İlk şiir okuma deneyimimdir... (Küçük İskender - De Gülüm)

Konusu 'Kültür Sanat Bilim Seyahat' forumundadır ve Fraktal tarafından 29 Ağustos 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    Paylaşacağım şiir Küçük İskender'in De Gülüm şiirinin bir bölümü. Geçen gün kendi sesimin şiir okurken nasıl olduğunu merak ettiğim için cep telefonumu alıp amatör bir deneme yaptım, daha öncesinde herhangi bir şiir okuma deneyimim ve eğitimim bulunmamaktadır; buna göre değerlendirirseniz sevinirim.

Ünlü filozof Platon Devlet adlı eserin de der ki: İdeal bir erkek (asker) hem savaşçı, hem sanatçı ruhlu olmalıdır. Biz savaşçı olduğumuz için bu forumdayız; ama zaman zaman ikinci şıkkı unutup fazla düz adamlar haline gelebiliyoruz, bu durum da bize farkettirmeden yüzeysel kimlikler kazandırıyor. Yüzeyselliğimizi sanat ve edebiyatla törpülemek dileğiyle...

requ., JauneRouge ve AnTiCoRe bunu beğendi.
  2. AnTiCoRe

AnTiCoRe Üye

Beğenileri:
    246
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Diş Hekimi
    Ağzına sağlık.Bassları biraz daha duyabilsek daha hoş olurdu.Mikrofondan ya da ekolayzır ayarlarından daha basslı sesler elde edebilirsiniz.Windows un kendi mikrofon ayarlarında da olması lazım.Bir de duraklama ve vurgular daha da güzelleşebilir.Devamını bekliyoruz :)

Fraktal bunu beğendi.
  3. JauneRouge

JauneRouge Üye

Beğenileri:
    59
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Vurgulara daha da dikkat ederseniz,ortaya daha iyi bir performans cikacagini dusunuyorum. Baslangic olarak iyi daha da gelistirebilecegini dusunuyorum. Siiri yasayarak okudugun an ortaya cikan performans harika oluyor. Basarilar dilerim.

Fraktal bunu beğendi.
  4. abcdefgHAKAN

abcdefgHAKAN Üye

Beğenileri:
    422
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    ANKARA
    Selam

şiire bakış açından ve düşünce tarzın dolayı tebrik ederim..
    Bir dönem bende amatörce şiir yazıyordum ve yazdıklarımı seslendiriyordum. Bu işte iyi olmasamda baya bi kitle oluşturmuştum kendi çapımda. Bu sayede Bir çok şair le ve radyo programcılarıyla tanışma fırsatım oldu. Senin dediğin gibi insan hep aynı pencereden aynı manzaraya odaklanmamalı. Hayatta farklı şeylerle uğraşmak, değişikliğe gitmek, farklı duygulara yer vermek insanın kişiliğini, hayata bakış açısını degistiriyor. Hayata karşı daha olumlu bakıyorsun.

Herneyse şiire gelecek olursak ilk deneyim olduğu için bundan fazlasını beklemek yanlış olur. ufak nacizade bir kaç tavsiye istersen şöyle söyleyeyim.. Fon müziği şiirde ön planda olmasın sesini yutmasın biraz daha geride sessiz kalsın. şiir okurken metafizik gerilim olması şart yani o an sanki o duyguları yaşıyor gibi hissetmelisin. Insanlara sesini duyurmaya calismak yerine birak onlar senin ne yaşadığını, nasıl bir duyguda olduğunu anlamaya çalışsın. düz yazı gibi okumak, hikaye okuyor gibi bir izlenim vermektetir.. Şiirde vurgu demek senin o an okurken yasadigin duyguyu en iyi şekilde dinliyeciğe yansıtmaktır..Binevi aşılamak.

Emeğe her zaman saygı gösterilmeli.
    Tekrar tebrik ederim.
    Başarılar.

Fraktal bunu beğendi.
  5. Fraktal

Fraktal Üye

Beğenileri:
    73
    Ödül Puanları:
    18
    Teşekkürler yorumlarınızı dikkate alacağım, okumamı ileri taşıyıp daha iyi kayıt cihazlarını kullanmam lazım.

umut05 bunu beğendi.
  6. mr.perfect

mr.perfect Üye

Beğenileri:
    228
    Ödül Puanları:
    43
    Ağzına sağlık kardeşim gayet güzel arkadaşlarında dediği gibi daha profesyonel bir ses kayıt cihazıyla daha iyi olabilir :D başarılar

iihsan peker, Fraktal ve umut05 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş