laf sokma değildi yanlış anlaşılmasın. Cevabı vermiştim aslında ama biraz daha açıyım.

Günde o kadar yumurta yersen kolestrol tavan yapar o yüzden günlük protein gereksinimizi besinlere bölüyoruz. Protein tozuda; mesela günlük protein ihteyacı 200 gr olan bir kişi protein ihteyacının 180 gramını besinlerden (et,süt,yumurta,penir vs) aldı geri kalan 20 gr ını suplementle tamamlayabilir ve ya idman çıkışı yıkımı azatlmak için, sabah kalktığında en az 8 lik açlığın oluşturduğu yıkıma takviye olması için ve ya yatarken 8 saat aç kalacağı için süt ile whey yada casein içip emilimini yavaşlatarak gece boyunca yıkı bir miktar azaltabilir kullanabilir.

İshak01, R10 ve demircan256 bunu beğendi.
  12. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    anladım bilgi için saoalsın..ama laf sokmak gibi bir şey ima etmedim..yakışmaz bana bende yanlış anlaşılmak istemem ...

yumurta konusuna gelirsek ;evet günde o kadar yumurta kolestrol tavan yapar ancak günde 2-3 yumurta sarısından zarar gelmez ayrıca kolestrolü dengeler..diğer kalanlar sadece beyaz olarak demek istedim..ama beyazlarda kolestrol yükseltirse kii ben öyle olduğunu bilmiyorum..o zaman dediğin gi,bi kullanmamak gerekli...

AngryHun bunu beğendi.
  13. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Sabah 4-5 tam, geceye doğruda 3-4 yediğim oluyordu daha fazla yiyenlerde var ama yaş, yapı, hastalık farkları da var tabi. Hayvansal ve diğer protein ürünlerinide kullanmakda yarar var. Değişiklik her zaman iyidir bilirsin :)

14. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    @stevenlms,whey proteini,yumurta proteinin yanından bile geçemez.konsantre haliyle %104 değere sahip olduğunu nerde okudunuz bilmiyorum ama yanlış biliyorsunuz.izole proteinler bile %100 ü bulamazken konsantre gibi düşük kaliteli bir protein türünün bu değeri bulması zor.%104 biyolojik değere sahip olan protein tozu All Stars İso Tech 94 tür.bu ürünün ne kadar kaliteli olduğunuda anlatmaya gerek yok.insanların wheyi tercih etme amacıda bu zaten.hızlı sindirilmesi.yumurta 3 saatte sindirilir.özel ürünlerde %124 demenizden anladığım kadarıyla konuya pek hakim değilsiniz.o değerlere iki farklı biyolojik değerlere sahip proteinler birleştirilerek çıkılır.whey ile bu değerlere ulaşamazsınız.
    Vücudunuzun kuvvetini arttırmak için ihtiyacı olan 8 esansiyel amino asit içeren proteine, biyolojik değeri yüksek protein denir. Yüksek biyolojik değer yüksek verimlilik demektir. Yani, ihtiyacınız olan proteinin sadece bir miktarını normal besinlerden almalısınız.
    Yüksek biyolojik değerli protein kaynakları belirli süt proteinlerinde, whey proteinlerinde (laktalbumin, laktoglobülin) ve yumurta proteinlerinde bulunur. Süt ve yumurta proteinlerin akıllıca karışımıyla biyolojik değer 135’e ulaşabilir.
    bunun en iyi örnekleri İnko Spor Muscle 95 ve Weider CFM Overload dır.

@demircan abi,sen sabah 6,antreman sonrası 6,uyumadan önce 6 yumurta yersen vücudunda kabarmayan yer kalmaz.alerji olursun.yumurta proteinleri çok güçlüdür.gece o kadar yumurta yersen rüyanda pek iyi şeyler görmezsin :) wc dede sıkıntı yaşarsın :) dediğim gibi antreman sonrası protein tozu şart.diğer dediğin olabilir ben yapıyordum bazen.sabah kahvaltıda 6 yumurta antreman sonrasıda psikolojime bağlı olarak 3 yumurta falan yapıyordum.yarım kilo tavuk göğsü yediğimden yumurtaya gerekte yoktu aslında :) ama günün bir öğünü olarak,oda kahvaltı seçilerek yumurta yenmeli.onun haricinde diğer kaynaklara başvurulmalı.

'Tuna ve demircan abi size komik birşey söylemek isterim.yumurtanın beyazında kolestrol "0" dır :)

sirkülasyon, legolas246 ve demircan256 bunu beğendi.
  15. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    yumurta beyazı kolestrol ıcermezkı nasıl kolestrolu yukseltsın

konu yumrta beyazıysa bna sınır koymak hıc mantıklı degıl hatta sole solım yumrta beyazını yıyen yıyebıldıgı kadar yesın tavuk falan yumrta beyazına yaklsamz bıle bıyolajık degr olarak

o yuzden yumrta beyazında sınır olmamalıdır

tanıdıgım sporcular arsında gunde 40-50 yumrta beyazı bıle yıyen var

gunluk proteın ıhtıyacını nerden karsılıcagı kısıye kalmıs bır olay bence yanı adam ben hepsını supplementten karsılıcam derse bız buna aaa cok yanlıs dıyemyız nersınde yanlıslık adam gunluk proteınını alıyormu evet ama katı besınelrden almıyor ya adam karısım proteın alıosa . salondan tanıgım 2 kısı gunluk ıhtıyacın tamamını ek besınlerde alıor adam dıorkı ben pılavımı yerım ustune 1 olcek toz ıcerım :)

tabıkde her zman proteını yıyerek almk daha mantıklı cesıtlendırmek tabıkde ıyı ama su andakı karısım proteınelrden dolayı tozla olmaz dmek yanlıs

yumrta akına sınır koymaya gerek yok her zaman her ogun tuketılebılır

kolestrol alımı yasa boya yapıya bakmaz kı herzman mın almak gerekır

okadr tam yumrtaya gerek yok bence gunde 1 sarı ıdealdır fazlsına hıc gerek yok ama beyazda ole bır durum yok her ogun ye

Son düzenleme: 30 Ağustos 2011
  16. AngryHun

AngryHun Üye

Beğenileri:
    1.132
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Kimyager
    Yer:
    İstanbul
    yumurtayı öyle her öğün istediğin kadar yiyemezsin.jay cutler bile 20 tane yiyor.adamların bir bildiği var.40-50 tane yiyen insanın beyninde problem var demektir.günlük ihtiyacını supplementlerden karşılamak yanlıştır.protein tozunuz ne kadar iyi olursa olsun bir öğün yerine geçemez,geçmemelidir.bir insan protein tozundan dolayı gelişiyorsa onun beslenmesinde büyük bir yanlış var demektir.kimyasal açıdan söylemek gerekirse yumurta sülfür içeren protein zincirine sahip olduğu için çok kuvvetlidir ve amino asit değerlerinin yarısı normal bir wheyden %50 daha fazladır.
    kimse istediği kadar veya her öğünde yumurta yemesin.günlük yaşantınızda büyük sıkıntılarla karşılaşırsınız.

sirkülasyon, legolas246 ve demircan256 bunu beğendi.
  17. 'Tuna

'Tuna Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    61
    Ben tam yumurtadan bahsetmiştim sadece beyazından değil ama açmış oldunuz teşekkürler :) Sade beyaz sevmediğim için tam yiyodum, sadece beyaz nadir yerim

18. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    neden yenmez sebebı nedır

jay cutlerın ne kadar yedıgını yada ne kadr proteın aldıgını kımse bılemz dergıde vıdeoya bakrsak ooooo

sıze sole bır anımı anlatım fransaya okulum ıcın gıttgım yıl . ordakı bır salona kyıt yaptırdım . salonda kur yapan bır cok ksı vardı salonun hocasıda ırı kyım bırydı . bende bı gun bı muhabbete mısafır olsum salonun en ırılerınden olsuan grubun . adamlar agır kurlerınde gunde 1000 gr kadar proteın alıyor . bıze bu rakam utopya gıbı gelıyor ama bazılarının kullndıgı dozajları duysanız dudagınız ucukalr . ben o salonda sunu gordum en dandık beslenen bırı bıle kılosunun 3-4 katı proteın alıyor . baslangıc kurlerınde bıle gunde 500 gr proteınden asagı ınılmıyor . o yuzden amator kolları defıne 55 cm olan adamlar bıle gunde dehset proteın oarnlarına cıkıorsa ben jay cutlerı dusunmuyorum bıle . kı kendısı mr.olımpıa :)

tabıkıde yanlsı bır hareket sadce supplemtlerle karsılamak ama bu kas gelısımını sekteye ugratmaz

ben whey alın super olur dmedım ama cok karısımla proteınler bı ogundekı proteın yerıne gecmez demek gercekten cok yanlıs neye gore gecmez . evet dogal degıller ıslenmıs gıdalar ama amc kas ınsa etmekse bı sorun yok . ama olayın saglık boyutunu dusunuyorsak o ayrı bızım burdakı dsuncemız kas ınsa etmek

hayır yesın ben bunun arkasındayım bııyolojık degrı bu kadar yuksek bır urun varken nedne sınır konsun kı . avrupada amerıkada elın oglu haftada 10-15lt yumrta beyazını bıtırrken bız burda yanlıs dıyoruz . maddı ımkanı olan yıyebılen yesın .

amerıkada yada avrupanın en dandık ulklerınde bıle ( romanya - bulagarıstan - cek cum ) gunde 2 kılo et yıyen gunde lıtreyle yumrta beyazı ıcen ınsanlar gordum ben eger mesele kas ınsa etmekse ve asıl olay proteını yuksek mıktarda almaksa bunun nasıl alındıgının bır onemı yok kalıtelı kaynaklardan alınıyorsa konu kapnmıstır .

naısl bır sıkıntı yaratbılrkı yumrta gunluk yasantıda benım bıldıgım gaz sorunu olabılır kı zaten ole bır sorunu olanalr bunu bılır yemsın cok :)

Aras bunu beğendi.
  19. moothy

moothy Üye

Beğenileri:
    1.308
    Ödül Puanları:
    123
    herşeyin fazlası zarardır hocam,bi düşün fazla olupta zararı olmayan hiçbir şey yok dünyada
    bırak yumurtayı suyun havanın bile fazlası zarardır

AngryHun bunu beğendi.
  20. legolas246

legolas246 Üye

Beğenileri:
    261
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    Ankara
    Hayır birde işin ekonomik boyutu var.Eğer yumurtayı Whey yerine ikame etmeye çalışırsanız çok zarar edersiniz parasal olarak.Şahsen benim whey protein kullanmamdaki en büyük sebeplerden biri ucuz olması.Yoksa gün içinde daha fazla tavuk,balık,kırmızı et yerdim.

Yumurta beyazında evet kolestrol "0" ama bir kaç kişinin yazdığı gibi günde 40-50 tane yenilirse Whey den çok daha pahalı olur.Sonuç gr olarak da daha az protein alınmış olur.Onun yerken geçirilecek zorlu dakikalarda cabası. :) Whey in hayatı çok kolaylaştırdığı bir gerçek.İyi ki Whey var, supplement var, ohh mis gibi!!!:)
    Ancak bence de Supplementler kesinlikle öğün yerine geçemez geçmemeli de.Gün içinde hayatın temposundan dolayı öğün atlanır tabiki o öğün yerine supplement kullanılır ama bunun bir sürekliliği olamaz düşüncesindeyim.

Son düzenleme: 30 Ağustos 2011
    AngryHun bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş