zeytin yaprağının faydaları

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve ceyda3583 tarafından 22 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. ceyda3583
  Offline

  ceyda3583 Üye

  Katılım:
  13 Temmuz 2011
  Mesajlar:
  10
  Beğenileri:
  7
  Ödül Puanları:
  0
  Zeytin Yaprağında bulunan Serbest radikaller vücudumuza dışarıdan sigara, alkol, kirli hava, vs. ile veya kimyasal reaksiyonlar sonucunda oluşarak zarar verebilirler. Zeytin yaprağı ekstratı fenolik yapıda bir bileşen içeridiği için fenolik hidroksil grupları ile harika bir antioksidan etki gösterir. Bu şekilde serbest radikalleri tutarak birçok hastalığın önüne geçilebilir aksi takdirde serbest radikaller sağlam hücrelerin, hücre zarını deforme ederek kontrolsüz çoğalmaya neden olur ve bu kanserleşmeye giden bir süreçtir. Antioksidanlar serbest radikalleri tutarak kanseri önlemede yardımcı olurlar. Yapılan birçok çalışma zeytin yaprağı ekstratının farklı kombinasyonlar ile tamamlandığında karaciğer, prostat, meme kanseri gibi birçok kanserli hastalıkta etkili olduğunu göstermektedir.
  [​IMG]
  Antioksidanlar aynı zamanda yaşlanma etkilerini geciktirerek hem doğal bir antiaging kürü oluşturur hem de hormonal dengeyi korumaktadırlar.
  İnvivo şartlarda (canlı vücudunda) yapılan birçok çalışmada zeytin yaprağı ekstratının vasodilatör (damar genişletici) etki yaptığını ve dolayısı ile tansiyonu düşürdüğünü, antiaritmik özelliği olduğunu, aynı zamanda LDL kolestrol seviyesinde düşmeye neden olduğu sonucuna varılmıştır.

  Laboratuar ve klinik çalışmalar neticesinde ise zeytin yaprağı ekstratının kalp rahatsızlıklarında, kalp yetmezliğinde ve damar tıkanıklığı üzerine etkili olduğu gözlenmiştir.
  Yine canlı vücudunda yapılan çalışmalarda yüksek seviyedeki kan şekerini düşürdüğü gözlenmiştir. Bizimde uygularımız neticesinde uygun kombinasyonlar ile şeker hastalarında çok mükemmel sonuçlar elde edilmiştir.
  Son zamanlarda kişilerinde bilinçlenmesiyle alternatif tedavilere dolayısı ile bitkisel tedaviye olan ilgi artmakta ve buna paralel olarak bu konuda yapılan çalışmalar hız kazanmaktadır. Özelikle Amerikan Kanser Araştırma Enstitüsü zeytin yaprağının 21.yüzyılda en önemli doğal antimikrobiyal ve antiviral etkiye sahip bitki olduğunu belirtmişlerdir. Geçmiş zamanlarda antibiyotikle tedavi edilebilen hastalıklar, artık bakteri ve virüslerin antibiyotiklere karşı direnç kazanması ile tedavi edilememektedir. Tabi bunda bilinçsiz ve aşırı ilaç kullanımı da bir sebep oluşturmaktadır. Oleuropein etken maddesi antibiyotiğe karşı direnç kazanmış mikroorganizmalarda da etkilidir.


  Zeytin yaprağı ekstresinde bunların yanı sıra A,D,E,K vitaminleri de bulunuyor ayrıca uçucu yağları sayesinde bunların vücutta emilimi ve kullanılmasında da yarar sağlıyor. Bu vitaminler ile sindirim bozuklukları, safra kesesi hastalıkları ve safra kesesi taşında özellikle bağırsak kanseri ve kalp rahatsızlıklarında kullanılması faydalıdır. alıntı
   
  zrb20 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş