Zorlanma ve bayılma hissi

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve atoaga tarafından 17 Kasım 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Merhabalar benim sorunum yeni başladı eskiden en sevdiğim şey sonuna kadar ağırlığı arttırıp zorlanmakdı o hissi severdim ama 1-2 haftadır squat gibi zor hareketler sonrası ağırlığı yerine bırakır bırakmaz bi bayılma hissi baş dönmesi gibi oluyorum.Bench press ve göğüs hareketlerindede zorlanmama rağmen bu his yok ama bacak hareketleri ve bugünde barbell curl hareketinde oldu korku sarmaya başladı psikolojik olmasından şüpheleniyorum.
    Varmı bu durumu yaşayan?

2. fsmy

fsmy Üye

Beğenileri:
    184
    Ödül Puanları:
    53
    vücut kanı hareketin olduğu bölgeye yönelttiği için aşırı yüklüyor olabilirsin,beyne daha az kan gidiyor muhtemelen.ağırlığı biraz azaltıp bide öyle dene bence.

atoaga bunu beğendi.
  3. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Ağırlık azken sorun yok ama az ağırlıkla gelişim olmazki

4. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    beslenme, uyku, dinlenme bunları gözden geçir daha detaylı bilgi yaz ki yarıdm edelim. aç karna mı gidiyorsun salona? glikojen depoların boş mu antrenman öncesi? uyku süren ne?

atoaga bunu beğendi.
  5. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Uyku sürem evde olduğum için sabit 8-9 saat.
    Sabah 1-2 yumurta lor peyniri yiyip 1 saat sonrada 2 patates yada 2 muz yiyip protein tozu içip evden çıkmadanda 1 fincan kahve.
    uyanmamla salona gitmem arasında 2-2.5 saat var.
    Yani beslenme sorunu yok bana göre uyku da iyidir.Kan basıncıyla ilgili problem ağırlığı bıraktığım anda çok değişik oluyorum.
    Sağolun bu arada yardım için

6. BeachBoy

BeachBoy Üye

Beğenileri:
    4.430
    Ödül Puanları:
    123
    Kan şekeri düşüklüğünden bayılma olabilir. Beslenmemde sorun yok diyorsan tansiyon vs. gibi bir rahatsızlığınızdan da olabilir. Ağır yüke girdiğinizde fazla derin ve sert nefes alma ve vermeden kaynaklanan baş dönmeside olabilir.

Big_Hammer ve atoaga bunu beğendi.
  7. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    atoaga, bunun onlarca sebebi olabilir, burdan söylemek çok güç. mesela daha önce hiç bilmediğin bir tansiyon problemin olabilir. kalbini zorlayınca ortaya çıkabilir.hareketi yaparken doğru dürüst nefes almadığın için olabilir. beyninde çok ufak da olsa bir anevrizma olabilir. hareket esnasında kanın önemli bir kısmının kaslara toplanması olabilir. sadece ayakta/ayağa kalkarken olduğuna göre kalbinde bir problem bile olabilir. ya da hiç bir şey olmaz ama sadece o ayağa kalkarken kan yönlendirmesi problemin olabilir, ki bence bu son dediğim çok mantıklı. zira hafif ağırlıklarda olmuyor diyorsun. kalbinde problem (delik) olan kişilerin kendi kendine ayağa kalkarken bile düşüp bayıldıklarını gördüm.

benim asıl dikkatimi çeken, "az ağırlıkla gelişim olmaz ki" sözü.
    bu sporda ne istediğine iyice karar vermen gerekiyor. az ağırlıkla gelişim olmaz inancını (ki yanlış bir inanç) sürdürüp kendini sakatlamayı mı düşünüyorsun yoksa bunu bir sağlık aracı olarak görüp öyle mi spor yapıyorsun? bu spor senin için limitlerini sakatlama aşamasına gelene kadar zorlama sporu mu yoksa kalbini-kaslarını-eklemlerini güçlü tutma zinde olma sporu mu? Mr.Olympia mı olmak istiyorsun yoksa plajda yağsız mı görünmek istiyorsun? önce samimi bir şekilde bunların cevabını ver derim.

Big_Hammer, atoaga ve Danny Boy bunu beğendi.
  8. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    egzersızler sırasında duzgun nefes almayı ogrenırsen sorun kalmıcaktır sorunun kan sekerıyle alakalı degıl yada cok agır gırdıgın ıcın degıl evet cok fazla agırlıgın yaptıgı basınc buna yol acar ama zaten bu kadar yuksek agırlıga cıktıgını sanmıyorum

dedıgım gıbı nefes olayını ogren ve en azından alısana kadar bıraz nefes egzersızlerı yap

atoaga bunu beğendi.
  9. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Savaş74 amacım hacimlenmek yarışmalara girmek de hedefim arasında tabi yurt içi.Ona göre hazırlanmam lazım ama canımı sıktı böyle olması.Çok büyük ihtimal psikolojik. 1 kere bayılır gibi olduğum için tam pat diye düşmedim ama gözüm kararıp yığılacakmış gibi oldum hareket edemedim.Tabi çok aç kaldığım zaman olmuştu böyle.
    O hissi yaşadığım için bi daha öyle olursam korkusu sarıyor çalışırken.Aklıma gelmezse olmadığı bile oluyor.Panik atak da olabilir baktım internetten biraz.
    1 hafta dinlenmeyi düşünüyorum haftaya başlayınca belki yaşamam böyle olayı bi daha.
    Ayrıca bugün gittim hiç çalışamadım halim yoktu kaldırmaya dumbell ları.Lateral raise gibi zorlanmadığım bi harekette bile yorulup devam edemedim çalışmaya.Vize sınavlarının stresi ağır çalışma temposu etken olabilirmi acaba?

SAVAŞ74 bunu beğendi.
  10. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    psikoloji çok etkiliyor bu tip şeyleri. üzerine fazla düşme derim. düştükçe artmasın. antreman öncesi karbonhidrat içerikli birşeyler alırsan sorunun çözülme ihtimali büyük.
    kolay gelsin.

Danny Boy bunu beğendi.
  11. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Bakalım inşallah 1 hafta sonra olmaz daha böyle sorunlar.Sağolun yardımlar için.

Sayfayı Paylaş