Çok Gürültülü Bir Ülkeyiz

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve diez tarafından 17 Temmuz 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. ozpirik

ozpirik Üye

Beğenileri:
    47
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilişim
    Yer:
    İstanbul
    Sapla samanı birbirine karıştırıyorsun. Sokak düğünü ile festivali aynı kefeye koymuşsun. Şu başlık altında mantıklı tek yazın yok.. Hangi mahallede yaşıyorsun bilmiyorum ama savunduğun şey köylerde geçerli olabilecek bir şey. Ama nato kafa nato mermer diye bir laf vardır bizde..

Berkthagar bunu beğendi.
  2. qKn

qKn Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Kocaeli
    bizim burda pek olmuyor onlar arada bir kornayla geçip gidenler oluyorda rahatsız edici yüksekte bir ses değil ayrıca sanki bunları yapmamış birer vatandaşlar gibi konuşmayalım ben yapmadım gerçi ama kim bilir ilerde olur olmaz illa ki böyle şeyleri yaptırırlar insanlara düğünlerde vs. gelenek olmuş ya zaten pek de dert etmiyorum millet hayatında 1 kere yaşıyor bunları anlayış gösteriyorum

3. Rpac

Rpac Üye

Beğenileri:
    1.540
    Ödül Puanları:
    123
    Caddede yürürken, evde otururken, her yerden sürekli bir gürültü geliyor.
    Modifiyeli, camları açık son seste müzik dinlenen ve sürekli egzozu zorlanan arabalar, bağıra bağıra konuşanlar, sürekli kornaya basanlar ve daha birçok şey.
    İşlek bir yolda yürürken telefonda konuşup anlaşabilmek mucize neredeyse.
    Umarım en kısa sürede sessiz bir toplum olabiliriz.

4. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    türkiye gelişmekte olan ülke deniliyor.hepsi palavra.istediği kadar gelişsin türkiye bir norveç,isveç,amerika vb. ülkelerin yanına bile gelemez.açık ve net bir şekilde söylüyorum.ülkemden nefret ediyorum,şehrimden,semtimden,insanımdan nefret ediyorum.
    her türlü yolsuzluk,riyakarlık,terbiyesizlik,saygısızlık var bu ülkede.
    komşusuna günaydın deyip de karşılık alamayan,kız arkadaşıyla çarşıya çıktığına bin pişman olan,sokak çöpsüne yardım amaçlı boş pet şişeyi yerden alıp kovasına atarken kolay gelsin deyince güzel bir karşılık alamayan insanlar var bu ülkede.
    en açık örneği.açın meclis tv'yi görün oy verip seçtiğimiz vekilleri.
    biri diğerine küfür eder,öbürü öbürüne biber gazı sıkar.
    saçma salak bir ülkede yaşıyoruz ne yazık ki.
    insanı vurdumduymaz,bürokrasisi işkence.daha neler neler...

sessizCiglik bunu beğendi.
  5. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Güzel bir yazı yazmışsın diez,
    okumak şimdiye nasip oldu ,
    toplum olarak birlikte yaşamayı bir türlü öğrenemedik
    10-15 yıl önce neyse şimdi de o
    hiçbir şey değişmedi ,asla da değişmez

6. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123

Revolt bu saydıklarından hicbirinin olmadıgı bir ülke bulda beraber gidelim.

Amerika örneginde digerleri bi nebzede Amerika örnegin hic olmamıs zira ırkcılıgın tavan yaptıgı savaslardan gecinen bir ülkedir kendisi.

sthammer ve Rinkushichi bunu beğendi.
  7. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    güzel bir konu öncelikle
    şunu anlamıyorum genelde hafta sonları 4-5 sap bir arabaya biner müzik son ses kız arkadaş bulmaya çalışırlardı şimdi var mı pek denk gelmiyorum ama vardır kesin yahu kız arabaya gelmeyi kabul etmezde hadi etti diyelim nereye oturacak[​IMG] bu insanların kafasımı iyi bilmiyorumki[​IMG]
    motorbisiklete son gaz abanmak yada hızlı bir şekilde araba sürmekle kızları etkilediğini sananlar yanılıyor kızların hiç hoşlarına gitmez küfür bile edenleri duydum
    son ses arabada tekno müzik dinleyerek kime neyi kanıtlamaya çalışıyorlar anlamıyorum
    mahalle arası düğünler ve her düğünde havai fişekler bunlar artık yapılmamalı daha kötüsü havaya silahla ateş etmektir kaç kişi öldü hiç uğruna ayıptır yahu
    birde düğün salonları evlerin ortasında olmamalı özel bir yerlere taşınmalı
    milletin hastası var bebeği var hiç biri olmasa insan huzur ister mecbur mu senin düğününü dinlemeye birde kornaya ısrarla basınca ne oluyor arkadaş efendi gibi gidin sanırsın ingiliz kraliyet ailesinin düğünü var[​IMG]
    ülkemizde maalesef günaydın diyince cevap alamadığım çok oldu
    fatura yatırmaya gidince memura kolay gelsin diyincede sanki dövecekmiş gibi bakanlar oldu
    kısacası hoşgörü sıcaklık saygı yok olmuş artık küfür hakaret terslemeler almış başını gitmiş
    skışıncada neymiş efedim çoğunluk böyle düşünüyor sende uyacaksın yahu çoğunluk kendini camdan aşağı atsa sendemi atacaksın ayrıca çoğunluğun aldığı karar her zaman doğru değildir

2157, -RevoLt-, Phil_Heath ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  8. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    Geçenlerde kültürel gürültü ile ilgili bir hukuk profesörünün makalesini okudum..

Bursalı arkadaşlar belki bilirler..Bursa'da düğünlerde tavuk alma diye bir adet varmış..gece 2.de apartmana davul zurna ile girip ilgili evden tavuk alma merasimi yapıyorlarmış..Köylerde kalması gereken adetler köylerde kalmalıydı.

buarada hiçbir kurumun hiçbir gürültüye izin verme yetkisi yok..

ozan119, sessizCiglik, Phil_Heath ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  9. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    Istanbul-Southampton-Moscow
    özellikle işlek caddelerde son ses müzik açıp dandik modifiyeli arabalarla camları titreten yaratıkları anlamıyorum
    son zamanlarda polis önlem almaya başladı gerçi özellikle caddebostanda gaz verip ses çıkaran motorcuları çevirmeye başladılar gece saatlerinde

sthammer ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  10. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    norveç,isveç,finlandiya,italya,amerika............
    bu saydıklarımın hepsi neredeyse bu ülkelerde yok.bu kanıya izlediğim filmlerden,belgesellerden de amerikada,norveçte yaşayan arkadaşlarımın aracılığıyla da ulaştım.

amerika da ırkçılık yapılabilir.zerre umrumda değil.ben adamlara her sabah günaydın dersem,kafeye oturduğumda gelen garsona "bi kahve" yerine "günaydın bir kahve alabilir miyim?" dersem o adam istediği kadar türk düşmanı olsun bana iyi davranacaktır.çünkü adamlar SOSYAL!

bizim ülkemizde faşist(ırkçı) bir kahve sahibine git "günaydın bir fincan türk kahvesi alabilir miyim?" bile desen seni yerin dibine sokar.

ama avrupada bu yok.ben kalkıp giderde amerikanın ortasında "yaşasın türkler kahrol amerikanlar" dersem bırakta adamlar sövsün bana.

TÜRKİYE -sosyal açıdan- REZALET BİR KONUMDA!MECBUR OLMASAM HİÇ BİR ÖKÜZÜN AĞIZ KOKUSUNU ÇEKMEM.O KADAR!

bu konuda çok dolu ve sinirliyim nedense :)

yok ya öyle deme.o tiplere bile aşık olanlar var sen nediyorsun ya.ama kıza bakıyorsun senden,benden yakışıklı.

Son düzenleme: 3 Aralık 2012
    sessizCiglik, rockybalboa7 ve Phil_Heath bunu beğendi.
  11. dragox

dragox Üye

Beğenileri:
    953
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    BESYO- Nasm cpt- Corrective exercises
    Yer:
    İstanbul
    Hiç abartmıyorum bizim alt-üst mahallede çevrede falan son 1 ayda en az 10 asker gitmiştir. Gece 1'e kadar falan müziğin sesini hayvan gibi açıp tepiniyorlar oralarda. Etrafada hiç saygıları yok heriflerin. Herhangi bir caddede yürürken de aşırı sesli yok mağazaların dışarıya verilen müzikleri, döner, balık falan diye bağıran adamlar(sanki görmüyoruz orada dönerciyi) yani bir sürü şey daha. Bende çok fazla konuşmayan bi adamım sessizliği de seviyorum açıkçası ama dışarıya çıkıp gezdiğin zaman fizikselden ziyade zihinsel yorgunluk yaşıyorum sebebi de bu olaylar.

Mesela en son asker uğurlama olayında 12'ye geliyordu saat yani bişey de diyemiyor kimse sürü gibiler dayanamadım bende aradım polisleri birazdan bitirirler onlar falan diye geçiştirdiler beni iyi dedim bende. Abartısız 40 dakika falan geçti hala aynı şey yine aradım polisleri tamam dediler ama kimse gelip gitmedi. Kendi kendilerine dağıldılar. Müdahale de etmiyor kimse ya kendin yapacaksın ya da ne zaman işleri biterse razısın.

-RevoLt- ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  12. Extravaganza

Extravaganza Üye

Beğenileri:
    2.573
    Ödül Puanları:
    123
    Bizim eğlence kültürümüz insanları rahatsız etmek üzerine kurulu olduğu için bu tarz olaylar normal aslında...

13. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    herkeste bir dikkat çekme ve ilgi odağı olma çabası olunca malesef dediğin gibi oluyor

sessizCiglik ve Bodysoft bunu beğendi.
  14. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    başlık yine kişisel kusurlara dönüyor ama asıl tehlikeli olan gürültünün kültürün bir parçası görünmesi ve toplumun sırf bu yüzden tepkisiz kalması..
    yoksa arabada çevreyi rahatsız edecek şekilde yüksek sesle müzik dinleyen'i kanunlar ve kanun uygulayıcıları bizzat engelleyebiliyor tespit edersen ya da şikayet edersen..ayrıca kişisel bir ayıp ama kültürün parçası olan gürültüleri kolluk güçleri de engellemiyor ya da engellemek istemiyor..
    resmen kanunlar uygulanmıyor..zira kültürün parçası olması bu güçler üzerinde baskı yaratıyor..

kızdığım nokta da bu..kolluk güçleri kanunları uygulamak zorundadır..kendisini kimsenin yerine koymasına gerek yoktur..direk suçu engellemelidir..

anayasa ve çevre kanunu bunları direk suç ilan ediyor zira..

toplum olarak çıkış yolu daha önce de bahsettiğim hukukçunun da dediği gibi şikayet etmek..ama kendi kendimize değil kolluk güçlerine..
    kolluk güçleri de görevlerini yapmıyorlarsa bunları savcılığa bildirmek.."birkaç tane görevli görevi ihmalden ceza yerse bu sistem yavaş yavaş düzelir " diyor hoca

son bir ilave yapayım..havai fişekle ilgili yazışmadığım makam kalmadı..cumhurbaşkanlığına dahi yazdım hatta olumlu cevap ta geldi ama ortaya konulan çözüm yolları yetersiz..

denetlemelerimize devam ediyoruz diyorlar..havai fişek yeri tespit edilemeyen ve 5-10 sn.lik çok kısa eylemler..bunları ne şikayet eden yerini bulup şikayet edebilir ne de polis, zabıta olay yerine vaktinde gidebilir..
    yapılması gereken satışını yasaklamak..aslında çok kolay..

Phil_Heath bunu beğendi.
  15. azil_zinde

azil_zinde Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    başlık kişisele dönüyor çünkü ülke veya halk olarak gürültücü değiliz.
    Kültürümüzü benimsediğimiz için gürültü olarak gelmiyor.

Yani birde sanki 365 gün her gün bayram, düğün, asker uğurlama, futbol galibiyet kutlaması oluyorda.
    Yani insaf...böyle hiçbir katılımı olmayan tepkisiz hep şikayetçi, rahatsız, arıza,
    kabahat bulma peşinde olmamak gerek.

Atatürk 'te hastayken Bahriye öğrencileri dolmabahçeye kıyıdan yaklaşarak kendisine
    "Dağ başını duman almış"marşını söylediğinde.
    "Susturun şunları gürültü etmesinler hastayım" mı dedi.

iyi çalışmalar.weightlifter

16. Phil_Heath

Phil_Heath Üye

Beğenileri:
    1.372
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    Civil Engineer
    Yer:
    özellikle bu davul zurna olayını bende hiç sevmem geçen sene bir tanıdığımın düğününe gittim aslında evlilik töreni mi desek bilmiyorum ama çok hoşuma gitmişti gayet güzel uygun bir ortamda gerçekleşen sakin bir kokteyl şeklindeydi , tabi illaki kokteyl olsun demiyorum ama bu iş birçok farklı şekilde de gerçekleşebilir kimileri sevmeyebilir de farklı görüşler olacaktır tabiki ama imkanım olursa ben de bu şekilde bir şey düşünürdüm yapacak olsam

ayrıca ramazan ayında olan bu davul olayı beni de çok rahatsız ediyor bence gereksiz bir olay hepsi için demiyorum ama kapıya dayanıp para isteyince vermezsen neredeyse küfür edecek gibi bir tavır alıyorlar bazıları son derece saygısız kişiler

Son düzenleme: 4 Aralık 2012
    sthammer, -RevoLt- ve rockybalboa7 bunu beğendi.
  17. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    benim gözlemlediğim kadarıyla ayda 2-3 defa böyle aktiviteler oluyor.buna tolerans gösterilemez nasıl bir üni öğrencisi özel bir kutlama yaparken müziğin sesini fazla acınca olay oluyorsa böyle durumlardada aynı tavrı ortaya koymamız gerek.

sessizCiglik bunu beğendi.
  18. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    manüplasyonun böylesi...şimdi sen atatürkten örnek verdin diye sana karşı çıkan herkesin atatürke karşı çıkacağını sanarak bu mesajı atıyorsun ya,çok gülüyorum ben.

sokaklar da her gün değil ama 365 günün 300 günü gerçekleşiyor bunlar.
    ben şahsen eskişehirin maçı olduğu zaman dışarı çıkmamaya özen gösteriyorum.bu holigan asalaklar size gelip "ateş var mı birader" diye sorup olumsuz cevap alınca "niye yok lan" diye saldırıyor.gördüm.şahit oldum.
    eğer bi adama çakmağı olmadığı,sigara tüketmediği için saldırmak,düğün,asker uğurlama vb. törenlerde -bilerek ya da bilmeyerek- havaya ateş açıp da insanların,çocukların ölmesine neden olmak.
    bunlar sizin kültürünüzde yer edinmişse,allah öyle kültürün bin türlü belasını versin.

Prometheus676 bunu beğendi.
  19. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    ezan konusunda sana katılıyorum efekan.
    benimde 3-4 camiinin ortasında evim.hepsi de dediğin gibi 3-5 saniye aralıklarla başlıyorlar eko yapıyor resmen.ve hepsinde teybe kaydedilmiş bir ezan var 5 vakit bu çalıyor.
    izmirde oturduğum evin arkasındaki camiide yanlış bilmiyorsam imam her vakit için çıkar okurdu ezanı.öyle teybe kaydedip zamanı gelince play tuşuna basmazdı.ve içten de okurdu hoşuma da giderdi açıkçası o zamanlar inançlı bir kişi olmamama rağmen.keşke diyorum bir tane imam adam gibi güzelce içten gelerek okusa da şu ezanı güzelce dinlesek.çoğunda cızırtılı belediye anonsu gibi saçma sapan sesler geliyor ve bu da rahatsız ediyor insanı.

20. sessizCiglik

sessizCiglik Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    38
    Izmirde dogdum büyüdüm simdi yurtdisinda yasiyorum. yazlari ailemi ziyarete geliyorum birkac haftaligina. Müstakil dublex tarzi evlerin agirlikta oldugu bir semtte ailemin evi. böyle bahceli evlerde herkesin köpegi var. sagimiz solumuz önümüz arkamiz at gibi köpeklerle dolu. agustos ayinda 40 derecede pencereler acik yatilir izmirde. yemin ediyorum su köpeklerin havlamasindan artik. Polis, zabita, mahkeme hepsine basvurduk. kimsenin umrunda degil.
    kosa kosa uca uca geldigim memleketime gelesim yok. git ispanyaya, fransaya huzurlu bir tatil yap diyorum kendime. Taylanda Malezyaya gittim cehenem sicaklari var. ülkedeki insanlar parasizliktan kivraniyorlar böyle rezillik görmedim.
    hele bir de gecen yaz ramazana denk geldi tatilim. bir de davulcu eklendi üzerine resmen insan haklarina aykiri bir uygulama bu davulcu. zorbalik, din zorbaligi. ben oruc tutumuyorum. tutmak zorunda da degilim. bu ülkede alevisi, hristiyani, yahudisi vs. var. Insana saygimiz olsun önce.
    Asiri vatanseverim, ülkem icin ölürüm ama su olaylar ülkemden milletimden soguttu beni.

Sayfayı Paylaş